İçerik Pazarlama Becerileri: 2023’te İçerik Başarısı İçin 9 Zorunluluk

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: İçerik Pazarlama Becerileri: 2023’te İçerik Başarısı İçin 9 Zorunluluk

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

İçerik pazarlaması için iş tanımı, eskisinden 5 kat daha uzun.

Yeni beceriler ve yetkinlikler ortaya çıkmaya devam ediyor ve markalar sadece daha fazlasını istiyor. Daha fazla SEO pirzolası, daha iyi yazma becerileri, daha iyi grafik tasarım, steroidler üzerinde topluluk yönetimi, adını siz koyun. Liste sonsuz.

Adayların kafası karışık. Bu alanda yeni başlayan herhangi bir pazarlamacı, hatta işten yeni çıkarılan eski bir kişi bile nereden başlayacağını bilemez. Bir sonraki iş için bazı beceriler kazanmak isterler, ancak her marka mükemmel pazarlamacıyı istediği için hayal kırıklığına uğramaya devam ederler.

Sorun şu ki, markalar gerçekten ne istediklerini bilmiyorlar. İçeriğin çatısı altında o kadar çok şey var ki neyin başarılı olacağını, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını gerçekten bilmiyorlar.

Bu nedenle, bu yazıyı işleri basitleştirmek ve gelecek vadeden içerik pazarlamacılarının öğrenmesi gereken en önemli becerileri tüm saçmalıklar olmadan belirlemek için yazdık.

Gezegendeki en üretken içerik pazarlamacılarından bazılarını bir araya topladık ve onlardan en iyi tavsiyelerini istedik. Ve size bu içerik becerilerini uygulamalı olarak göstermek için inanılmaz markalardan bazı örnekler ekledik.

Gelecek vadeden içerik pazarlamacısı?

İçerik operasyonunuzu ölçeklendirmeye çalışan sinirli bir pazarlama müdürü müsünüz?

Bu yazı sizin için.

[Add Banner Here]

1. Sadelik yazmanın temelidir

Her şeyden önce, iyi yazmanız gerekir. Burada sürpriz yok. AI kopyalama araçları gibi Jasper veya kopyacı henüz ana akım haline gelmek için yeterli pazar penetrasyonuna ulaşmadı ve içerik pazarlamacılarının hala zor kavramları yazılı biçimde açıklayabilmeleri gerekiyor.

Eli Schwartz Daha önce SurveyMonkey’de Büyüme Direktörüydü ve yakın zamanda birçok ünlü markanın (IBM, Shutterstock, WordPress, Zendesk ve Quora) Büyüme ve SEO Danışmanı oldu. Başarısının çoğunu, zor kavramları basit ve özlü bir şekilde açıklama yeteneğine bağlıyor.

“Kariyerim, SEO ihtiyaçlarını paydaşlara iletebilmeye çok şey borçludur ve eminim ki onsuz hayatımda yaşadığım deneyimleri asla yaşayamazdım. Bu beceriyi mükemmelleştirerek, düşüncelerimi bir kitaba bile koyabildim.” – Eli Schwartz, Product-Led SEO’nun yazarı

Önde gelen içerik, onu basit tutmak için çok uğraşıyor. Bunun iyi bir örneği, Brian Dean’in günlüğü Her kavramı, teknik bilgisi olmayan pazarlamacıların anlayabileceği kadar basit bir şekilde açıkladığı biliniyor.

2. SEO ve organik trafik hala ön planda

Arama motorlarından gelen organik trafik, web sitelerine yönelik en büyük değerli trafik kaynaklarından biridir. Araştırmalar gösteriyor ki %53 web sitelerine gelen trafiğin yüzde 40’ı ve gelirin yüzde 40’ı organik trafikten geliyor.

Dolayısıyla, sosyal medya platformu algoritmaları değişirken ve markalar odak noktalarını bir platformdan diğerine kaydırmak zorunda kalırken, Google birçok işletme için oldukça istikrarlı bir trafik kaynağı olmaya devam ediyor.

