İçerik Pazarlamanın Önemi

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:İçerik Pazarlamanın Önemi

İçerik pazarlama

Günümüzün dijital dünyasında, geleneksel pazarlama yöntemleri solmakta ve daha az etkili hale gelmektedir. Bununla birlikte, markaların müşterileriyle daha etkili bir şekilde etkileşime girmesine yardımcı olan yeni bir pazarlama türü var – İçerik Pazarlama. Potansiyel müşteriler için faydalı, bilgilendirici ve eğlendirici içeriklerin oluşturulmasını ve dağıtılmasını gerektiren, gelecek vaat eden yeni bir stratejidir. Markalar, faydalı ve kaliteli içeriğin temel pazarlama taktiklerinden biri olması gerektiğini her zaman hatırlamalıdır.

Paylaştığınız içerik, sattığınız şeydir, basit bir deyişle, “içeriğiniz aracılığıyla kullanıcıya markanıza veya ürünlerinize güven duymalarını sağlamak için öğretiyorsunuz.”

İçerik Pazarlama, değerli ve ücretsiz içerik oluşturup paylaşarak potansiyel kullanıcıları çeker ve sadık müşterilere dönüştürür. Potansiyel kullanıcılara yararlı bilgiler sunarak markaların kendilerini geliştirmelerine ve konumlandırmalarına yardımcı olur. Kullanıcılarda bir şirketin ürünlerini satın alma isteği uyandıran bir faaliyettir.

İçerik Pazarlaması Neden Önemli?

İçerik pazarlaması, e-posta pazarlaması, SEO ve sosyal medya ile sinerji içinde çalıştığı için herhangi bir pazarlama kampanyasının hayati bir parçasıdır. Kaliteli içerik, trafiği ve dönüşümleri artırmaya da yardımcı olur. Bu etkili pazarlama stratejisi, pazarlamacıların yeni tercihi olurken, hem markaların hem de müşterilerin bakış açısını değiştiriyor. Neden? Çünkü sıkıcı reklamlardansa ilgi çekici içeriklerle müşterilere ilham vermek daha iyidir. En iyi yanı, içerik pazarlamasının diğer pazarlama tekniklerine göre üç kat daha fazla potansiyel müşteri ve 6 kat daha yüksek dönüşüm oranları oluşturmasıdır. (kaynak: marketinginsidergroup)

Özetle, içerik pazarlaması, işletmelerin müşterileriyle etkileşim kurma şeklini değiştirdi. Bir araştırmaya göre, müşterilerin %70’i herhangi bir şirket hakkında içerik aracılığıyla bilgi edinmek istiyor ve izleyicilerin %60’ı içeriğin kendilerini daha rahat hissettirdiğine ve daha iyi satın alma kararı vermelerine yardımcı olduğuna inanıyor. (kaynak: kampanya)

Tavsiye Edilen:  Kanonik nedir - ne zaman ve nasıl kullanılır?

İşte içerik pazarlamanın dünya genelindeki markalar için bu nedenle önemli olması.

  • Sadık müşterilerden oluşan bir topluluk oluşturmaya yardımcı olur
  • Bir markanın otoriteye dönüşmesine yardımcı olur
  • Markaların müşterilerini tanımasına yardımcı olur.
  • SEO’nun iyileştirilmesine yardımcı olur
  • İdeal alıcıları çekmeye yardımcı olur

Bu Stratejinin İşe Yaraması İçin 5 Basit Adım

Planlama – İlk adım, şirketin hedeflerini tanımlayan bir strateji planlamaktır. Markanın ayrıca hedef kitlesine nasıl ulaşmak istediğini ve bunun için hangi faaliyetleri gerçekleştirmesi gerektiğini planlaması gerekiyor.

Kitle – Bir sonraki adım, hedef kitleyi, kategorilerini ve ilgi alanlarını belirlemektir. Markalar, veri satın almak veya başka bir şeye para harcamak yerine web sitesinden ve Google Analytics ve Google Arama Konsolu gibi diğer araçlardan veri çekmelidir.

Eşsiz ve Yüksek Kaliteli İçerik – Ürün ve hizmetlere dayalı olarak markalar, hedef kitlelerine göre içerikle ne kadar iyi oynayabileceklerine dair benzersiz bir fikir ortaya koymalıdır.

Uygulama – Daha iyi bir etki için içeriği çeşitli kanallara dağıtın.

İzleme – Markalar, içeriği ve trafiği farklı kaynaklar ve araçlar üzerinden takip etmelidir. Ayrıca etkileşimi, etkileşimi ve içerik üzerinde harcanan zamanı takip etmelidirler.

Çözüm:
Artık içerik pazarlamanın her türden işletme için neden kritik olduğunu bildiğinizden eminiz. Görünürlüğü artırmaya yardımcı olur ve ayrıca müşterilerle iyi bir ilişki kurmaya yardımcı olur.

İçerik Pazarlama Gerçekleri:

  • İçerik pazarlaması, diğer dijital pazarlama yöntemlerinden yaklaşık 6 kat daha yüksek bir dönüşüm oranı sağlar. (ABG Temelleri)
  • Bir blogdaki önerileri okuduktan sonra, ABD’deki çevrimiçi tüketicilerin %61’i bir satın alma işlemi yapmaya karar verdi. (İçerik Pazarlama Enstitüsü)
  • Ankete katılan şirketlerin %74’üne göre, içerik pazarlaması pazarlama potansiyellerini hem nicelik hem de nitelik olarak artırdı. (Kurata)
  • Ankete katılan işletmelerin %72’sine göre, video içeriği harika bir yatırım getirisi sağlamaya ve dönüşümleri önemli ölçüde artırmaya yardımcı olabilir. (Çılgın Yumurta)
Tavsiye Edilen:  Startup Dünyasında Ruh Sağlığının Önemi