İçerik Pazarlama Ajansıyla Çalışırken Aranacak 6 Kırmızı Bayrak

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:İçerik Pazarlama Ajansıyla Çalışırken Aranacak 6 Kırmızı Bayrak

Bir dijital pazarlama ajansı seçerken seçenek sıkıntısı yoktur. Ancak her kategoride olduğu gibi, tüm pazarlama ajansları eşit yaratılmamıştır. Bazıları işinizi ileriye taşımak için yorulmadan çalışacak rock yıldızı şirketlerdir. Diğerleri sadece hızlı para kazanmak için bu işin içindeler ve bu da işin kalitesine yansıyor.

Peki kötüyü iyiden nasıl ayıracaksınız ve işletmeniz için en iyi içerik pazarlama ortağını nasıl bulacaksınız?

Aşağıdaki durumlarda ajanslara karşı dikkatli olun:

  1. Her şeyi yapabileceklerini söyleyin.
  2. Tescilli temel performans göstergelerine bakın.
  3. Size tavsiye vermekten çekinmeyin.
  4. “Evet” insanlardır.
  5. Hedef kitleniz hakkında soru sormayın.
  6. Ücretlerini tartışmak istemiyorlar.

SEO ajanslarını incelerken bu altı kırmızı işareti nasıl tanımlayacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin. Ayrıca olası bir sorunu ortaya çıkarmak için her kuruma sormanız gereken özel sorular da vereceğiz. Bu şekilde seçtiğiniz içerik pazarlama ajansı ortağına güvenebilirsiniz.

İçerik Pazarlama Ajansında Dikkat Edilmesi Gereken 6 Kırmızı Bayrak

Dışarıdan bir içerik pazarlama ekibini işe alırken bu altı konu size ciddi bir duraklama yaşatmalıdır. Bu durumlarla karşılaşırsanız diğer firmaları düşünmeniz en doğrusu olacaktır.

1. Her Şeyi Yapabileceklerini Söylemek

Her ajansın temel bir yeterliliği vardır. Artık bir reklam, pazarlama ve halkla ilişkiler ajansı olan Ogilvy, tüketici içgörülerine güçlü bir şekilde odaklanan bir reklam ajansı olarak başladı. Küresel bir halkla ilişkiler firması olan Weber Shandwick, bir zamanlar kriz simülatörü ve adı verilen eğitim oturumuyla kriz yönetimiyle tanınıyordu. Yangın alarmı.

Dolayısıyla, e-posta pazarlaması, SEO hizmetleri, web geliştirme, web sitesi tasarımı, gelen pazarlama, potansiyel müşteri yaratma, metin yazarlığı ve daha fazlası gibi çeşitli pazarlama disiplinlerinde üstün olduğunu iddia eden bir pazarlama ajansıyla karşılaştığınızda onlara meydan okuyun. Onlara en iyi oldukları şeyin ne olduğunu sorun ve nasıl yanıt verdiklerini not edin. Konuşmalarının örnek olay bölümüne geldiklerinde, temel becerilerini anlamak için ortak temalara dikkat edin.

Ahrefs her şeyi yapan bir pazarlama ajansı değildir; biz SEO, içerik oluşturma ve bağlantı oluşturma yapıyoruz, hepsi bu. İçerik oluşturma sürecimiz, anahtar kelime stratejinizi karşılayacak makaleleri araştırmayı, yazmayı ve düzenlemeyi içerir. Ekibimiz, Ahrefs ekibini zamanında teslimattan sorumlu tutan profesyonel editörler, SEO uzmanları ve deneyimli proje yöneticilerinden oluşur.

Konuyu kesin ve şunu söyleyin: Ekibiniz açıkça X ve Y konusunda yetenekli. Peki ajansınızı bu kadar özel kılan şey nedir? En mutlu müşterileriniz, işletmelerinin neyi başarmasına yardımcı olduğunuzu söylerdi?

Ve bu soruları cevapladıklarında şunu takip edin: Bu planı nasıl kavramsallaştırdığınız ve uyguladığınız hakkında bana daha fazla bilgi verebilir misiniz?

2. Tescilli Temel Performans Göstergelerine Atıfta Bulunmak

Ne yazık ki çok yaygın olduğu için bunun bir tehlike işareti olduğunun farkında olmayabilirsiniz. Bir pazarlama ortağı için alışveriş yaparken birçok ajansın, kendi özel ölçümleri ve puanlarıyla dolu KPI raporlarını kullandığını fark edeceksiniz. Bir PR ajansı, kendi “kendi yazılımları”nda izlenen izlenimlere yemin ediyor ve bir medya yerleşiminin bu gösterimlerden “yüz milyonlarca”sını güvence altına aldığında ısrar ediyor. Onlara bu ölçüyü nereden aldıklarını sorarsanız, şirket bunun o derginin çığırtkanlığını yaptığı beş yıldan eski bir tiraj sayısından geldiğini kabul edecektir.

