Influencer Pazarlama Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Influencer Pazarlama Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Influencer pazarlaması reklam dünyasında en hızlı büyüyen trendlerden biridir. Pazarlama sektörünün bu segmentinin değeri 2019’da 8 milyar dolardı ve bu değere ulaşması bekleniyor 2022’ye kadar 15 milyar dolar.

Ancak özünde bu trend pek de yenilikçi değil. Esasen bu, ünlülerin onay ve referanslarının bir başka çeşididir.

Bir ücret karşılığında tanınmış ve saygın bir kişi ürününüzü tavsiye edecektir. Bu uygulama, porselen eşya üreticisi Josiah Wedgwood and Sons’un 1760’lı yıllara kadar uzanıyor. ürünlerinin İngiliz kraliyet ailesi tarafından arandığını duyurdu.

Ünlüler ve etkileyiciler arasındaki fark, ünlülerin genellikle geleneksel kanallar (televizyon ve film, müzik, spor vb.) aracılığıyla ünlü olurken, etkileyicilerin sosyal medya aracılığıyla ünlü olmasıdır. Ve sonuç olarak fark, etkileyicilerin çok daha uygun fiyatlı olmasıdır.

Resim kaynağı: Shopify


Ürünlerinizi tanıtmak için bir etkileyiciyi işe almanın başka birçok faydası da vardır. Bu faydaları ve etkileyici pazarlama hakkında bilmeniz gereken her şeyi aşağıda ele alacağız.

Influencer Marketing Maliyeti Ne Kadar?

Influencer pazarlama kampanyasının maliyeti, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok faktörden etkilenir:

  • Platform: Influencer pazarlaması için en popüler platform Instagram olsa da Snapchat, YouTube ve diğer platformlar da seçenekler arasında yer alıyor. Etkileyici pazarlama, Twitter gibi daha az görsel platformlarda o kadar popüler değildir, çünkü kullanıcıların ürününüzün yanında etkileyicinin yüzünü görmesi arasındaki kişisel bağlantı, bu tekniğin çekiciliğinin önemli bir parçasıdır.

Resim kaynağı: Mediakix

  • Ürünler: Genel olarak, etkileyiciler daha pahalı ürünler için daha yüksek, daha ucuz ürünler için daha düşük fiyatlar talep edecektir.
  • Takipçiler: Bir etkileyicinin ne kadar çok takipçisi varsa, kampanyanızla o kadar çok kişiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca ne kadar çok takipçiye sahip olurlarsa, hizmetleri için sizden o kadar fazla ücret alırlar.
  • Nişanlanmak: Bir etkileyicinin hedef kitlesinin gerçekte ne kadar etkileşimde olduğuna dair bir fikir edinmek için beğenilere ve yorumlara bakın. Sen derecelendirme araçlarını da kullanabilir etkilerini belirlemeye yardımcı olmak.

Belirli oranlar söz konusu olduğunda, Digiday’den analiz aşağıdaki tahminleri sağladı:

  • Instagram’da: 50.000’den az takipçisi olan etkileyiciler için gönderi başına 250 ABD Doları ve bunun ötesinde her 100.000 takipçi için ekstra 1.000 ABD Doları (oranlar Kylie Jenner’ınki kadar yüksektir) Gönderi başına 1.266.000 ABD doları).
  • Snapchat’te: Fiyatlar, 1.000-5.000 görüntülemeye sahip bir video için 500 ABD Doları ile 50.000-100.000 görüntülemeye sahip bir video için 30.000 ABD Doları arasında değişmektedir.
  • Youtube: Video başına, her 100.000 takipçi için 2.000 ABD Doları.

Bir Influencerda Nelere Bakılmalı?

