Hindistan’da Etik Hacker Maaşı [2023]

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Hindistan’da Etik Hacker Maaşı [2023]

Hacker kelimesini duyduğunuzda, ekranın arkasında rezil şeyler yapan biri olduğunu hayal edebilirsiniz. Becerilerini çalıştıkları kuruluşun sistemini korumak amacıyla kullanan Etik Bilgisayar Korsanları adı verilen profesyoneller olduğu için durum her zaman böyle değildir. Bugünlerde güzel maaş paketleri kazananlara Beyaz Şapkalı Bilgisayar Korsanları veya Kalem Testçileri de deniyor. Bu blogda aşağıdaki konularda daha fazla bilgi edinelim:

Ethical Hacking’i 1 günde öğrenebileceğinizi hiç düşündünüz mü? Evet, doğru duydunuz. Bu mümkün. Aşağıdaki videoyu inceleyin:

Etik Hackerlar kimlerdir?

Bir Etik Hacker, bir hacker’ın yapabileceği gibi sisteme girmek için bir kuruluşta kalıcı olarak veya bazen Bug Bounty Programı aracılığıyla istihdam edilen yetenekli bir profesyoneldir. Bu, sistemdeki bir bilgisayar korsanının yararlanabileceği potansiyel tehditleri ve hataları belirlemek için yapılır. Bir Etik Hacker, sisteme sızmak için resmi izne sahiptir, ancak kuruluşun kurallarına uyar.

Etik Hacker’ı Black Hat Hacker’dan farklı kılan şey, Black Hat Hacker’da amaç sisteme zarar vermek değil, bir hacker bunlardan yararlanmadan önce sistemin olası güvenlik açıklarını giderebilecek çözümler sunmaktır.

Bir Etik Hacker ne yapar?

Adından da anlaşılacağı gibi Ethical Hacker, sistemi yasal ve etik bir şekilde hackler. Bir Etik Hacker’ın rolleri ve sorumlulukları aşağıdadır:

 1. Güvenlik Açığı Değerlendirmesi ve Sızma Testi (VAPT) gerçekleştirin
 2. Açık ve kapalı bağlantı noktalarını tara
 3. Güvenlik açıklarını ve üst düzey güvenlik gerektiren alanları belirleyin
 4. Saldırı tespit sisteminden (IDS) ve izinsiz giriş önleme sisteminden (IPS) bir bilgisayar korsanının yapabileceği gibi kaçının
 5. Olası güvenlik açıklarını tespit etmek için ağı koklama, sosyal mühendislik, kablosuz şifrelemeyi kırma vb. stratejiler kullanın
 6. Dark web ve açık kaynak kanalları aracılığıyla hedef sistemi araştırın
 7. Güvenlik açıklarını ve tehditleri azaltmak için yeni bir strateji geliştirin
 8. Güvenlik ilkeleri oluşturun ve bunların uygun şekilde uygulanıp uygulanmadığını kontrol edin
 9. Potansiyel ve şüpheli hataları aramak için şirketin güvenlik sistemini ve ağ yapısını düzenli olarak izleyin ve araştırın
 10. Güvenlik yükseltmeleri önerin ve güvenlik yamalarını güncel tutun

Hindistan’da Etik Hacker Maaşı

Hindistan’da bir Sertifikalı Etik Bilgisayar Korsanına (CEH) çok daha çekici bir maaş bordrosu sunulur. Bu bölümde, önce Hindistan’da profesyoneller tarafından kazanılan ortalama Sertifikalı Etik Hacker maaşına göz atın:

Deneyime Göre Hindistan’da CEH Maaşı

Bir kişinin bu alanda sahip olduğu bir yıllık deneyim, alacağı maaşı büyük ölçüde etkiler. Kariyerinizde uzmanlıkla ilerledikçe, size daha yüksek ücret ödenir. Deneyim düzeyine göre Hindistan’daki Sertifikalı Etik Hacker maaşının grafik temsilini veren aşağıdaki resme bakın (Kaynak: PayScale):

Yeni öğrenciler için Hindistan’da Sertifikalı Etik Hacker maaşı ₹3,5 LPA’dan başlar. Ayırırsanız, Hindistan’da bir Etik Hacker’ın ortalama maaşının ayda ₹29k ile ₹41k arasında olduğu ortaya çıkıyor.

