İçerik Stili Kılavuzu Nasıl Hazırlanır?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:İçerik Stili Kılavuzu Nasıl Hazırlanır?

Wi-Fi mı yoksa Wi-Fi mi? Başlığın her kelimesinin ilk harfi büyük mü? Peki dış kaynaklara bağlantı verme konusunda rehberlik nedir?

Bir içerik operasyonunu yürüttüğünüzde buna benzer sorular sıklıkla ortaya çıkar. Ancak düzinelerce müşteriyle çalıştığımız ve ayda 100’den fazla makale yayınladığımız Ahrefs’de bunlar daha da sık karşımıza çıkıyor.

Müşterinin yazma stili tercihleri ​​hakkında tekrar tekrar sorular sorarak içerik oluşturma sürecini geciktirmek istemiyoruz, bu nedenle uzman yazarlar tutuyoruz ve müşteri üretim döngümüzü mümkün olduğunca verimli hale getirmek için çalışıyoruz.

Bu soruları geniş ölçekte ele almanın en iyi yolu nedir? Bir stil rehberi.

Stil rehberi, tasarımcıların markaya bağlı kalmaları için yalnızca bir araç değildir. Bunu, SEO’nun en iyi uygulamalarına ve şirket hedeflerine bağlı kaldığınızdan emin olmak için siz ve yazı ekibiniz için bir eğitim kaynağı olarak düşünün. Etkili bir stil rehberi aşağıdakileri doğru şekilde iletecektir:

  • Fikirlerinizi organize etmenin ve dahili ve harici içeriğe referans vermenin standartlaştırılmış bir yolu
  • Ekibinizin tutarlı bir tarzda yazabilmesi için sesiniz ve tonunuzla ilgili rehberlik
  • …tüm bunlar içeriğinizin iş hedeflerinizi nasıl desteklediğine ilişkin basamaklardır.

Stil rehberimiz yaşıyor fikir, şirket belgeleri için çalışma alanımız, ancak başlangıç ​​noktanız olarak bir kopyasını oluşturabilmeniz için onu yeniden tasarladık (bu gönderinin altında!). Ancak önce, yazarlarınızı ve sonuçta işinizi başarıya ulaştırmak için rehberinizin neye ihtiyacı olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

SEO ve blog yazısı yapısı için en iyi uygulamaları tanımlayın

İyi bir yazarın SEO uzmanı olmasına gerek yoktur. Ancak alt başlıkların ve anahtar terimlerin nasıl kullanılacağı, yüksek yetkili bağlantı veya dış kaynağın nelerden oluştuğu ve yazının en iyi okunabilirlik için nasıl yapılandırılacağı gibi en önemli bilgilerle yazma ekibinizi donatmanıza yardımcı olur. Bu, SEO amacıyla yazmalarını sağlayacak ve yayın tarihi yaklaşırken düzenleme süresinden tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Stil kılavuzumuzda yer alan en iyi SEO uygulamalarımızdan bazıları şunlardır:

Başlıklar ve alt başlıklar:

Başlıklar ve alt başlıklar içeriğinizi yapılandırmanıza yardımcı olur ve makalenizin Google sıralamasını belirlemek açısından son derece önemlidir. Müşterilere makaleler gönderdiğimizde, tümü AP Stili dahilinde olan üç başlık veya başlık seçeneği sunmayı seviyoruz (ancak daha sonra AP stili hakkında daha fazla bilgi vereceğiz). Her seçenek yaklaşık 50 karakterden oluşur ve anahtar terimi içerir.

Blog yazısı başlığı ve girişinin altında H2 başlıklarını kullanan alt başlıklar bulunur. Tüm alt bölümlerin H3 başlıkları olmalı ve alt alt bölümlerin H4’leri olmalıdır.

Anahtar terimler:

Genel içerik stratejinizi bilgilendirmek için iyi anahtar kelimeler seçmezseniz içeriğinizin ne kadar iyi olduğu önemli olmayacaktır. Bu anahtar terimleri öğrendikten sonra bunları içeriğiniz boyunca en iyi şekilde ve tutarlı bir şekilde kullandığınızdan emin olun.

