İçeriği Optimize Ederken Anahtar Kelimeler Neden Önemlidir?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:İçeriği Optimize Ederken Anahtar Kelimeler Neden Önemlidir?

Bilgilendirici, faydalı ve sayısız okuyucunun ilgisini çekeceği kesin olan harika bir içerik yazdınız. İçeriği yayınlarsınız ve arama motorları yeni sayfanızı dizine ekledikten sonra analizlerini kontrol edersiniz. İçeriğinizin kaliteli içeriğine ve anlayışına rağmen, yeterince başarılı olmuyor. Hayal kırıklığına uğradınız, hayal kırıklığına uğradınız ve kafanız karıştı. Ne yanlış gitti?

Düşük performans gösteren bir içeriğin arkasındaki yaygın suçlu, metinde anahtar kelimelerin bulunmamasıdır. İçeriğiniz ne kadar benzersiz ve ilgi çekici olursa olsun, arama motoru optimizasyonu (SEO) yapmazsanız hedef kitleniz web sitenizi asla keşfetmeyecektir. Arama motorları olağanüstü araçlardır ancak aynı zamanda arama sorguları ve yanıtları arasında bekçi görevi de görürler. İçeriğinize geri dönüp alakalı anahtar kelimeler ekleyerek, muhtemelen içeriğinizin trafiğinde, tıklama oranında, dönüşüm oranında, hemen çıkma oranında bir iyileşme ve alanınızın tamamı için mükemmel arama görünürlüğü göreceksiniz.

Anahtar Kelimeler Nelerdir?

Bir anahtar kelimenin en basit tanımı, kullanıcının arama amacını gösteren kelime veya kelime öbeğidir.

SEO’daki anahtar kelimeler tüm stratejinizin yapı taşlarıdır. Bir soruna bir cevabınız veya çözümünüz olduğunda hedef kitlenizin Google gibi bir arama motoruna ne gireceğini tahmin etmeniz gerekir. Başlıklarınıza, başlıklarınıza, meta açıklamanıza ve metininizin gövdesine eklenen bu hedef anahtar kelimeler, arama motorlarına konu hakkında güvenilir bir kaynak olduğunuzu söyler.

Hedef anahtar kelimeler, adlarına rağmen genellikle tam bir ifadedir. Bunlar yalnızca tek bir kelime olabilse de (kısa kuyruklu anahtar kelimeler veya geniş anahtar kelimeler olarak adlandırılır), çoğu anahtar kelime öbeği spesifiktir. Mesela “bakır borular” teriminin aranma hacmi yüksek olacaktır ancak bu terimin kapsamı geniştir. Daha spesifik bir anahtar kelime öbeği (uzun kuyruklu anahtar kelimeler olarak adlandırılır) “bakır boruların sıhhi tesisat onarımı” olabilir. Bu tür ifadeler arama amacını ortaya koyar ve içeriğinizin konusuyla alakalıdır.

Anahtar kelimeler aynı zamanda sizinkine benzer içerik parçalarının kopyasında sıklıkla bulunan terimler, ifadeler veya kelimeler de olabilir. Örneğin, “Sızdıran Borular Nasıl Onarılır” diye arama yaparsanız Google, hem birincil anahtar kelimeyi hem de bu kelime öbeği için sıralanan yeni içerikte yaygın olarak kullanılan destekleyici anahtar kelimeleri içeren içerik parçaları bulur. Bu terimlere gizli semantik indeksleme (LSI) anahtar kelimeleri denir. Google ve diğer arama motoru algoritmalarının konunuzla anlamsal olarak ilişkili olduğu varsayılır ve gelişmiş SEO içerik stratejilerinin önemli bir parçasıdır. Sıhhi tesisatla ilgili tek bir içerik yazarsanız arama motoru sıralamalarınız iyileşmeyecektir. Ancak tesisat onarımı, kurulumu ve bakımına odaklanan düzinelerce sayfa içerik oluşturursanız Google’ın tesisat sorguları için güvenilir bir kaynak olduğunuzu anlaması daha olasıdır.

Arama sorgularının kendisi anahtar kelimelerdir ve arama motorları, belirli bir terim için sıralanacak içeriği bulurken sorguları ve bunların varyasyonlarını içeren içeriği arar. Doğru türde anahtar kelimeler kullandığınızda ve geniş ölçekte eksiksiz bir SEO stratejisi uyguladığınızda, genel arama görünürlüğünüz artacaktır. Aniden, yazdığınız ve düşük performans gösteren o parça, potansiyel satışları artırıyor ve satışları artırıyor.

SEO’da Kısa Kuyruklu Anahtar Kelimeler Ne Zaman Kullanılmalı?

