İnteraktif İçerik Nedir? – SEO Etkisi

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: İnteraktif İçerik Nedir? – SEO Etkisi

Hiç bir web sitesinin açılış sayfasını ziyaret ettiğinizde içerikten etkilenip hemen ayrılıp farklı bir siteyi ziyaret ettiğiniz oldu mu? Web sitenizin görsel olarak daha uyarıcı olmasını ister miydiniz? Sitenizin hemen çıkma oranı, sayfada geçirilen süre veya dönüşümler ne durumda? Biraz iş kullanabilirler mi? Sizin için mükemmel bir çözümümüz var: etkileşimli içerik!

Evet, bu doğru—interaktif içerik tam olarak sitenizde eksik olan şey olabilir. Bu kılavuz, etkileşimli içeriğin ne olduğunu tanımlayacak ve onu 2022 için Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) stratejinize dahil etmenin önemi konusunda size yol gösterecektir.

Nihayet, Kaya İçeriği sayfa görünürlüğünü, organik trafiği ve kullanıcı deneyimini iyileştirmek için 2022’de daha fazla dikkat edilmesi gereken en önemli trend olarak etkileşimli içeriği listeledi. Google bunu bir öncekinden netleştirdi Kasım 2021 Çekirdek Algoritma güncellemesi spam’den kurtularak web sitenizin Arama Motoru Sonuç Sayfalarındaki (SERP) sıralamasını yükseltmek ve kullanıcı için olumlu ve ilgi çekici bir deneyim sağlayan bilgilendirici içeriğe sahip bağlantıların sayısını artırmak için çalıştığını.

Okumayı bitirdiğinizde, etkileşimli içeriğin ne olduğunu, sitenizde nasıl kullanabileceğinizi, SEO için neden önemli olduğunu daha iyi anlayabilecek ve ilham almak için bazı farklı etkileşimli içerik örneklerine sahip olacaksınız. itibaren. Başlayalım!

İnteraktif İçerik Nedir?

Etkileşimli içerik kullanıcıları web sitenizdeki materyallere katılmaya veya bunlarla etkileşime geçmeye teşvik eden dinamik içeriktir. Kullanıcı etkileşimini teşvik eder ve markanız ile hedef kitleniz arasında iki yönlü bir iletişim görevi görür. Etkileşimli içerik, statik içeriğin zıttıdır ve animasyonlu infografikler, sınavlar, hesap makineleri, 360° görüntüler ve çok daha fazlasını kullanarak hedef kitlenizle etkileşim kurmanız ve kendinizi rakiplerinizden ayırmanız için eğlenceli ve heyecan verici bir yol olabilir.

Etkileşimli içerik yalnızca harika ve heyecan verici olmakla kalmaz, aynı zamanda kaç site ziyaretçisinin içeriğinize tıkladığını, içeriğinizi görüntülediğini ve hangi öğelerin en fazla etkileşimi kazandığını ve çıkışı değerlendirirken görüntüleyebilmeniz için veri toplamanıza da olanak tanır. puan.

tarafından yapılan bir ankete göre, 2016’da İçerik Pazarlama Enstitüsü (CMI), Anket katılımcılarının %81’i, etkileşimli içeriğin statik içerikten daha etkili bir şekilde dikkat çekebildiğini kabul etti. tarafından yapılan bir başka anket karalama canlı 2018’de etkileşimli içerik kullanan kuruluşların %60’ının, içeriklerinin etkililiğini ölçmede etkileşimli içerik kullanmayan diğer kuruluşların önünde olduğunu keşfetti.

İnteraktif İçerik SEO Stratejilerinden Nasıl Yarar Sağlar?

SEO stratejilerinizi ve marka bilinirliğinizi geliştirmek için etkileşimli içerik eklemenin birçok faydası vardır. Site ziyaretçileri sitenizdeki içerikle aktif bir şekilde etkileşime geçtiğinde, sitenizde daha uzun süre kalma olasılıkları artar, bu da marka mesajınızı daha başarılı bir şekilde iletmenizi sağlar. Aşağıda SEO için etkileşimli içeriğin birçok avantajından bazılarına göz atın!

Sayfada Geçirilen Süreyi Artırır

Site ziyaretçileriniz içeriğinizle olumlu bir şekilde etkileşime geçtiğinde, bu muhtemelen sitenizde daha fazla zaman geçirdikleri anlamına gelir. Etkileşimli içerik, oturum süresini iyileştirebilir ve sonuç olarak organik sonuçlarınızı artıran hemen çıkma oranınızı azaltabilir. İnsanlar sayfalarınızda daha fazla zaman geçirdiğinde, bu aynı zamanda Google gibi arama motorlarına sitenizin içeriğiyle ilgili daha olumlu sinyaller gönderir.