Anahtar terimin tamamını başlıklarınıza ve en az bir H2’ye eklediğinizden emin olun. Anahtar terimin makaleniz boyunca özellikle doğal görünecek şekilde birkaç kez geçmesi gerekir. Anahtar terimleri eklemeyerek anahtar kelime doldurmayı önlediğinizden emin olun fazla bir cok zaman.

Tavsiye Edilen:  Alıcılarınızı Hedeflemek İçin Doğru Sosyal Medya Platformlarını Nasıl Seçersiniz?

İç ve dış bağlantılar

Yazdığınız her şeyin amacı, o konuyla ilgili en iyi içeriği üretmek olmalıdır. Bu nedenle içeriğinizin ilgi çekici ve konunun alakalı olduğundan emin olmanın yanı sıra bilgilerin de yüksek kalitede olması gerekir.

Yüksek kaliteyi sağlamanın bazı yolları iç ve dış kaynaklara bağlantı kurmaktır. Temel kuralımız en az üç dahili bağlantı ve en az bir yüksek yetkili dış bağlantı kullanmaktır. Dahili bağlantılar, okuyucuların sitenizle etkileşimde kalmasına, organik trafiğin diğer önemli sayfalara yönlendirilmesine ve genel site otoritenizin artmasına yardımcı olur.

Peki yüksek yetkili dış bağlantı nelerden oluşur? Yüksek otoriteye sahip kaynaklar genellikle alandaki popüler veya bilinen isimler, büyük haber siteleri, bilimsel dergiler gibi bilimsel kaynaklar ve .gov, .org veya .edu kaynaklarıdır.

Yemek pişirme içeriği için Bon Appetit ve Epicuious gibi yemek ve yemek tarifi web siteleri iyi bağlantılardır. Düğün içeriği açısından The Knot ve Brides.com gibi uzun süredir öncü olan şirketler de iyi seçeneklerdir.

Hangi bağlantıların kullanılacağına ilişkin rehberliğin yanı sıra, hangi bağlantılardan kaçınılacağına (varsa) ilişkin rehberlik sunun ve Nasıl Bu bağlantıyı blog yayınına dahil etmek için.

Resim kullanımı

Bu sadece şirketiniz için markaya uygun bir imaj bulmakla ilgili değil. SEO amaçları açısından, tutarlılık ve mükemmel bir okuyucu deneyimi sağlayabilmeniz için özellikler ve meta veriler için bir standarda sahip olmak iyidir. Örneğin, tavsiye ediyoruz makale başına en az üç resim veya 500 kelime başına en az bir resim – hangisi daha fazlaysa. Eklenecek diğer özellikler, sitenizin düzenine bağlı olarak değişebilecek en uygun görüntü yönü ve dosya boyutudur.

Ayrıca görselin web sitesine yüklenememesi durumunda görselinizin açıklaması olan alternatif metin için bir standardınızın olduğundan emin olmalısınız. Alternatif metin, arama motorlarına sayfanın neyle ilgili olduğunu gösteren bulmacanın bir parçasıdır.

Okuyucularınız ekran okuyucu kullanmadıkları sürece alternatif metni görmez, ancak Google görecektir. Aslında onların bir referans sayfası Bu konuda ayrıntılı bir rehberlik sunarak, anahtar kelime doldurmaya karşı uyarıda bulunur ve resimleriniz için kısa ancak bilgi açısından zengin açıklamalar yazmanızı tavsiye ederiz.

Paragraf yoğunluğu ve okunabilirliği

SEO’nun en iyi uygulamaları, arama motorlarının algoritmalarını bilgilendiren en iyi kullanıcı deneyimini neyin sağladığına odaklanma eğilimindedir. Genel blog yazısı yapısında dikkate alınması gereken son şeyler paragraf yoğunluğu ve okunabilirliktir.

Stil kılavuzunuzdaki giriş paragrafları konusunda yazarlarınıza rehberlik sunun. Bir girişin üç paragraf olması gerektiğine dair kesin ve kesin bir kural olmasa da, biz şunu öneriyoruz: en az iki paragraf. Bu, yazara, okuyucunun konuyu veya tezi neden önemsemesi gerektiği ve okuyucunun neden sitenizin bunu söyleyen kişi olmasını önemsemesi gerektiği konusunda fikrini sunması için yeterli alan sağlamalıdır. Ardından, blog gönderiniz boyunca paragrafları tutmaya çalışın Altı satırlık metnin altında. Bu, içeriğin daha gözden geçirilebilir ve okunabilir olmasını sağlar.

