IPA dosyası nedir ve nasıl açabilirsiniz?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: IPA dosyası nedir ve nasıl açabilirsiniz?

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

Bir IPA (iOS App Store paketi), bir iOS uygulaması içeren bir uygulama arşiv dosyasıdır. Basit bir ifadeyle, iOS cihazlarına kurulabilen ve uygulama olarak kullanılabilen bir dosyadır.

tıpkı bir gibi APK (Android Uygulama Paketi) dosyası Android cihazlara kurulabilir, iOS uygulamalarını test etmek için bir IPA dosyası kullanılabilir. Uygulamanızı yayınlamak için uygulama mağazalarına bile gönderebilirsiniz.

Bir IPA dosyasını basit bir ZIP dosyası gibi düşünebilirsiniz. Temelde, tipik bir iOS uygulamasını oluşturan dosyaları ve verileri içeren sıkıştırılmış bir klasördür.

AppMySite gibi bir platform şunları yapmanızı sağlar: ücretsiz uygulamalar yap kodlama olmadan Hesabınızda, uygulamanızın bir IPA derlemesini oluşturabilir ve indirebilirsiniz. Bu derleme, bir iOS aygıtında test edilebilir ve Apple App Store’a gönderilebilir.

Bir IPA dosyası nasıl açılır? Ne içeriyor? IPA dosyaları hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

bu blogda

 1. .ipa dosyası nasıl açılır?
 2. Bir IPA dosyası ne içerir?
 3. Bir IPA dosyası nasıl oluşturulur?
 4. Bir cihaza bir IPA dosyası nasıl kurulur?
 5. Bir IPA dosyasını APK’ye dönüştürmek mümkün mü?

.ipa dosyası nasıl açılır?

Bir IPA dosyasının teknik olarak açılması amaçlanmamıştır. Sakladığı uygulamayı test etmek için kullanılabilir veya doğrudan Apple App Store’a gönderilebilir.

Ancak isterseniz bir IPA dosyası açabilirsiniz. Bir IPA dosyasını açmak ve içindekileri görmek için Winzip veya 7-Zip gibi bir unzip aracı kullanın. Tipik olarak, uygulamayı oluşturan klasörler ve verilerle birlikte uygulama için bir simge dosyası bulacaksınız.

Tavsiye Edilen:  Müşteri Deneyimi & Elde Tutma: Güven oluşturmak ve sadakati artırmak için 5 strateji

Uygulamayı gördüğünüz dosyalarla çalıştıramayacağınızı unutmayın.

Bir uygulamayı iTunes aracılığıyla indirirseniz, IPA derlemesini aşağıdaki gibi üçüncü taraf araçlarla açabilirsiniz: diavi.

iTunes’un daha eski bir sürümüyle, tüm indirme uygulamalarının depolandığı varsayılan dizin yolunu kolayca bulabilirsiniz. Windows ve Mac için varsayılan dosya yolları şunlardır:

Pencereler: C:> Kullanıcılar > Müzik > iTunes > iTunes Medya > Mobil Uygulamalar
Mac: ~ > Müzik > iTunes > iTunes Medya > Mobil Uygulamalar

Bir IPA dosyasını açabildiğinizde, tam olarak ne içerdiğini görebileceksiniz.

Bir IPA dosyası ne içerir?

IPA dosyaları, Apple tarafından tanınan aynı çekirdek yapıya sahiptir. Bir IPA dosyasında büyük olasılıkla aşağıdaki dosya ve klasörleri bulacaksınız:

 • yük
 • Application.app dosyası
 • iTunesArtwork
 • iTunesArtwork dosyası
 • iTunesMetadata.plist
 • WatchKitDestek/WK
 • META-INF

iTunes Artwork dosyası, uygulama simgenizi içeren bir PNG görüntüsüdür. Diğer ana klasör ise yük tüm uygulama verilerinizi içeren.

.plist dosyasında geliştirici hakkında bilgiler ve paket kimliği, telif hakkı bilgileri, uygulama adı, çıkış tarihi vb. gibi diğer uygulama bilgileri bulunur. META-INF klasörü, IPA’yı oluşturmak için kullanılan programla ilgili meta bilgileri içerir.

Bir IPA dosyası nasıl oluşturulur?

Bir IPA dosyası oluşturmak karmaşık bir süreç olabilir. Bu bizi uygulama geliştirme alanına getiriyor.

iOS geliştiricileri genellikle bir IPA dosyası oluşturmak için Xcode uygulama geliştirme projelerini dışa aktarır. Uygulama geliştirme konusunda köklü bir geçmişiniz yoksa bu sıkıcı bir süreç olabilir.

