Instagram Etkileyenlere Yönelik Nihai Kılavuz

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Instagram Etkileyenlere Yönelik Nihai Kılavuz

İlk günlerde Instagram, akşam yemeğinde ne olduğuna dair yüksek flaşlı görüntüler, #gün batımı çekimleri ve evcil hayvan fotoğraflarından oluşan bir hazineydi.

Ancak bugün uygulamayı açtığınızda Instagram fenomenleri hakim oluyor. Ve iyi bir sebepten dolayı.

Instagram fenomenleriyle ortaklık kurmak, marka bilinirliği yaratan ve sonuçta dönüşümlere yol açan yaratıcı kampanyalar oluşturmak anlamına gelir.

Ancak mağazanızın oyuna girme potansiyeli çok fazla olduğundan, Instagram fenomenlerinden en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi bilmek zor olabilir.

Bu yazıda şunları ele alacağız:

Paketten çıkarılacak çok şey var, o yüzden hadi ona geçelim.

Instagram etkileyici pazarlaması nedir?

Instagram etkileyicisi, Instagram’da bir niş alanda kişisel bir marka veya itibar yaratan kişidir. Yaşam tarzı içeriklerinde ürün veya hizmetleri tanıtma eğilimindedirler.

Sonuç olarak Instagram etkileyici pazarlaması, e-ticaret markalarının ürünleri, hizmetleri veya girişimleri tanıtmak için bu Instagram ve hatta Shopify etkileyicileriyle ortaklık kurmasıdır.

Ünlü seviyesine yakın etkileyicilerin bazı örnekleri şunları içerir: Alexa Chung moda için, Marie Kondo tasarım ve organizasyon için ve Kayla Itsines kondisyon için. Ve bu buzdağının görünen kısmı; Instagram fenomenleri takipçi sayısı, marka estetiği ve daha fazlası açısından nişlere göre çeşitlilik gösteriyor (bu konuya daha sonra değineceğiz).

Instagram etkileyici pazarlaması işe yarıyor mu?

Başarılı Instagram influencer kampanyalarına çok fazla zaman, çaba, planlama ve para harcanıyor. Doğru yapıldığında markalar için büyük bir sıçrama yaratabilirler.

Aslına bakılırsa, Instagram fenomenleriyle ortaklık yapmak kazanç sağlar yüksek dönüşüm oranı e-ticaret markaları için. Bu tür pazarlamaya harcanan her 1 ABD Doları için markalar neredeyse beş kat daha fazla getiri elde ediyor.

Ancak bir kampanya anında satışla sonuçlanmasa bile birden fazla müşteri temas noktası oluşturur ve bu da ileride dönüşümlere yol açabilir.

Tavsiye Edilen:  Çevik Bir SEO Yaklaşımı İçin Yeni Başlayanlar Kılavuzu

Örneğin spor giyim markası Fabletics’i ele alalım:

Fabletics marka bilinirliğini artırmak, değerlerini iletmek ve müşterilere kendilerinin en iyi hali olma konusunda ilham vermek istiyordu. #KickButtLookCute kampanyası, üçü nano boyutlu, dokuzu mikro boyutlu olmak üzere 12 etkileyiciyle başlatıldı.

(Kaynak: @sarahvadnais)

(Kaynak: @sam.joey)

Farklı takipçi sayılarına sahip Instagram etkileyicileriyle ortaklık kurmak, Fabletics’in farklı etkileyicilerin taşıdığı kampanya görünürlüğünü en üst düzeye çıkarmasına olanak tanıdı farklı etkileşim oranları.

Bu kampanya belirli bir ürünü tanıtmayı amaçlamıyordu; daha ziyade Fabletics’in değerleriyle uyumlu bir zihniyeti hedefliyordu. Sonuç olarak, kampanya %9,41’lik bir etkileşim oranı oluşturdu, Bu, kampanyayı gören kişilerin neredeyse yüzde onunun kampanyayla etkileşime girdiği anlamına geliyor; yani alıcı olabilecek bir grup potansiyel Instagram kullanıcısı.