Tavsiye Edilen:  Marka Tutarlılığı: Tutarlı Bir Marka İmajı Nasıl Korunur?

Paragraf yoğunluğunun yanı sıra, nasıl kullanılacağını da düşünün. aktif (pasif vs.) ses ve belirli okuma seviyelerine göre yazmak, blog yazılarınızın sindirilmesini kolaylaştırabilir. Aktif cümleler genellikle pasif cümlelerden daha kısadır ve anlaşılması daha kolaydır. Ayrıca, yaklaşık Amerikalıların üçte ikisi dördüncü sınıftan sekizinci sınıfa kadar okuyun. Bu nedenle içeriğinizi benzer düzeyde yazmayı düşünmeye değer.

Neyse ki dil bilgisi ve okunabilirliği anında değerlendiren birçok çevrimiçi yazma aracı var. İşte favorilerimizden bazıları:

  • Hemingway’in: Bu araç, karmaşık cümleleri ve pasif sesi vurgular, daha basit kelimeler veya alternatif ifadeler sunar ve okunması zor cümleleri işaretler.
  • Okunabilir: Kopyanızı hızlı bir şekilde değerlendirmek için güzel bir Okunabilirlik Testi aracı sunarlar. Kopyanıza en iyi uyan okul seviyesini tahmin eden Flesch-Kincaid Sınıf Seviyesi ile birlikte kaç tane yazım veya dil bilgisi hatasına sahip olduğunuzu işaretleyecektir.
  • Dilbilgisi açısından: Grammarly’yi yalnızca dilbilgisi hatalarını tekrar kontrol etmek için değil, aynı zamanda intihal kontrolleri yapmak için de kullanmayı seviyoruz. Bu şekilde, bir yazarın yayınlanan diğer içerikten kopyalayıp yapıştırarak işin kolayına kaçıp kaçmadığını anlayabilirsiniz.

Dilbilgisi rehberliğiyle yaygın hataları daha başlangıç ​​aşamasında ortadan kaldırın

Pazarlama ekibinizin Oxford virgülünün nasıl kullanılacağı konusunda güçlü bir duruşu varsa (biz kesinlikle profesyoneliz), bunu stil kılavuzunuza eklediğinizden emin olun. Belirli kelimelerin yazılış şekline ilişkin özel bir stiliniz varsa (örneğin WiFi ve Wi-Fi), onu da ekleyin. Editörlerimiz AP Stili konusunda eğitimlidir, bu nedenle stil kılavuzumuzu şekillendirmek için bunu kullandık, ancak siz daha aşina iseniz Chicago Stilini kullanabilirsiniz.

İkisi hakkında da hiçbir şey bilmiyor musun? İçerik yazarlarının ve eğitimli gazetecilerin çoğu AP’ye aşinadır, dolayısıyla bu akıllı bir temeldir. İşte bir AP Style’a kopya kağıdı stil rehberinize dahil edebileceğiniz Sizi temellendirecek endüstri standardı bir stil kitabı olmadan, her gönderi, noktalı virgüllerin serbest kaldığı ve biçimlendirmenin son derece tutarsız olduğu, kanunsuz bir ülke olacaktır.

Buna ek olarak, şirketinizin adı ve ürün adlarının stilizasyonu gibi işletmeniz için yaygın olarak kullanılan terimlerin bir listesini ekleyerek kendinizi düzenleme zahmetinden kurtarın. Araç paylaşımı endüstrisini sık sık tartışan bir müşterimiz için gerçek hayattaki stil kılavuzumuzdan bir örneği burada bulabilirsiniz:

Bu özel kuralları iki şekilde topladık:

  1. AP Stylebook’ta günlük terimleri (“araba paylaşımı”, “dikiz aynası”) aradık ve bunların formatlarını kopyaladık.
  2. Lyft ve Instacart web sitelerine baktık ve terimlerin boşluklarını ve büyük harflerini kopyaladık.