Tavsiye Edilen:  Dönüşüm Oranınızı Arttıran Bir Satış Hunisi Nasıl Oluşturulur?

Hindistan’da Etik Bilgisayar Korsanlığı Mesleğinin Cinsiyet Dağılımı

PayScale’e göre, ülkede Etik Hacker olarak istihdam edilen kadın ve erkeklerin yüzdesi aşağıdaki gibidir:

Şehirlere Göre Hindistan’da Etik Hacker Maaşı

Etik Hacker’ın Hindistan’daki aylık maaşı, bu profesyonellerin çalıştığı şehirlere göre de değişmektedir. Aşağıdaki tabloda istatistikler bulunmaktadır:

Şehir Maaş (Yıllık) Kaynak
Haydarabad ₹750.000 Ödeme Ölçeği
Bangalore ₹454.063 Ödeme Ölçeği
Chennai ₹550.000 Ödeme Ölçeği
Delhi ₹600.000 Ödeme Ölçeği
koçi ₹585.959 Aslında
Pune ₺ 397.317 Ödeme Ölçeği
Gurgaon ₹340.000 Ödeme Ölçeği
Bombay ₹395.479 Ödeme Ölçeği

Nasıl Etik Hacker olunur?

Hacklemeyi bilmenin bir sanat olduğu söylenir. Etik Hacker olmak için, bilgisayar işletim sistemlerinde ve makine kodlamasında yetkinliğe sahip yetenekli bir programcı olmak gerekir. Aşağıda, Etik Hacker olmanıza giden yol yer almaktadır:

 • Bilgisayar bilimi alanında lisans derecesi veya A+ sertifikası alın (CompTIA – Giriş Düzeyi Bilgisayar Teknisyenleri)
 • Birkaç yıl programcı olarak çalışın ve teknik destek pozisyonuna geçin
 • CCNA veya Network+ gibi en iyi ağ sertifikaları ve CISSP, Security+ veya TICSA gibi güvenlik sertifikaları üzerinde çalışın
 • Ağlar ve sistemlerle çalışmayı anlamak ve deneyim kazanmak için Ağ Mühendisi veya Sistem Yöneticisi olarak çalışın
 • Ağların ve sistemlerin nasıl güvenli hale getirileceğini bilmek için bir Ağ Güvenliği Mühendisi olarak düşünün
 • Çeşitli kitaplara, bloglara, makalelere ve eğitimlere göz atarak en son güvenlik tehditlerinden haberdar olun
 • Siber Güvenlik tehditleri, Truva atları, Fidye yazılımları, virüsler, arka kapılar, dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırıları, ortadaki adam saldırıları, SQL enjeksiyonu, oturum ele geçirme vb. konuları kapsayan kurslara kaydolun. Nasıl çalıştıklarını öğrenmek ve düzeltmek için bu saldırı yöntemlerini kullanın
 • Ayak izi, keşif, penetrasyon testi ve sosyal mühendislikte ustalaşın
 • Sertifikalı Etik Hacker (CEH) sertifikasını kırın ve devam edin!

Etik Hacker’lar neden talep görüyor?

Tarihteki en kötü siber saldırılardan bazıları dünya çapında bir şok dalgası göndererek Etik Hacker rolüne olan muazzam ihtiyacı ortaya çıkardı. Bu tür bir saldırı, Ekim 2013’te Adobe’nin 153 milyon kullanıcısını etkileyen büyük bir siber saldırı ile karşı karşıya kalmasıyla gerçekleşti. Adobe, bilgisayar korsanlarının gerçek kurban sayısının belirsiz olduğu yaklaşık 3 milyon korumalı müşteri kredi kartı detayından ve müşterilerin oturum açma bilgilerinden yararlandığını bildirdi.

