İçerik Pazarlama Personeli Nasıl Oluşturulur?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:İçerik Pazarlama Personeli Nasıl Oluşturulur?

Alıcı kişiliğine zaten aşina olabilirsiniz: Bu, ideal müşterinizin gerçek özelliklerini bünyesinde barındıran bir kişinin kurgusal bir tanımıdır.

İşte bir örnek:

Sally, Los Angeles, CA’da yaşayan 37 yaşında bir insan kaynakları direktörüdür. Şirketindeki çalışanların daha mutlu ve üretken hissetmelerine yardımcı olmayı seviyor. Son zamanlarda şirket için zihinsel sağlık yararlarını araştırıyor ve harcayacak bütçesi olmasına rağmen, iş durumunu yönetici ekibine sunmakta zorlanıyor.

A alıcı kişiliği bunun gibi pazarlama ekiplerinin gerçek dünya öngörülerini stratejik hedefleriyle eşleştirmesine yardımcı olur. Alıcının sıkıntılı noktalarını ilişkilendirilebilir bir şekilde çerçevelemelerine yardımcı olur ve bu da pazarlamacıların ürünlerini konumlandırmasına, mesajlarını yazmasına ve işlerini daha iyi yapmasına yardımcı olur.

En azından bir alıcının kişiliği budur meli Yapmak.

Geleneksel alıcı kişiliğinin sorunu, pazarlama ekibinin tamamı için geçerli olması nedeniyle bireysel katkıda bulunanlar için fazla genel olabilmesidir. Örneğin, bir ürün pazarlamacısı, alıcının ihtiyaçlarına uygun ürün adları ve açıklamaları oluşturabilmesi için geleneksel alıcı kişiliğinden büyük ölçüde faydalanacaktır. Ancak diğer yandan, gününü potansiyel alıcılara değil, muhabirlere satış konuşması yaparak geçiren bir Halkla İlişkiler yöneticisi, bunun yerine, iletişimi alan muhabire haberlerini en iyi şekilde konumlandırmak için bir “muhabir kişiliğine” ihtiyaç duyabilir.

Günlerini blog gönderileri yazarak, podcast’ler hazırlayarak ve sosyal medyada konuşarak geçiren bir içerik pazarlamacısı, hedef kitlesinin bilgi tüketim alışkanlıklarına ışık tutan bir “içerik pazarlama kişiliğinden” en çok faydalanacaktır.

Peki bir içerik pazarlama kişiliğini nasıl yaratırsınız? Size yararlı bir içerik pazarlama kişiliğinin unsurlarını ve bu kişilikleri nasıl oluşturmaya başlayabileceğinizi anlatacağız.

Ancak bu kaynağı video biçiminde görmeyi tercih ederseniz aşağıdaki YouTube videomuza göz atın:

İçerik Pazarlama Kişiliğinde İhtiyacınız Olanlar

İçerik pazarlama uzmanınızın genel amacı, hedef kitlenizi sizinle bağlantı kurmaya ve sizinle özdeşleşmeye neyin zorladığını ve onları harekete geçmeye neyin ikna ettiğini anlamaktır. Bunu ortaya çıkarmak, sonuçta dönüşümleri artıracak değerli içerik oluşturmanın anahtarıdır.

Bu noktaya ulaşmak için, hedef kitleniz hakkında nihai olarak anlamanız gerekenler şunlardır:

Onları Motive Eden, Sinirlendiren ve Korkutan Şeyler

Geleneksel alıcı kişiliğinin unsurlarını alırken, hedef kitlenizi neyin motive ettiğini, sinirlendirdiğini ve korkuttuğunu anlayın, böylece onlarla nasıl duygusal bir bağ kuracağınızın kilidini açabilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  Bir Startupta Fikri Mülkiyet Sorunlarında Gezinme

Otomasyon yazılımını profesyonellere satıyorsanız, bir kişinin neden herhangi bir şeyi otomatikleştirmeye motive olabileceğini anlayın. Daha sonra ürününüzün sorunları nasıl çözdüğünü veya sürtünmeyi nasıl azalttığını düşünün.

Tahminimce, görevleri otomatikleştirmeyi bile düşünen türde bir kişi teknoloji konusunda bilgilidir ve başka şeyler yapmak için zaman ayırmak ister. Daha üretken olmak, daha iyi işler yapmak ve bunun sonucunda işlerini büyütmek veya kariyerlerini büyütmek istiyorlar.

Bu mantıkla, pazarlama otomasyon aracı Zapier’in bu işe kendini adaması şaşırtıcı değil. onların blogu üretkenliğe.