Bu, Fabletics için hemen satın alma anlamına gelmeyebilir, ancak katılımcı etkileyicilerin büyük bir kitlesi öne çıkan ürünleri gördü ve deneyecekleri markalar listesinde Fabletics’i bulundurabilir.

Bu tür kampanyaların doğası budur! İlişkilendirme karmaşıktır ve doğrusal değildir, ancak bazen aradığınız şey marka bilinirliği olabilir.

#cta-paragraph-pb#Hedef kitleniz çevrimiçiyken mi paylaşım yapıyorsunuz? Öğrenin Daha iyi etkileşim için Instagram’da paylaşım yapmak için en iyi zamanlar.

Instagram etkileyicilerinin türleri

Her marka A listesindeki ünlülerle çalışamaz ama neyse ki e-ticaret Instagram fenomenleriyle çalışmanın en büyük çekiciliklerinden biri çeşitliliktir.

Sektörün yanı sıra güzellik, moda ve yaşam tarzı gibi etkileyicileri kategorize etmenin yaygın bir yolu takipçi sayısına göredir. Takipçi sayısı genellikle bütçeyi belirler (daha fazla takipçi = daha fazla görünürlük ve çoğunlukla daha fazla masraf).

Mediakix’in bu grafiği, Instagram fenomenlerinin farklı katmanlarını bir perspektife oturtuyor.

(Kaynak: Mediakix)

Gördüğünüz gibi Instagram pazarlamacıları aşağıdaki gibi katmanlara ayrılıyor:

 • Mega etkileyiciler: Mega etkileyiciler arasında Kim Kardashian, Ariana Grande ve daha fazlası gibi ünlüler yer alıyor. Bu etkileyiciler (veya onların reklamcıları!) genellikle markalarla çalışma konusunda çok fazla deneyime sahiptir ve en pahalı olanlardır.
 • Makro etkileyiciler: Buna halk figürleri ve popülaritesi hızla artan diğer etkileyiciler de dahildir. Bu etkileyiciler için büyük paralar ödemeye hazır olun, ancak takipçi tabanları markanız için tonlarca görünürlük anlamına gelir.
 • Orta seviye etkileyiciler: Bu katman, takipçi sayısı açısından ilk ikisinden oldukça büyük bir sıçramadır; bu, potansiyel görünürlüğünüzü artırır ve çeşitli yaratıcıları ve tanınmış kişileri içerir.
 • Mikro etkileyiciler: Bu etkileyiciler katmanı, nano etkileyicilere göre biraz daha büyük bir erişime sahip olsa da, yine de oldukça aktif bir takipçi tabanına sahipler. Kampanyalarında daha birebir bir his isteyen markalar, mikro etkileyicilere yöneliyor.
 • Nano etkileyiciler: Bu grup, zaman zaman bir markanın veya ürünün tanıtımını yapan yaratıcılardan, hobicilerden ve blog yazarlarından oluşur. Ancak bu seviyeyi hafife almayın! Takipçi sayıları az olduğundan etkileşim oranları genellikle daha yüksektir.

Her katman masaya benzersiz bir teklif getirir. Markanızın Instagram influencer pazarlamasıyla ilgili hedefleri ve bütçeniz, göz önünde bulundurmanız gereken aşamayı belirleyecektir.

Instagram influencer kampanyasının maliyeti ne kadardır?

Her influencer farklı ücretlendirmeler yapsa da, ne kadar harcadığınız sonuçta ne kadar harcadığınıza bağlı olacaktır. hevesli harcamak.

Çoğu pazarlamacı için (%38), %10-20 arası harcama genel pazarlama bütçelerinin oranı normdur. Ancak pazarlamacıların %10’u e-ticaret influencer pazarlama kampanyalarına %30-40 arasında harcama yapmayı planlıyor.

