IoT Güvenliği – Önem, Tehditler ve En İyi Uygulamalar

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:IoT Güvenliği – Önem, Tehditler ve En İyi Uygulamalar

Bu blog, IoT güvenliğinin ne olduğunu, IoT güvenliğinin önemini ve IoT cihazlarının güvenliğini sağlamaya yönelik en iyi uygulamaları keşfedecek.

Siber güvenlik Kursunu derinlemesine öğrenmek için videoyu izleyin

IoT Güvenliği nedir?

IoT güvenliği, IoT ağlarını ve cihazlarını çevrimiçi tehditlere karşı korumayı gerektirir. İnternet bağlantısına sık ihtiyaç duymaları nedeniyle, IoT cihazları saldırılara açıktır ve Siber suçlar bilgisayar korsanlarından ve diğer siber suçlulardan. IoT ağlarını ve cihazlarını bu tehlikelerden korumak için güvenlik yöntemleri ve teknolojileri uygulanmalıdır.

IoT Güvenliğinin Önemi

IoT güvenliğinin önemi, çeşitli faktörler nedeniyle abartılamaz. IoT cihazları genellikle, korunması gereken finansal ve kişisel veriler gibi kritik bilgileri depolar. Herhangi bir güvenlik ihlali, bu verileri açığa çıkarabilir ve kimlik hırsızlığı ve mali zarar gibi zararlı sonuçlara yol açabilir.

IoT cihazları, elektrik şebekeleri, ulaşım sistemleri ve sağlık hizmetleri gibi temel altyapılar için çok önemlidir. Bu sistemlere herhangi bir yetkisiz erişim, elektrik kesintileri, ulaşımda aksamalar ve potansiyel can kaybı gibi ciddi sonuçlara yol açabilir.

IoT cihazları genellikle kurumsal ağlara entegre edilir; bu, saldırganlara kurumsal ağlara sızmak ve bu ağları ele geçirmek için bir yol sağlar. Başarılı bir saldırı, veri ihlallerine, fikri mülkiyet hırsızlığına ve diğer sonuçlara yol açabilir.

Kaydolarak siber güvenlik konusunda uzmanlaşın Siber Güvenlik Kursu!

IoT Güvenlik Tehditleri

IoT güvenliği, sürekli değişen çok çeşitli risklere tabidir. Dikkatimizi gerektiren birkaç yaygın IoT güvenlik tehdidi şunlardır:

Bot ağları: Bot ağları, Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDoS) saldırıları başlatmak, veri çalmak veya diğer kötü niyetli faaliyetlerde bulunmak için siber suçlular tarafından kontrol edilebilen, ele geçirilmiş cihaz ağlarıdır. IoT cihazları, sayılarının fazla olması ve güvenliklerinin zayıf olması nedeniyle sıklıkla botnetlerde kullanılmaktadır.

Kötü amaçlı yazılım: Kötü amaçlı yazılım bilgisayarlara ve diğer cihazlara sızmak ve zarar vermek için tasarlanmış bir yazılımdır. IoT cihazları, genellikle işlevselliklerini tehlikeye atabilen ve verileri çalabilen kötü amaçlı yazılım saldırılarına karşı savunmasızdır.

Fiziksel Kurcalama: IoT cihazları, cihaza veya ağa yetkisiz erişim elde etmek için fiziksel olarak kurcalanabilir. Bu, cihazın kendisine girmeyi veya cihaz ile ağ arasındaki sinyalleri yakalamayı içerebilir.

Veri ihlalleri: IoT cihazları sıklıkla kişisel veriler, mali kayıtlar ve diğer hassas ayrıntılar dahil olmak üzere gizli bilgileri saklar. Güvenlikte bir ihlal olması durumunda, bu verilerin açığa çıkması kimlik hırsızlığı, finansal zorluklar ve diğer olumsuz sonuçlar gibi ciddi sonuçlara yol açabilir.

Tavsiye Edilen:  Sosyal Medya Zamanlamasının Arkasındaki Bilim: Gönderi Göndermek İçin En İyi Zamanı Keşfedin

Zayıf Şifreler: Birçok IoT cihazı, tahmin edilmesi veya kırılması kolay varsayılan parolalar kullandığından, zayıf parolalar yaygın bir IoT güvenlik tehdididir. Bu, saldırganların IoT cihazlarına ve ağlarına erişmesini kolaylaştırır.

IoT Güvenlik Türleri

IoT güvenlik çözümleri, üreticiler kadar cihaz müşterileri tarafından da uygulanabilir. Üç farklı IoT güvenliği türü vardır:

 • Ağ güvenliği: Kullanıcıların cihazlarını yetkisiz erişime ve olası istismara karşı koruması gerekir, bu nedenle IoT ağ güvenliği, kurumsal saldırı yüzeylerini en aza indirmek için sıfır güven stratejisi uygular.
 • Gömülü: Nano ajanlar, IoT cihazları için cihaz üzerinde güvenlik sunar. Çalışma zamanı koruması, durumlarını izler ve sıfırıncı gün saldırılarını belirlemek ve bunlarla mücadele etmek için anormallikler tespit edildiğinde yanıt verir.
 • Donanım Yazılımı Değerlendirmesi: Ürün yazılımı güvenliği, kodundaki olası güvenlik açıklarını tespit etmek için bir IoT cihazının ürün yazılımının derinlemesine incelenmesiyle başlar.

