Instagram’da Makara Nasıl Yapılır (Adım Adım Kılavuz)

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Instagram’da Makara Nasıl Yapılır (Adım Adım Kılavuz)

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

Bir makara oluşturmak isteyen gelişmekte olan bir Instagram kullanıcısı mısınız? Veya eğrinin önüne geçmek isteyen deneyimli bir Instagram pazarlamacısı mı? Her iki durumda da, bu adım adım kılavuz size 2023’te Instagram’da nasıl makara yapacağınızı gösterecek.

Profilinizden platformun müzik kitaplığını kullanmayı, dikey videoları düzenlemeyi ve makaraları planlamayı öğreneceksiniz. Doğru araçlarla, Instagram reel içeriğinde ustalaşabilir ve hedef kitleniz için ilgi çekici gönderiler oluşturabilirsiniz.

Reel oluşturma yolculuğunuza başlamaya hazırsanız, Instagram uygulamasını açın ve başlayalım!

Instagram Reels nedir ve neden bunları kullanmalısınız?

Instagram Reels, Instagram’da 15 saniyeye kadar süren kısa, yaratıcı videolardır. Yaratıcılığı göstermenin ve takipçilerle etkileşim kurmanın harika bir yoludur. Videolarınızı öne çıkarmak için müzik, çıkartmalar ve filtreler gibi eğlenceli efektler kullanabilirsiniz.

Reels ile daha fazla kişiye ulaşmak için trend olan konulardan ve hashtag’lerden yararlanabilirsiniz. Ayrıca, maksimum etkileşim için Makaralarınızı doğrudan Akışlarda veya Hikayelerde paylaşabilirsiniz. Makaraları kullanmak, kendinizi sergilemenin ve çevrimiçi bir varlık oluşturmanın harika bir yoludur.

Benzer ilgi alanlarına sahip diğer kullanıcılarla ilişkiler geliştirmenin de harika bir yoludur. İlgi çekici içerik oluşturmak, eğlenirken takipçilerinizi hızla büyütmenize olanak tanır.

Instagram Makaraları Oluşturmanın Farklı Yolları:

Instagram uygulamasının bir Makara yapmak için üç farklı yöntemi vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

1. Makaralar sekmesini kullanarak:

Makaralar sekmesini kullanarak bir Makara kaydetmek için “Makaralar sekmesine” dokunun ve sağ üst köşedeki “Kamera simgesine” dokunun.

2. Instagram ana ekranınızdaki artı (+) düğmesini kullanarak:

Artı Düğmesi

Instagram ana ekranınızın sağ üstündeki ekle veya artı (+) düğmesine dokunun ve ardından Instagram Reels oluşturma sekmesine erişmek için Reels simgesine gidin.

3. Instagram Hikaye Kamerasını Kullanma:

Instagram Hikaye Kamerası

“Hikayeniz”e dokunun ve ardından “Hikayeye ekle” sekmesinde “Kamera”ya gidin. “Reel” seçeneği, Instagram Stories kamerasında “Hikaye”nin yanındadır.

Makaralar Kamera sayfasına ulaştığınızda, ilerleyen Makarayı oluşturma adımları her üç yöntem için de aynıdır.

Instagram Makarası Nasıl Yapılır – Eksiksiz Rehberiniz!

Bir Ree yapmanıza yardımcı olacak adım adım bir kılavuz ve yaratıcı bir makara oluşturmak için içeriden bazı ipuçları oluşturduk, aşağıya dalın!

Tavsiye Edilen:  Nedir ve Nasıl Harika Bir Tane Yaratılır?

1. Adım: Videonuzun süresini ve özelliklerini ayarlayın.

Mevcut üç dönem arasından seçim yaparak süreyi ayarlayabilirsiniz. Örneğin, Makaranız 15 saniye, 30 saniye veya 60 saniye uzunluğunda olabilir.

Serbest elle çekim yapıyorsanız, Instagram’ın zamanlayıcısını kullanın ve geri sayın. Ardından, zamanlayıcının süresini ayarlayabilirsiniz ve ayarlanan sürenin ardından kayıt otomatik olarak başlar.

Reel’inizin oynatma hızına karar verebilirsiniz. Varsayılan oynatma hızı 1x’tir. Ancak Instagram, .3x, .5x, 1x, 2x, 3x veya 4x olarak değiştirmenize izin verir. Sol kenar çubuğundan tercih ettiğiniz oynatma hızına dokunmanız yeterlidir.