Tavsiye Edilen:  Yeni İçerik Fikirleri Üretmek İçin Akıllara durgunluk veren 7 Strateji

Başka bir içerik stratejisi ajansı, içerik denetimi bulgularını “özel içerik matrisinde” sunuyor. Blog gönderilerinin ve satış teminatlarının sayısını hesaplıyor, hangi tür içeriğin en az sonuç verdiğini belirliyor ve en büyük fırsatın burada yattığı konusunda tavsiyede bulunuyor.

Potansiyel içerik oluşturma ajansınızla ölçümleri konuştuğunuzda, rakamları nereden ve nasıl aldığını sormaktan çekinmeyin. İzlenimlerin çığırtkanlığını yapıyorsa kaynağın Ahrefs gibi bir platform mu yoksa bir yayının kendi bildirdiği tiraj numarası mı olduğunu sorun. Şirket, oluşturulan potansiyel müşterilerle övünüyorsa, bir müşteri adayını nasıl tanımladığını, nitelendirdiğini ve bu potansiyel müşterilerin satışa nasıl dönüştüğünü sorun.

İçerik pazarlama stratejisi söz konusu olduğunda ajansınızın, anahtar kelime sıralaması ve geri bağlantılar gibi daha SEO odaklı ölçümlere ilişkin kolayca doğrulanabilir bilgiler verme konusunda rahat olması gerekir.

Konuyu kesin ve şunu söyleyin: Diyelim ki CMO’m dijital içerik geliştirme sürecimiz hakkında soru sormak için bu öğleden sonra takvimime 1:1 koydu. Birkaç KPI’yı zor durumda bırakmamda bana nasıl destek olacaksınız?

Pazarlama ortağınızın, sıralamadaki ilk beş açılış sayfanızın ne olduğunu size bildirmek için “daha fazla teslim süresine” ihtiyaç duyacağını söylemek yerine, size özel bir Google Data Studio kontrol panelinin bağlantısını göndereceğini söylediğini duymak daha iyidir.

3. Size Tavsiye Vermekten Çekinmek

Dijital pazarlama hizmetlerini işe alırken, bu, sizden daha spesifik uzmanlığa sahip bir ekip aradığınız anlamına gelir; bu nedenle, onlara güvenebileceğinizden ve onlardan öğrenebileceğinizden emin olmanız çok önemlidir.

Ancak hiçbir içerik pazarlama şirketi ücretsiz tavsiye karşılığında madencilik yapılmasını istemez. Çözmenize yardımcı olmalarını isteyeceğiniz bazı küçük sorunları düşünün ve onlara bu sorunlardan birini nasıl çözebileceklerini sorun. Dijital pazarlama stratejisindeki felsefelerini öğrenmeye ilgi gösterin.

Örneğin Ahrefs, herkesin organik trafiğini doğru bilgi ve araçlarla artırabileceğine inanıyor. Bu nedenle, organik arama trafiğinizi artırmak için sitenizi sıfırdan oluşturma konusunda yedi bölümlük ücretsiz bir e-posta kursu oluşturduk. Web sitenizi doğru şekilde kurma konusunda size özel tavsiyeler verir, bir anahtar kelime stratejisinin ve kaliteli içerik planının nasıl oluşturulacağını açıklar ve SEO araçlarıyla ilgili bazı hızlı eğitimler sunar.

Birisi bizim kursumuza katılıp istenen sonuçları elde edebilseydi, hizmetlerimize ihtiyacı olmayacaktı. Ancak kursumuzu izlerlerse ve hizmetlerimizin tamamının faydalı olacağını düşünürlerse, bu yeni müşterinin bize güvendiğinden daha emin olabiliriz. Buna karşılık, müşteri Büyüme Makinesini seçtiği için kendini daha güvende hissedecektir.

Konuyu kesin ve şunu söyleyin: İçerik pazarlama hizmetlerinin inceliklerini o kadar iyi bilmiyorum. Gürültülü veya rekabetçi bir ortamda bizi bir sonraki aşamaya taşımak için bir içerik planı üzerinde nasıl düşüneceğinizi bana söyleyebilir misiniz?