IoT Güvenliği için En İyi Uygulamalar

IoT güvenliği en iyi uygulamalarından bazıları aşağıdakileri içerir:

 • Cihaz Kimlik Doğrulaması ve Erişim Kontrolü
  IoT güvenliğini sağlamak, cihaz kimlik doğrulaması ve erişim kontrolü olmak üzere iki temel unsuru içerir. Cihaz kimlik doğrulaması, yalnızca yetkili cihazlara ağ erişimine izin veren IoT cihazlarının kimliğini doğrular. Erişim kontrolü ise bireysel cihazlara veya kullanıcılara verilen ayrıcalıkların kapsamını yönetir. Güvenliği artırmak için IoT cihazları, biyometrik kimlik doğrulama gibi sağlam kimlik doğrulama yöntemleri kullanacak şekilde yapılandırılmalıdır. iki faktörlü kimlik doğrulamaveya hem cihazların hem de kullanıcıların kimliğini doğrulamak için dijital sertifikalar.

  Rollerine ve güven seviyelerine göre her cihazın veya kullanıcının erişim ayrıcalıklarını sınırlamak için erişim kontrolü de uygulanmalıdır. Bu, hangi tüm cihazların veya kullanıcıların belirli kaynaklara erişme veya belirli eylemleri gerçekleştirme yetkisi olduğunu belirten Erişim Kontrol Listeleri (ACL’ler) kullanılarak gerçekleştirilebilir. Ek olarak IoT cihazları, denetim izlerini ve izlenebilirliği etkinleştirmek için tüm erişim girişimlerini ve etkinlikleri günlüğe kaydedecek şekilde yapılandırılmalıdır.

 • şifreleme
  Şifreleme, IoT cihazları ve ağları arasında iletilen verilerin gizliliğini ve bütünlüğünü sağlayan IoT güvenliğinin çok önemli bir bileşenidir. şifreleme düz metin verilerini şifreli metne dönüştürmek için bir şifreleme algoritması ve gizli bir anahtar kullanmayı gerektirir. Yalnızca doğru anahtara sahip yetkili kullanıcılar şifreyi çözebilir. şifre metin ve düz metin verilerine erişin.

  IoT cihazları, aktarılan ve bekleyen verilerin güvenliğini sağlamak için Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) veya Güvenli Karma Algoritma (SHA) gibi güçlü şifreleme algoritmaları kullanmalıdır. Ayrıca IoT cihazları, internet üzerinden iletilen verileri korumak için Aktarım Katmanı Güvenliği (TLS) veya Güvenli Yuva Katmanı (SSL) gibi güvenli iletişim protokollerini kullanacak şekilde yapılandırılmalıdır. Yetkisiz erişimi ve kötüye kullanımı önlemek için şifreleme anahtarları güvenli bir şekilde saklanmalı ve yönetilmelidir.

Tavsiye Edilen:  Jak stworzyć markę osobistą na Twitterze: kluczowe kroki

Röportajınızı şunun yardımıyla temizleyin: Siber Güvenlik mülakat soruları!

 • Düzenli Güvenlik Güncellemeleri
  IoT cihazlarının ve ağlarının güvenliğini ve güvenilirliğini sürdürmek için sık güncellemeler çok önemlidir. Bilinen güvenlik açıklarını ve hataları düzeltmek için IoT cihazlarına en son güvenlik yamalarını, aygıt yazılımını ve yazılım güncellemelerini düzenli olarak yüklemek önemlidir. Güncellemeleri uygulamadan önce, IoT güvenlik risklerini veya cihaz performansı üzerindeki herhangi bir olumsuz etkiyi önlemek için kapsamlı testler ve doğrulama yapılmalıdır.

  IoT cihazları ayrıca üreticinin web sitesinden veya güvenilir bir havuzdan güncellemeleri otomatik olarak kontrol edecek ve indirecek şekilde yapılandırılmalıdır. Ek olarak, IoT cihazları, yöneticilere ve kullanıcılara mevcut güncellemeler hakkında bilgi verecek ve onlardan bunları en erken yüklemelerini isteyecek şekilde yapılandırılmalıdır.

 • Ağ Segmentasyonu
  Ağ bölümleme, tehditlerin yayılmasını sınırlamak ve güvenlik ihlallerinin etkisini azaltmak için bir ağı daha küçük alt ağlara veya bölümlere ayırmayı içeren temel bir güvenlik önlemidir. Ağ segmentasyonu, kuruluşların benzer IoT cihazlarını gruplandırmasına ve her segmentin risk ve kritiklik düzeyine göre güvenlik politikaları uygulamasına olanak tanır.

