iOS 14.5 Değişikliklerini Zekayla Nasıl Aşabilirsiniz ve Facebook Reklam Takibinizi İyileştirebilirsiniz

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: iOS 14.5 Değişikliklerini Zekayla Nasıl Aşabilirsiniz ve Facebook Reklam Takibinizi İyileştirebilirsiniz

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

E-ticaret marka sahipleri ve Facebook reklamverenleri, Apple’ın Facebook takibini ciddi şekilde kısıtladığında, son iOS 14.5 değişikliklerinden gerçekten çok etkilendi. Bu, kullanıcılar için iyi bir haberdi ancak Facebook reklamlarına güvenen şirketler için pek çok belirsizlik getirdi.

Apple kullanıcıları daha fazla mahremiyete kavuştu ancak Facebook artık onları izleyemedi ve veri izleme yeteneklerinin çoğunu kaybetti.

Satışlar hala devam ediyor olabilir ancak Facebook bunları takip edemiyor, bu nedenle markalar Facebook reklamlarının gerçekten işe yarayıp yaramadığını bilmiyor.

Neyse ki, her şey kaybolmadı. Ve bu veri kaybını azaltmanın ve satın almaları izlemenin, reklam kampanyalarını optimize etmenin ve işletmenizi ölçeklendirmenin yeni yollarını yaratmanın kanıtlanmış yolları var.

İşte uzman bir pazarlamacı olan Will Perry ile iOS 14.5 sonrası bir dünyada Facebook reklamlarıyla öne çıkmak için bazı gizli stratejilerini ele aldığı bir web semineri.

Biraz Will’le ilgili.

Will Perry, Mayple’ın en iyi pazarlama uzmanlarından biridir. Reklamcılıkta 13 yıldan fazla deneyime sahiptir. REASON adlı bir dijital pazarlama ajansının CEO’sudur, son 2 yılda ücretli sosyal reklamlarda 50 milyon dolardan fazla yönetmiştir ve 3 yılı aşkın bir süredir Mayple ile çalışmaktadır.

E-Ticaret markaları için ücretli reklamcılık konusunda önde gelen önde gelen uzmanlardan biridir ve bu web seminerinde, yeni iOS 14.5 değişikliklerini zekice alt edebileceğiniz ve işinizi ölçeklendirmeye devam edebileceğiniz tüm yolları ele alıyor.

Aşağıda transkript ile tam video kaydı var.

beklediğin gibi değil

Gerçekten vurgulamak istediğim bir şey, işlerin eskisi gibi olmayacağını gerçekten anlamamız gerektiğidir. Ve artık verileri göz ardı etmek yok.

Gerçekten gelişmemiz ve tüm bu verileri kafa kafaya anlamamız gerekiyor. Bazı insanlar “veri” kelimesinden bahsetmekten korkuyor ama eCom markalarının kurucuları, marka sahipleri ve pazarlama direktörleri olarak verilere bakmak zorundayız.

E-ticaret reklamcılığı artık en uygun olanın en iyi haliyle hayatta kalmasıdır. Güçlü olan galip gelecek. Ve bu dönemde en başarılı olduğunu gördüğümüz markalar, verileri üzerinde en fazla kontrole ve anlayışa sahip olanlardır. Onların nabzı üzerinde parmakları var.

[Add Banner Here]

Facebook ilişkilendirme aralığını azalttı

İOS güncellemesi, Facebook’un satış satın alma dönüşümlerini izleme ve ilişkilendirme yöntemini gerçekten ortaya çıkardı. Facebook, takip edebilmek için tüm bu verileri kaybettiğinde, doğru, dönüşümleri raporlayabilme yeteneğini de kaybetti.

Olan şu ki, hesaba daha az dönüşüm bildiriliyor ve algoritma yapay zeka aracılığıyla optimizasyon yapmakta zorlanıyor.

Aynı zamanda, Facebook raporlama penceresinin %75’ini kaybetti.