İyi bir anahtar kelime stratejisi bulma ve bu anahtar kelimelere sahip olma hakkında konuşuyorlarsa bu çok belirsizdir. Bir içerik pazarlama ajansı, belirli bir alandaki hedef kitleyle eşleşmek için iyi bir anahtar kelime stratejisini nasıl belirlediklerini ve bir avuç müşteri arasındaki pazarlama çabalarının nasıl farklılaştığını açıklayacaktır. Ayrıca yedeklenecek örnekleri de olacak.

4. “Evet” İnsanlar Olmak

Hoş ve arkadaş canlısı olmak harikadır, ancak bir ajansın bana ekibimin yaptığı her şeyin mükemmel olduğunu ve bunu sürdürmemiz gerektiğini söylediğini duyduğumda bu büyük bir tehlike işaretidir. Sonuçta her şey bu kadar harikaysa neden bir içerik pazarlama ajansıyla çalışmam gerekiyor?

Tavsiye Edilen:  Sanal eşantiyonlar için etkili içerik oluşturmada ChatGPT'nin rolü

Bu kırmızı bayrak, SEO ajansınızın, onları işe aldığınız uzmanlar olmasını aradığınızda özellikle sinir bozucu hale gelir. Soru sorduğunuzda stratejilerinin arkasında durmalarını istersiniz. Planları için sağlam, deneyime dayalı bir gerekçeye sahip olduklarını ve planın sitenizin yetkisine ve iş hedeflerinize göre özelleştirildiğini size göstermeleri gerekir.

Bu deneyimi istemiyorsunuz:

Siz: “Bunların işimiz için doğru anahtar kelimeler olduğundan emin misiniz?”

Onlar: “İsterseniz değiştirebiliriz.”

Siz: “Siz uzmansınız ve size güveniyorum. Ancak bu terimlerin çok belirsiz olduğundan, birbirine benzer olduğundan ve sıralamanın zor olacağından endişeleniyorum.”

Onlara: “Mükemmel bir noktaya değindin! Bu listeden memnun değilseniz baştan başlayabiliriz. Ancak bunu sizin için organize etmek için iki ila üç haftaya daha ihtiyacımız olacak.

Ajansınızdan stratejilerinin ardındaki mantığı açıklamasını istediğinizde, sizin mükemmel olduğunuzu ya da onların hatalı olduğunu duymak istemezsiniz. Uzmanlık istiyorsunuz.

Ve bu anahtar kelime stratejisini oluşturmak için haftalarca uğraşıp siz bir soru sorduktan sonra plandan vazgeçmeye hazır bir ajans ortağı istemezsiniz.

Bunun gibi “Evet” ajansları içgörüden yoksundur. Çok esnek olmak, ajansın yaptıkları işin arkasında durmaya istekli olmadığını ve muhtemelen bunun için fazla çaba harcamadığını gösterir, ancak harcadığınız sayısız saatin karşılığını size fatura etmekten çekinmezler.

Konuyu kesin ve şunu söyleyin: İçerik programımla ilgili X ve Y içgüdülerim var ama doğru mu yanlış mı yaptığımı bilmiyorum. Ne düşünüyorsun?

Soruyu bu şekilde çerçevelemek, yüzleşmeye gerek kalmadan bir bakış açısı seçebilmeleri için konuşmayı açar. Bu aynı zamanda onlardan öğrenmeye istekli ve hevesli olduğunuzu da gösterir.

5. Hedef Kitleniz Hakkında Soru Sormayın

Bu, herhangi bir pazarlama ajansının, özellikle de sizin için yüksek kaliteli içerik oluşturmakla görevli bir ajansın sorması çok önemlidir. Bir içerik ajansının, işinin doğası gereği, marka sesinizi ve değerlerinizi sizin adınıza yazdığı her kelimeye yansıtabilmesi için markanızı derinlemesine anlaması gerekir.

Bir ajans size hedef kitleniz hakkında soru sormuyorsa, bu onların zaten cevaplara sahip olduklarını düşündükleri (yok) ya da umursamadıkları (bu kötü) anlamına gelir.

Siteniz yepyeni bir girişimse henüz gerçek bir kitleye sahip olmayabilirsiniz. Ancak, sahip olmayı arzuladığınız izleyici kitlesine dair bir fikriniz var. Ajansınızın ulaşmaya çalıştığınız hedef kitleyle uyumlu olduğundan ve nihai olarak hangi satış veya dönüşüm hedeflerine sahip olduğunuzu bildiklerinden emin olun.

Konuyu kesin ve şunu söyleyin: X hakkında çok şey bilen ama Y hakkında pek fazla bilgisi olmayan izleyicilerim için yazmayı nasıl düşünüyorsunuz? İçeriği yazarken dönüşüm hedefleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Marka farkındalığı amacıyla yazmak ile okuyucuları eğitmek ve okuyucuyu bir şey satın almaya teşvik etmek arasındaki nüansları görüp görmediklerini anlayacaksınız. Ayrıca pazarlama kampanyalarında kullanılan yazma felsefesi hakkında da fikir sahibi olacaksınız.