Bu aşamada Makaranıza bir ses efekti ekleyebilirsiniz. Müzik simgesine dokunun ve videonuz için mükemmel ses klibini arayın. Ayrıca galerinizden bir ses klibini içe aktarabilirsiniz.

2. Adım: Görüntüyü Filme Alın

Makaralar, bir dizi klipte veya bir videoda çekilebilir. Reels kamera sayfasındaki kayıt çemberi düğmesini basılı tutarak uygulamadaki görüntüleri filme alabilirsiniz.

Reel’i harici bir uygulama kullanarak da kaydedebilir ve yükleyebilirsiniz. Burada, Reel’inize önceden çekilmiş klipler ekleyebilir, sol alttaki artıya(+) dokunabilir ve eklemek istediğiniz klipleri seçebilirsiniz. Ardından, videonuzu kaydettikten sonra, kırpmak, yeniden düzenlemek veya daha fazla klip eklemek için “Klipleri düzenle” düğmesine dokunun.

Artık kliplerinizi de hizalayabilirsiniz. Bu araç, klipler arasında yumuşak geçişler yapmak istediğinizde faydalıdır.

3. Adım: Reel’inizi önizleyin ve düzenlemeler yapın

“ üzerine dokununÖn izlemeKaydedilen görüntüleri izlemek için ” düğmesine basın. Bu sekmede çeşitli düzenleme seçenekleri bulacaksınız.

Instagram, daha çekici hale getirmek için Makaranıza ekleyebileceğiniz çeşitli efektler sunar. Araçlar ve efektler, Instagram Hikayeleri araçlarına benzer. Bu efektleri kullanmak, içeriğinizi daha ilişkilendirilebilir ve ilgi çekici hale getirir.

Ses: Reel’inize bir şarkı veya ses efekti eklerken iki çekim yapabilirsiniz. Daha önce fırsatı kaçırdıysanız, “müzik” simgesine dokunun ve istediğiniz efekti seçin. Reel’inize seslendirme veya müzik de ekleyebilirsiniz.

AR efektleri: Instagram, içerik oluşturucular ve Instagram’ın kendisi tarafından yapılan, hiç bitmeyen bir AR efektleri havuzuna sahiptir. Seçtiğiniz bir AR efekti ekleyerek Reel’inizi daha da eğlenceli hale getirin.

Filtreler: Reel’inize estetik katmak için sola kaydırın ve filtrelere erişin.

Ayrıca, daha fazla bilgi iletmek için Makaralarınıza Metin, Çıkartmalar veya Çizim ekleme seçeneğiniz de vardır.

4. Adım: Makaranızı Instagram’da yayınlamaya hazırsınız!

Artık eserinizden memnun olduğunuza göre, onu dünyayla paylaşma zamanı. “İleri”ye dokunun ve kapak fotoğrafınız için bir resim seçin. Ardından, Reel’inize mükemmel şekilde uyan bir başlık yazın.

Tavsiye Edilen:  Pazarlama ve Reklam Stratejinizi Nasıl Optimize Edebilirsiniz?

Diğer içerik oluşturucuları Reel’inizde işbirliği yapmaya davet edebilirsiniz. “Ortak Çalışan Davet Et” üzerine dokunun ve adını arayın. Reel’inize birden çok kişi ekleyebilirsiniz. Ayrıca paylaşmadan önce bir konum ekleyebilir ve sesinizin adını değiştirebilirsiniz. Son olarak, Reel’inizden memnun kaldığınızda “Paylaş” düğmesine dokunun.

Instagram Reels Nasıl İndirilir?

Instagram Reels’i indirmek kolaydır. Sadece birkaç basit adımı izleyin:

Aşama 1: Reel’ini indirmek istediğiniz kullanıcının profiline gidin.

Adım 2: İndirmek istediğiniz Reel’e dokunun.

Aşama 3: Sağ alt köşedeki üç noktaya dokunun ve görünen seçeneklerden “Bağlantıyı Kopyala”yı seçin.

Adım 4: Bağlantıyı kopyalayın ve indirmek için “IG Downloader” veya “SaveFrom.net” gibi üçüncü taraf bir araç kullanın.

Adım 5: Makara, cihazınıza bağlı olarak bilgisayarınıza veya telefonunuza indirilmeye başlayacaktır.

Adım 6: Bu kadar! Artık Reel cihazınıza kaydedildi.

Instagram Reels ve IGTV arasındaki fark nedir?