Dört ay önce, Facebook’un 28 günlük bir ilişkilendirme penceresi vardı. Örneğin 25 Ağustos’ta birisi satış sayfanızı veya web sitenizi ziyaret ederse, bu dönüşümü neredeyse Eylül ayının sonuna kadar raporlayabiliriz. Ama olan şu ki, bu pencere 28 günden yedi güne düşürüldü.

Facebook, bırakın devre dışı bırakılan dönüşümleri, artık reklam hesabındaki bu büyük veri yığınını bile rapor edemiyor. Bunu vurgulamamın nedeni, pek çok markanın aslında bu süreçte satışlarda düşüş yaşamamasıdır.

Facebook’un ilişkilendirme penceresini %75 oranında küçülttüğü ve markaların reklam hesabındaki tüm bu verileri kaybettiği bir ortamda, reklamveren veya marka olmanız fark etmez, reklamlarınızı nasıl optimize eder ve izlersiniz?

Birleşik reklam harcamalarından elde edilen geliri (ROAS) takip edin

Tüm reklam harcamalarınıza, tüm satış verilerinize birlikte bakmanız ve günlük, haftalık, aylık olarak takip etmeniz gerekiyor.

Yıllar içinde gerçekte olan şey, reklamverenlerin her bir kanalın performansına güvenmeye başlamasıdır. Yalnızca belirli bir kanal performansına bakan bir marka sahibi, reklam hesabına gidip “3X veya 4X reklam harcamalarından elde ettiğim getiriyi nasıl elde edemiyorum?” diye sorabilir.

Artık kanal performansına bakmamalısınız çünkü bir reklamveren olarak verilere güvenemez ve güvenemezsiniz.

Her zaman verilere güvenmemeyi ve güvenmemeyi biliyordum. Fark ettiyseniz, bir e-posta kampanyası yürüttüğünüzde, reklam hesabındaki reklam harcamalarından elde ettiğiniz gelir aniden yükselir.

Bu, çoklu dokunma özelliği denen şeyle doğrudan bir ilişkidir. Yani Facebook temelde, aslında reklamlardan gelmeyen satışlar veya dönüşümler için kredi alırdı.

Bu, son 60-90 günde etkilenen en büyük alanlardan biri. Facebook, satın alma işlemlerini, markaların daha fazla reklam doları harcamasını sağlamak için kullanılan reklam hesabına geri yüklemenin diğer tüm yollarını kaybediyor.

İlişkilendirme hakkında konuştuğumuzda, Facebook ve Google arasında ne kadar örtüştüğüne inanamazsınız. Bu da artık kanalları tek tek yargılamanızı istemememin bir diğer nedeni.

Facebook ve Google, geçmişte aynı dönüşümlerin çoğu için kredi alırdı. Ve bir son tıklama ilişkilendirme modeline geçtiğinizde, bunun büyük bir kısmı temizlenmeye başlar.

iOS 14.5 güncellemesi, markaları bu kanalların birlikte çalıştığını ve birbirini beslediğini bilerek reklamlarının bir bütün olarak nasıl performans gösterdiğine bakmaya zorluyor. Facebook, Google ve Facebook da doğrudan ve organik kanallarınızı besler.

Tavsiye Edilen:  SEO Kampanyanız İçin Etkili Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Facebook’ta günlük reklam performansını takip etmeyin

Artık Facebook’ta günlük performansa bakmamalısınız. Facebook, artık 72 saatlik bir gecikmeye sahip olduğu için size verileri gerçek zamanlı olarak gösteremiyor.

Bunun yerine, verilere 3, 7 ve 14 günlük pencerelerde bakmalısınız. Ve tepki vermek yerine trendleri aramalısınız. Performansınızdaki değişikliklere tepki vermek yalnızca hesabın kontrolünü kaybetmenize neden olur. Ayda 100.000-300.000 ABD Doları tutarında bir medya harcamasına büyümenizi engelleyen şey budur.

Karma ilişkilendirmeye geç

Google reklamlarınızı ve Facebook reklamlarınızı iki ayrı kanal olarak yargılamayı bırakın ve tüm kanallarınıza uyumlu bir şekilde bakmaya başlayın. Gerçekte, çeşitli reklam kanallarınızın hepsi birbirine fayda sağlar.