AppMySite gibi bir platformun yardımcı olabileceği yer burasıdır. kullanabilirsiniz iPhone uygulama oluşturucu iOS uygulamaları oluşturmak ve hazır IPA yapılarını indirmek için. Bu yapılar yayınlanmak üzere doğrudan App Store’a gönderilebilir.

AppMySite ile bir IPA yapısı oluşturmak için bir Apple geliştirici hesabına ihtiyacınız olacağını lütfen unutmayın. Bir IPA dosyası oluşturmak için, yalnızca bir IPA ile oluşturulabilen bazı temel sertifikalar ve dosyalar gerekir. App Store Connect (veya Apple geliştirici) hesabı.

Tavsiye Edilen:  2023'te TBS Kablosuz Nasıl İzlenir?

Bir cihaza bir IPA dosyası nasıl kurulur?

IPA dosyasına sahip olduğunuzda, onu iOS cihazınızda test edebilirsiniz. Bir IPA yapısının önizlenmesi, iOS uygulamanızın nasıl göründüğünü ve çalıştığını görmenizi sağlayabilir.

Cihazınıza bir IPA dosyası yüklemek için kullanabileceğiniz birçok araç vardır. Bunu yapmak için en belirgin uygulama TestFlight’tır.

Test uçuşu temel olarak, iOS cihazınızda bir IPA derlemesi kurmanıza ve çalıştırmanıza izin verir. Esasen, kullanıcıları App Store Connect hesabınıza dahili test kullanıcıları olarak davet etmeniz gerekir.

Kullanıcı e-posta yoluyla daveti kabul ettikten sonra kullanım kodunu not edebilir ve iOS cihazına TestFlight uygulamasını indirebilir. Daha sonra IPA yapısını cihazlarına yükleyebilir ve kapsamlı bir şekilde test edebilirler.

AppMySite kullanıyorsanız ve uygulamanızı TestFlight’ta test etme sürecinden geçmek istemiyorsanız, her zaman Önizleme bölümünü kullanma seçeneği vardır.

Önizleme bölümünde, uygulamanızı tamamen yansıtan bir iOS emülatörü bulacaksınız. Uygulamanın nasıl çalıştığını test edebilir ve tasarımın amaçlandığı gibi çıkıp çıkmadığını görebilirsiniz.

Okuyun: Mobil uygulama testi – Android ve iOS mobil uygulamalarını test etmek için eksiksiz bir rehber

Farklı cihaz öykünücüleri arasında geçiş yapmak için seçenekler de vardır. Bu şekilde, iOS uygulamanızın farklı Apple akıllı telefonlar için iyi çalışıp çalışmadığından emin olabilirsiniz.

Bir IPA dosyasını APK’ye dönüştürmek mümkün mü?

IPA dosyaları, iOS işletim sistemlerini çalıştıran cihazlarda çalışacak şekilde yapılandırılmış ve tasarlanmıştır. Her ikisi de farklı ortamlarda çalışacak şekilde oluşturulduğundan, bir IPA dosyasını bir APK’ye dönüştürmek mümkün değildir.

Bir iPhone’u bir Android cihaz şarj cihazıyla şarj etmeye çalışmakla eşdeğer olacaktır. Sadece çalışamaz.

Bir IPA dosyasının uzantısını teknik olarak ZIP olarak yeniden adlandırabilir ve içindekileri görebilirsiniz. Ancak, yapabileceğiniz tek şey bu. Bir IPA derlemesinde saklanan kaynak kodunu çıkarmanın ve onu bir APK için kullanmanın bir yolu yoktur.

Tavsiye Edilen:  Conch AI Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bunu yapmanın tek yolu, hem Android hem de iOS uygulamalarını ayrı ayrı oluşturmak olacaktır. ister seçersin özel geliştirme veya DIY uygulama oluşturmarsAndroid ve iOS için farklı yapılara ihtiyacınız olacaktır.

Sonuç olarak

Bir iOS uygulaması yayınlama sürecinde, büyük olasılıkla IPA dosyalarıyla karşılaşacaksınız. Beğenmek APK’ler ve AAB’ler Google Play’e dağıtılabilir, IPA yapıları da Apple App Store’a gönderilebilir.

Uygulama işletmelerinin IPA’ların nasıl oluşturulduğunu ve çalıştığını anlaması önemlidir. AppMySite ile bir mobil uygulama oluşturabilir ve planınızı bir iOS derlemesi oluşturacak şekilde yükseltebilirsiniz. Bu parça, IPA dosyalarının çıplak kemiklerini kapsar. Tipik bir IPA dosyasının içeriğini nasıl görüntüleyeceğinizi, bir mobil cihazda nasıl açılıp yüklenebileceğini öğrenebilirsiniz.