İdeal Dijital İçerik Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:İdeal Dijital İçerik Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Artık işletmenizin başarısı, potansiyel müşterilere dijital platformlar aracılığıyla ulaşma yeteneğinize her zamankinden daha fazla bağlı. Coronavirüs salgını dünyaya geleneksel yüz yüze pazarlamanın her zaman mümkün olmadığını gösterdi. Bu arada, işletmeniz için etkili bir web varlığı oluşturmak, pratik olarak günün her saatinde yeni işler yaratmanıza olanak tanır.

Ancak tüm işletmelerin çevrimiçi ortamda bulunmanın önemini anladığı bir dünyada gürültüyü nasıl aşabilirsiniz? Bir bina inşa etmek Web için iyi araştırılmış içerik stratejisi, sürdürülebilir rekabet avantajına giden biletinizdir sizin pazarınızda.

İçerik Stratejisi Nedir?

İçerik stratejisi, şirketinizin sahip olduğu hem geleneksel hem de dijital tüm medya varlıklarının planlanması ve yönetimidir. İçerik stratejisi, esasen içerik pazarlama kampanyalarınızın sonuç elde etmek için takip ettiği yol haritasıdır. Sağlam bir içerik stratejisi, maliyet merkezi olarak değerlendirilen bir pazarlama departmanı ile kar merkezi olarak değerlendirilen bir pazarlama departmanı arasındaki farktır.

Dijital İçerik Pazarlama Stratejisi Aynı mı?

Dijital içerik stratejisi, dijital medya varlıklarınızı planlayan ve yöneten içerik stratejinizin bir parçasıdır. Dijital pazarlamada içerik planlama, geleneksel içerik planlama ve stratejiden önemli ölçüde farklılaştı. Çoğu zaman, gerekli beceriler nedeniyle bir pazarlama departmanının alt birimlerini ayırmak için geleneksel ve dijital içerik stratejilerine güvenilir.

Dijital öncelikli içerik stratejisinin ana pazarlama faaliyetlerinden bazıları şunlardır:

 • Web Tasarımı ve Kullanıcı Deneyimi (UX) Tasarımı
 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
 • Tıklama Başına Ödeme (PPC)
 • Sosyal Medya Pazarlaması (SMM)
 • Video Pazarlama

İçerik Stratejisi Neden Önemlidir?

İçerik stratejisi olmayan içerik pazarlaması, küçük bir çocuğun futbol maçına benzer. Oyunun başarı için açıkça tanımlanmış kuralları ve stratejileri vardır, ancak oyuncular çoğunlukla bunların farkında değildir ve yine de çaba gösterirler. İçerik stratejiniz, pazarlama çabalarınızı (çalışan zamanı, pazarlama bütçesi, destekleyici yazılım ve pazarlama araçları) müşteri dönüşümlerinden elde edilen gelire dönüştürür.

Pazarlamada Dijital Dönüşüm

Yaklaşık 40 yıldır Doğu Teksas müşterilerine hizmet verdikten sonra, çevrimiçi içerik stratejisi oluşturma konusunda hangi işletmelerin erken benimseyen, çoğunlukta veya geride kalan işletmeler olduğunu belirlemek kolaydı. Bazı işletmeler ticari fuarlara aktif olarak katılıyor ve kamu işlerine teklif veriyordu ancak bir web siteleri bile yoktu. Günümüzde neredeyse tüm markaların ortak sosyal medya platformlarında web sitesi ve profil oluşturması bekleniyor.

Tavsiye Edilen:  New Orleans Dijital Pazarlama Manzarası: SEO, Web Tasarımı, PPC

Pazarlamanızın dijital dönüşümüne yardımcı olmak için dijital pazarlama ajansımızın nasıl yardımcı olabileceği konusunda WIX ile konuşun!

Dijital İçerik Türleri

Dijital içerik yalnızca web sitenizdeki sayfalarla sınırlı değildir. Sitenizde birçok çevrimiçi medya türü barındırılırken, diğerleri web üzerinde üçüncü taraf platformlarda bulunabilir. Daha yaygın dijital pazarlama içeriği türlerinden bazıları aşağıda listelenmiştir.

 • internet sayfaları
 • Blog gönderileri
 • Sosyal medya gönderileri
 • Durum çalışmaları
 • İnfografikler
 • E-kitaplar ve teknik incelemeler
 • E-postalar
 • Görüntülü reklamlar
 • Videolar
 • Podcast’ler

Dijital İçerik Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Doğru çerçeveyi takip ettiğinizde dijital varlıklarınız için nasıl içerik stratejisi oluşturacağınızı öğrenmek kolay olabilir. Aşağıdaki bölümlerde, beş geniş adımda nasıl dijital içerik kılavuzu oluşturabileceğinizi ele alıyoruz.