Evet, her kanal arasında belirgin farklılıklar vardır. Örneğin, Google çoğunlukla sıcak trafik için kullanılır. Facebook yeniden pazarlama için kullanılır, ancak daha çok markanızı veya ürünlerinizi daha önce hiç görmemiş müşterileri elde etmek için soğuk trafik için kullanılır.

Ancak iki kanalı ayrı ayrı yargılarsanız ve iki kanalın birlikte çalışmadığını varsayarsanız, performanslarını en üst düzeye çıkaramazsınız. Çoğu zaman Facebook, Google’ı besler.

Bağlantılı TV kampanyalarınız, YouTube Reklamlarınız, Facebook Reklamlarınız ve TikTok kampanyalarınızın tümü toplanır ve Google Alışveriş kampanyalarınız, görüntülü reklamlarınız ve markalı ve markasız arama kampanyalarınız için satışlara yol açar.

Google, çoğu durumda çoğu kanaldan daha iyi performans gösterecektir. Bu nedenle, satışları gerçekten ayda birden fazla altı haneli rakamlara ölçeklendirmeye çalışıyorsanız, tüm reklam kanallarınızın birlikte çalıştığını görmek önemlidir.

Haftalık ve aylık olarak harmanlanmış reklam harcamalarından elde edilen getiriye bakıyor olmalısınız. Diyelim ki reklamlara 100.000$ harcadınız ve 300.000$ gelir elde ettiniz. Kısa vadeli izleme doğru olmadığı için bunu haftalık ve aylık bir bakış açısıyla izlemenizi istiyorum.

İşte bu yüzden MER’i yeni hakikat kaynağınız olarak kullanmalısınız.

Pazarlama Verimliliği Oranını (MER) kullanın

MER, toplam pazarlama harcamasının gelire bölümüdür ve bunu günlük, haftalık ve aylık olarak izlemeniz gerekir. Oranınızın aralık içinde kalıp kalmadığını görmek için MER’nize bakıyor olmalısınız. Ardından, analizinize dayalı olarak, trafik sisteminiz veya huniniz içindeki tek tek kaldıraçları kullanabilirsiniz.

Hedefinize ulaşamadığınız ve reklam kampanyalarınızdan para kaybettiğiniz günler olacaktır. Bu nedenle en büyük markalar, reklam hesaplarında daha büyük kalıplar ve trendler arıyor. Günlük değişikliklere tepki veren reklamverenler ve işletme sahipleri, genellikle ölçeklendirmek için mücadele edenlerdir.

Bu, reklam kampanyalarınıza toplu olarak bakmanın ve her gün tepki vermek yerine haftalık veya aylık olarak ayarlamalar yapmanın harika bir yoludur. Şirket içi CMO’lar ve Pazarlama Başkan Yardımcıları, reklam performanslarını yıllardır bu şekilde analiz ettiler.

Facebook, yıllar boyunca “para basmamızı” o kadar kolaylaştırdı ki, özensiz reklamcılıktan, özensiz pazarlamadan, verilerimizi bilmeden, raporlamanın nasıl çalıştığını bilmeden paçayı sıyırabildik. Verileri benimseyin, reklam bütçenizin izleme verimliliğini benimseyin.

DataBox’ta özel raporlar oluşturun

Google Data Studio’yu kullanarak başladık ve ardından Supermetrics entegrasyonunu kullanarak raporlarımızı aynı şekilde oluşturduk. Supermetrics entegrasyonu, verilerin nasıl yüklendiği konusunda bizim için gerçekten çok yavaştı. İşte bu yüzden göç ettik Veri kutusu.

Toplam harcamayı, toplam geliri ve pazarlama verimliliği oranını takip edebileceğimiz özel raporlar oluşturmak için Databox’ı kullanıyoruz. Bu pano, verilerimdeki eğilimlere ve kalıplara, karma edinme başına maliyete ve karma reklam harcamalarından elde edilen gelire (ROAS) bakmamı ve bunlara haftalık olarak bakmamı sağlıyor.

