İçerik Takvimi Nasıl Oluşturulur [Free Template for Download]

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:İçerik Takvimi Nasıl Oluşturulur [Free Template for Download]

Milyarder teknoloji kralı Bill Gates’in sözleriyle, “İçerik kraldır.” İnternette markanızı oluşturmak için içerik üretmeniz gerektiğini bilmek başka bir şeydir, ancak başarılı bir içerik stratejisi bulmak ve uygulamak bilinçli bir çaba gerektirir. İçerik planlama takvimi (editör takvimi olarak da bilinir) pazarlamanızı kolaylaştıracak ve hedefleriniz hakkında stratejik düşünmenize olanak tanıyacaktır.

İçerik Takvimi nedir?

Özünde içerik takvimi, çevrimiçi içeriğinizi neyi, nerede ve ne zaman oluşturup yayınlamayı planladığınızın ayrıntılarını veren bir programdır. Belirli bir marka bilinci oluşturma veya gelir hedefiniz olsa da içerik takviminiz, niyetten eyleme geçmeniz ve hedefinize ulaşmanız için ayrıntılı bir yol haritası sağlar.

İçerik Takvimi Türleri

Bir editoryal takvim üç bilgi içerir: yayınlayacağınız içerik, onu nerede yayınlayacağınız ve onu nasıl tanıtacağınız. Bu amaçla içerik takvimi oluşturmak için yaygın olarak kullanılan üç tür araç vardır:

  • E-tablolar: Google E-Tablolar ve Excel gibi uygulamalar, şablonları kendi kategorilerinizle özelleştirmenizi kolaylaştırır.
  • Proje Yönetimi Araçları: Bunlar, ekibinizin işbirliği yapmasına ve ödevleri ve son teslim tarihlerini takip etmesine olanak tanır.
  • Takvim Uygulamaları: İçerik oluşturma ve pazarlamayı planlamanın basit bir yolunu sağlayın.

Seçtiğiniz takvim türü ne olursa olsun, siz ve ekibiniz için kullanımının ve yorumlanmasının kolay olduğundan emin olmalısınız.

Blog İçerik Takvimi Örneği

Blog içerik takvimi, makalelerin, basın bültenlerinin ve blog gönderilerinin yayınlanmasının planlanmasına ve izlenmesine yardımcı olur. Takvim, tüm gönderilerin okuyucuların ilgisini çekecek ilgili konularla birlikte zamanında yayınlanmasını sağlamaya yardımcı olur. Aşağıda bir blog yazısı içerik takvimi düzeni örneği verilmiştir.

Sosyal Medya İçerik Takvimi Örneği

İçerik takvimi, başarılı sosyal medya kampanyaları geliştirmek için önemli bir araçtır. Çeşitli sosyal medya platformlarındaki içeriklerin düzenlenmesine ve planlanmasına yardımcı olarak gönderilerinizin doğru zamanda doğru kişiler tarafından görülmesini sağlar. Aşağıda bir sosyal medya içerik takvimi düzeni örneği verilmiştir.

Tavsiye Edilen:  BT Proje Tahmininin 3 Aşaması

WIX, Houston ve Austin, Teksas’ta içerik pazarlaması sunan tam hizmetli bir pazarlama ajansıdır. Başlamak için hemen ulaşın!

İçerik Takvimlerini Kimler Kullanır?

Dünyanın en büyük gazetecilik imparatorluklarından bazıları, içerik oluşturma işlemlerini planlamak için editoryal takvimlerden yararlanıyor. Ancak içerik takvimi yalnızca büyük haber şirketlerine yönelik değildir. Günlük blog yazarları, podcast yayıncıları, YouTuber’lar ve sosyal medya yöneticileri de bunları kullanıyor. Aslında düzenli olarak içerik yayınlayan herkes bir içerik takvimi kullanabilir (ve kullanmalıdır).

İçerik Takvimi Nasıl Oluşturulur

Bir blog veya sosyal medya içerik takvimi oluşturmak zor olmak zorunda değil ancak sizin ve ekibiniz için iyi sonuç verecek ve nihai hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacak bir çözüm geliştirmek için önceden biraz stratejik düşünme yapmalısınız.

İçerik Pazarlama Hedeflerinizi Belirleyin

İçerik takvimi oluşturmadan önce ilk etapta neden içerik oluşturduğunuzu anlamanız gerekir. Daha fazla trafik mi almak, dönüşüm oranlarınızı yükseltmek mi yoksa alanınızda kendinizi otorite olarak mı kurmak istediğinize karar vermek, ne tür içerik oluşturmanız gerektiği, nerede ve ne sıklıkta yayınlamanız gerektiği konusunda size fikir verecektir.