  Ağ bölümlendirme, yalnızca yetkili cihazların ve kullanıcıların belirli bölümlere erişmesine izin verilen en az ayrıcalık ilkesine dayanmalıdır. Yanal hareketi ve tehditlerin yayılmasını önlemek için bölümler birbirinden izole edilmelidir. Ek olarak, IoT cihazları kullanmak üzere yapılandırılmalıdır. güvenlik duvarları ve şüpheli trafiği ve etkinlikleri izlemek ve engellemek için İzinsiz Giriş Tespit Sistemleri (IDS).

IoT Güvenlik Standartları ve Çerçeveleri

IoT cihazlarının güvenliğini ve gizliliğini sağlamak için, bazıları aşağıda belirtilen çeşitli standartlar ve çerçeveler geliştirilmiştir:

IoT Güvenlik Vakfı (IoTSF)
IoT sistemlerinin güvenliğini ve gizliliğini güçlendirmeyi misyon edinmiş kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Amacı, tasarım gereği güvenlik, dayanıklılık ve gizlilik dahil olmak üzere 13 yol gösterici ilkenin geliştirildiği IoT sistemlerinde sağlam güvenlik önlemlerinin uygulanmasına yardımcı olmaktır.

NIST Siber Güvenlik Çerçevesi
Yaygın olarak tanınan Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST) Siber Güvenlik Çerçevesi, kritik altyapının korunması için önerilerde bulunur. Beş temel görevi, tanımlama, koruma, tespit, müdahale ve geri yüklemeyi içerir. IoT cihaz güvenliği bu çerçeve kullanılarak sağlanabilir.

Tavsiye Edilen:  İzlemeniz Gereken En İyi 10 Ryan Reynolds Filmi

Güvenilir Bilgi İşlem Grubu (TCG)
Trusted Computing Group (TCG) adlı kar amacı gütmeyen bir kuruluş, güvenilir bilgi işlem için açık standartlar geliştirir. Güvenilir Platform Modülü (TPM) ve Güvenilir Ağ İletişimi (TNC) protokollerinin yanı sıra güvenli IoT cihazları için çeşitli standartlar geliştirmiştir.

IoT Güvenliğinin Geleceği

IoT’deki üstel artış, önemli güvenlik endişelerini artırdı. İnternete bağlı cihazların sayısının artmasıyla birlikte, siber suçlular istismar etmek için daha geniş bir fırsat yelpazesine sahiptir. Bu bölüm, IoT güvenliğindeki olası gelişmeleri ve onu etkilemesi beklenen ortaya çıkan kalıpları inceleyecektir.

 • Yapay Zeka (AI) ve Makine Öğrenimi (ML)
  IoT güvenliğinin geleceğinin, Yapay Zeka (AI) gibi ileri teknolojilerin önemli bir katkısına tanık olması bekleniyor ve Makine Öğrenimi (ML). Bu yenilikçi araçlar, büyük zararları önlemek için hızlı eylem sağlamak üzere siber tehditleri hızlı bir şekilde tanımlayabilir ve bunlara karşı koyabilir.
 • Blockchain Teknolojisi
  kullanımı blok zinciri teknolojisi IoT cihazlarının güvenliğini ve gizliliğini artırabilir. Blok zincirinin uygulanması yoluyla, veriler merkezi olmayan ve oldukça güvenli bir şekilde saklanabilir, böylece gizli bilgilere yetkisiz erişim elde etmeye çalışan siber suçluların karmaşıklığı artar.
 • 5G Ağları
  IoT güvenliğinin geleceği büyük ölçüde 5G ağlarına bağlıdır. Bu ağlar, çok sayıda IoT cihazının ve uygulamasının devreye alınmasını sağlamak için daha fazla bant genişliği ve daha az gecikme sağlar. Bununla birlikte, 5G ağları, artan ağ karmaşıklığı ve yeni saldırı vektörleri potansiyeli dahil olmak üzere yeni güvenlik endişelerini beraberinde getiriyor.
 • Kuantum hesaplama
  Kuantum bilişim, IoT cihazlarının güvenliğini sağlamak için kullanılan çeşitli şifreleme algoritmalarını bozma potansiyeline sahip, hızla gelişen bir alandır. Kuantum bilişimin yetenekleri gelişmeye devam ettikçe, yeni şifreleme yöntemlerini keşfetmek zorunlu olacaktır.

Etik Hacking hakkında bilgi edinmek ister misiniz? Şimdi kaydolun Etik Hacking Kursu!

SonuçN

IoT güvenliği, modern dijital ortamın çok önemli bir bileşenidir. Kuruluşlar, güvenliğe proaktif bir yaklaşım benimseyerek ve endüstri standardı çerçevelere bağlı kalarak IoT güvenlik risklerini azaltabilir ve verilerinin güvenliğini sağlayabilir. Dünya birbirine daha fazla bağlı hale geldikçe, en son IoT güvenlik trendleri ile güncel kalmak çok önemlidir.