İçeriği Kaybetmeden Shopify Temanızı Nasıl Değiştirirsiniz?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:İçeriği Kaybetmeden Shopify Temanızı Nasıl Değiştirirsiniz?

Shopify mağazanızın estetiği statik bir şey değildir; görünümü ve hissi, seçtiğiniz temaya ve bu temada yaptığınız özelleştirmelere göre önemli ölçüde değişebilir.

Markanızı oluşturmaya başladığınızda veya büyük bir marka yenilemesi yapmak istediğinizde Shopify temanızı değiştirmek istediğiniz bir zaman gelebilir.

Ancak bu süreçte önemli içeriği kaybetmediğinizden emin olmak istersiniz.

Öncelikle mağazaların Shopify temalarını neden değiştirdiği sorusuna cevap verelim.

#cta-visual-pb#Temanızı Shogun ile özelleştirinShogun, yaratıcı vizyonunuzu hayata geçirmek için Shopify temanızı kolayca özelleştirmenize olanak tanır.Ücretsiz oluşturmaya başlayın

Shopify temanızı neden değiştirmelisiniz?

Shopify’a yeni başlayan markalar için varsayılan bir temayla başlayacaksınız.

Varsayılan tema eskiden İlk çıkışancak Çevrimiçi Mağaza 2.0’a geçişle birlikte yeni mağazalar varsayılan olarak Şafak tema.

Resim: Shopify

Gerçek şu ki çoğu Shopify mağazası varsayılan bir temayı kullanacak, bu nedenle rakiplerinizden öne çıkmak çok zor olabilir.

Şans eseri tonlarca var inanılmaz Shopify temaları-ikisi birden özgür ve ücretli; yeni mağazanız için aralarından seçim yapabilirsiniz.

Yerleşik bir markaysanız mevcut temanızı özelleştirerek tam olarak sağlayamayacağınız bir yenilemeye hazır olabilirsiniz.

Çok fazla Shopify teması olduğundan istediğiniz temayı belirlemenin bir yolu, en çok hayran olduğunuz Shopify mağazalarının kullandığı temaları araştırmaktır.

Harika görünen bir Shopify mağazası bulduğunuzda, hangi temayı kullandıklarını bulmak çok kolaydır (eğer özel bir tema değilse).

Tek başına yeni bir tema oldukça harikadır, ancak çoğu kişi için bu bir başlangıç ​​noktasıdır. Her temanın kendine özgü temel işlevleri vardır ve bu da onu temel olarak mükemmel bir seçim haline getirir.

Buradan Shopify temanızı hem tema düzenleyicide hem de Shogun Sayfa Oluşturucu gibi araçlarla vizyonunuza uyacak şekilde özelleştirebilirsiniz.

Shopify temanızı değiştirirken dikkat etmeniz gerekenler

Mağazanız için yeni bir Shopify teması seçerken dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Önizlemede göründüğünden çok daha ileri gidiyor (resimler ve renkler kolayca değiştirilebilir).

Bir tema, kötü bir kullanıcı deneyimi veya zayıf site işlevselliği nedeniyle iyi performans göstermeden de harika görünebilir.

Temanız mağazanız için güzel bir kıyafetten daha fazlasıdır. Temanız dır-dir müşteri deneyiminiz.

Alışveriş yapanlarınız sitenizde kalıp kalmayacaklarını hemen değerlendirir.

Ziyaretçiler mağazanız hakkında yaklaşık olarak fikir oluşturacak 50 milisaniyeBu da onların alışverişe devam edip etmeme kararını etkileyecektir. Bu bir saniyenin küçücük bir kısmı!

Bir çalışma şunu buldu Web sitesindeki ilk izlenim geri bildirimlerinin %94’ü tasarımla ilgiliydi, yani insanlar ana sayfanıza ulaştığında tasarımınız onları etrafta tutmanın anahtarı olacak.