Kısa kuyruklu anahtar kelimeler genellikle daha genel bir hedef kitleye ulaşmak için kullanılır. Bu anahtar kelimeler genellikle uzun kuyruklu anahtar kelimelere göre daha yüksek bir arama hacmine sahip olsa da, daha fazla web sitesi onlar için sıralamaya girmeye çalıştığından, daha fazla rekabete de sahip olacaklardır. Kısa kuyruklu anahtar kelimeler genellikle yüksek sıralamalara ulaşmak için daha agresif bir SEO kampanyası gerektirir.

Tavsiye Edilen:  Dijital Pazarlamacı Olarak Stresi Yönetmek İçin 5 İpucu: ZGM Yaklaşımı

Genel olarak ana sayfalar ve ana marka sayfaları gibi içerik parçalarında kısa kuyruklu anahtar kelimeler kullanmalısınız. Bu terimler, arama motorlarını ve kullanıcıları markanızın sunduklarını eğiten bilgilendirici anahtar kelimeler olarak daha etkilidir. Örneğin, “tesisat tamiri” oldukça rekabetçi bir terimdir ve ilgili kullanıcıları kapsamak için fazla geniş kapsamlıdır. Anahtar kelimeleri ana sayfalarınıza dahil etmek önemlidir ancak büyük olasılıkla genel web sitenizin performansını iyileştirmeyecektir. Geniş anahtar kelimeler daha genel terimler olduğundan, SEO anahtar kelime araştırması yapmanız ve ana sayfanızı ve ana sayfalarınızı uzun kuyruklu anahtar kelimelerle desteklemeniz gerekecektir.

SEO’da Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler işlemsel içerikte en etkilidir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanmak, içeriğinizi, satın alma işlemi yapmak veya iletişim formu doldurmak gibi başka bir işlem yapmak isteyen kullanıcıların belirli arama amaçlarıyla eşleşecek şekilde optimize etmenize olanak tanır. Bu anahtar kelimeler genellikle daha düşük bir arama hacmine sahip olacak, ancak aynı zamanda anahtar kelime daha spesifik olduğundan ve daha az rakip tarafından hedeflendiğinden rekabet de daha düşük olacaktır.

Anahtar kelime araştırması, hedef kitlenizin kullanma olasılığı en yüksek olan uzun kuyruklu anahtar kelimeleri belirlemenize yardımcı olur. Uygulamaları ve analiz araçlarını kullanarak, “eski evlerdeki bakır boruların onarılmasının” topluluğunuzda kullanılan bir anahtar kelime olduğunu görebilirsiniz. Bu anahtar kelimeyi yeni bloglara eklemek muhtemelen arama sonuçlarında yüksek sıralamalar elde etmenizi sağlayacaktır.

Sağlam bir SEO ve anahtar kelime stratejisi, hem kısa kuyruklu hem de uzun kuyruklu anahtar kelimelerin bir karışımını içerir. Her ikisi de SEO kampanyanıza muazzam değer katar ve en iyi sonuçları elde etmek için birlikte kullanılmalıdır. Kısa kuyruklu anahtar kelimeler, web sitenize organik trafik çekmek ve genel görünürlüğünüzü artırmak için mükemmeldir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler ise belirli nişleri hedeflemek ve yüksek nitelikli potansiyel müşterileri çekmek için gereklidir. İçerik pazarlamanızda uygun anahtar kelime katmanları, güçlü bir genel SEO stratejisi oluşturur.

Alakalı Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

Konunuzla alakalı doğru anahtar kelimeleri bulmaya başlamanın iyi bir yolu, kendinizi okuyucunuzun yerine koymaktır. Arama sorgusunun nihai hedefi nedir? Hedef kitleniz belirli bir konu hakkında bilgi mi arıyor? Yolculuklarının sonunda bir satın alma işlemi yapmayı mı umuyorlar? İçeriğinize uygulamanız gereken anahtar kelimeleri bulmak için hedef kitlenizin arama amacını belirleyin. En iyi sonuçları elde etmek için, yalnızca konuyla alakalı anahtar kelimeleri ve bilgileri tek bir sayfaya eklemeyi düşünün. Yani, odaklanmak için belirli bir anahtar kelime seçin ve sayfayı bu terim etrafında yapılandırın. Bir anahtar kelime araştırma aracı kullanmak, içeriğinize eklenmesi gereken yüksek değerli anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olabilir.

Konunuza yönelik SEO anahtar kelime araştırması için kullanılabilecek çeşitli araçlar vardır. Google anahtar kelime planlayıcı gibi düzinelerce anahtar kelime araştırma aracı vardır ancak en iyi anahtar kelime fikirleri kendi uzman deneyiminizden ortaya çıkacaktır. SEO araçları ancak bu kadar yardım sağlayabilir. Anahtar kelimelerin amacı, arama sonuçlarını aldatmak veya dijital pazarlamayı manipüle etmek değildir. Bunun yerine kullanıcılarınız için değerli içerik oluşturmak istiyorsunuz. Sayfa başlığı, başlık konumları ve meta açıklama olarak işinizle ilgili belirli anahtar kelimeler eklemek, arama motorlarının sizi yeni kullanıcılara bağlamasına yardımcı olur.