Instagram fenomenleriyle çalışmanın faydaları

Belirli bir nişte özel bir takipçi grubuna sahip reklam öğeleriyle eşleşmek, e-ticaret markaları için çok büyük bir potansiyele sahiptir ve bunu neden yaptığınıza dair bir neden bulmakta zorlanacaksınız. yapmamalı bu yola gidin.

Bu tür bir ortaklığın en büyük faydalarına bakalım.

Normalde ulaşamayacağınız kitlelere ulaşın

Güney Carolina’dan yaşam tarzı fenomeni Sandra D’nin Instagram Hikayelerini izleyen 28-45 yaşları arasındaki 7,4 bin annesi varsa, bunu ifşa edebilir senin takipçilerine marka oldu.

Bu takipçilerinize, onların sizin takipçiniz olmasına gerek kalmadan erişebilirsiniz. Bunun gibi bir ilk karşılaşma, bir reklam görmektense (bir arkadaşınızın size az önce denediği bir üründen bahsetmesi gibi) daha doğal gelir.

Dahası, veriler şunu gösteriyor Pazarlamacıların %72’si Influencer kampanyalarından müşterilerinin kalitesinde gözle görülür bir fark görüyorlar.

Kampanyaları hızla ölçeklendirin

E-ticaret markaları, aynı anda birden fazla etkileyiciyle çalışırken kampanyalarını kolayca artırabilir. Her etkileyici, kampanyaya kendi benzersiz dokunuşunu ekleyecektir (tabii ki kapsamınız dahilinde), bu da size geniş ölçekte daha fazla görünürlük sağlar.

Hepsinden iyisi, sözleşmenize bağlı olarak, daha fazla etki yaratmak için bu kampanyaları markanızın Instagram kanalında paylaşabilirsiniz.

Müşteri tabanınızla güven oluşturun

Instagram etkileyici pazarlaması (ve aslında her tür etkileyici pazarlaması), özgünlük açısından kaygan bir zemin olabilir. Müşteriler, zoraki veya garip gelen alakasız reklamları değil, en sevdikleri etkileyicilerin gerçek önerilerini görmek ister.

Ancak doğru yapıldığında (örneğin, göndermek istediğiniz mesajı bilirsiniz ve etkileyiciye, takipçileri hakkında bildiklerine dayanarak bu mesajı şekillendirme özerkliği verirsiniz), samimi görünmek için harika bir konumdasınız.

Instagram etkileyici pazarlama kampanyası nasıl oluşturulur?

Vay be! Başarılı bir Instagram etkileyici kampanyası için çok şey var. Soru şu: Nereden başlamalısınız?

İğneleyici bir kampanya başlatmak için bugün atabileceğiniz adımlara, tahmini maliyetlere ve markaların yaptığı yaygın hatalara bakalım.

1. Adım: Hedeflerinizi ve bütçenizi tanımlayın

İlk şey ilk: Kampanyanızla neyi başarmaya çalıştığınızı belirleyin.

Birçok marka aşağıdaki gibi şeyler yapmak için influencer ortaklıklarına başvuruyor:

 • Yeni bir ürün veya hizmeti tanıtın
 • Toplumlarına geri verin
 • Bir yarışma veya hediye düzenleyin
 • Yönlendirme programlarını çalıştırın

Bunlar büyük olanlardan sadece birkaçı. Profesyonel etkileyicilerle çalışmak, sınırsız yaratıcı potansiyel anlamına gelir! Hedefinizi önemli bir sonuca bağlamak önemlidir. Örneğin, etkileyicinizle birlikte Instagram’da bir e-ticaret markası olarak yeni bir ürünün tanıtımını yapıyorsanız, kampanya bittiğinde bunun başarılı bir ürün lansmanı olup olmadığını öğrenmek için bakacağınız temel performans göstergelerinden bazıları nelerdir? (örneğin, kaynak olarak Instagram’a atfedebileceğiniz ürünün genel etkileşimini veya görüntülemelerini izlemek için markalı bir hashtag kullanabilirsiniz).