Sonunda müthiş bir Alışveriş yapanların %88’i kötü bir kullanıcı deneyiminden sonra mağazaya geri dönmeyeceklerini belirtti. Dolayısıyla temanızın müşteri ilişkileri ve güven oluşturmanın anahtarı olduğu açıktır.

Bunu bilerek hangi Shopify temasına geçmek istediğinize karar verirken kendinize birkaç soru sormak isteyeceksiniz.

Bir not defteri alın ve şu sorulara verdiğiniz yanıtlara göre yeni temanızın taslağını yazın:

 • Rakiplerim hoşuma giden ne yapıyor ve bunu nasıl daha iyi yapabilirim?
 • Yeni bir temadan beklediğim en önemli özellikler nelerdir?
 • Ücretsiz bir tema mı bulmalıyım yoksa ücretli bir tema mı ödemeliyim?
 • Önümüzdeki beş yıl içinde kaç ürün taşımayı bekliyorum?
 • Ürünlerimi mağazamda nasıl sergilemek isterim?
 • Kullanıcı deneyiminin nasıl görünmesini istiyorum?
 • Hedef kitlemin ne kadarı mobil cihazlardan oluşacak? (spoiler: çok ve daha fazlası gelecek)

Ayrıca mevcut ürünleriniz, kategorileriniz ve marka varlıklarınız hakkında da düşünmek isteyeceksiniz; bunlar yeni temanıza nasıl uyum sağlayacak ve bunun tersi de geçerli mi?

Diğer hususlar, temanın arkasında sağlam bir geliştirme ve kullanıcı topluluğunun olup olmadığı ve bunların desteğinin olup olmadığı olabilir. Shopify geliştiricileri büyük olasılıkla herhangi bir temayla çalışabilir, dolayısıyla bu konuda sorun yaşamayabilirsiniz.

Yeni bir Shopify temasında değişiklik yaparken her hususu dikkate almak her zaman iyidir.

Shopify temanızı değiştirmeden önce yapmanız gerekenler

Temanızı değiştirmeden önce, mevcut temanızda neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anlamak için biraz zaman ayırın.

Sonuçta, bu kararın sadece duygulardan daha fazlasına dayanmasını istiyorsunuz. Günün sonunda bu değişikliklerin mağaza trafiğinde, dönüşümlerde ve satışlarda artışla sonuçlanması gerekiyor.

Yoksa bunların hepsi ne içindi?

İşte yayınlamadan önce yapmanız gerekenler hakkında bazı fikirler:

 • Müşteri geri bildirimi alın. Sonuçta, bir tema değişikliği müşterilerinize en iyi neyin hizmet edeceğine dayanmalıdır. Bu nedenle, mevcut sitenizde nelerden hoşlandıklarını ve nelerin gitmesini istediklerini öğrenmek için müşterilerinize anket yapın.
 • Rakiplerinizi gözetleyin. Müşteri tabanınızı korumanın ve büyütmenin önündeki en büyük tehdit rakip markalardır. Mağazaları neye benziyor? Hangi temayı kullanıyorlar? Hangi unsurlar çalınmaya değer?
 • Mevcut temanızda neler iyi gidiyor? Mevcut mağazanızla ilgili beğendiğiniz her şeyi not edin. Yeni temanın bu işlevi var mı? Kodlama veya özelleştirme yoluyla eklediğiniz bir şey miydi?
 • Analitiklerinizi kilitleyin. Değişikliği yaptığınızda bunun mağazanızın performansı üzerindeki etkisini izlemek isteyeceksiniz. Değişikliğin ne zaman gerçekleştiğini not edin ve değişiklik sonrasında ölçümlerinizi takip edin. İstediğiniz etkiyi yarattı mı?

#cta-visual-pb#Mükemmel Shopify mağazanızı bugün oluşturunTamamen özel bir gelir makinesi oluşturmak için Shogun Sayfa Oluşturucu ile ücretsiz oluşturmaya başlayın.Ücretsiz oluşturmaya başlayın

Mağazanız için yeni bir Shopify teması nasıl bulunur?