“Daha fazla organik trafik elde etmek için pazarlamacıların içeriklerini arama motorları için optimize etmesi gerekiyor. Ve daha da önemlisi, içeriklerini potansiyel alıcıların arayabileceği anahtar kelimeler için optimize edin” – Leylak BullockForbes’in En İyi 20 Kadın Etkileyen Kişisi

SEO’nun bu kadar güçlü olmasının nedeni, işletmelerin alıcı yolculuğunun belirli aşamalarında olan kullanıcılara ulaşmasına yardımcı olmasıdır.

Markalar, dönüşüm hunisinin üst kısmındaki kullanıcılar için akılda kalıcı içerik parçaları, dönüşüm hunisinin ortasındaki/altındaki kullanıcılar için alışveriş veya karşılaştırma kılavuzları oluşturabilir ve ürün sayfalarını, satın alma niyeti en yüksek olan arama yapanlar için optimize edebilir.

“SEO, oluşturmak için çok çalıştığınız içeriğin doğru zamanda, doğru kitlelere sunulmasını sağlar. Bir SEO temeli olmadan içerik pazarlamacısı olarak başarılı olmak zor olacaktır.” – Caroline ForseyKıdemli İçerik Stratejisti, Hubspot

3. Analitik ve ölçüm kritik öneme sahiptir

İçerik pazarlamanın en çok gözden kaçan alanlarından biri, içeriğinizin nasıl performans gösterdiğini ölçmektir. Pek çok pazarlamacı, yeni parlak blog gönderileri yayınlamak için acele ediyor ve neyin işe yarayıp neyin yaramadığını belirlemek için önce verilerine bakmayı başaramıyor.

“İşin üç bölümü vardır: yaratma, terfi ve ölçüm. Sonuçları ölçmüyorsanız, daha akıllı olmuyorsunuz. Kaybetmeye mahkumsun” – Andy CrestodinaOrbit Media Studios’un Kurucu Ortağı ve CMO’su

Bir içerik pazarlamacı, SEO metriklerini ve her gönderinin aldığı trafiği analiz etmede gerçekten başarılı olmalıdır. Ayrıca, her bir içeriğin kaç potansiyel müşteri, SQL ve müşteri getirdiğini görmek için satış izlemeyi kurmaları gerekir.

“İyi bir içerik pazarlamacısı aynı zamanda oldukça analitik olmalıdır. Elektronik tablolarla çok rahat olmalılar. Ayrı kaynaklardan veri alabilmeli, bir hesap tablosunda birleştirebilmeli ve içeriklerinin nasıl performans gösterdiğini tam olarak anlayabilmeleri için analiz yapabilmelidirler. İşi nasıl etkilediğini anlamalılar. İş hedeflerinin ne olduğunu anlamalı ve yaptıkları veya denetledikleri işin şirketin bunu başarmasına yardımcı olup olmadığı konusunda çok net bir fikre sahip olmalılar.” – Jimmy DalySuperpath CEO’su

İçerik artık pembe bir bulutun üzerinde yaşamıyor. Genel pazarlama stratejisi ve firmanın iş hedefleri ile çok bağlantılı olmalıdır. İçerik pazarlamacıları, hangi içerik parçalarının işletmenin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olup hangilerinin yardımcı olmadığını sürekli olarak değerlendirmek zorundadır.

“İçerik pazarlamacıları olarak bu verilere bakmak ve okuyucularımız, dinleyicilerimiz ve izleyicilerimiz için önemli olan şeyleri daha fazla oluşturmak için kullanmak bizim işimiz. Hedef kitlemize bir şeyin ulaşıp ulaşmayacağını görmek için inceleyebileceğimiz bir içerik pazarlama kristal küresi olmasa da, etkili içerik analizi yaklaşmamıza yardımcı oluyor”. – Melissa Wankiewiczİçerik Pazarlama Müdürü şirketinde istiridye

4. Sosyal medya pazarlaması

Sosyal medya, bir içerik pazarlamacısının sahip olması gereken en önemli becerilerden biri olmaya devam ediyor. Yeni başlayanların ve küçük şirketlerin hem içerik hem de sosyal işler yapabilen birini işe almak istediğini ve bu yüzden iş tanımına koyduklarını varsayarsınız, ancak bu beceri her büyüklükteki şirket için geçerlidir.