Facebook’tan değil, kendi özel panonuzdan karar vermenizi istiyorum, çünkü Facebook’un panosundaki günlük değişikliklere tepki vermek sizi deli edecek.

Zapier ile çevrimdışı dönüşüm izlemeyi uygulayın

Facebook dönüşüm API’sini kullanıyor olsanız bile Shopify ve WooCommerce, iOS 14.5 değişikliklerinden önce yapabildikleri kadar çok dönüşümü izleyemiyor. Ve Facebook’un arka ucundaki Etkinlik Yöneticinize giderseniz, iOS 14.5 yürürlüğe girdikten sonra etkinliklerde (satın alma, sepete ekleme, ödemeyi başlatma) bir azalma göreceksiniz.

Bunu azaltmanın yolu, satın alma eşitlemesini iyileştirmek için Shopify Order verilerini Facebook’a “Çevrimdışı Dönüşümler” olarak otomatik olarak aktarmak için bir Zapier entegrasyonu kullanmaktır.

Bunu bir müşterim için yaptım ve satın alma eşleştirmesinde %30 – %35’lik bir artış elde edebildim. Bu, Facebook’un bu kadar çok satışı müşterimin reklam kampanyalarına bağlayabildiği anlamına geliyor.

Bunu Zapier ile yaptık.

Zapier, tüm sipariş verilerini alıp çevrimdışı olay adı verilen bir olay aracılığıyla geri gönderebilir ve ardından bunu Facebook verileriyle eşleştirebilir çünkü müşteriyle ilgili IP adresi, e-posta, telefon numarası ve diğer bazı parametreleri topluyoruz.

İşte süreç:

  1. kurmak Zapier entegrasyonu
  2. Sipariş verilerinizi doğrudan Facebook’a aktarın
  3. Çevrimdışı bir etkinlik oluşturun
  4. Bu verileri doğrudan Facebook reklam hesabınıza bağlayın

Ve Shopify, bu sipariş verilerini satın alma etkinliğine geri göndermeye başlayacak. Shopify’ın Dönüşüm API’si ile bile eşleşen satın alma işlemini tam olarak bu şekilde iyileştirebildik.

Kaynak: Zapier

Profesyonel ipucu: Kurulumunuza sipariş kimliğini, e-posta adresini, telefon numarasını ve UTM’leri eklediğinizden emin olun. Bu, raporlamada mümkün olduğu kadar fazla çakışmayı ortadan kaldıracaktır.

Çevrimdışı dönüşümleri 24-48 saat içinde izleyerek verilerimde bir geri dönüş gördüm. Beyler sonuçları hemen göreceksiniz

Yeni kurulum en iyi uygulamaları

Bu kulağa basit gelebilir, ancak denetlediğim reklam hesaplarının yaklaşık %50’sinde bu kurulum hâlâ eksik. İzlemeniz gereken yeni kurulum en iyi uygulamaları şunlardır:

Tavsiye Edilen:  Iwriter Ne Kadar Ödüyor? 2023'te Yazarak Para Kazanın

1. Alanınızı doğrulayın

Facebook’a gidin, tıklayın Veri kaynaklarıve etki alanınızı doğrulayın. Bu, Facebook’a alanın yöneticisi olduğunuzu ve bu alanı bu belirli piksel ve reklam hesabına bağladığınızı gösterir.

2. Toplu olaylar ölçümünüzü tanımlayın

Geçmişte, Facebook size yalnızca otomatik olarak satın alma etkinliğine, reklam kartı etkinliğine, içerik görüntüleme etkinliğine ve ödeme işlemini başlatma etkinliğine erişim verirdi, ancak tüm bu veri kaybı nedeniyle, alan adının doğrulanmasını zorunlu kılan da buydu. .

Bu yüzden içeri girip bu olaylara gerçekten öncelik vermelisiniz. Bu, Facebook’un dönüştürme API’sine ek olarak manuel olarak yapmanız gereken bir şeydir.

%95’iniz için bu, bir numaralı öncelik olan satın alma olayı olacak. Ardından, sepete ekleme, ödeme işlemini başlatma, içeriği görüntüleme, açılış sayfası görüntüleme, ödeme bilgileri ekleme ve yürüttüğünüz tüm özel dönüşümleri listeleyeceksiniz.