Haber ve Bilgiyi Nereden Alıyorlar?

Hedef kitlenizin bilgi diyeti hakkında fikir edinmek, içeriği nasıl oluşturacağınız konusunda bilgi verecektir. Onların ortak dilini konuşmayı öğrenecek, onların akıllarına gelen konular hakkında bir temel elde edecek ve onlara hitap eden içeriği nasıl oluşturacağınıza dair fikirler edineceksiniz.

İnsan kaynakları ve sosyal yardım yöneticilerine pazarlama yaptığımda, İK liderlerinin genel olarak Psychology Today ve Entrepreneur kitaplarını okumayı sevdiklerini öğrendim. Bu küçük veri noktaları bana bu kitle hakkında çok şey anlattı:

 • İnsanları önemsiyorlar.
 • Sosyal psikolojiyle yakından ilgileniyorlar.
 • İnsanları neyin motive ettiğini öğrenmek istiyorlar.
 • Kendilerini girişimci olarak görüyorlar.
 • Kendilerini küçük işletmeler olarak görüyorlar çünkü rolleri satış, pazarlama ve müşteri hizmetleri; hepsi de işlerinin içinde yer alıyor. Genellikle yönetim ekibine fikir satıyorlar, çalışanlarına en son şirket avantajları hakkında bilgi veriyorlar ve her gün çalışanlarının sıkıntılı noktalarına değiniyorlar.

En sevdikleri yayınlar hakkında bilgi edinmenin yanı sıra, hedef kitlenizin en çok hangi sosyal medya kanallarında vakit geçirdiğini de öğrenin. Bu şekilde içerikleri zaten bulundukları yerlerde yayınlayabilirsiniz. Kanallara öncelik verebilecek ve içeriğinizi bu farklı dağıtım kanalları için optimize edebileceksiniz.

Hedef kitleniz çoğunlukla Twitter’da mı? Blog gönderilerini Twitter konularına nasıl dönüştürebileceğinizi ve insanlarla sıradan, gerçek zamanlı bir düzeyde nasıl sohbet edebileceğinizi düşünün.

Yoksa LinkedIn’e mi odaklanmalısınız? İçerik stratejinizin, genellikle LinkedIn kalabalığına iyi gelecek uzun biçimli düşünce liderliği tavsiyelerini içerdiğinden emin olun.

Bu bilgiler, hedef kitlenizin sıkıntılı noktalarını çözecek ve başkalarıyla paylaşmak isteyecekleri içerik oluşturma konusunda düşünmenize yardımcı olabilir.

Tavsiye Edilen:  Twitter Yer İşareti Sayısı Özelliği Nasıl Alınır?

Onların Dünyasına Nasıl Uyuyorsunuz?

Hedef kitlenizin haber ve bilgileri nereden aldığını öğrendikten sonra bu bulguların sizin için nasıl geçerli olduğunu anlamaya başlayabilirsiniz. Sizden ne öğrenmek istediklerini ve bunu nasıl öğrenmek istediklerini öğrenin, ardından bu bilgileri iş hedeflerinizle eşleştirin. İçgörüleri iş hedeflerinize bağlayabildiğinizde içerik oluşturma ve dağıtım çabalarınız için Kuzey yıldızını ortaya çıkaracaksınız.

Bir fitness şirketiyseniz, Instagram’da egzersiz videoları yayınlamanız gerektiğini düşünebilirsiniz. Sonuçta görsel format, antrenmanlar gibi istek uyandıran, eğitici içeriklere açıkça uygundur.

Ancak orada izleyicileriniz olsa da, bu demek değil müşterileriniz olacak. Nişinizi ve müşterilerinizin dünyalarına nasıl uyduğunu düşünün.

Bir spor giyim şirketiyseniz, bu tür içerik yayınlamak için gereken sermayeye, bant genişliğine ve marka bilinirliğine sahip olabilirsiniz. Fiziksel bir ürün satıyorsanız, tamamen görsel bir sosyal medya platformunun sizin için çok uygun olması mantıklıdır.

Ancak geniş ölçekte ilişkiler kurarak müşteri kitlenizi oluşturmaya çalışan bir fitness eğitmeniyseniz, aslında Twitter’da daha iyi durumda olabilirsiniz. Rekabet daha az olur, videolarınız ve resimleriniz metin ağırlıklı Twitter beslemesi arasında öne çıkar ve Twitter hedef kitlesinin hizmetler için ödeme yapmaya daha hazır ve daha istekli olduğunu görebilirsiniz.

