Hindistan’da Bir E-Ticaret İşine Nasıl Başlanır

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Hindistan’da Bir E-Ticaret İşine Nasıl Başlanır

E-ticaret, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi müşterilerinize çevrimiçi bir platform aracılığıyla sattığınız bir iş modelidir.

Bu model son birkaç yılda ortaya çıkıyor olsa da, geleneksel yöntemlerle ürün satın almaktan çevrimiçi platformlara geçtiğimiz için pandemi bu modelin büyümesini daha da hızlandırdı.

Blogumuzda “Hindistan’da Çevrimiçi Para KazanmaGeleneksel bir işin ağır yatırımı olmadan para kazanmak için E-Ticaret İşletmesinin nasıl harika bir seçenek olduğunu sizlerle paylaştık.

Ancak asıl soru ortaya çıkıyor; e-ticaret işine nasıl başlanır. Öyleyse, buna ayrıntılı olarak bakalım.

Bir E-Ticaret İşi kurmanın geleceği

E-ticaret işi, işlemlerin internet üzerinden gerçekleştiği her türlü iş olarak açıklanabilir.

E-Ticaret işinin geleceği muazzam. Karantina sırasında, geleneksel satın alma yöntemlerinden çevrimiçi satın almaya geçiş gördük. Bir e-ticaret işine başlamanın değerli olmasının bazı nedenleri şunlardır:

İş büyümesi :

Müşterilerin işletmelerle ilgili beklentileri değişti ve artık her şeyin üzerinde rahatlık arıyorlar. İşletmeler, müşterilerine en iyi müşteri hizmetini vermek ve işlerini bir sonraki seviyeye taşımak amacıyla e-ticaret platformlarına yönelmiştir.

Büyük Pazar Yeri:

Bir e-ticaret işine sahip olmanın en büyük yararı, ürün veya hizmetiniz için dünya çapında bir müşteri tabanına sahip olmanızdır.

Teklifler ve indirimler:

Bir çevrimiçi e-ticaret mağazası aracılığıyla, müşteriler birçok teklif ve indirimden yararlanabilir. Bu, potansiyel müşterilerin geleneksel bir fiziksel mağaza yerine bir e-ticaret satıcısından satın almayı tercih etmeleri için ek bir neden sağlar.

Bir e-ticaret işine nasıl başlanır?

Bir e-ticaret işine başlamak, fiziksel bir mağazadan daha kolay olabilirken, belirli süreçler söz konusudur. İşte Hindistan’da bir e-ticaret işine nasıl başlayacağınızla ilgili adım adım bir kılavuz (ve çoğu bu konuda herhangi bir yer için geçerli olacaktır).

1. Nişinizi/ürününüzü seçin

Hangi pazarda çalışmak istediğinize ve hangi nişe odaklanmak istediğinize karar vermek oldukça önemlidir. Hangi nişle ilgilendiğinizi net bir şekilde analiz etmelisiniz. Bu, müşterilerinizin sizden beklediklerinden daha fazlasını sunmanıza yardımcı olacaktır.

Geniş rekabeti ortadan kaldırmak için nişinizin daha küçük bir pazarını da seçebilirsiniz. Örneğin, işinizin birincil nişi olarak sağlığı seçerseniz, yoga ürünleri işletmeniz için ikincil nişiniz olabilir.

Nişiniz hakkında karar verirken değerlendirmeniz gereken birkaç nokta şunlar olabilir:

 • Rekabetiniz, düşük veya yüksek
 • Potansiyel müşterileri pazarlamak (Bu, hitap ettiğiniz evrendir)
 • Kârlılık/ciro (Satış sonrası maliyetleri de etkileyen faktör)
 • Hedef kitlenizi anlamak
 • Sabit bir trend, heves veya büyüyen bir trend ise

2. Ürününüzü veya hizmetinizi doğrulayın

Bir E-Ticaret işine başlamadan önce, fikrinizi doğrulamak zorunludur. İşe başlamadan önce nişinizi doğrulamamak ve ürün-pazar uyumu sağlamamak büyük bir hata olabilir.

Doğrulamak için gerçek dünyadan bir çevrimiçi mağaza ortamı oluşturun ve ürününüzü hedef kitlenize satmaya çalışın. Doğrulama adımında yeterince satış yapamıyorsanız, bu nişe girmekte zorlanacağınıza dair iyi bir işarettir.