 1. Hedefleri Belirleyin
 2. Mevcut İçeriği Denetleyin
 3. İçerik Stratejisi Araştırması Yapın
 4. Dijital İçerik Oluşturun
 5. Yayınlayın ve Tanıtın

1. Hedeflerinizi Belirleyin

Pazarlama hedefleriniz ve hedefleriniz, bir içerik stratejisi oluşturmaya yönelik tüm yaklaşımınızı çerçeveleyecektir. Aşağıdaki örnekler, uygun bir dijital pazarlama içerik planı oluşturmaya yardımcı olacak çok farklı iş ihtiyaçlarını gösterecektir.

Bakkal perakendecilerine paketlenmiş gıda ürünleri satan bir B2C şirketi, güçlü bir çevrimiçi varlık geliştirmekle ilgilenebilir, ancak internet içeriğiyle satış yaratması gerekmez. Hedef kitlelerinde farkındalık oluşturmak ve potansiyel distribütörlerine uzmanlıklarını göstermek için dönüşüm hunisinin üst kısmındaki eğitim içeriğine sadık kalabileceklerini biliyorlar.

Yüksek maliyetli endüstriyel ekipmanlar satan bir B2B şirketi, mevcut ağı üzerinden bir miktar satış gerçekleştirebilir, ancak potansiyel müşterilerin çoğunu elde etmek için dijital içeriklerine güvenirler. Üreticilere yönelik dijital pazarlamanın iş fırsatları yaratması gerektiğinde, daha kapsayıcı bir dijital içerik stratejisi gereklidir. Dönüşüm hunisinin üst kısmı, huni ortası ve huni alt kısmı dijital içeriğinin, satın alma süreçlerinin farkındalık, değerlendirme ve karar verme aşamalarında müşterilerle buluşabilecek bir içerik stratejisi haritasına dahil edilmesi gerekir.

Potansiyel müşteri yaratma, dijital içerik stratejinizin ana konusu olduğunda, SEO, planlama sürecinizde ele alınması gereken, yinelenen bir tema olacaktır. WIX, stratejinize hayat vermek için etkili içerik pazarlama hizmetleri ve SEO hizmetleri sunmaya yardımcı olabilir.

Hedef belirlemenizin bir diğer önemli kısmı, dijital medyanızla kime ulaşmak istediğinizi içerir. Alıcı kişilikleri oluşturma ideal müşterinizin resmini çizmenin harika bir yoludur, böylece içeriğinizi o kişiye hitap edecek şekilde şekillendirebilirsiniz. Satışları artırmaya yönelik pazarlama stratejilerine ilişkin kılavuzumuzda alıcı personelinin oluşturulmasını ele alıyoruz.

Tavsiye Edilen:  AppMySite ve Mobiroller: Ayrıntılı bir karşılaştırma

2. Mevcut İçeriğinizi Denetleyin

Dijital pazarlama hedeflerinizi belirledikten sonra, bu hedeflere ulaşmak için nelerin kullanılabileceğini veya yeniden kullanılabileceğini görmek için mevcut dijital medya tabanınızı ziyaret edin.

Tamamen geleneksel bir pazarlama yaklaşımına yerleşmiş şirketler için, satış sayfalarını dönüşüm hunisinin ortasındaki veya dönüşüm hunisinin alt kısmındaki içerik varlıklarına aktarabilirsiniz.

Herhangi bir temel strateji olmaksızın ticari blog yazarlığı yapan şirketler için, web sitenizde, hedeflerinize uyacak şekilde düzenlenmesi ve güncellenmesi gereken çok sayıda bilgilendirici blog makalesi olabilir.

Durumunuz ne olursa olsun, mevcut medyanızın envanterini çıkarın ve en azından müşteri yolculuğunun hangi aşamasına (farkındalık, değerlendirme, karar) en çok ilgili olduğunu etiketleyin. Ayrıca ilgili bir harekete geçirici mesajın olup olmadığını da belgeleyebilirsiniz. Örneğin, bir satış sayfasını ürünleriniz hakkında bir web sayfasına dönüştürürseniz, tıklanabilir telefon numaralarının veya sayfanıza yerleştirilmiş bir çevrimiçi formun olması gerekir.

3. İçerik Stratejisi Araştırması Yapın

Müşteri dönüşümleri sağlamayı amaçlayan bir içerik stratejisi geliştiriyorsanız, içerik stratejisi planınız birçok SEO hususunu içerecektir. Web sitenizi ve dijital pazarlama mülklerinizi bir SEO gücüne dönüştürmenin en iyi yaklaşımlarından biri, pazarınızdaki ilgili içeriğin en büyük, en yetkili tabanını oluşturmaktır.