Tavsiye Edilen:  KOBİ'niz İçin Bilmeniz Gereken En İyi 11 Ön Sayfa Alternatifi

Pek çok şirket için organik arama en büyük trafik kaynağı ve hemen ardından sosyal medya geliyor. Bu nedenle, takıldıkları platformlarda kullanıcılarla etkileşim kurma yeteneği her zamankinden daha kritik.

Eden BidaniDönüşüm metin yazarlığı uzmanı olan , içeriğinizi herhangi bir yerde bir sosyal medya sayfasında paylaşmanın yeterli olmadığını söylüyor. Bu konuda gerçekten stratejik olmalısınız.

“Anahtar kelime açısından zengin içerik yayınlamak ve en iyisini ummak yeterli değil. İçeriğinizi tanıtırken ve birden fazla kanal aracılığıyla dağıtırken, onu iyi bir şekilde paylaşabilmek ve erişimini yaymak için yorumlara/etkileşimlere yanıt verebilmek için harika sosyal medya becerilerine sahip olmanız gerekir” – Eden Bidani

Harika içerik pazarlamacıları, her platformda nasıl etkileşim kuracaklarını, yayınlanacak içerik türlerini, kullanılacak doğru formatı ve izleyicilerini gerçekten nasıl bağlayacaklarını bilirler.

“İşte hızlı bir örnek: Pek çok şirketin şirket podcast’lerini LinkedIn aracılığıyla çapraz tanıttığını gördüm. Ancak tanıtım gönderilerinin çoğu ya değersizdir (bölümde insanların ne öğreneceğini açıklamayarak) ya da konuyla ilgili değildir (bölümle alakalı bir bağlantısı yoktur). Sosyal medya becerilerinizi uygulamak, okuyucular için değer yaratacak gönderiler oluşturmanıza yardımcı olur (insanlar podcast’e tıklamasa bile), ancak bu aynı zamanda onları bunu yapacak kadar meraklandırır.” – Eden Bidani

5. İçerik tanıtımı ve dağıtımı

Herhangi bir başarılı içerik pazarlama stratejisinin bir diğer kritik bileşeni, içeriğinizi nasıl dağıttığınızdır. İçeriğinizi SEO için optimize etmek, bir arama motoruna yerleştirmek ve bir şeyler için sıralanmasını ummak yeterli değildir.

Karine Bengualid, dünyanın en çok aranan içerik yazarlarından biridir ve şunları söylemiştir:

“İçerik tanıtımı veya dağıtımı, şirketlerin yapmadığını veya iyi yapmadığını gördüğüm 1 numaralı şey. Harika içerik üretmek için çok fazla zaman, para ve kaynak harcıyorlar ve sonra hiçbir analiz gösterilmeden web sitelerinde öylece duruyor. Kitleniz orada öylece oturup, “Acme Corp, Coyote’dan çok Road Runner’a benzemek için 9 hack hakkında bir blog yayınlamış mı merak ediyorum” demiyor. Herkese anlatmak için sahip olduğunuz medyayı kullanın” – diyor Karine Bengualidsahibi Size K harfi tarafından getirildi.

Karine, Shopify gibi gezegendeki en büyük markalardan bazıları için yazdı ve hepsini gördü – içeriklerini tanıtan ve denemeyen şirketler.