Güvenilecek en iyi güvenlik duruşlarına sahip Adobe, Yahoo, Facebook vb. Fortune 500 şirketlerinin başına gelebilirse, herhangi bir şirketin veya bireyin başına gelebilir.

Etik Bilgisayar Korsanlarının neden talep gördüğü konusunda dikkate alınması gereken birkaç gerçek:

 1. Doldurulmamış Siber Güvenlik işlerinin 2021’de 3,5 milyona çıkması bekleniyor.
 2. MIT tarafından yürütülen bir teknoloji incelemesine göre, dört güvenlik uzmanından yalnızca biri Siber güvenlik pozisyonunu almaya hak kazandı.
 3. Artık neredeyse her şirket, verilerini, uygulamalarını, altyapısını, cihazlarını ve insanlarını korumak için bir Siber güvenlik pozisyonuna sahip.
 4. Dünya çapında Siber güvenlik işsizlik oranı %0’dır (CSO Online).
 5. 2021 yılına kadar, büyük şirketlerin %100’ü işe alım için bir CISO pozisyonuna sahip olacak.
Tavsiye Edilen:  Hindistan'da Bulut Mimarı Maaşı

Siber yetenekler arasındaki yüksek rekabet ile Etik Hacking, Siber Güvenlik alanında en çok aranan kariyerlerden biridir ve aynı zamanda kazançlı bir maaşı da vardır.

Etik Bir Hacker için Kariyer Yolu

Sertifikalı Etik Hacker (CEH) olduktan sonra, size Ethical Hacker dışında çeşitli roller de sunulur. Bazı popüler iş rolleri aşağıda belirtilmiştir:

Sızma Test Cihazı

Sızma Test Cihazı, kuruluşun sistemindeki güvenlik açıklarını, hataları ve hataları bulmak için sızma testi yapan kişidir. Amaç, hedef sistemin kötü niyetli siber suçlara karşı güçlü ve zayıf yönlerini belirleyen bir pen-testi düzenli olarak yaparak şirketin güvenlik sistemini iyileştirmektir.

Veri Güvenliği Analisti/Uzmanı

Adından da anlaşılacağı gibi, bir Veri Güvenliği Analistinin rolü, kuruluşun veri gizliliğini sisteme zarar verme niyeti olan davetsiz misafirlerden korumaktır. Analist, hassas verilere her türlü uygunsuz veya yetkisiz erişimi izler.

Ağ Yöneticisi/Yöneticisi

Bir Ağ Yöneticisi, kuruluşun ağını kurma ve düzenli güvenlik yamaları ile güncel tutma sorumluluğuna sahiptir. Profesyonel, şirket için bir yerel alan ağı (LAN) ve ağın diğer bileşenlerini kurarak bilgisayar sistemlerinin birbiriyle etkileşime girmesine yardımcı olur.

Web Güvenliği Yöneticisi/Yöneticisi

Bir Web Güvenlik Yöneticisi olarak, tüm sistemin düzgün çalıştığından emin olmanız gerekir. Acil durumlarda güvenlik duvarları kurmanız, yeni kullanıcıları izlemeniz, sık güncellemeleri kontrol etmeniz ve sorunları çözmeniz gerekir.

Bilgisayar/Dijital Adli Tıp Araştırmacısı

Bir güvenlik ihlali meydana geldikten sonra bir Dijital Adli Tıp Araştırmacısı devreye girer. Profesyonel, siber suçu araştırır, delilleri toplar, raporlar ve tüm bulguları belgeler ve üst makama sunar.

Etik Hacker Sertifikaları

Sertifikalı Etik Hacker olmak, sizi Siber Güvenlik izinsiz girişlerinin nasıl belirleneceğini, analiz edileceğini ve düzeltileceğini daha iyi anlayan nitelikli bir profesyonel yapar. Profesyonel bir Etik Hacker olarak iş arayan çalışanların çoğu, kalifiye Ethical Hacker olmak için sertifikalardan geçer. İşte 2023’ün ilk üç Etik Hacker sertifikası.