Yeni bir Shopify teması edinmek oldukça basittir. Bunu üç şekilde yapabilirsiniz:

 • Shopify Tema Mağazası aracılığıyla
 • Üçüncü taraf bir tema satıcısından
 • Markanıza özel tasarlandı

Shopify ekosisteminde kalmak istiyorsanız Shopify Tema Mağazası’na gidebilir ve sundukları tüm temaları incelemeye başlayabilirsiniz.

Bir temadan tam olarak ne istediğinizi öğrenmek için güvenilir not defterinizle bu aramaya girecekseniz, bunların içine girerek başlamak isteyebilirsiniz. Koleksiyonlar Ve Endüstriler aramanızı daraltmak için.

Resim: Shopify

Çok fazla ürünü olan mağazalar için ihtiyacınız olanı şurada bulabilirsiniz: Büyük kataloglar Toplamak.

Yalnızca yeni bir Çevrimiçi Mağaza 2.0 teması istiyorsanız bunları bulmak kolaydır. Şahsen satış yapıyor musunuz? Bunun için bir koleksiyonları var.

Belirli bir temaya tıkladığınızda, bir müşteri olarak onunla etkileşime geçmenin nasıl bir his olduğunu görmek için demo mağazanın önizlemesini görebilirsiniz. Ayrıca ürün detaylarında onunla birlikte gelen tüm özellikleri göreceksiniz.

Shopify kontrol panelinizden Shopify Tema Mağazası’na ulaşmak için şu adrese gitmeniz yeterlidir: Çevrimiçi Mağaza > Temalaraşağıya doğru ilerleyin Tema kitaplığıve “Tema Mağazasını Ziyaret Et”i tıklayın.

Resim: Shopify

Ayrıca Shopify temalarını başka yerlerde de bulabilirsiniz; en belirgin şekilde Tema Ormanı. Bunlar çeşitli üçüncü taraf geliştiriciler tarafından oluşturulmuştur ve seçenekler neredeyse sonsuzdur (kalite büyük ölçüde farklılık gösterse de).

Shopify Tema Mağazası dışındaki üçüncü taraf temaları harika olabilir ancak bunların Shopify’ın ürün yelpazesine dahil edilmek için yeterli çabayı göstermediklerini anlayın.

En iyi Shopify temaları derlememizde Shopify Tema Mağazasından çok sayıda üçüncü taraf teması bulabilirsiniz.

ThemeForest gibi kaynaklardan alınan üçüncü taraf temalar, Shopify Tema Mağazası’nda olduğu gibi tek tıklamayla tema kitaplığınızda görünmez.

Temayı indirip Shopify kontrol panelinize yüklemeniz gerekir.

Mağazanız için özel olarak bir tema oluşturan bir geliştiriciniz varsa aynı durum geçerlidir. Bir tema yüklemek yine de basittir.

Shopify tema kitaplığınızda “Tema ekle” seçeneğini göreceksiniz; buna tıklayın ve yeni temanızı kitaplığa eklemek için “Zip dosyası yükle”yi seçin.

Resim: Shopify

Yeni temanız siz yayınlamayı seçene kadar Tema kitaplığınızda kalacaktır. Bunu yapmadan önce Shopify’ın tema düzenleyicisinde temanızı özelleştirmeye başlayabilirsiniz.

Shopify’da temanızı özelleştirmek, temaya bağlı olarak belirli düzen, yazı tipi ve renk değişiklikleri yapmanıza olanak tanır.

Shopify’ın tema düzenleyicisi

Shopify temanız yalnızca çok fazla özelleştirmeye izin verecektir; sayfa oluşturma uygulamalarının devreye girdiği yer burasıdır.

Shogun Sayfa Oluşturucu, öğeleri yerlerine sürükleyip bırakmanıza, ardından her bir öğeyi marka vizyonunuza uyacak şekilde özelleştirmenize olanak tanır.