Hedeflerinize kilitlendikten sonra bütçenizi planlayın. Bir kullanabilirsiniz Instagram fiyatlandırma hesaplayıcısı Belirli bir etkileyiciyle çalışmak için ne kadar ödemeyi bekleyebileceğiniz hakkında bir fikir edinmek için:

(Kaynak: ilham ver)

Adım 2: Birlikte çalışılacak doğru etkileyiciyi/etkileyicileri belirleyin

Daha sonra, istekli ve müsait herhangi bir Instagram fenomenini seçmemek önemlidir. Hedef kitlesinin, değerlerinin, yaratıcı vizyonunun ve bütçesinin sizinkiyle uyumlu olduğundan emin olmak istiyorsunuz.

Araştırma yaparken ilgilendiğiniz influencerın benzer bir kampanya yapma deneyimine sahip olup olmadığına ya da markanıza uygun doğru takipçiye sahip olup olmadığına dikkat edin.

Bu adımı basitleştirmek için etkileyici pazarlama platformları #paralı Ve Sırıtış Hedeflerinize, bütçenize ve daha fazlasına göre markanızı ilgili Instagram etkileyicileriyle eşleştirin. Ayrıca bu platformlar, yöneticinin sözleşmeler, kampanya geri bildirimleri ve iletişim gibi etki sahibi kişilerle çalışmasını yönetmesine yardımcı olur.

Markaların Instagram fenomenleriyle çalışırken yaptığı 3 hata

Bir sonraki kampanyanız için bir Instagram fenomeniyle çalışmak hiç şüphesiz heyecan verici. Ancak şu hatalardan kaçındığınızdan emin olun:

 1. Kampanya hedeflerine sahip olmamak: Her şeyden önce kampanyanın amacını, ideal sonuçlarınızın neler olduğunu ve ortaklığa ilişkin genel vizyonunuzu netleştirmek için zaman ayırın. Eğer somut hedefleriniz yoksa başarıyı ölçmek zor olacaktır.
 2. Etkileyicilerinizi araştırmamak: Bazı etkileyiciler bir nedenden dolayı talep görüyor. Ancak ödevinizi yaptığınızdan ve kampanyanız için doğru olduklarından emin olun. Yanlış etkileyiciyle çalışmak olumsuz bir etki markanızda.
 3. Kampanya sonrasında etkileyicilerle ilişki sürdürmemek: Bir etkileyiciyle harika bir çalışma ilişkisi kurduysanız iletişim halinde kalın! Bir sonraki adımda hangi yeni, yaratıcı fikri düşüneceğinizi asla bilemezsiniz. Üstelik onların erişimi arttıkça sizinki de artacaktır. Ayrıca bir Instagram fenomenini yalnızca bir amaca yönelik bir araç olarak görmemeye dikkat etmelisiniz. İlişkiler her şeydir!

7 Instagram pazarlama örneği

Bugünlerde Instagram etkileyici pazarlamasının sayısız örneği var. Ama burada gördüğümüz en iyilerden bazılarına bir bakalım.

TULA x Paula Alain

TULA, çeşitli temiz temizleyiciler, nemlendiriciler ve serumlar sunan probiyotik bir cilt bakım serisidir. İster ürün görselleri, ister markalı medya, ister kullanıcı tarafından oluşturulan içerik olsun, görseller TULA markasının önemli bir parçasıdır.

Marka, parlak, renkli marka imajını influencer kampanyalarıyla da harmanlamak için büyük çaba harcadı.

#TULApartner programı harika bir örnek. Marka, Paula Alain gibi çeşitli takipçi boyutlarına sahip güzellik fenomenleriyle iş birliği yapıyor ve onlardan en sevdikleri TULA ürünlerini paylaşmalarını istiyor.

(Kaynak: @paulaalain)

Paula Alain’in erişimi bu kampanyaya daha 1:1 hissi veriyor, bu da takipçileri arasında yankı uyandırıyor ve TULA’ya belirli bir hedef kitleyle bağlantı kurma şansı veriyor.