Sertifikalı Etik Hacker (CEH)

Bu, Ethical Hacking adayları için bilgisayar sistemlerine ilişkin tam bir deneysel, uygulamalı anlayış gerektiren dünyanın en kapsamlı sertifika sınavıdır. Potansiyel güvenlik açıklarını belirlemek için çeşitli bilgisayar korsanlığı araçlarını kullanarak bir sisteme/programa nasıl gireceğinizi öğrenmeniz gerekecek. Bu sertifikayı kazanmak, sizi hedef sistemdeki potansiyel zayıflığı belirleyecek bilgi ve uzmanlığa sahip ve bunu yapmak için sisteme yasal olarak girme yeteneğine sahip yetenekli bir profesyonel olarak nitelendirir.

Bilgisayar korsanlarını kendi oyunlarında yenmek için bir bilgisayar korsanı gibi düşünmeniz gerekir. EC-Council tarafından verilen ve yüksek talep gören bu sertifika, size Etik Hacking’in aşamaları hakkında derinlemesine bir anlayış ve çeşitli bilgisayar korsanlığı araçları ve önleyici karşı önlemler hakkında bilgi verir.

Tavsiye Edilen:  Daha Yeni ve Deneyimli için 2023'te PPC Analisti Maaşı

CEH sertifikalı kişilere Hindistan’da kazançlı bir maaş ödeniyor. Aşağıdaki resim, CEH sertifikasının neyle ilgili olduğunu göstermektedir.

CEH sertifikasyon sınavına girmenin iki yolu vardır. Sertifikasyon için ücret yapısı ve uygunluk kriterleri hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki resmi kontrol edin:

Küresel Bilgi Güvencesi Sertifikasyonu (GIAC)

GIAC sertifikası, bilgi güvenliği sertifikaları sağlayan en eski kuruluşlardan biri olan SANS Enstitüsü tarafından verilir. 30’dan fazla Siber Güvenlik sertifikası sunar. Bu sertifika, bir bireyin işe hak kazanmak için asgari standarda sahip olduğunun kanıtıdır. Adayın sadece teorik bilgilerini değil, aynı zamanda gerçek dünya problemleri üzerinde çalışmak için pratik bilgilerini de test eden çevrimiçi bir sınavdır. Adayın herhangi bir ağı ve altyapıyı iç ve dış tehditlere karşı savunma becerilerini kontrol eder.

Saldırgan Güvenlik Sertifikalı Profesyonel (OSCP)

Bu sertifika tamamen uygulamaya dayalıdır ve tamamen adayların uygulamalı bilgilerine odaklanır. Kâr amacı gütmeyen kuruluş Offensive Security tarafından verilir. Penetrasyon testini, ağ protokollerini, sistem dahili bileşenlerini, yazılım geliştirmeyi ve Offensive Security tarafından yürütülen açık kaynaklı bir proje olan Kali Linux’u anlaması gereken teknik profesyoneller için tasarlanmıştır.

Sınav, adayların bir sistemin güvenlik açıklarını belirleyerek, ağları araştırarak ve son olarak 24 saat içinde sisteme girerek idari erişim elde etmesini gerektirir. Komite, sertifikanın verilip verilmeyeceğine karar vermek için 24 saatin sonunda ayrıntılı sızma testi raporunu inceler.

Bu blog, Hindistan’daki çeşitli Etik Hacker maaşlarının giriş ve çıkışını ele aldı. Bir Etik Hacker için kariyer fırsatlarının yanı sıra size CEH hakkında kısa bir genel bakış sunuyor. Ethical Hacking’e girmeyi planlıyorsanız, tek yapmanız gereken Wix’ın CEH Sertifikasyonu için Eğitmen liderliğindeki eğitimine kaydolmaktır ve kariyerinizi geleceğe hazır hale getirebilirsiniz! Ayrıca, etik bilgisayar korsanlığı öğreticisi daha fazlasını öğrenmenize yardımcı olacaktır.