Tavsiye Edilen:  Chatbot Pazarlama Nedir ve Dijital Pazarlamada Nasıl Kullanılır?

Hemen Çıkma Oranlarını Düşürür

Sayfalarınızın hemen çıkma oranını kontrol ederek içeriğinizin kalitesi ve etkinliği hakkında fikir edinebilirsiniz. Birçok ziyaretçinin saniyeler içinde ve hiçbir şeye tıklamadan sayfanızdan ayrıldığını fark ederseniz, etkileşimli içerik mükemmel bir çözüm olabilir. Cazip etkileşimli içerik ekleyerek, insanların sayfanızı hızlı bir şekilde terk etme olasılığı azalır.

Sosyal Paylaşımları İyileştirir

İşletmenizin bağlantılarının Instagram veya Facebook gibi sosyal medya platformlarında paylaşılması organik sıralamanızı doğrudan yükseltmezken, sosyal paylaşımlar içeriğinizin görünürlüğünü artırma ve marka bilinirliğini yayma yeteneğine sahiptir. İçeriğinizi sosyal medyada ne kadar çok kişi paylaşırsa, arama motorları tarafından fark edilme olasılığınız o kadar artar. Aynı şekilde, insanlar sosyal medyada videolar veya infografikler gibi heyecan verici etkileşimli içerikler paylaştıklarında, geri bağlantı kazanma ve markalı aramaları artırma olasılığınız o kadar artar.

Marka Bilinirliği Oluşturur

Yukarıda bahsedildiği gibi marka bilinirliği, benzersiz ve etkileşimli içeriğinizin geri bağlantıları ve sosyal medya paylaşımları yoluyla yayılabilir. Etkileşimli öğeler ekleyerek, markanızın sitenize arama motorlarının web sitenizi nasıl sıraladığı üzerinde doğrudan etkisi olan gezinme aramaları kazanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Kullanıcı Deneyimini (UX) Artırır

Özelleştirilmiş, yaratıcı ve hatta sitenizi görüntüleyen kişiler için kişiselleştirilmiş, görsel olarak canlandırıcı bir açılış sayfası sağlayarak kullanıcı deneyiminizi artırabilirsiniz. İçeriğinizi etkileşimli veya daha hoş bir şekilde sunarak, bilgilerinizi kolayca sindirilebilir ve akılda kalıcı bir şekilde paylaşabileceksiniz.

6 Popüler Etkileşimli İçerik Türü

Şimdi, SEO’yu iyileştirmek ve hedef kitlenizin ilgisini canlı tutmak için kullanabileceğiniz altı popüler etkileşimli içerik türüne bakalım. Hesap makineleri, oyunlar ve sınavlar gibi bu örneklerden bazılarının gerçekten etkileşimli olduğunu, haritalar ve infografikler gibi diğerlerinin ise etkileşimli olma fırsatına sahip olduğunu unutmayın.

1. Etkileşimli İnfografikler

Infographics, önemli bilgileri hızlı ve verimli bir şekilde iletmek için görsel çekicilik sağlar ve geri bağlantılarınızı büyütme şansınızı artırmanın harika bir yoludur. Buna göre Hubspot’un araştırması, infografikler dördüncü en çok kullanılan içerik pazarlama türüdür. Etkileşimli infografikler kolayca paylaşılabilir olduğundan, diğer sitelerin ve sosyal medya platformlarının size geri bağlanması için bir yol olarak kullanılabilirler. Görüntünün içine etkileşim noktaları ekleyerek bir sonraki bilgi grafiğinizi daha çekici hale getirmeye çalışın.

İşte etkileşimli bir infografik örneği Netflix’ten Kokainonomi Narcos serisini tanıtmak ve ziyaretçileri milyarlarca dolarlık küresel uyuşturucu ticareti konusunda eğitmek için kullanıldı.

2. Videolar

Etkileşimli videolar, kitlenizi içeriğinizle etkileşime geçmeye davet etmenin dinamik ve katılımcı bir yolu olabilir. Hatta 2022’de videoların 100’den fazla olacağı tahmin ediliyor. Tüm internet tüketici trafiğinin %82’si. Etkileşimli videolar, geleneksel oynatma, duraklatma ve geri sarma özelliklerinin ötesinde, kullanıcının girişine dayalı olarak bir eylem gerçekleştirebilmeleri dışında normal videolara benzer. Bu, kullanıcıların belirli eylemleri gerçekleştirmek için videodaki öğelere tıklayabilecekleri anlamına gelir.