FP Hareketi x Roca Ayları

FP Movement, moda perakendecisi Free People’ın atletik giyim koludur. FP Hareketi, çalışmalarının bir parçası olarak harika bir egzersiz videoları kütüphanesi oluşturmak için etkileyicilerle işbirliği yaptı. FP Hareket Kulübü üyeliği.

FP Hareketi, sağlıklı yaşam fenomeni Roca Moons’un hazırladığı bu kısa egzersiz videosu gibi, müşteri tabanlarında yankı uyandıran eğlenceli ve ilgi çekici içerikler için sağlıklı yaşam fenomenleriyle iş birliği yapıyor.

(Kaynak: @fpmovement)

Roca Moons, FP Movement içeriğini kendi içeriğiyle bütünleştiriyor (kendi evde antrenman videolarını, fitness mücadelelerini ve daha fazlasını yayınlıyor), bu da kampanyayı çok daha etkili kılıyor.

FP Hareketi için bu, statik etkileyici ortaklık gönderisinin ötesine geçmenin ve yalnızca ürünlerini öne çıkaran değil aynı zamanda müşterileri için anında değer katan içerik oluşturmanın harika bir yoludur. Bunun gibi içerikler, spor giyim markasını fitnessla ilgili her konuda başvurulacak bir marka olarak konumlandırıyor.

Chaco x Pattie Gonia

Chaco, açık hava tutkunlarına yönelik birinci sınıf bir ayakkabı ve aksesuar markasıdır. LGBTQIA+ ve açık hava aktivisti Pattie Gonia ile ortaklıkları mükemmel bir uyum sağlıyor.

Örneğin, bu yazının kökleri hem Chaco’nun hem de Pattie Gonia’nın değerlerine, yani çeşitliliği, eşitliği ve katılımı destekleyen ve geliştiren kuruluşlara fon sağlamaya dayanıyor. Bu değerleri destekleyen beş kar amacı gütmeyen kuruluş için para ve farkındalık yaratmak amacıyla ortaklık kurdular.

(Kaynak: @chacofootwear)

Bu, büyük bir markanın, kendisi veya ürünleri hakkında hiçbir şey yapmadan, kalbinin nerede olduğunu gerçekten göstermesinin harika bir örneğidir.

Blume x Danita Shari

Blume, ürünleri alkol ve parabenler gibi zararlı maddelerden arındıran bir cilt bakım serisidir. Blume, Danita Shari (bir yaşam tarzı etkileyicisi) gibi etkileyicilerle ortak oluyor ve komisyonlu indirim kodları sunuyor.

(Kaynak: @_imdanita)

Bu tür etkileyici kampanyası basit olabilir ancak Shari’nin daha küçük kitlesi ve indirim kodu teşviki nedeniyle takipçilerin Shari’ye olan güvenleri nedeniyle Blume’u deneme olasılıkları daha yüksektir.

Olipop x Gabby Thomas

Olipop, prebiyotikler, botanikler ve doğal bitki lifi ile hazırlanmış soda alternatifi sunan bir toniktir. Olipop, bir hediye için Olimpiyat sporcusu Gabby Thomas (ve diğer birkaç marka) ile ortaklık kurdu.

(Kaynak: @gabbythomas)

Etkileyicilerle ortaklık kurmak Ve diğer markalar, bir kampanyayı güçlendirmenin ve erişiminizi diğer kitlelere genişletmenin harika bir yoludur.

Califia Çiftlikleri x Carla Salonu

Califia Farms, bitki bazlı süt, krema ve soğuk demleme gibi yenilikçi, sağlıklı ve harika tada sahip içecekler üretiyor. Markanın Instagram’ı, müşterilerin ilham almak için başvurabileceği lezzetli tarifler merkezidir.

Califia Farms, tatil içeceği lezzetlerini tanıtmak için profesyonel şef Carla Hall ile ortaklık kurdu.