#cta-visual-pb#Daha iyi dönüşümler için Shopify temanızı özelleştirinShopify için en iyi sayfa oluşturucuyla özelleştirerek yeni temanızı parlatın.Ücretsiz oluşturmaya başlayın

Shopify temanızı nasıl değiştirirsiniz?

Mevcut temanızı görmek için şuraya gidin: Çevrimiçi Mağaza > Temalar. En üstte mağazanızın şu anda hangi temayı öne çıkardığını göreceksiniz.

Resim: Shopify

Yeni başladıysanız varsayılan bir temanız olacaktır:İlk çıkış eski mağazalar için ve Şafak daha yeni olanlar için.

Buradan aşağıya doğru kaydırdığınızda şunu göreceksiniz: Tema kitaplığıtüm temalarınızın yaşadığı yer (“Beni oyuna alın koç!” diye bağırır).

Resim: Shopify

Yeni temanızı tanımlayıp indirdiyseniz tema kitaplığınızda olacaktır. Eğer gerçekten koleksiyoncuysanız kütüphanenize 20’ye kadar tema ekleyebilirsiniz.

Kitaplığınızda bulunan herhangi bir temayı yayınlamadan önce Shopify tema düzenleyicisiyle özelleştirebilirsiniz.

Yeni temayı mağazanıza aktarmadan önce özelleştirmelerinize başlamak iyi bir fikirdir.

Shopify’da mevcut temanızı değiştirme

Yeni Shopify’ınız hazırda bekliyor. Şimdi tek yapmanız gereken onu aktif temanız yapmak.

Bunu yapmak neredeyse çok kolay.

1. Adım: Çevrimiçi Mağaza > Temalar’a gidin

Shopify kontrol panelinizde şuraya gidin: Çevrimiçi Mağaza > Temalar seninkini görmek Güncel tema ve telefonunuzdaki yepyeni yeni tema Tema kitaplığı.

Resim: Shopify

2. Adım: Yeni özelleştirilmiş temanızı bulun ve önizlemesini yapın

Yeni temanızı yeni özelleştirdiğiniz için, temanızın en üstte görünmesi gerekir. Tema kitaplığı (en son değişikliklere göre sıralanmıştır).

Temanızı yayınlamadan önce her şeyin iyi göründüğünden emin olmak için önizlemesini yapmalısınız. Bunu yapmak için “Eylemler” düğmesini tıklayın ve açılır menüden “Önizleme”yi seçin.

Resim: Shopify

Önizlemede her şeyin nasıl göründüğünü görmek için sitede gezinebileceksiniz. Memnunsanız önizleme sayfasından çıkın.

Önizleme özelliğiyle özelleştirilmiş temanızı yayınlamadan önce keşfedin

3. Adım: Yeni temanızı yayınlayın

Shopify temanızı yayınlamak için tekrar “İşlemler” düğmesini tıklayın ve açılır menüden “Yayınla”yı seçin.

Resim: Shopify

Mevcut temanızı gerçekten değiştirmek istediğinizden emin olmak için, yeni temayı gerçekten yayınlamak istediğinizi onaylayan kalıcı bir pencere açılır.

“Yayınla” düğmesine tıklayın. Bu, yeni temanızı yayına alacak ve mevcut temanızı devre dışı bırakarak tekrar kitaplığınıza yerleştirecektir.

Resim: Shopify

İçeriği kaybetmeden Shopify temasını değiştirebilir misiniz?

Shopify, gördüğünüz gibi temaları değiştirmeyi gerçekten kolaylaştırıyor.

Soru şu: Bir temadan diğerine geçiş sürecinde ne kaybedilir? Değişiklikte hiçbir şeyin kaybolmadığını söylemek istesek de, bu tamamen doğru değil.

Hadi parçalayalım.

Tema değişikliğinden etkilenmeyecek içerik

Merkezi Shopify verileriniz bir temadan diğerine sorunsuz bir şekilde kolayca aktarılacaktır. Shopify bu verileri tema dosyalarının dışında tutar, böylece bu veriler geçişten tamamen etkilenmez.