Etkileşimli bir videonun göze çarpan bir örneği, You vs. Wild: Out Cold, Netflix. Kullanıcılar videoyu izleyebilir ve ana karakterin hayatta kalmak için bir uçak kazasından sonra arkadaşını bulmasına yardımcı olmak için tercih edilen bir hikayeyi seçebilir.

Tavsiye Edilen:  Teğetsel İçerik Neden Harika Bağlantı Kurmanın Sırrı?

3. Sınavlar

Sınava dayalı içerik, hedef kitlenizi zorlu bir şekilde eğlendirmek, meşgul etmek ve eğitmek için eğlenceli ve yaratıcı bir yol olabilir. Sınavlar, içeriğinize giden bağlantıları büyütmek, sitenizde geçirilen süreyi artırmak ve diğer sayfaları keşfetmenin yanı sıra sosyal medyada paylaşmayı teşvik etmek için de harikadır. Şaşılacak bir şey yok Kullanıcıların %96’sı BuzzFeed testlerini baştan sona tamamlayın.

4. Hesaplayıcılar

Hesap makineleri, markanın hedef kitlesine kişiselleştirilmiş deneyimler sağlamak için çoğunlukla finansta kullanılan bir tür etkileşimli araçtır. Hesaplayıcılar, kitlenize ne kadar tasarruf edebileceklerini, bir şeyin fiyatını nasıl belirleyeceğinizi, bütçe oluşturacağınızı, uyku ve diyeti nasıl hesaplayacağınızı ve daha pek çok eğlenceli ve benzersiz nişi göstermek için kullanılabilir. Hesaplayıcılar aynı zamanda işletmenizin kendi alanında bir uzman olarak yerleşmesine yardımcı olabilir ve müşterinizin girdilerine dayalı olarak bilgi toplamanıza olanak tanır.

Yelp geliştirme hesaplayıcımız, puanlarınızın kapsayıcı ortalamada nasıl bir rol oynadığını değerlendirmenizi sağlayan etkileşimli bir araçtır. Puanınızı yükseltmek için kaç tane beş yıldızlı yoruma ihtiyacınız olduğunu belirlemek için etkileşimli hesaplayıcıyı kullanabilirsiniz. Hedefiniz beş yıldızsa, bu hesap makinesi ne kadar yakın olduğunuzu görmenizi kolaylaştırır.

İşte başka bir etkileşimli hesap makinesi örneği GEICO hayat sigortası ihtiyaçlarının nasıl hesaplanacağı ve birinin ne kadar sigorta satın alması gerekebileceğinin nasıl belirleneceği hakkında.

GEICO'nun hayat sigortası hesaplayıcısı

5. Açılış Sayfaları

Bir açılış sayfası, bir kişinin web sitenize geldiğinde gördüğü ilk şeydir ve genellikle ana hedefi vardır: dönüşüm oluşturmak. Açılış sayfanıza etkileşim dahil edildiğinde, bu, hedef kitlenizin görsel olarak etkileşimde kalmasını sağlamanıza ve e-posta kayıtları ve sayfada geçirilen sürenin artması gibi potansiyel müşteri dönüşümleri şansınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Öte yandan statik açılış sayfaları, kullanıcıların yalnızca bağlantıları tıklamasına, materyali okumasına ve bazen de kişisel bilgilerini sağlamasına izin verir.

Bu eğlenceli ve ilgi çekici şeye göz atın Muzzle’dan açılış sayfası, ekran paylaşımı sırasında bildirimlerinizi sessize alan bir uygulama. Muzzle, hızlı ve gelen utanç verici bildirimlerle izleyicilerine hizmetlerinin ve markalarının tam olarak ne hakkında olduğunu gösterme konusunda harika bir iş çıkarıyor.

6. Haritalar

Etkileşimli haritalar, özellikle Google Haritalar’ın başarılı bir şekilde piyasaya sürülmesinden bu yana son zamanlarda daha popüler hale geldi. Etkileşimli haritalar, coğrafi konum verilerini kullanarak kitlenizi eğlendirmek veya eğitmek için birçok amaç için kullanılabilir. kullanarak sitenize etkileşimli bir harita eklemeyi düşünün.
fareyle üzerine gelme efektleri, yakınlaştırma ve kaydırma işlevleri, katmanlama efektleri ve kullanıcıların ilgili bağlantıları tıklayıp ziyaret etmelerini sağlayan veri kümeleri.