Tavsiye Edilen:  Bir Web Sitesi İçin İçerik Yazmak: Kalite Neden Daha Önemlidir?

Anahtar Kelimeler Neden Önemlidir?

Google ve diğer arama motorları, olumlu bir kullanıcı deneyimi yaratmak için arama yapan kişiye mümkün olan en alakalı içeriği sunmak ister. Anahtar kelimeler, arayan kişinin aradığı şeyle neyin alakalı olup olmadığını belirlemenin en büyük yollarından biridir.

SEO için anahtar kelimelerin neden önemli olduğunu değerlendirmenin bir yolu reklamları dikkate almaktır. “Sıhhi tesisat onarımı” teriminin dijital pazarlaması için ödeme yapmak pahalıdır ve şehirdeki her tesisatçı bu terim için teklif vermektedir. Reklamınızın görünmesi için her ödeme yaptığınızda, pazarlama harcamalarından elde ettiğiniz gelir azalır.

Google gibi arama motorları sürekli olarak internetteki içeriği analiz etmektedir. Tesisat onarımıyla ilgili anahtar kelimeleri kullanan geniş ölçekte içerik oluşturmak, web sitenizin yerel arama sonuçlarında görünmesine yardımcı olur. Organik trafik, Google arama sonuçlarından gelen tüm tıklamaların %70’inden fazlasını oluşturur. Daha da önemlisi, Google Analytics performansınızı geliştirebilirseniz, uzun vadeli avantajlar pazarlama getirisini artırmaya yardımcı olur.

Arama motorları, ana sayfa, birincil sayfalar, bloglar ve diğer benzer parçalar da dahil olmak üzere içeriğinizi analiz ettikçe, her bir konuyla en alakalı anahtar kelimelerin hangileri olduğunu öğrenmeye başlarlar ve bu içeriği arama sonuçlarının en üstüne itme olasılıkları daha yüksektir. Anahtar kelimeler önemlidir çünkü geniş ölçekte, arama motorlarında görünmek için tam veya kısmi bir eşleşmeye ihtiyacınız yoktur. Google, güvenilir bir otorite olduğunuzu anladığında, ilgili tüm terimler için genel arama görünürlüğünüz artar.

Anahtar Kelimeler Nasıl Uygulanır?

Anahtar kelimeleri nereye eklediğiniz, seçtiğiniz kelimeler kadar önemlidir. İçeriğin performansını artırmak, anahtar kelimelerin web sitenizde doğru konumlara uygulanmasını gerektirir.

Başlık Etiketleri

Sayfalarınızın başlık etiketleri her zaman sıralamak istediğiniz birincil anahtar kelimeyi içermelidir. Örneğin, sıhhi tesisat armatürlerinin iyileştirilmesiyle ilgili bir blog yazısı yazıyorsanız başlığınız “Sıhhi Tesisat Armatürlerinin Yükseltilmesi İçin Nihai Kılavuz” olabilir. Google, başlık etiketlerini sayfanın ana konusuyla ilişkilendirir; böylece başlığa birincil anahtar kelimenizi dahil etmek, arama motorlarının sayfanızı anlamasına ve o anahtar kelime için sıralama şansını artırmasına yardımcı olabilir.

Ancak, birincil anahtar kelimenizi basitçe başlık etiketinize veya H1 başlık konumunuza doldurmak yerine, okuyucuya doğal ve ilgi çekici gelecek bir şekilde kullanmak önemlidir. Başlığınızı indeksleyen algoritmanın ötesinde başlık, gerçek aramalara girişinizdir. Başlığınız, sayfanızın içeriğini doğru bir şekilde temsil etmeli ve kullanıcıların sayfada ne bulmayı bekleyebileceğinin açık bir göstergesi olmalıdır.

Meta Açıklamaları

Meta açıklamaları, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) meta başlığın altında görünen kısa metin parçacıklarıdır. Her ikisi de, arama yapan kişiye sayfanın neyle ilgili olduğu konusunda daha fazla bilgi sağlamak ve içeriğinizin arama amaçlarıyla eşleşip eşleşmeyeceğini belirlemesine yardımcı olmak için optimize edilmelidir.

Meta açıklamalarınıza anahtar kelimeler eklemek, web sitenize tıklama olasılığını artırabilir. Ayrıca, meta açıklamanıza anahtar kelimeler eklemek, Google ve diğer arama motorlarının sayfayı daha doğru bir şekilde taramasına ve konuyu arayan bir okuyucu için bunun değerli olup olmayacağını belirlemesine yardımcı olur.