3. Facebook’un Dönüşüm API’sini yapılandırın

Toplu etkinliklerinizi tanımladığınıza göre artık hepsini Facebook’un Dönüşüm API’sine koymanın zamanı geldi. Unutmayın, bunu şimdi tanımlamak istemenizin nedeni, Facebook’un bu etkinlikleri düzgün bir şekilde izleyememesidir, bu nedenle bunu manuel olarak yapmanız gerekir. Tüm hesaplarınızın yöneticisi sizseniz, bunu 10-15 dakika içinde yapabilmeniz gerekir.

İşte bunun nasıl yapılacağına dair harika bir video açıklaması:

İlişkilendirme ve izleme

Artık Facebook’ta özel dönüşümlerinizi ayarladığınıza göre, bu verileri kendi avantajınıza kullanabilmek için ilişkilendirmenizi ve izlemenizi iyileştirme zamanı.

Kanal raporunuzu temizleyin

Kanal raporunuzu temizleyerek başlayın. Muhtemelen, Facebook Reklam dönüşümlerinizin büyük bir kısmı muhtemelen doğrudan ve organik arama gibi diğer kategorilerde gösteriliyor. Bunun nedeni, Facebook’un artık bu dönüşümleri doğru bir şekilde izleyememesidir.

Bunu çözmenin yolu, ücretli arama, ücretli sosyal ve görüntülü reklamlar için kategorilerinizi tanımlayıp bölmektir.

UTM yapınızı yeniden tanımlayın

Yapmanız gereken ilk şey, her satışı doğru kanalla ilişkilendirmeyi kolaylaştırmak için tüm UTM yapınızı Google Analytics’te yeniden tanımlamaktır.

Google Analytics’te özel bir rapor oluşturun

Özel rapor adı verilen bir rapor aracılığıyla, Facebook raporlamanızı Google analytics içinde gerçekten yeniden oluşturabilirsiniz. Bunu yapma şekliniz, reklam kampanyalarınızın her biri için farklı bir UTM ayarlamaktır.

Ardından, o UTM parametresine göre hangi reklamların işe yaradığını, hangi kitlelerin işe yaradığını ve satışın hangi kampanyadan geldiğini gerçekten belirleyebilirsiniz.

İşte bir Mayple Facebook reklamı ve UTM kodumuzun bir örneği.

  • Kampanya – kampanyanın adı
  • Terim – hedef kitlenizin adı
  • İçerik – reklamın adı

Bu nedenle, hedef kitlenizi etiketleme konusunda iyi bir iş çıkarırsanız, bir reklamı yeniden hedef kitleyle, belirli kampanyayla ilişkilendirebileceksiniz.

Burada, Google analytics’e geri çekilen adlandırma kurallarına dayalı olarak bu UTM’leri gerçekten görebileceğiniz bir müşteri hesabından gerçek bir ekran görüntüsü verilmiştir.

Yani Google analytics’e gireceksiniz. Tüm verilerinizi, trafiğinizi, satın alma işlemlerinizi, dönüşümlerinizi, gelirinizi, reklam harcamalarından elde ettiğiniz geliri vb. yeniden oluşturabileceğiniz özel bir rapor oluşturacaksınız.

Hyros ile özel ilişkilendirme modelleri tasarlayın

Piyasadaki tüm çeşitli ilişkilendirme araçlarını denedim ve benim için en iyisinin Hyros olduğunu gördüm. İşte bu yüzden çok güçlü.

Bir son tıklama ilişkilendirme modelini benimsediğinizde, kanallar arasında çok fazla örtüşme görmeye başlarsınız.

Örneğin, müşterilerimden biri 7 rakamlı bir e-Ticaret markası ve ayda 400.000 $ satış elde etmelerine rağmen Google’da 12 kat ve Facebook’ta 1 kat getiri görüyorlar.