Şablonunuzu Oluşturun

Pratik bir editoryal program, ekibinizin içerik oluşturma iş akışını yansıtan bir içerik pazarlama takvimi şablonuyla başlar. Bu dört temel adımla başlayın:

Zaman Çizelgesi Oluşturun

Her içeriğin yayınlanması için belirlenmiş bir son tarih olmalıdır. Her içerik oluşturma adımının ne kadar süreceği tamamen bu son tarihe bağlı olacaktır.

Yayınlanma Sıklığı

İçeriğinizi ne sıklıkla yayınlayacağınızı belirleyin. Ekibinizin sorumluluklarını yerine getirebilmesi için içerik üretim sıklığı hedefleriniz konusunda net olması gerekir.

İçerik Türlerini Belirleyin

İçerik oluşturma stratejiniz pazarlama amaç ve hedeflerinizle uyumlu olmalıdır. Örneğin, sosyal medyada bir varlık oluşturmaya çalışıyorsanız haftalık blog gönderileri oluşturmayacaksınız. Editoryal takviminizin yayınlamak istediğiniz içerik türlerini içerdiğinden emin olun.

Tavsiye Edilen:  Meta'nın Yeni Reklam Türleri | Reklamverenler İçin Ne İfade Ediyor?

Sahipleri Ata

Ekibinizin kimin ne yaptığını bildiğinden emin olun. Bu bilgiyi korumak, iş akışınızı kolaylaştırmanıza ve fazlalıklar nedeniyle zaman ve çaba israfını önlemenize yardımcı olacaktır.

İlk İçerik Takviminizi Oluşturmaya Yönelik İpuçları

İlk blog içerik takviminizi oluşturmak göz korkutucu bir iştir, ancak süreci kendiniz ve ekibiniz için basitleştirmek için atabileceğiniz birkaç uygulanabilir adım vardır:

  • Sorular sor: Oluşturduğunuz içeriğin türünü, onu ne sıklıkta yayınladığınızı ve takviminizi kaç kişinin kullanacağını bilmek doğru aracı seçmenize yardımcı olacaktır.
  • Uygun hale getirin: İş akışınızdaki adımları listeleyerek ve bunları e-tablonuza veya proje yönetimi uygulamanıza yerleştirerek yararlı bir içerik takvimi oluşturun
  • Hemen Başlayın: Basit bir içerik takvimi şablonu kullanarak başlayın ve ilerledikçe sürecinizi hassaslaştırın

İster basit bir e-tablo ister daha sağlam bir proje yönetimi uygulaması kullanıyor olun, daha stratejik pazarlamaya doğru yolculuğunuza başlamak için sahip olduklarınızı ve şimdiye kadar öğrendiklerinizi kullanın.

Ücretsiz İçerik Takvimi Şablonunuzu İndirin

İçerik takvimleri oluşturma konusunda yeniyseniz, bilgilerden boğulmuş olabilirsiniz ve nereden başlayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Neyse ki, ücretsiz içerik takvimi şablonumuz içerik hedeflerinize ulaşmayı ve bu yolda ilerlemeyi kolaylaştırır. Kendi başınıza veya ekibinizle birlikte pazarlama stratejinizi oluşturmaya ve yürütmeye başlamak için Google Dokümanlar şablonunuzu bugün indirin.

İçerik Takvimi Şablonunuzu Buradan İndirin >

WIX’daki İçerik Pazarlama Uzmanlarından Daha Fazla Yardım Alın

Blog yazısı içerik takvimi oluşturmak, erişiminizi genişletmeye yönelik çalışmaya başlamak için harika bir yerdir ancak pazarlama çabalarınız burada bitmemelidir. Markanızı iyi tasarlanmış bir logo ve web sitesi ile sağlamlaştırmak ve tekliflerinizi arama motoru optimizasyonu, ücretli reklamlar ve sosyal medya varlığı yoluyla pazarlamak, içerik pazarlama yapbozunun hayati parçalarıdır.

Neyse ki WIX’daki dijital pazarlama uzmanlarımız, her türden işletmeye müşteri odaklı entegre pazarlama hizmetleri sağlama konusunda geniş deneyime sahiptir.

Tavsiye Edilen:  En İyi AI Bebek Jeneratör Araçlarını Keşfetmek

Bugün ekibimizle iletişime geçin Kalıcı bir marka oluşturmanıza ve büyütmenize nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek için.