“3,5 yıldır bir müşterim vardı. Tüm zaman boyunca ayda ortalama 5-8 blog yazdım. Blogları bir kez bile haber bültenlerine veya sosyal medya kanallarına koymadılar (ve bu, uluslararası kardeş şirketleri olan çok büyük bir şirket). Ve kullandıkları X yazarlarından sadece biriydim. Bu (muhafazakar tarafta) 210 blog. Bunu yazarlardan aldığınız/ödediğiniz fiyatla çarpın ve sorunu görün” – Karine Bengualid

En iyi şirketler, içeriklerini sosyal medya platformlarında tanıtma, diğer yayınlarda yeniden kullanma ve farklı ortamlar kullanarak yeniden oluşturma konusunda gerçekten başarılılar. Bir blog gönderisi kısa bir YouTube videosuna, Medium’da bir konuk gönderisine, bir Twitter dizisine ve bir podcast bölümüne dönüşebilir (ve dönüşmelidir).

“En bol dağıtım kanallarında başarılı olmak genellikle kimin kazanacağını belirler” – Brian NorgardTinder’da Baş Ürün Sorumlusu

Gezegendeki en üretken içerik dağıtımcılarından biri, ünlü Harry Kuru Pazarlama Örneklerinden. 2019’da, ürünü ve izleyicisi olmayan genç bir üniversiteli çocuktu. Pazarlama kitapları okumaya ve içgörülerini paylaşmaya başladı ve bir buçuk yıl sonra 38.000 haber bülteni abonesi oldu.

Tavsiye Edilen:  Web Sitelerinin Sıralamasını İyileştirmek İçin 17 Önemli SEO İpucu

Harry’nin sırrı ne? İçeriğini tanıtma konusunda gerçekten başarılı.

“Harika şeyler yapmak için zaman ayırmaya ve onu tüm platformlarda yeniden kullanmaya odaklanmalısınız. Mesela şu an site için kısa bir örnek paylaşacağım. Sonra bu örnek haber bülteninde, Twitter’da, LinkedIn’de, Instagram’da devam ediyor. 4 kuş. 1 taş.” – Harry Dry, Pazarlama Örneklerinin Kurucusu

Harry’nin kullandığı en parlak tekniklerden biri, blog gönderilerinin her biri için bir Twitter dizisi oluşturmasıdır. Gönderinin (veya e-posta bülteninin) sonunda görüntüler ve insanlardan paylaşmalarını ister. Yoğun katılım, Twitter algoritmasını bozar ve onu daha da fazla görünür kılar.

Kaynak: Pazarlama Örnekleri

6. Ekip Yönetimi ve uzaktan işe alma

Ekip yönetimi, herhangi bir içerik pazarlamacısı için kritik bir bileşendir. Şirket içi yazarları ve editörleri ve ayrıca serbest çalışanları yönetmeyi içerir. İşlerinde iyi olmak için temel pazarlama yönetimi becerilerine sahip olmaları gerekir.

Pek çok şirket içerik pazarlama konusunda temkinli davranıyor ve tek kişilik bir içerik ekibiyle başlıyor. Trafik bir kez başladığında, operasyonu nasıl genişleteceklerini anlamaya çalışarak kafalarını kaşımaya başlarlar. Bazen doğru seçim şirket içi bir içerik pazarlamacısını işe almaktır ve bazen de bir dış ajans veya serbest çalışan bir pazar yeri ile çalışmaktır.

“Birlikte çalıştığım içerik stratejistlerinin çoğu, aynı zamanda bir dereceye kadar insanları yönetti. Bazı durumlarda, tam anlamıyla insan yönetimi, bire bir çalışma, yılda bir kez inceleme yapma, bu tür şeyler gibi.” – Jimmy DalySuperpath CEO’su

İyi bir içerik pazarlamacısının çok yönlü olması ve hem şirket içi çalışanları hem de serbest çalışanları yönetme becerisine sahip olması gerekir. Düşünmek: uzaktan kiralama. Uzaktaki bir ekibi kolayca eğitebilmelidirler.

7. Grafik tasarım ve video komut dosyası oluşturma

İçerik pazarlamacılarının hem grafik hem de video içeriği için tasarım gözüne sahip olmaları gerekir. %86 İşletmelerin oranı videoyu bir pazarlama aracı olarak kullanıyor ve %92 pazarlamacıların oranı videoyu içerik pazarlama stratejilerinin önemli bir parçası olarak görüyor.