Etkileyicilerle doğrudan sosyal medya aracılığıyla iletişime geçebilir veya HYPR gibi özel bir etki sahibi pazarını kullanabilirsiniz. Aramanız sırasında aşağıdaki ipuçları, e-ticaret mağazanız için doğru etkileyiciyi bulmanıza yardımcı olacaktır:

  • Uygunluk: Bir etkileyicinin hesabının milyonlarca takipçisi olsa bile, içeriğinin ürünlerinizle hiçbir ilgisi yoksa bu size yardımcı olmayacaktır. Örneğin, mutfak eşyaları satıyorsanız, ürünlerinizi bir video oyunu yorumcusu ile tanıtmak muhtemelen size pek bir fayda sağlamayacaktır; bir şef veya benzeri bir şey istersiniz.
  • Ses: Her sosyal medya nişinde, etkileyicilerin kişilikleri büyük farklılıklar gösteriyor. Markanıza kişilik katabilecek eğlenceli ve eğlendirici birini mi istiyorsunuz? Yoksa markanıza biraz ağırlık katabilecek daha ciddi bir otorite mi arıyorsunuz? Oluşturmak istediğiniz tonu iletebilecek kapasitede olduklarından emin olmak için etkileyicinin içeriğini iyice inceleyin.
  • İtibar: Çok sayıda oldu etkileyici skandallar Son yıllarda. Markanızı tartışmalı birisiyle ilişkilendirirseniz, bu durum itibarınıza zarar verebilir ve gelecekte satış kaybetmenize neden olabilir. Birlikte çalışmak istediğiniz etkileyicileri araştırın ve ilerlemeden önce herhangi bir tehlike işaretinin bulunmadığından emin olun.

Influencer Marketing Kampanyası Nasıl Değerlendirilir?

Kampanyanızı değerlendirmeden önce hangi hedefe ulaşmaya çalıştığınızı belirlemeniz gerekir.

Sadece marka bilinirliğini artırmayı mı istiyorsunuz? Bu durumda beğeniler gibi platform içi ölçümler size ne kadar iyi performans gösterdiğinizi gösterebilir.

Potansiyel müşteri yaratmaya çalışıyorsanız mağazanıza ne kadar trafik geldiğini ölçmeniz gerekir. Satış yapmayı hedefliyorsanız, bir adım daha ileri gitmeniz ve etkileyicinin hesabından sitenize gelen ziyaretçilerin kaçının ödeme yapan müşterilere dönüştüğünü görmeniz gerekir.

Hangi metriklerin ölçüleceğini öğrendikten sonra, zamanla iyi çalışan ve işe yaramayan gönderi türlerini görebileceksiniz. Ardından, iyi sonuç veren gönderi türlerine öncelik vermek ve yatırımınızdan daha fazla değer elde etmek için etkileyiciyle işbirliği yapabilirsiniz.

Etkileyici Pazarlamanın Artıları ve Eksileri

Influencer pazarlaması bazı işletmeler için etkili olsa da diğerleri için o kadar etkili değildir. Bu alana yatırım yapmadan önce şu artıları ve eksileri göz önünde bulundurun:

Artıları

Radyoda bir reklam çıktığında, hızlı bir tuş değişimiyle başka bir istasyona geçebilirsiniz. TV’de reklamlardan kaçınmak daha da kolaydır; kaydettiğiniz herhangi bir şey için reklamları hızlı ileri sarabilirsiniz ve Netflix gibi hiç reklam içermeyen yayın platformlarındaki içerikleri izleyebilirsiniz.

Geleneksel reklamlar kullanıcının tüketmek istediği içeriği kesintiye uğratırken, bir fenomenin yaptığı tanıtımlar kullanıcının takip etmeyi seçtiği bir hesaptan gelir. Dolayısıyla insanların parasını ödediğiniz reklama dikkat etme olasılıkları daha yüksektir.

Ve bugünlerde bir müşteri geleneksel bir reklamla karşı karşıya kalsa bile, çoğu zaman satın alma işlemi yapmaya ikna edilemiyor. Ana amacınızın para kazanmak olduğunu biliyorlar, bu yüzden onlara objektif bir değerlendirme sunmak yerine, faydalarını abartmanızı ve ürününüzün kusurlarını görmezden gelmenizi bekliyorlar.