Google’ın genellikle yalnızca 150-160 karakterlik bir meta açıklama gösterdiğini unutmamak önemlidir; bu nedenle pasajınızı kısa ve öz tuttuğunuzdan emin olun. Bunu yapmak, arama yapanların meta açıklamasında kendilerine sunulan önemli bilgileri gerçekten görebilmelerini sağlayacaktır.

Tavsiye Edilen:  Sesli Arama ve Metin Arama için SEO Stratejinizi Optimize Etme

İyi yazılmış bir meta açıklaması genellikle 160 karakterden az olacak, ilgili anahtar kelimeleri içerecek ve okuyucuya web sayfasının neyle ilgili olduğuna dair doğru bir açıklama sağlayacaktır.

Başlıklar

Bazen arama motoru optimizasyonu, sağlam bir yazı üzerinde yapılan basit yapısal değişikliklerdir. Anahtar kelime araştırması yaptıktan sonra, içeriğinizi başlıklara bölerek çoğu zaman ölçümleri iyileştirebilir ve okuyucunun deneyimini geliştirebilirsiniz. H2, H3 ve benzeri, uzun biçimli içeriği daha küçük ve okunması daha kolay bölümlere ayırır. SEO anahtar kelimeleri genellikle bu konumlara uyar.

Anahtar Kelime Doldurmaktan Kaçının

Gördüğünüz her alakalı anahtar kelime öbeğini içeriğinize (anahtar kelime doldurma olarak anılır) doldurmak cazip gelse de, yaklaşımınızda taktiksel ve stratejik olmanız gerekir. Anahtar kelimeleri içeriğinize sıkıştırmak yalnızca okuyucuya beceriksiz ve yersiz görünmekle kalmayacak, aynı zamanda bunu yaptığınız için muhtemelen Google tarafından cezalandırılacaksınız. Google’ın cezaları genellikle web sayfasının belirli bir terim için sıralamasını engeller ve hatta bunu web sitenizdeki birden fazla sayfada yaptığınıza inanırlarsa alan adınızı bile etkileyebilir.

Arama motorları, çok fazla SEO anahtar kelimesinin tek bir yere sıkıştırıldığını ve hatta anlamsız olduklarını anlıyor. Bir anahtar kelime araştırma aracı, en iyi anahtar kelimeleri ve rekabet edebilmek için içeriğinizin ne kadar kapsamlı olması gerektiğini anlamanıza yardımcı olur. İçeriği optimize ederken ilk önceliğinizin marka hikayenizi insanlara anlatmak olduğunu unutmayın. Algoritmalar daha karmaşık hale geldikçe, anahtar kelime doldurma oldukça etkisiz bir anahtar kelime stratejisi haline geldi. Anahtar kelimeleri ait olmadıkları yerlere zorlamak yerine, doğal olarak yerleşecekleri yerleri bulun veya bunları içeriğinizin dışında bırakın. Sayfadaki en iyi optimizasyonlar okuyucular tarafından tamamen fark edilmez.

Kullanıcı Deneyimini Ön Planda Tutun

Arama motoru optimizasyonu ve anahtar kelime uygulamasının amacının ziyaretçileri ve okuyucuları yakalamak olduğunu unutmayın. En iyi strateji, hedef kitlenizin soracağı soruları yanıtlayan tam bir içerik özetiyle başlamaktır. Ziyaretçiler içeriğinize ulaşıp içeriğinizin okunmasının zor olduğunu ve anlamsız olduğunu düşünüyorsa büyük olasılıkla zamanlarını boşa harcamışsınız demektir. Anahtar kelime araştırma sürecine çok fazla güvenirseniz, kitleniz o içeriği okumak için ortalıkta kalmayacaktır.

SEO Hizmetleri için Contact Valve+Meter

Valve+Meter Performans Pazarlamasında, herhangi bir anahtar kelime için sıralamanın söylenmesinden daha kolay olduğunu anlıyoruz. Ekibimiz, içeriğinizin sıralamasına ve tekrarlanabilir, ölçeklenebilir ve kârlı sonuçlar sunmasına yardımcı olmak için anahtar kelime araştırmasına ve uygulamasına odaklanır. SEO denetimi sırasında karşılaştığımız en yaygın sorunlardan biri yapı ve anahtar kelime araştırması eksikliğidir. Anahtar kelime uygulamasının web sitenizin SEO’sunu nasıl geliştirebileceği hakkında daha fazla bilgi için bugün Valve+Meter ile iletişime geçin. Yetenekli ve deneyimli profesyonellerimiz aklınıza takılan her türlü soruyu yanıtlayabilir.