İşe Yarayan Üç Yerel Pazarlama Stratejisi

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:İşe Yarayan Üç Yerel Pazarlama Stratejisi

Bir işletmeniz varsa farkında olsanız da olmasanız da pazarlamayla uğraşmışsınız demektir. Bir isme karar verdiniz ve ürünleriniz veya hizmetlerinizi duyurmak için çalıştınız. Ayrıca, belirli promosyonlar için yılın en iyi zamanlarını ve müşterilerinize nasıl olumlu bir genel deneyim sunacağınızı da muhtemelen değerlendirmişsinizdir.

Bu düşünce alıştırmaları ve etkinlikleri başlamak için harika bir yerdir, ancak gelirinizi artırmak için zamanınızı, enerjinizi ve sermayenizi işe yarayan küçük işletme pazarlama stratejilerine ayırmanız gerekir.

Bu yazıda, yerel pazarlamanın temellerini ele alacağız ve yerel küçük ve orta ölçekli işletmeleri başarıyla pazarlamak için kullanıldığını gördüğümüz üç yolu sunacağız.

Yerel Pazarlama Nedir?

Yerel Pazarlama, belirli coğrafi bölgeleri hedeflemek için tasarlanmış pazarlama faaliyetlerini ifade eder. Genel olarak bu, bölgesel bir işletmeye veya e-Ticaret işletmesi gibi dijital alanda faaliyet gösteren bir işletmeye değil, yerel bir mağazaya veya hizmet sağlayıcıya trafik oluşturmayı amaçlamaktadır.

“Yerel bir işletme işletiyorsanız (müşterilerinin çoğunu 75 mil yarıçapındaki bir alandan alan bir işletme), birçok genel pazarlama stratejisini deneyebilirsiniz, ancak dikkate almanız gereken özel bir şey var” diye açıklıyor Küçük İşletme Yönetimi. “Mağazanıza girebilecek kadar yakın olan veya hizmet sunmak için ziyaret edebileceğiniz kadar yakın olan potansiyel müşterileri çekmeniz gerekiyor. Bu da ‘yerel pazarlama’ adı verilen özel teknikleri gerektiriyor.”

Yerel Pazarlama stratejinize güzel bir şekilde uyum sağlayabilecek çok sayıda pazarlama etkinliği vardır. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin pazarlama karmasının büyük kısmını oluşturan geleneksel ve dijital pazarlama stratejilerinin neredeyse tamamı yerelleştirilebilir.

İşletmeniz için en iyi neyin işe yarayacağı, işlettiğiniz işletmenin türüne, onu nerede işlettiğinize ve hedef demografinize bağlı olacaktır. Bununla birlikte, küçük ve orta ölçekli işletmelerin çoğuna uygun olduğunu düşündüğümüz, oldukça evrensel olarak kullanılan bazı Yerel Pazarlama stratejileri vardır.

Yerelleştirilmiş Arama Motoru Pazarlaması

Listenize eklenecek ilk yerel pazarlama stratejisi, yerelleştirilmiş arama motoru pazarlamacılığıdır. Çoğu kişi ürün ve hizmet aramaya çevrimiçi olarak başlar. Buna göre Arama Motoru Arsainsanların %50’si aradıkları mağazaya veya işletmeye, aramadan sonraki bir gün içinde gidiyor.

Tavsiye Edilen:  Google'ın Önemli Web Verileri: 2023'de SEO için ne anlama geliyorlar?

Buna bakmanın iki yolu var. Birincisi, Google aramalarının yeni müşteriler çekmenin harika bir yolu olmasıdır. İkincisi, Google aramalarında görünmüyorsanız, sizinki gibi işletmeleri aktif olarak arayan müşterileri kaçırıyorsunuz demektir.

Her iki durumda da, yerel aramalarda görünmek işletmeniz için mutlak bir zorunluluktur.

Arama motoru pazarlamacılığı stratejinize nasıl yaklaşacağınızla ilgili birçok husus vardır. Daha spesifik olarak dikkate alınması gereken üç şey vardır: ücretli arama sonuçları, yerel harita sonuçları ve organik sonuçlar. Organik ve ücretli arama arasında büyük farklar olduğunu unutmayın; dolayısıyla bunları ayrı ayrı ele almak önemlidir.

Bir örneğe bakalım:

Ücretli Arama Sonuçları

Aramanız için size sunulan ilk sonuçlar genellikle ücretli arama sonuçları veya Google AdWords olacaktır. Bunlar, reklam bildiriminde belirtildiği gibi, arama sonuçları biçimindeki reklamlardır.

Arama sonuçlarının bu alanında reklam vermek için, birisi reklamlarınızdan birini her tıkladığında ödemek istediğiniz tutara göre teklif verirsiniz. Sayfada ne kadar üst sıralarda yer alacağınız ve arama sonuçlarında ne sıklıkta görüneceğiniz, teklifinizin başkalarının tekliflerine göre oranına bağlıdır. Her birinin avantaj ve dezavantajlarına daha ayrıntılı bir bakış için SEO ve AdWords karşılaştırması hakkındaki makalemize bakın.

Yerel Harita Sonuçları

Yerel harita sonuçları genellikle ücretli arama sonuçlarını takip eder. Harita sonuçları, işletmeleri, aramanın yapıldığı konuma yakınlık, bir işletmenin sahip olduğu yorumların sayısı ve bir dizi başka faktör dahil olmak üzere bir dizi faktöre dayalı olarak gösterir.

Yerel harita sonuçları söz konusu olduğunda ilk olarak Google’a işletmenizden bahsedin. Bir oluşturmanız gerekecek Google İşletme Girişi ve Google sizi harita sonuçlarında geri göndermeyi düşünmeden önce listelediğiniz adreste faaliyet gösterdiğinizi onaylayın.