İçerik Pazarlama Kişiliğinizi Oluşturun

Artık istediğiniz uç noktalarla donatılmışsınız. Bu bilgiyi elde etmek için, araştırmacı araştırma ve müşteri görüşmelerinin bir karışımını yapabilirsiniz.

İşin özü: Müşterilerle onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için iletişime geçmeden önce kendi başınıza mümkün olduğunca çok araştırma yapın. Müşterilerinizin meşgul insanlar olduğunu unutmayın. Seninle konuşmak için etrafta dolaşmıyorlar.

Bunu yapmanın en etkili yolu süper hayranlarınızı araştırmaktır.

En fazla etkileşime sahip olduğunuz sahip olduğunuz kanallara daha yakından bakın. Bunun e-posta listeniz ve sosyal medya kanallarınızdan biri olma ihtimali yüksektir. Mevcut içeriğinizden hangisinin hedef kitlenizde en iyi yankı uyandırdığını öğreneceksiniz.

Verilerin ve içgörülerin devreye girdiği yer burasıdır. En iyi performans gösteren içeriğinize bakın: en çok açılan e-postalarınız, en çok beğenilen Instagram gönderileriniz, en çok retweetlenen Twitter yazışmalarınız.

O zaman hayranlarınızı arayın. Son bültenlerinizden en az üçünü açıp tıklayan bir avuç e-posta abonesini belirleyebilir misiniz? Genellikle tweet’lerinizi ilk beğenen birkaç Twitter takipçiniz var mı?

Tavsiye Edilen:  AI'nın Hasta Bakımındaki Rolü Nedir?

Kim olduklarını not edin, sosyal medyada hangi rakipleri veya etkileyicileri takip ettiklerini görün ve ortak noktalarının ne olduğunu öğrenin. Bu ortak noktaları kurgulanmış ancak gerçeğe dayalı müşterinize dahil edin.

Bağımsız araştırmanızı yaptıktan sonra, süper hayranlarınıza ulaşmaya başlayın ve onlar hakkında daha fazla bilgi edinip öğrenemeyeceğinizi sorun. Onlardan ne istediğiniz konusunda açık ve spesifik olun.

İsteğiniz şuna benzeyebilir:

Bu örnek mesajda istek ve amaç okuyucu için açıktır. Yarım saatten az zamanlarını alıyor ve onlara kolaylık sağlıyor. Unutmayın: Bir süper hayrandan içgörü istiyorsunuz. Birisi sizinle konuşmakla ilgilenmiyorsa, muhtemelen süper bir hayran değildir.

Bu röportajı yaptıktan sonra, sorularınızı önceden hazırlayarak geldiğinizden emin olun. İşte sormayı düşünebileceğiniz içerik pazarlamayla ilgili bazı sorular:

 • Okumayı en sevdiğiniz yayınlar hangileri?
 • En sevdiğiniz etkileyiciler kimler? Neden?
 • Bizden en sevdiğiniz içerik hangisi?
 • Geliştirmeye çalıştığınız konu veya uzmanlık alanı nedir?
 • Bizimle benzer kategoride olan beğendiğiniz markalar kimler?

Tüm bu bilgilere sahip olduğunuzda içerik pazarlama kişiliğinizi aşağıdaki gibi standart bir formata yerleştirmeye başlayabilirsiniz:

Özetlemek…

Hedef kitlenizi anlamak için empatik, araştırma odaklı bir yaklaşım benimsemek, içerik pazarlama kişiliğinizi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Süper hayranlarınızı bulun ve onları araştırın. E-postalarınızın çoğunu açan veya sosyal medya gönderilerinizi ilk beğenen veya paylaşan kişileri arayın. Sosyal medya davranışlarından neler öğrenebileceğinizi görün.

Müşteri görüşmeleri yapmak. Röportaj yapmak için iletişime geçtiğinizde açık ve açık olun. Ve en coşkulu izleyici üyelerinizle röportaj yaptığınızdan emin olmak için onlara kolaylık sağlayın.

İçgörülerinizi okunabilir bir şablonda derleyin. İçerik pazarlama kişiliğinizin hedef kitlenizi kapsaması gerektiğini unutmayın:

 • Motivasyonlar, hayal kırıklıkları ve korkular
 • Haber ve bilgi kaynakları
 • Nasıl olacağına dair tercihler Sen içine sığmak onların dünya

İçerik pazarlama kişiliğinizi edindikten sonra onlara kesinlikle istedikleri değerli içeriği verdiğinizden emin olabilirsiniz. Sen. Bu içeriği oluşturma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa hemen başlayabilmemiz için bizimle iletişime geçin.