Geçmişte, bu dönüşümlerin yaklaşık %50’si Facebook’tan geliyordu, ancak iOS 14.5 güncellemesinden sonra artık izlenmiyorlar ve bunun yerine Google’a atfediliyorlar. Bir kullanıcı Facebook reklamımızı görür ve ardından Google’a gider, markayı arar ve doğrudan sitede dönüşüm gerçekleştirir.

Facebook’u yalnızca son tıklama ilişkilendirme modeline göre yargılayacak olsaydım, o zaman her şeyi kapatmam gerekirdi. Ama ikisine birlikte baktığımda 7X harmanlanmış bir ROAS çıkıyor ki bu harika.

Bu nedenle, bir Google ve bir Facebook reklam ajansıyla çalışıyorsanız, bunları ayrı ayrı değerlendiremezsiniz. Çok fazla örtüşme var.

Şimdi satışlarınızı takip etmenin bir başka yolu olan kapalı döngü dönüşüm hunilerinden bahsedelim.

Kapalı döngü dönüşüm hunileri oluşturun

Gerçek huninizi nasıl ayarladığınıza bağlı olarak reklam performansını izlemenin başka bir yolu. Kapalı döngü hunisi, benzersiz bir URL’ye, benzersiz bir teklife, benzersiz bir ürün SKU’suna, benzersiz bir kalıcı bağlantıya ve benzersiz pop-up’lara ve ek satışlara sahip bir dönüşüm hunisi oluşturmanız anlamına gelir.

Ve Facebook reklamlarınızı doğrudan bu belirli satış sayfasında yayınladığınızda, reklam harcaması ile bu belirli SKU’lardan elde edilen geliri izleyebilirsiniz. Web sitenize hala bir miktar yayılma olabilir ve bu daha sonra “doğrudan”, “organik” veya “e-posta” olarak görünecek ve ardından bu stratejiyi yürütmenin toplam artışına bakmanız gerekecek.

İşte müşterilerimden birinden bir örnek – hamur barı. 7 rakamlı bir Shark Tank markası ve bu yıl gelirlerini ikiye katlamalarına yardımcı olduk.

Şu anda bu teklifi çeşitlilik paketleri için yürütüyoruz. Ve bir müşterinin bu teklifi almasının tek yolu Facebook ve Google idi. E-posta pazarlaması veya SMS yoluyla tanıtılmıyor.

Tavsiye Edilen:  2023'te Sanal Gerçeklik Uygulaması Nasıl Oluşturulur?

Kapalı döngü huninin büyüsü, reklam harcamamın tamamının bu trafiğin bu belirli URL’ye gelmesi ve bu belirli ürünü belirli bir SKU ile görüntülemesi için ödeme yapmasıdır. Sayfadaki her düğmenin benzersiz bir kodu vardır ve bu teklif için de belirli açılır pencereler oluşturdum.

Bu veri kutusu raporunuz varsa, söz konusu teklifin nasıl performans gösterdiğine bakabilirsiniz. Performansınızı haftalık ve aylık olarak izlemek için kontrollü bir kurulum kullandığınız için, harcamaya karşı geliri görebilirsiniz.

Buna Sabit Ürün Stratejisi denir ve yalnızca birkaç SKU’ya sahip markaların gerçekten hızlı bir şekilde ölçeklenmesine yardımcı olabilir. Aslında, satın alma stratejisini bir mesaj ve bir teklif etrafında iyileştirerek, yalnızca bu teklifle ilgili olarak muhtemelen yedi rakam oluşturdum.

Kapalı döngü hunisi için minimum reklam bütçesi nedir?

Bunun gibi yeni bir dönüşüm hunisi başlattığımda, test etmeyi sevdiğim taban çizgisi günde 200-300 ABD Doları arasındadır. Bu, 4-6 reklam yayınlamamı ve 6-8 kitleyi hedeflememi sağlıyor. 10 farklı reklam seti için günlük 25 ABD Doları bütçeyle, bu aylık 250 ABD Doları demektir. Bu stratejiyi bir yılı aşkın bir süre önce benimsedik ve %5’in üzerinde bir dönüşüm oranı elde ettik, bu marka için gerçekten işe yaradı.