Çalıştığınız herhangi bir konu veya sektör için de aynısını yapabilirsiniz. Seçtiğiniz stil kitabına çevrimiçi erişim satın almak istemiyorsanız, Google’a “AP Style” yazmanız yeterlidir. [word].”

Benzersiz stil ilkeleriniz konusunda spesifik olun

Her zaman ilginç, dikkat çekici bir giriş yazmanızı sağlamak gibi, herhangi bir şirket için geçerli olan bazı genel en iyi uygulamalar vardır. Ancak belki de makalelerinizi her zaman belirli bir harekete geçirici mesajla bitirmek istersiniz. Veya belki de şirketiniz, bir rakipten asla bahsetmeme konusunda güçlü bir duruşa sahiptir. Yazınızda öne çıkarmak istediğiniz temel değerleri zaten belirtebilecek olan marka stili kılavuzunuza bağlantı vermek mantıklı olabilir.

Tavsiye Edilen:  Kobold AI Nasıl Kurulur?

Durum ne olursa olsun, yazarlarınızın iletişim kurmasını istediğiniz ses ve ton ile uymaları gereken stil ilkeleri konusunda açık sözlü olun.

Burada yaptığımız gibi, tercihlerinizi veya tuhaflıklarınızı daha net bir şekilde belirtmek için yapılması ve yapılmaması gerekenleri tablo formatında düzenlemeyi düşünün:

İçeriğinizin iş hedeflerinizle nasıl bağlantılı olduğunu açıklayın

Bu bölümü genel editoryal vizyon için yol gösterici ışığınız olarak düşünün. Etkili bir stil kılavuzu, içerik oluşturma konusunda taktiksel, siyah beyaz rehberlik sağlamanın yanı sıra içerik stratejinizi pazarlama ve satış hedeflerinize ve nihayetinde iş hedeflerinize bağlayan noktalı çizgileri hatırlatır.

Aşağıdaki üç temel soruyu yanıtlayan bir bölüm düşünün:

Hedef kitleniz kim?

Yazarlarınıza kimin için yazmaları gerektiğini hatırlatmak, hedef kitlenin mevcut konulara ne kadar aşina olduğunu ve hangi varsayımlarda bulunmanın adil olabileceğini akıllarında tutmalarına yardımcı olacaktır.

Örneğin, beslenme ve fitness tutkunları için ketojenik diyet hakkında bir yazı yazıyorsanız, her durumda “ketojenik” yerine “keto” diyebileceğinizi varsaymak muhtemelen güvenlidir.

Mevcut kitleniz işletmenizi ne kadar iyi biliyor?

Çoğu durumda hedef kitlenizin işletmeniz hakkında çok az şey bildiğini varsaymak doğru olur. Tanınmış bir markanın yeni gelişen bir işi hakkında içerik yazıyorsanız bu ayrıntı, yazarlarınızın fikirlerini nasıl sunduğu konusunda bilgi vermelidir. Ve (henüz!) tanınmış bir marka değilseniz, şirketiniz hakkında yazarlarınızın dahil etmesini isteyeceğiniz belirli ayrıntıları belirtebilirsiniz.

Örneğin, eğer bu blog yazısını okuyorsanız, muhtemelen Ahrefs’in bir pazarlama ajansı olduğunun farkındasınızdır. Ancak işimizin esasının içerik oluşturma ve SEO olduğunu bilmiyor olabilirsiniz.

Her bir içerik parçası hangi iş ihtiyacını karşılıyor?

Yayınladığınız her blog yazısı için karşıladığı pazarlama, satış veya iş ihtiyaçlarını düşünün. Ürün farkındalığı mı? Bir vaka çalışması? Şirketle ilgili haberler var mı? İş ihtiyacını tanımladığınızda içeriği ilgili bir harekete geçirici mesaja bağlayabilirsiniz. Ürün farkındalığı odaklı bir gönderi, bir ürün sayfasına veya hatta okuyucuların geri bildirimde bulunabileceği bir Typeform anketine işaret edebilir. Bir vaka çalışması Bize Ulaşın sayfanıza bağlantı verebilir ve bir haber duyurusu PR İletişim formuna bağlantı verebilir.

Stil rehberimizi çalın

İçerik çalışmalarınıza güç katacak daha fazla G Suite şablonu istiyorsanız favori Google E-Tablolar şablonlarımıza göz atın.