3. Hedef kitlenizi araştırın

Çevrimdışı bir işletmede, belirli bir grup insanın nerede ikamet edebileceğini anlamanın bir yolu olmadığı için hedef kitlenizi daraltmak zordu. Ancak artık elimizdeki tüm teknolojilerle ilgi, yaş, statü vb. temel alınarak hangi kitleyi hedeflememiz gerektiğine karar verebiliriz.

gibi ücretli reklam platformları Facebook ve Instagram Reklamcılığı işletmeniz için istediğiniz hedef kitleyi belirlemenize yardımcı olur. Başlamak için bunaltıcı olabilir, ancak üzerinde durulması gereken en etkili pazarlama stratejilerinden biridir.

Tavsiye Edilen:  Müzik Üretimi için Jukebox AI Nasıl Kullanılır (2023 Kılavuzu)
E-ticaret işiniz için ideal Hedef Kitlenizi bulmak

Çevrimdışı bir işletmede, belirli bir grup insanın nerede ikamet edebileceğini anlamanın bir yolu olmadığı için hedef kitlenizi daraltmak zordu.

Ancak artık elimizdeki tüm teknolojilerle ilgi, yaş, statü vb. temel alınarak hangi kitleyi hedeflememiz gerektiğine karar verebiliriz.

Hedef kitlenizi anlamanın ilk adımı, bir Alıcı Kişisi.

Mevcut müşterileriniz ve sosyal medya izleyicilerinizle ilgili verileri derleyin. Bu içerir:

 • Yaş
 • Konum
 • Harcama gücü ve kalıpları
 • ilgi alanları
 • Hayattaki zorluklar

Tabii ki, hedef kitlenizin kim olduğunu kesin olarak anlamak için bunun detaylandırılması gerekiyor. Bunun nasıl yapılacağı konusunda sizi ayrıntılı olarak eğitiyoruz. 10 Haftalık İleri Dijital Pazarlama Kursu.

4. Bir iş planı taslağı yazın

Bir E-Ticaret İşine başlamadan önce iş planınızı sıfırdan yazmanız gerekir.

Bu, herhangi bir işletme için çok önemli bir şeydir ve bir iş planı olmadan bir E-Ticaret işine başlayamazsınız.

İş planınız şunları içermelidir:

 • İşletmenizin ne hakkında olduğu ve onu özetleyecek her şey.
 • Müşterilerinize ne satıyorsunuz?
 • İşletmeniz nasıl para kazanacak ve işletmenizden nasıl kâr edeceksiniz?
 • İşletmeniz için işe almayı planladığınız çalışanların ve yönetici personelin listesi
 • Nereden finansman alıyorsunuz ve en iyi yatırımcılarınız kimler?

Bunlar, iş planınıza eklemeniz gereken temel bilgilerdir.

5. Çevrimiçi mağazanızı oluşturun

E-Ticaret işine başlamanın en önemli kısmı budur, çevrimiçi E-Ticaret mağazanızı oluşturma. Çevrimiçi mağazanızı oluşturabileceğiniz birçok platform vardır.

Ama aralarından seçim yapabileceğiniz en iyileriyle başlayalım mı?

Shopify

Eminim şimdiye kadar Shopify’ı duymuşsunuzdur. Mağazanızı mümkün olan en kolay şekilde oluşturmanıza yardımcı olduğu için e-Ticaret işletmeleri için en popüler platformdur. Aralarından seçim yapabileceğiniz, profesyonelce tasarlanmış ve duyarlı birkaç şablon vardır ve yalnızca bazı küçük ayarlamalar yaparak işletmeniz için harika bir mağazaya sahip olabilirsiniz.

temel plan – 29 $/ay

Shopify- 79 $/ay

Gelişmiş 299 $/ay

Shopify ayrıca 14 günlük ücretsiz deneme sunar. Böylece kolayca deneyebilir ve bu platformların işinize yarayıp yaramadığını görebilirsiniz.

WooCommerce

WordPress’e aşina mısınız? Minimum çaba ile sıfırdan web siteleri oluşturmak için bir platformdur. WooCommerce, WordPress’te bulunan ve web sitenizi bir e-ticaret mağazasına dönüştürmenize yardımcı olan bir eklentidir.

Fiyat: Özgür

büyük ticaret

Bigcommerce, büyük şirketlere çevrimiçi ürün satma konusunda yardımcı olmak için özel olarak yapılmış bir platformdur. İyi bir web sitesi yapmak için gereken web barındırma ve diğer birçok özelleştirilebilir özellik sunar.

Ancak BigCommerce, bir alan adı kaydetmenize izin vermez, bu nedenle başka bir yerden satın almanız ve ona bağlanmanız gerekir.

Fiyatlandırma:

Standart- 29 $/ay

Artı- 79 $/ay

pro- 299 $/ay

Ücretsiz deneme- 15 günlük ücretsiz deneme mevcut

Wix

Wix, sıkı çalışmanızı biraz daha az zahmetli hale getiren birçok özellik sunan başka bir e-ticaret mağazası oluşturucusudur. E-ticaret platformunuzu Wix’te ücretsiz oluşturabilirsiniz. Ancak, bu web sitesinde satış yapmak için Wix’te ücretli bir plana geçmeniz gerekir.