Wyzowl 2021’de 500’den fazla pazarlamacıyla anket yaptı ve oluşturulan en yaygın video türlerini keşfetti:

Pazarlamacıların %74’ü, sundukları ürün veya hizmeti açıklamak için kullanılan açıklayıcı videolar oluşturduklarını söyledi. Ve %68’i sosyal medya için video içeriği oluşturduklarını söyledi. Video, ürünlerin görsel olduğu ve müşterilerin genellikle bunların nasıl kullanıldığını görmek istediği e-ticaret markaları için bir içerik stratejisi olarak özellikle önemlidir.

Videonun popülaritesi, dünya çapında milyonlarca kullanıcının ilgisini çeken Vine (RIP), TikTok ve Snapchat gibi platformların yükselişine katkıda bulundu. Bu platformlara özgü içerik oluşturmak genellikle bir sosyal medya yöneticisinin işidir, ancak çoğu zaman bu iş içerik pazarlamacısına bırakılır.

Şirketler, video komut dosyaları yazabilen ve/veya sıfırdan video içeriği oluşturabilen içerik pazarlamacıları arıyor.

8. Her içerik parçasına görsel öğeler ekleme

Stok fotoğrafların ve dev infografiklerin günleri geride kaldı. En iyi bloglar ve çevrimiçi yayınlar kendi markalı görsellerini oluşturur ve bunu iki nedenden dolayı yapar:

 1. Markalı resimler, okuyucu için daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaratır ve sayfadaki etkileşimi artırır.
 2. Paylaşılacak görseller oluşturmak, görsellerin Google’ın görsel aramasında sıralanmasına yardımcı olur.

“İnfografikler, işleri yapmanın bu eski usul yoluydu. İnsanlara paylaşılabilir, görsel öğeler verirsiniz ve sizinle bağlantı kurma olasılıkları artar.” – Ross HudgensSage Media’nın CEO’su.

%37 Pazarlamacıların %’si görsel içeriğin en önemli içerik türü olduğunu söylüyor.

Tasarım, iyi bir içeriğin en önemli unsurlarından biridir çünkü ilk izlenim önemlidir. Dünyanın en popüler SEO blogunun yaratıcısı Brian Dean, kısmen sade tasarımı sayesinde aylık 500.000’den fazla organik ziyaretçi alıyor.

“Şimdiye kadar yaptığım en iyi yatırım, blog tasarımımda bana yardımcı olacak insanları işe almaktı.” – Brian DeanBacklinko’nun Kurucusu

İçerik pazarlamacılarının tasarım çabalarına öncülük etmesi giderek daha önemli hale gelecek. Sadece blog gönderisinin küçük resminden bahsetmiyoruz. Her gönderi, içeriği görsel olarak göstermeye yardımcı olan kendi markalı grafikleri, istatistikleri, infografikleri ve ekran görüntüleri ile birlikte gelmelidir.

“Her makaleye bir resim eklenmesini tavsiye ederdik. Şimdi her makalenin her kaydırma derinliğine bir resim eklemenizi öneririz. Bu nedenle, ziyaretçinin görsel olarak ilgi çekici bir şey görmediği bir nokta asla olmaz.” – Andy CrestodinaOrbit Media Studios’un Kurucu Ortağı ve CMO’su

İşte eylemde nasıl göründüğü:

Tavsiye Edilen:  Denver Başlangıç ​​Sahnesi: Gelişmekte Olan İşletmeler için Pazarlama Stratejileri
Kaynak: yörünge ortamı

9. Güçlü kurşun mıknatıslar ve araçlar oluşturma

İçerik pazarlamacının cephaneliğindeki gerçekten güçlü bir başka beceri de hedef kitleleri için potansiyel müşteri mıknatısları, şablon kitaplıkları ve ücretsiz araçlar oluşturma becerisidir. Aslında, Mayple’ın blogunda başarılı olmamızın yollarından biri de bu.