(Kaynak: @carlaphall)

Mutfak dünyasının önde gelen seslerinden biri olan Hall, Holiday Nog Badem Sütü’nü nasıl kullanacağına dair benzersiz bir fikir paylaşıyor ve gönderi yorumları her şeyi anlatıyor; heyecanlandımInstagram fenomen kampanyalarını bu kadar etkili kılan şeyin büyük bir kısmı da bu.

Hall gibi yaratıcılarla ortaklık kurmak, yalnızca bir izleyici kitlesine erişmeniz değil, aynı zamanda yaratıcı dehaya da sahip olmanız anlamına gelir.

Chobani ve Cody Rigsby

Chobani, ABD’deki en büyük Yunan yoğurt markalarından biridir. Ayrıca bitki bazlı kremalar, süt ve antrenman sonrası shakeler gibi başka ürünler de üretiyorlar.

Chobani ile sevilen Peleton eğitmeni Cody Rigsby arasındaki ortaklık büyük bir başarıydı. İkili, Cody’nin sınırlı sayıda üretilen Chobani Complete Mixed Berry Vanilla antrenman sonrası shake’ini içeren bir dizi Instagram gönderisi için bir araya geldi.

Kaynak: @codyrigsby


Chobani yalnızca Instagram fenomenlerinin taktik kitabından denenmiş ve doğru bir yöntem kullanmakla kalmıyor (bir ürünü tanıtmak için bir fenomenle ortaklık kurmak), aynı zamanda sınırlı sayıda üretilen bir ürün geliştiriyor ile Cody, ayrıcalık ve erişim konusunda çıtayı yükseltiyorlar.

Instagram etkileyici kampanyanızın yatırım getirisini nasıl ölçebilirsiniz?

İster nano fenomenlerle çalışmayı, ister ünlülerin desteğiyle büyük olmayı seçin, markanızın Instagram’daki erişimini genişletmek, mutlaka bir geri dönüş alacağınız anlamına gelir.

Ve rakamlar yalan söylemez: Çarpıcı bir Pazarlamacıların %89’u Etkileyici pazarlamanın yatırım getirisinin diğer pazarlama kanallarından daha iyi olduğunu söylüyorlar.

Sorun şu ki, bir Instagram fenomen kampanyasının yatırım getirisini hesaplamak çok net değil.

Tek bir gönderi veya Instagram Hikayesi çok fazla etkileşim alabilir ancak hangi rakamların takip edileceğini bilmeden kampanyanın ne kadar başarılı olduğunu söylemek zor olabilir.

Diğer pazarlama kampanyalarında olduğu gibi tek bir ölçüm, resmin tamamını anlatmaz. Dikkat edilmesi gereken en önemlilerden bazıları şunlardır:

 • Tıklama oranı
 • Tıklama başına maliyet
 • Doğrudan kampanyayla ilişkilendirilebilen dönüşümler ve satışlar
 • Influencerların bireysel gönderilerine katılım oranı

Bu ölçümler birlikte, kampanyanızın genel getirisini ve bir dahaki sefere nelerin iyileştirilebileceğini görmenize yardımcı olacaktır.

Siteniz Instagram influencer başarısına hazır mı?

Bunun gibi bir kampanyada göreceğiniz site etkinliğindeki artış göz önüne alındığında, sitenizin hazır olduğundan emin olmak çok önemlidir.

Instagram fenomen kampanyalarınızı başarıya hazırlamak ve sonuçları takip etmek için açılış sayfalarınızı özelleştirin. Shogun Sayfa Oluşturucu gibi araçlar, sayfa tasarımlarınızı yinelemenizi, yeni sayfaları hızlı bir şekilde oluşturmanızı ve daha hızlı teslim etmenizi kolaylaştırır.

#cta-visual-pb#Dinamik bir e-ticaret deneyimi yaratınDönüşümleri artıran çarpıcı mağaza sayfaları ve açılış sayfaları oluşturarak en iyi sayfa oluşturma aracıyla mağaza tasarımınızı kendiniz yapın.Bu gün başlayacağım