Instagram Reels ve IGTV, Instagram’da kullanıcıların içerik oluşturmasına ve paylaşmasına olanak tanıyan özelliklerdir. İkisi arasındaki temel fark, izin verdikleri içerik türüdür. Instagram Makaraları, bir kullanıcının akışında veya Hikayelerinin bir parçası olarak paylaşılabilen, en fazla 15 saniye uzunluğundaki kısa videolardır.

IGTV, video içeriği için daha uzun, normal hesaplar için 10 dakikaya ve uygulama içindeki ayrı bir sekmede bulunabilen doğrulanmış hesaplar için 1 saate kadar.

Makaralar genellikle komik klipler, dudak senkronizasyonu videoları veya öğreticiler gibi daha yaratıcı içerikler için tasarlanmıştır. Buna karşılık IGTV, röportajlar, seyahat vlog’ları ve kamera arkası görüntüleri gibi daha eğitici veya bilgilendirici içerikler için tasarlanmıştır.

Her iki platform da kullanıcıların takipçileriyle bağlantı kurması ve ilginç içerikler oluşturarak izleyicileriyle etkileşim kurması için harika bir yol sunuyor.

İlgili Okuma:

Son sözler

Instagram Reels, şu anda Instagram’da büyümenin sırrıdır. Anında viral olmanızı sağlayabilirler. Makaralar, kitlelerin kısa dikkat süresine uyacak mükemmel uzunluğa sahiptir.

Ayrıca, içeriğinizi daha ilgi çekici hale getirmek ve erişiminizi artırmak için harika bir araçtır.

Umarız bu makale, Instagram’da nasıl Reel yapılacağına dair tüm şüphelerinizi gidermiştir. Bu nedenle, Instagram’da harika makaralar oluşturarak etkileşiminizi artırın!

Sıkça Sorulan Sorular:

2023’te Instagram’da Paylaşım Yapmak İçin En İyi Zaman Ne Zaman?

Tavsiye Edilen:  Auto-GPT Nasıl İndirilir: Adım Adım Kılavuz

2023’te Instagram’da paylaşım yapmak için en iyi zaman, ulaşmaya çalıştığınız kitle ve paylaştığınız içerik gibi birçok faktöre bağlı olacaktır. Genel olarak konuşursak, araştırmalar, etkileşim için en yoğun saatlerin 09:00 ile 17:00 EST arasında olduğunu göstermektedir. Bunun nedeni, çoğu insanın e-postalarını akıllı telefonlarından kontrol etmesidir.

Akıllı telefonlar çok kullanışlıdır ve insanların e-postalarına her yerden kolayca erişmelerini sağlar. Ek olarak, birçok e-posta sağlayıcısı, bir akıllı telefondan e-postalara erişmeyi daha da kolaylaştıran uygulamalara sahiptir.

Instagram Makaraları ne kadar uzun olabilir?

Instagram Makaraları 15 saniye, 30 saniye veya 60 saniye uzunluğunda olabilir. Ancak bazı durumlarda Makaralar 90 saniye kadar uzun olabilir. Ancak yalnızca seçilmiş birkaç kullanıcının 90 saniye uzunluğundaki Makaralar oluşturma erişimi vardır.

Mevcut video klipleri bir Instagram Reel’e ekleyebilir misiniz?

Evet, önceden kaydedilmiş klipleri Reel’inize ekleyebilirsiniz. Telefonunuzun galerisini görmek ve videoyu seçmek için yukarı kaydırmanız gerekir. Kaydırıcıları seçtiğiniz bölüme sürükleyerek klibin bir bölümünü de seçebilirsiniz.

Bir Instagram Reel için diğer içerik oluşturucularla işbirliği yapabilir misiniz?

Reels için birden çok kişiyle işbirliği yapabilirsiniz. Başka bir içerik oluşturucuyu davet etmek için Makaranızı paylaşmadan hemen önce “Ortak Çalışan Davet Et” seçeneğine dokunun. Bir Reel için en fazla 20 ortak çalışanı davet etme seçeneğiniz vardır.

Bir Reel’i viral hale getirmek için kaç görüntüleme gerekir?

Bazıları, Reel’iniz yayınlandıktan sonraki birkaç gün içinde 5 milyondan fazla izlenirse bunun viral bir video olduğunu söyleyebilir. Ancak viral olmanın her içerik oluşturucu için farklı bir anlamı vardır. Reel’iniz viral olursa, normalden daha fazla görüntüleniyor demektir. Viral bir Reel’in aldığı görüntüleme sayısı keyfi değildir. Bu, yaratıcının mevcut erişimine bağlıdır.