6. Ücretleri Konusunda Belirsiz Olmak

Aramamı bir veya iki içerik pazarlama ajansına daralttığımda fiyatlandırmayı daha da derinlemesine araştırıyorum: Nasıl yapılandırıldığı, nelerin dahil olduğu ve herhangi bir gizli ücretin olup olmadığı.

İşin zor yanı, fiyatlandırma için belirlenmiş tek bir yapının olmamasıdır. Pazarlama disiplinleri, ajans büyüklükleri ve proje veya program türleri farklılık gösterebilir.

Tavsiye Edilen:  2023'TE EN İYİ DİJİTAL PAZARLAMA VE GELENEKSEL PAZARLAMA İSTATİSTİKLERİ

Peki nelere dikkat etmelisiniz? Hizmetliler ve rüşvet fonları.

Bir hizmetlinin kendisi bir tehlike işareti değildir. Her ay belirli sayıda blog gönderisi, sosyal medya gönderisi veya video gibi her zaman belirli bir teslimata bağlı olmayan, devam eden işler yapan pazarlama ajanslarına aylık bir ücret ödemek yaygındır.

Örneğin, muhtemelen bir PR ajansına muhabirlere sunum masraflarını karşılamak, güvence altına aldıkları her röportaj için size brifing dokümanları sağlamak ve genel konuşma konularında size yardımcı olmak için belirli bir ücret ödeyeceksiniz. Ancak eğer o halkla ilişkiler ajansı sizden bir vekil tutmanızı isterse ama aynı zamanda muhabirlere mesaj yazmaları ve sunum yapmaları için sizden ayrı bir ücret talep ediyor, bu bir tehlike işaretidir. Hizmetliye hangi işin dahil olduğunu sorun ve bunun sizin için işe yarayıp yaramayacağını görün.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer ücret ise rüşvet fonudur. Rüşvet fonu, son dakika pazarlama fırsatları için kullanabileceğiniz ayrılmış paradır. Bir reklam alanı için videoya veya etkileşimli içeriğe mi ihtiyacınız var? Ajansınızın kitapçık veya basın bülteni basmasına mı ihtiyacınız var? Ajanslar, ön maliyetleri karşılamak için rüşvet fonlarından yararlanabilirler.

Bu ikiniz için de iyi bir şey olabilir: Bankalarını zorlamıyorlar ve siz de devasa bir faturayı hızlı bir şekilde ödemek zorunda kalacağınız konusunda endişelenmiyorsunuz.

Ancak tehlike işareti şu: Bazen ajanslar sizden bir rüşvet fonuna onbinlerce dolar ayırmanızı isteyebilir, ancak belirli bir zaman dilimi içinde harcamazsanız bu parayı kaybedersiniz.

Peki bu ücretleri nasıl önleyebilir veya daha iyi anlayabilirsiniz?

Konuyu kesin ve şunu söyleyin: Bu aylık hizmete hangi devam eden işler dahildir? Neyin ayrı bir ücret gerektireceğine nasıl karar veriyorsunuz? Eğer rüşvet fonu yapmaktan vazgeçersem, potansiyel son dakika fırsatları üzerinde birlikte nasıl çevik bir şekilde çalışabiliriz?

İnsanlar bize ne ücret aldığımızı sorduklarında dökümümüz konusunda şeffaf oluyoruz. Yazarlarımıza ne kadar bütçe ayırdığımızı, ön strateji ve planlama maliyetlerimizi ve genel içerik üretim sürecini size anlatacağız.

(İçerik Pazarlama Ajansı) Eşinizi Bulun

Bırakın son aşamaya gelip birlikte çalışılacak bir pazarlama ajansı seçmeyi, potansiyel içerik pazarlama ajanslarının listesini küçültmek bile yeterince zordur. Ancak ekibinizi ve işinizi en iyi siz tanırsınız. Ayrıca, bu tür sorularla donanmış olarak artık bu kararı vermeye daha hazırlıklı olacaksınız.

Ahrefs’in şirketinize neler sunabileceğini görmek ister misiniz? Bizimle iletişime geçin; SEO, içerik ve bağlantı kurma hizmetlerimizi ve bunların işletmenizin büyümesine nasıl yardımcı olabileceğini anlatmak için yarın size geri döneceğiz.

Bir pazarlama ajansıyla çalışmaya başlamadan önce, bu YouTube videosunu izle ve kendinizi doğru sorularla ve nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda kapsamlı bir anlayışla donatın.