Influencer pazarlaması bu güven bariyerini aşmanıza olanak tanır. Federal Ticaret Komisyonu, etkileyicilerin şunları yapmasını gerektirir: ücretli reklamları ifşa etancak çoğu etkileyici, yalnızca gerçekten inandıkları ürünleri tanıttığını vurguluyor. Etkileyici, takipçileri nezdinde güvenilir bir bilgi kaynağı olarak ün kazandı ve bu da onların onayını ortalama reklamınızdan çok daha ikna edici kılıyor.

Resim kaynağı: Mediakix


Influencer pazarlamanın bir diğer faydası da arama motoru optimizasyonunu (SEO) geliştirmesidir.

Google, Bing ve benzeri hizmetler, sitelerin arama sonuçlarında nerede sıralanacağını belirlemek için karmaşık algoritmalar kullanır. Sitenizin sıralaması ne kadar yüksek olursa, mağazanıza o kadar fazla trafik çekebilirsiniz.

Geri bağlantılarSitenize başka bir kaynaktan verilen bağlantılar, bu arama algoritmalarının dikkate aldığı en önemli faktörlerden biridir. Mantık şu ki, eğer başka insanlar sitenize geri bağlantı veriyorsa, bu, içeriğinizin değerli olduğunun ve diğer seçeneklerden daha üst sıralarda yer alması gerektiğinin bir işaretidir. Ayrıca popüler bir kaynaktan gelen backlinke, daha az popüler bir kaynaktan gelen backlinkten daha fazla ağırlık verilir.

Her etkileyici onayı size özellikle popüler bir kaynaktan bir geri bağlantı verir; bu, arama sıralamasında yükselmenize ve aksi takdirde rakiplerinizden birine gidebilecek ziyaretçileri çekmenize yardımcı olur.

Eksileri

Ünlülerin onayları sayesinde, işe aldığınız ünlünün ünlü olduğunu doğrulamak yeterince kolaydır. Onları televizyonda gördünüz, radyoda duydunuz vs.

Ancak fenomenlerin ne kadar ünlü olduklarını belirlemek çok daha zor olabilir. İnsanlar sosyal medya hesapları için sahte takipçiler satın alabiliyor ve gerçekte olduklarından çok daha fazla etkiye sahipmiş gibi davranabiliyorlar. Sonuç olarak, influencer pazarlamasına yapılan harcamaların en az %15’i sahtekarlığa harcanıyor ve bu da toplamda 2019’da 1,3 milyar dolar zarar.

Influencer sahtekarlığından kaçınmak için sadece takipçi sayısına bakmayın; etkileşim oranlarına da bakın. Bir hesabın yüz binlerce takipçisi varsa ancak gönderileri yalnızca birkaç beğeni alıyorsa, muhtemelen bir dolandırıcılık söz konusudur.

Alt çizgi

Influencer pazarlaması genellikle geleneksel ünlü reklamlarından daha uygun maliyetlidir ancak yine de küçük mağazaların pazarlama bütçeleri için çok fazla olabilir. Ayrıca tartışmalı figürlerden ve influencer sahtekarlığından kaçınmaya da dikkat etmeniz gerekiyor.

Ancak bunun için bütçeniz varsa ve seçeneklerinizi dikkatli bir şekilde incelerseniz, etkileyici pazarlama, marka bilinirliğini artırmanın, SEO’yu iyileştirmenin ve sonuçta e-ticaret mağazanızdan daha fazla gelir elde etmenin mükemmel bir yoludur.

Adam Ritchie, Silver Spring, Maryland’de yaşayan bir yazardır. E-ticaret trendleri ve en iyi uygulamalar hakkında yazıyor Şogun. Önceki müşterileri arasında Groupon, Clutch ve New Theory yer alıyor.

Tavsiye Edilen:  İçerik Pazarlama Çabalarınızın Başarısını Ölçmek İçin En İyi Kılavuz