İki yıl önce oluşturduğumuz ücretsiz şablon insanların pazarlama kampanyalarını daha iyi planlamalarına yardımcı olmak için Google E-Tablolar’ı kullanma. Tamamen ücretsiz hale getirdik ve ona erişmek için bir e-posta adresi bile istemedik.

2022’ye hızla ilerleyen gönderi, 400’den fazla alandan 2.000’den fazla geri bağlantı aldı ve her ay organik trafiğimizin %75’inden fazlasını getirmeye devam ediyor.

Daha da etkileyici olanı, bunun “çevrimiçi pazar yerleri” ve “pazarlama stratejisi” gibi süper rekabetçi anahtar kelimeler için sıralamaya başlamamıza yardımcı olmasıdır. Belirli bir konuda otorite olduğunuzu Google’a gösterdiğinizde, ilgili konularda sıralama yapmak daha kolay hale gelir.

“Eğer dışarı çıkıp bunları inşa edersen [content assets] erken ve onlar için nasıl sıralanacağını biliyorsunuz, diğer şeylerin sıralamasını alabileceğiniz bileşik bir kartopu oluşturacaksınız,” Ross HudgensSage Medya CEO’su

Ücretsiz araçlardan, şablonlardan ve takvimlerden oluşan bir kitaplık oluşturmak, hedef kitlenizin ilgisini çekecek ve hiper büyümeyi önleyen bir kartopu etkisi yaratacaktır. Yüksek değerli varlıklar yaratabilmek, her içerik pazarlamacısının ustalaşması gereken bir beceridir ve önümüzdeki yıllarda daha da alakalı hale gelecektir.

İçerik pazarlama kanalınızı nasıl seçersiniz?

Tanımladığımız her içerik pazarlama becerisinde ustalaşmaya çalışmayın. Teker teker ve belirli bir sırayla öğrenin. Bu beceriler iki bölüme ayrılmalıdır – İçerik Başkanı bölümü ve Marka Yöneticisi / Sosyal Medya / İçerik Yazarı bölümü.

İçerik Başkanı parçası

Bu parça, içerik ekiplerine liderlik etmek isteyen ve sosyal medya, web kopyası veya markayla ilgili çabaların homurdanan işlerine çok fazla dahil olmayan içerik pazarlamacıları içindir. Bu insanların ihtiyaç duyduğu beceriler aşağıdaki sırayla:

 1. Harika bir yazar ve editör olun
 2. Usta SEO
 3. İçerik ölçümlerinizi analiz etmeyi öğrenin
 4. Birkaç kurşun mıknatıs ve araç oluşturun
 5. Grafik tasarım ve video çalışmalarına liderlik edin
 6. İçerik tanıtımını ve dağıtımını öğrenin

Marka Yöneticisi / Sosyal Medya / İçerik Yazarı yolu

Bu yol, sosyal medya ve marka tanıtımı da dahil olmak üzere çeşitli pazarlama alanlarına dahil olmak isteyen çok yönlü içerik pazarlamacıları için çok disiplinli bir yaklaşımdır. Bu insanların ihtiyaç duyduğu beceriler aşağıdaki sırayla:

 1. Harika bir yazar ve editör olun
 2. İçerik ölçümlerinizi analiz etmeyi öğrenin
 3. Ana içerik tanıtımı ve dağıtımı
 4. Grafik tasarım + video oluşturma
 5. Kurşun mıknatıslar ve araçlar oluşturun
 6. CRO öğrenin
 7. SEO (isteğe bağlı)

Özellikle bir veya birkaç belirli beceride eksik olduğunuzu düşünüyorsanız, bu disiplinleri sıra dışı öğrenmek de sorun değil. Ekibinize katılacak uzman bir içerik pazarlamacısı mı arıyorsunuz? Mayple’daki en iyi yeteneklerden bazılarını bulun.