Fiyatlandırma:

İş temel planı başlar 23 $/ay

Tavsiye Edilen:  Photoshop'ta Adobe Firefly Nasıl Kullanılır?

Kare boşluk

Listedeki bir sonraki web sitesi oluşturucu Squarespace’dir. Web sitenizi oluşturmanıza yardımcı olacak, kullanımı kolay, sürükle ve bırak web sitesi oluşturucu. E-ticaret işinizi yürütmenize yardımcı olacak birden fazla e-ticaret özelliğine sahiptir. Ancak, Wix gibi, bu platformda ücretli bir plana yükseltmeden satış yapamazsınız.

Fiyatlandırma:

Temel ticaret planı- 26 $/ay

15 günlük ücretsiz deneme mevcut

Çevrimiçi mağazanızı nasıl yapılandırırsınız?

Artık e-ticaret platformunuzu oluşturmak için platformunuzu seçtiğinize göre, mağazanızın kabaca bir taslağını/yapısını oluşturmanın zamanı geldi.

Bu önemlidir, çünkü insanlar web sitenizden alışveriş yaparken rahatlığa ihtiyaç duyarlar, bu nedenle web siteniz iyi yapılandırılmışsa müşterileriniz için iyi bir deneyim anlamına gelir.

 1. Gezinmelerinizi ayarlayın

Gezinmeler, web sitenizin kullanıcılarının bir web sayfasından diğerine geçtiği yoldur. İyi bir navigasyon sistemine sahip olmak çok önemlidir. Gezinmelerinizi planlayın ve kullanıcılar tarafından anlaşılmasını kolaylaştırmaya çalışın.

 • Ana sayfaya özel odaklanma.

Ana sayfanız, tüm ziyaretçilerinizin ilk geldiği yerdir. Gördükleri ilk şeydir ve onlara değer ve neye baktıklarını göstermelidir. E-ticaret web siteniz için sade ama zarif bir ana sayfaya sahip olduğunuzdan emin olun.

Ayrıca, önemli tekliflerinizi burada vurgulayın.

Adım adım mağazanızı nasıl oluşturabilirsiniz?

 1. Bir etki alanı adı seçin.

İlk adım, web siteniz için bir alan adına karar vermektir. Basit ve hatırlaması kolay bir isim olmalıdır. İşletmenizin özünü yansıtmalı ve insanları çekmelidir.

 • Site oluşturucunuzu seçin.

Alan adını satın aldıktan sonra, web sitesi oluşturucunuz için seçmek istediğiniz web sitesi oluşturucuya karar vermeniz gerekir. Devam etmek için alan adını web sitesi oluşturucunuza bağlayın.

 • Mağazanız için temayı seçin.

Bir sonraki adım, mağazanız için istediğiniz temayı seçmek ve ardından web sitesi üzerinde çalışmaya başlamaktır. Hangi web sitesi oluşturucuyu seçerseniz seçin, aralarından seçim yapabileceğiniz birden fazla tema olmalıdır.

 • Ürünlerinizi siteye ekleyin.

Mağazanızın temasını seçtikten sonra ürünlerinizi web sitesine eklemek büyük bir iş değildir. Ürünlerinizi web sitesine ekleyin ve ayrıca bu ürünlerin farklı özelliklerini ve özelliklerini ekleyin.

 • Diğer önemli sayfaları oluşturun.

Web sitenizi resmi ve güvenilir kılmak için yapmanız gereken başka sayfalar da var. Bunlardan bazıları şartlar ve koşullar, sayfa hakkında, iletişim, gizlilik politikası, geri ödeme politikası vb.

Çevrimiçi mağazanızı pazarlayın

Artık çevrimiçi mağazanızı oluşturduğunuza ve resmi olarak lanse etmeye hazır olduğunuza göre, E-ticaret işinize başlamak için bir sonraki adım pazarlamadır.

Pazarlamanın önemini hepinizin bilmesi gerektiğini biliyorum. Özellikle çevrimiçi bir işte, insanların var olduğunuzu bilmelerini sağlamak için gözlerine girmek önemlidir.

Dijital pazarlama, e-ticaret mağazanızı pazarlamanın en iyi yoludur çünkü müşterilerinizi hemen web sitenize yönlendirecektir. Hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu bağlantıya göz atın ürününüzü etkili bir şekilde nasıl pazarlayabilirsiniz.