2018’de Go Fish Digital, bir müşteri için onlara birçok yerel ve ulusal çevrimiçi yayın kazandıran etkileşimli bir harita oluşturdu. Etkileşimli haritamızın önizlemesine göz atabilir ve etkileşimli içeriğin sayfa süresini nasıl artırabileceği hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Etkileşimli İçerik Oluşturmak İçin Bazı Araçlar Nelerdir?

Etkileşimli içeriğin ne olduğunu ve SEO açısından sitenize nasıl fayda sağlayabileceğini öğrendiniz, ancak şimdi nereden ve nasıl başlayacağınızı merak ediyorsunuz. Etkileşimli materyal oluşturmak için bir geliştirici tutmak için potansiyel olarak çok fazla para harcamak yerine, aşağıdaki kullanımı kolay araçları ve şablonları kullanarak kendi başınıza etkileşimli içerik üretmeyi öğrenebilirsiniz!

Tavsiye Edilen:  Bir web sitesi oluşturmak için birini işe almanın maliyeti nedir?

Dot.vu

Dot.vu kod yazmanıza gerek kalmadan diğer etkileşimli içerik parçalarının yanı sıra hesap makineleri, sınavlar, anketler ve kataloglar oluşturmanıza olanak tanıyan etkileşimli bir içerik oluşturma platformudur. Dot, kullanıcı dostu şablonlar sağlar ve hatta size tasarım üzerinde tam kontrol sağlamak için bir sürükle ve bırak düzenleyiciyi kullanmanıza izin veren gelişmiş bir özelliğe sahiptir.

Şey Bağlantısı

Şey Bağlantısı izleyicileriniz için anlamlı ve etkileşimli deneyimler oluşturmanıza yardımcı olmak için kullanımı kolay bir multimedya düzenleyici ve senaryo oluşturucu kullanır. Masaüstünüzden veya ThingLink’in mobil uygulamasıyla kampüs turları, VR deneyimleri, infografikler, haritalar ve sunumlar için 360° videolar veya resimler oluşturmayı deneyin.

Kaya İçeriğine Göre İyon

İyon by Rock Content, kodsuz, etkileşimli içerik oluşturma alanına hakimdir. Ion, işletmenizin dönüşümleri artırmasına yardımcı olacak ilgi çekici deneyimler oluşturmanıza yardımcı olan sürükle ve bırak özellikleri gibi basit araçlar sunar. Sadece saatler içinde değerlendirmeler, sınavlar, yatırım getirisi hesaplayıcıları ve diğer etkileşimli materyalleri oluşturun.

Mapme

Sıfır kodlama gerektiren süper harika bir harita oluşturma platformu mu arıyorsunuz? Başka yerde arama! Mapme harita katılımınızı ve dönüşümlerinizi artırmanıza yardımcı olacak özelleştirilmiş, etkileşimli haritalar oluşturmak için çeşitli yaratıcı harita düzenleri ve tasarımları arasından seçim yapabileceğiniz çevrimiçi bir harita oluşturucudur.

Büyümek

Büyümek sorunsuz ve kodlama gerektirmeyen bir içerik oluşturucu kullanarak hayallerinizdeki etkileşimli içeriği oluşturmanıza olanak tanır. Anketler, yarışmalar, etkileşimli sohbet robotları, formlar ve anketler, eşantiyonlar ve çok daha fazlasını tasarlayın ve oluşturun.

Özetle: SEO için Etkileşimli İçerik

Statik içerik SEO için yararlı olabilir ve işletmeniz için çalışıyor olsa da etkileşimli içerik, ziyaretçileriniz için unutulmaz deneyimler sağlamanın eğlenceli ve yaratıcı bir yoludur. Etkileşimli bir infografik, statik bir PDF infografikinin aksine, bir sosyal paylaşım ile hemen çıkma arasındaki fark olabilir. Ya da görsel yerine etkileşimli bir video, ziyaretçilerin sayfada geçirdikleri süreyi ve marka dönüşümlerinizi artıran şey olabilir.

Her iki durumda da, yüksek kaliteli etkileşimli ve katılımcı içeriğin SEO performansını artırdığı kanıtlanmıştır ve kendinizi rekabette farklı kılmak için tam da ihtiyacınız olan şey olabilir. Öyleyse ne bekliyorsun? Yaratıcı olun ve bir sonraki etkileşimli deneyiminiz üzerinde bugün çalışmaya başlayın!

Sitenizin arama görünürlüğünü iyileştirmek istiyorsanız, Go Fish Digital’deki SEO ajansımızla iletişime geçmekten çekinmeyin.