Temaları değiştirmeden önce sitenize yüklediğiniz içeriğin çoğu aynı kalacaktır.

Bu içerir:

 • Navigasyonunuz
 • Sayfalarınız
 • Ürünler
 • Koleksiyonlar
 • Bloglar

Bu öğeler mağazanın kendisinin bir parçasıdır, temanın değil. Bunlar Shopify kontrol panelinin kendi bölümlerinde düzenlenebilir olduğundan bu içerik hakkında endişelenmenize gerek kalmaz.

Tema değişikliğinden etkilenebilecek içerik

Tema değişikliğinde gelmeyecek içerik, doğrudan temanın kendisinde yaptığınız düzenlemelerdir.

Yeni bir temayı etkinleştirdiğinizde o temanın şablon dosyaları önceki şablon dosyalarının yerini alır.

Yani bu değişiklikler şöyle olacaktır:

 • Shopify tema düzenleyicisinde yapılan özelleştirmeler. Her temanın kendi tema düzenleyicisi olduğundan (bu, “Özelleştir”e tıkladığınızda karşınıza çıkar), bu değişikliklerin yeni temaya aktarılmaması mantıklıdır.
 • Tema dosyalarında yapılan düzenlemeler. Bir temanın kodunu (HTML, CSS, Liquid, Javascript) düzenlediğinizde, doğrudan o temanın içinde değişiklikler yapmış olursunuz. Kodu yeni temanıza kopyalamak istiyorsanız bu değişiklikler o temada kalacak ve tema dosyalarından erişilebilir olacaktır (bunu yaparken uzman yardımı almanız yeterlidir).
 • Tema kodunu değiştiren Shopify uygulamaları. Son noktayla aynı şekilde, tema kodunuzda değişiklik yapan uygulamalarınız varsa bu uygulamalar yeni temanızda düzgün çalışmayabilir. Sorunu çözmek için söz konusu uygulamanın müşteri desteğiyle iletişime geçebilirsiniz.

Önceki temanızın tema dosyalarında yapılan değişiklikler kaybolmayacaktır. Yeni temanızı sevmezseniz eski temanız özelleştirmelerinizi koruyacaktır.

Not: Mevcut Shogun Sayfa Oluşturucu kullanıcıları için, temadaki bir değişikliğin belirli sayfalarda bazı sınırlı etkileri olabilir.

Örneğin, Shogun’da bir sayfayı ana sayfanız olarak ayarladıysanız, geçişten sonra bu sayfa otomatik olarak ana sayfanız olmayacaktır. Endişelenmeyin, ana sayfayı geri alın ve ardından geri getirmek için tekrar ana sayfa olarak ayarlayın.

Shopify temanızı kolayca değiştirin ve ardından özelleştirin

Ne istediğinizi (ve müşterilerinizin ne istediğini) bildiğiniz sürece Shopify temanızı değiştirmek hızlı ve kolaydır.

Doğru şekilde yapılırsa, güncellenmiş marka estetiğiniz ve site işlevselliğiniz yalnızca mağazanıza gelen trafiği artırmaya yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda dönüşümlerinizi de artıracaktır.

Yeni temanızı yayınladıktan sonra mağaza sayfalarınızı dönüşüm optimizasyonu için kolayca özelleştirebilirsiniz.

Tamamen benzersiz bir vitrin ve insanların sevdiği açılış sayfalarıyla kalabalığın arasından sıyrılın.

#cta-visual-pb#Yeni Shopify temanızı bugün özelleştirmeye başlayınShopify için en iyi sayfa oluşturucuyla özelleştirerek mağazanızın markanız kadar benzersiz görünmesini ve hissetmesini sağlayın.Ücretsiz oluşturmaya başlayın

Tavsiye Edilen:  Etkinlik Yönetimi Yazılımı Nasıl Seçilir: Tam Kılavuz