Bir E-ticaret işine başladığınızda dijital pazarlama yolculuğunuza başlamanın birkaç yolu şunlardır:

SEO pazarlaması

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) birincil dijital pazarlama bileşenidir. Web sitenizi SERP (Arama Motoru Sonuçları Sayfası) sıralamasında üst sıralara çıkarmanızı sağlar.

İşletmenizin muazzam bir şekilde ölçeklenmesine yardımcı olan en organik ve uzun vadeli pazarlama stratejisidir.

Ancak, SEO’yu uygulamak göründüğü kadar kolay değildir. Web sitenizde görünür sonuçları görmeniz aylar alır. Ancak web sitenizi optimize etmek için sürekli bir çaba boşa gitmeyecektir.

Tavsiye Edilen:  Yılınızı Adlandırın (2023): Taahhüt

Web sitenizi arama motorunda sıralamak için etkili bir şekilde nasıl optimize edeceğinizi öğrenmek istiyorsanız, tam teşekküllü sayfamıza göz atın. 10 haftalık ileri dijital pazarlama kursu dijital pazarlamanın her yönünü kapsar.

İçerik pazarlama

İçerik pazarlaması, son birkaç yılda çok fazla ilgi gördü ve birçok şirket, değerli içeriği dijital platformlarda paylaşarak büyük rakamlar kazandı.

Ürününüzü ücretsiz olarak pazarlamanın ve ayrıca müşterilerinizle kişisel düzeyde bağlantı kurmanın bir yoludur.

Sosyal medyada düzenli olarak paylaşım yapmak size hiç beklemediğiniz sonuçlar verecektir. Nedeni hakkında daha fazla bilgi için bu bağlantıya göz atın içerik pazarlaması işletmeniz için önemlidir.

Ücretli Reklam

Dijital pazarlamacı olmak istiyorsanız, ücretli reklamcılık konusunda derinlemesine bir anlayışa sahip olmalısınız.

Ücretli reklamcılık, Facebook, Instagram, Google gibi dijital platformlarda ve diğer sosyal medya platformlarında reklam kampanyaları yürütmeyi içerir.

İşletmenizin reklamını yapmanın en etkili ve verimli yolu budur.

Bu reklam kampanyaları sayesinde kısa sürede çok fazla ilgi görürsünüz. Ancak, bir koşul var.

Bu reklam kampanyalarını etkili bir şekilde yürütmek için, bu ücretli reklamların nasıl çalıştığını ve bunları işletmeniz için nasıl kullanabileceğinizi net bir şekilde anlamanız gerekir.

Ama bunun için buradayız. İşletmeniz için ücretli reklamlar yayınlamak istiyorsanız, şu sayfamıza göz atın: Gelişmiş Facebook ve Instagram Reklamları Kursu.

Influencer Pazarlama

Bu, son zamanlarda tüm yutturmaca oluyor.

Influencer’lar markalardan çok fazla ilgi görüyor ve birçok markanın pazarlama stratejisinin bir parçası haline geldiler.

etkileyici pazarlama sadece önümüzdeki yıllarda artacak, bu yüzden ona şimdi aşina olmak daha iyi.

Ürünlerinizi bir etkileyici aracılığıyla pazarlayın ve ondan hangi içeriği oluşturduklarını gözlemleyin. Yeni işinizi pazarlamanın en iyi yollarından biridir.

Ödeme ağ geçitlerini ayarlama

Ödeme ağ geçitleri, tıpkı sizin çevrimiçi bir şey satın alırken yaptığınız gibi, müşterilerinizin ürünleri satın almak için size ödeme yapacağı ağ geçitleridir.

Müşterilerinize sunabileceğiniz birden çok ödeme seçeneği vardır, örneğin:

 • paypal
 • Google Pay
 • 2Ödeme vb.

Ancak, web sitesi oluşturucunuzun hangi ödeme ağ geçitlerini desteklediğine de bağlıdır. Web sitesi oluşturucularınız, ödeme ağ geçitlerini web sitenize entegre edebileceğiniz özellikler sağlar.

Kodlama içeren ödeme ağ geçitlerini kurmanın manuel yolları da vardır. Ödeme ağ geçitleri ekleme yönteminizi kodlama konusunda rahatsanız, bu bağlantıya göz atın.

E-Ticaret Mağazanızı açmaya hazır mısınız?

E-ticaret en iyi iş modellerinden biri haline geldi ve zamanınızı ve paranızı buna yatırmaya değer.

İşinize yeni başlıyorsanız ve yeni şeyler keşfediyorsanız, bir e-ticaret işi oluşturarak başlayabilirsiniz.

Ana işiniz, çok sağlam bir iş planı hazırlamaktır.

Bunu bir kez yerleştirdikten sonra çevrimiçi mağazanızı oluşturabilir, E-ticaret işinizi başlatabilir ve hemen satışa başlayabilirsiniz.