Daha sonra çevrimiçi itibar yönetimi için bir sistem oluşturmak isteyeceksiniz. İyi incelemeleri teşvik etmek ve olumsuz incelemeleri hızlı ve etkili bir şekilde ele almak, mükemmel bir çevrimiçi itibarı korumanın ve yerel arama motoru pazarlamacılığınızın etkinliğini artırmanın en iyi yoludur.

Tavsiye Edilen:  İÇERİĞİ YENİDEN KULLANMAK İÇİN STRATEJİSTLER İÇİN İÇERİK PAZARLAMA KILAVUZU

Organik Arama Sonuçları

Google’daki sonuçların geri kalanı “organik” arama sonuçları olarak adlandırdığımız sonuçlardır. Organik olarak iyi bir şekilde görünmek zor bir çaba olabilir, ancak doğru bilgi, araçlar ve el emeği ile yerel SEO stratejiniz, işletmeniz için uzun vadeli bir gelir kaynağı olabilir.

Yerelleştirilmiş Sosyal Medya Kampanyaları ve Reklamları

Arama motorlarında yerel varlık oluşturma çabalarınızın yanı sıra, yerel bir organik ve ücretli sosyal medya stratejisi de oluşturmalısınız.

Uygulamada sosyal medyanız hayranlarınız, takipçileriniz, müşterileriniz ve sizin aranızda bir iletişim hattı görevi görüyor. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin çoğu için sosyal medya, ana potansiyel müşteri yaratma aracı olmayacaktır. Ancak bu, daha geniş pazarlama karmasının önemli bir parçasıdır.

Sosyal medya pazarlamasının yalnızca potansiyel müşterilerle değil mevcut müşterilerinizle iletişim kurma konusunda sunduğu gücün farkına varmak önemlidir. İster markanızı güçlendiriyor, ister geri bildirimlere yanıt veriyor, ister bir satışı tanıtıyor olun, sosyal medya çok hedefli birey gruplarına doğrudan giden bir hat olabilir.

Ancak müşterileriniz ve potansiyel müşterileriniz sosyal medyadayken organik olarak olabildiğince azını görebilirler. yüzde 1 Bu, gönderilerinizin olabileceğinden daha az etkili olabileceği anlamına gelir.

Google sosyal medya kullanımı ile şirket etkisi arasındaki ilişkiyi inceledi. Anlaşıldığı üzere, çok sayıda insan sosyal medyanızı takip etse veya web sitenize tıklasa bile bu, işletmenizi ziyaret edecekleri anlamına gelmiyor.

Bunu düzeltmenin bir yolu olarak ücretli sosyal medya reklamlarına bakın. Potansiyel kitleniz katlanarak artıyor; reklamlarınızı size benzer marka ve şirketleri takip eden kişilere odaklayabilir ve yalnızca istediğiniz coğrafi bölgede yaşayanları hedefleyebilirsiniz.

Toplum ve Sanayi Katılımı

Son olarak, yerel pazarlama bütçenizi gerçekten genişletmek ve somut sonuçlar görmek istiyorsanız yerel ve sektörel etkinliklere bakın. İster mağazanızda iyi bir amaç için etkinlik düzenleyin, ister kar amacı gütmeyen bir kuruluşun etkinlik düzenlemesi için para bağışında bulunun, harcadığınız her dolar için şirketinizin adı birkaç kez listelenecek ve paylaşılacaktır.

Tavsiye Edilen:  2023'ün En İyi Ücretsiz Sürükle ve Bırak Mobil Uygulama oluşturucuları

Çoğu durumda etkinlikler, marka bilinirliği açısından topluluğunuz için iyi bir şey yaparken reklamların sağlayacağından daha iyi bir yatırım getirisi sağlayabilir. Etkinliğin markanızla eşleştiğinden emin olun. “Örneğin, bir oyuncak mağazası yerel bir gece kulübündeki bir etkinliğe sponsorluk konusunda pek başarılı olmayabilir” diye yazıyor Küçük İşletme Yönetimi. “Bir çocuk spor takımına sponsor olmak daha anlamlı olurdu.”

Topluluk etkinliklerine ek olarak ticari fuarlar gibi yerel endüstri etkinliklerine katılın. Ticari fuarların veya sektör etkinliklerinin sunduğu bariz yeni potansiyel müşteri potansiyelinin yanı sıra, profesyonel topluluğunuz içinde ilişkiler kurmanın gücünü de hafife almamalısınız.

Götürmek

Yerel bir işletmeyseniz pazarlama çalışmalarınızın bunu yansıttığından emin olun. Sonunda, dijital pazarlama teknikleri yerine geleneksel pazarlama tekniklerine daha fazla yöneldiğinizi veya tam tersini fark edebilirsiniz.

Tüm pazarlama çabalarında olduğu gibi hedef kitlenizin kim ve nerede olduğunu bilmek ve onlara orada pazarlama yapmak en büyük başarıya yol açacaktır.

İlişkiler kurmak gibi pazarlamanızın birçok yönünü yönetecek en nitelikli kişi sizsiniz, ancak diğer alanlarda, belirli alanlarda eksik olduğunuz uzmanlığı sunan ortaklar bulmaktan faydalanabilirsiniz. Yerel pazarlama çabalarınızı ve nerede iyileştirmeler yapabileceğinizi tartışmak üzere dış kaynaklı pazarlama ajansımızdaki uzmanlardan biriyle oturmakla ilgileniyorsanız bizimle iletişime geçin.