Bunu yapmanın en iyi aracı SEMrush’tur. SEMrush ekibinin hazırladığı bu video, rakiplerinizi geride bırakmanıza yardımcı olabilecek, dijital öncelikli içerik stratejisini belirleme ve oluşturma yöntemi konusunda size yol gösteriyor.

4. Dijital İçeriğinizi Oluşturun

Hangi konuları ele almanız gerektiğini ve dijital içeriğinize hangi teknik öğeleri dahil etmeniz gerektiğini bildiğinize göre artık dijital pazarlama içerik planınızı oluşturabilirsiniz.

Blog gönderileri ve web sayfaları için, sayfanız veya makaleniz için bir çerçeve oluşturmak amacıyla SEMrush kullanarak topladığınız anahtar kelime araştırmasını kullanın. Bu çerçeve, hangi alt konuları dahil etmeniz gerektiğini (en iyi performans gösteren rakiplerle ilgili araştırmanıza dayanarak) ve makalede hangi anahtar kelimelerin kullanılması gerektiğini belirlemelidir.

Video içeriği için, senaryonuzu oluştururken aynı konuyu ve anahtar kelime araştırmasını kullanmaktan çekinmeyin. Videonuzu çevrimiçi olarak barındırmak için YouTube’u kullanıyorsanız, ancak etiketleme bölümünü alakalı anahtar kelimelerle optimize ettiğinizden ve altyazınızı eklediğinizden emin olun. İlgili anahtar kelimeleri video oluşturma sürecinizin başlangıcından itibaren sorunsuz bir şekilde entegre ederek prodüksiyonunuzu başarıya hazırlıyorsunuz. Ancak gerçek bilgiler içeren kaliteli bir video oluşturmak, kendi başınıza ele almanız gereken bir boyuttur.

ÖNEMLİ NOT: Teknik olarak optimize edilmiş dijital içerik oluşturmak günümüzün rekabet ortamında belirleyici bir boyuttur. İçerik stratejisi araştırmanızın sonuç vermesi için dijital içeriğinizdeki bilgilerin yüksek kalitede olması ve yazma veya konuşmanızın ilgi çekici ve profesyonel olması gerekir.

Tavsiye Edilen:  Clubhouse Gibi Bir Uygulama Nasıl Geliştirilir?

5. Yayınlayın ve Tanıtın

Hedef kitleniz tarafından bulunamıyorsa dijital içerik pazarlama stratejinizin hiçbir anlamı yoktur. Yeni dijital içerik varlıklarınızı nereye dağıtmayı planlıyorsunuz?

İçeriğinizi arama motorları için uygun şekilde optimize ettiyseniz planınız dağıtım açısından yoğun olmayabilir. İdeal olarak, yeni içeriğiniz alakalı anahtar kelimelerde sıralanacak ve hedef kitlenizi tek başına çekecektir. Ancak bu trafiği desteklemenin ve bulunma olasılığınızı artırmanın yolları vardır.

Örneğin, sosyal medya gönderilerinizin bağımsız içerik parçaları olması gerekmez. Yeni web sitenizin içeriğine olan bağlantıları sistematik olarak paylaşan bir sosyal medya içerik takvimi oluşturabilirsiniz. Abone listenize, videolarınıza referanslar içeren düzenli e-posta güncellemeleri gönderebilirsiniz. Yeni basılan örnek olay incelemelerinize veya teknik incelemelerinize ücretli arama reklamları yayınlayabilirsiniz. Yeni dijital içeriğinizin mümkün olduğunu düşündüğünüzden daha geniş bir kitleye ulaşması için sosyal medyada nasıl reklam vereceğinizi öğrenebilirsiniz.

Dijital pazarlama içerik planınızın, içeriğiniz oluşturulmadan önce bile önerilen dağıtım kanallarını içermesi gerektiğini unutmayın. Bu öngörüleri müşteri kişisel bilgilerinizle birleştirerek, potansiyel müşterilerinize gerçekten hitap eden içerikler oluşturabilirsiniz.

WIX Kazandıran Bir Dijital İçerik Stratejisi Oluşturmanıza Yardımcı Olabilir

Houston veya Austin web tasarımı, içerik pazarlaması, SEO, sosyal medya pazarlaması ve hatta genel pazarlama stratejisine ihtiyacınız olduğunda WIX size yardımcı olabilir. Teksas’taki hem B2C hem de B2B müşterilerimiz için nasıl sonuç elde edileceğini bilen şirket içi uzmanlarımız var.

Ücretsiz danışmanlık randevusu almak için bugün bizimle iletişime geçin ve mevcut pazarlama varlıklarınızı gelir getiren bir makineye nasıl dönüştürebileceğimizi keşfedin!