Son olarak, reklam kampanyalarınızı ölçeklendirmek için benim gizli sosum.

Reklam değişkeni izolasyonlu bir test sistemi uygulayın

Reklamlarınızı ölçeklendirmekte zorlanıyorsanız, bunun genel olarak nasıl test ettiğiniz ve ölçeklendirdiğinizle ilgisi vardır.

Ben de sizlerle gizli sosu paylaşmak istedim. Reklamlarımı bu şekilde yönetiyorum ve tüm ekibimi bu şekilde eğitiyorum. Gizli sos, değişken izolasyondur.

Medya alıcılarının, pazarlama ajanslarının ve markaların %95’inin yaptığı en yaygın hata, reklamlarını birden fazla değişkenle yayınlamaları ve bir reklamın neden işe yarayıp yaramadığını asla bilmemeleridir.

Ve artık daha az veri olduğu için bu daha büyük bir sorun haline geldi. Bu nedenle, reklamlarınızda birden çok değişken varsa, tümü farklı başlıklara, reklam öğelerine ve reklam metnine sahip reklamlar yayınlıyorsanız, hangi reklamın (ve reklamın hangi öğesinin) neden işe yaradığını asla bilemezsiniz. .

Her değişkeni izole eden ve her seferinde bir değişkeni test eden bu yöntemi hem kitle testi hem de kreatif testi için benimsediğinizde, Facebook’ta edinme başına maliyeti ve reklam harcamalarının getirisini önemli ölçüde azaltabileceksiniz.

Bu bazen denir SVST Yöntemibunun anlamı tek değişkenli bölme testi. Bu, soğuk trafik için dönüşüm hunisinin en üstünde üç temel kampanyamız olduğu anlamına gelir:

  • 1. Aşama – izleyici testi
  • 2. Aşama – reklam öğesi testi
  • 3. Aşama – ölçeklendirme

Tüm bu çalışmalar, 1. aşama ve 2. aşama kampanyalarınızda, kazanan kitleleri ve kazanan kopya ve kreatif kombinasyonlarını belirlemek için yapılır.

İşte bir örnek. Pembe halka sırlı bu reklamda, tam olarak bu reklam setinde test ettiğimiz tek değişken yalnızca reklam metnidir. Üç varyasyon aynı başlığa, aynı teklife sahip ve aynı kitleyi hedefliyor. Tek değişken, reklam öğesi ile kopyanın birleşimidir.

Yeni bir görseli test etmek istersem, yalnızca kanıtlanmış reklam metnini kullanmak istiyorum. O zaman size %110 güvenle bu kopya ve yaratıcı kombinasyonun kazanan reklam olduğunu söyleyebilirim.

Bu test yöntemi gerçekten işe yarıyor. Daha önce bahsettiğim Hyros hesabı için, altı rakam harcayarak yalnızca 14 günde edinme başına maliyeti %35 oranında düşürmeyi başardık. Başka bir Mayple müşterisi için, ayda 200 bin dolar harcayarak edinme başına maliyeti %39 oranında azaltmayı başardık.

Çoğu kişinin test kurulumları üzerinde kontrolü yoktur, bu da reklamlarında netlikten yoksun oldukları anlamına gelir. Bu reklamlarla neyin ve neden işe yaradığını bilmiyorlar ve markaların günlük reklam harcamalarını 3.000-5.000-10.000 ABD Doları’na ölçekleyememelerinin tam nedeni budur. Anahtar, bu test sistemine ve kontrollü bir test ortamına sahip olmaktır.

özet

Marka ölçeğine yardımcı olmak için buradayız. Hangi aşamada olursanız olun, nişinizde kanıtlanmış bir başarı siciline sahip dünyanın en iyi reklamcılık uzmanlarıyla konuşmaya ihtiyacınız varsa ve onlarla konuşmak istiyorsanız, o zaman konuşacak kişiler biziz.

İşletmeniz için mükemmel olan ve işletmenizi doğru şekilde büyütmenize yardımcı olabilecek bir reklamcılık uzmanıyla sizi eşleştirebiliriz.