İşletme Blogunuz ve Sosyal Medyanız için İçerik Takvimi Nasıl Oluşturulur?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:İşletme Blogunuz ve Sosyal Medyanız için İçerik Takvimi Nasıl Oluşturulur?

İyi bir içerik pazarlama stratejisinin sizi rekabetten ayıracağı ve hedef kitlenizi gelecekteki içeriklere katılmaya teşvik edeceği büyük bir sır değil. Potansiyel müşteri yaratmadan müşteri katılımına, alakalı ve faydalı içerik oluşturmaya kadar sürekli iş blogunuz için inanılmaz faydalar sağlayabilir.

İşletme blogunuzun belirlenmiş bir içerik stratejisi yoksa, zaten eğrinin gerisindesiniz demektir. Etkili bir strateji için temelleri atmış olsanız bile, yine de düzenli kalmanın bir yoluna ihtiyacınız olacak. İçerik pazarlama takviminin devreye girdiği yer burasıdır.

Editoryal takvim nedir?

İçerik takvimi (veya editoryal takvim), hedef kitlenizin okuyarak, izleyerek veya dinleyerek tüketmesi için oluşturmayı ve yayınlamayı planladığınız içeriğin bir programıdır. İçerik pazarlama takvimi sizi doğru yolda tutacak ve içeriğinizin kesintisiz olarak akmaya devam etmesini sağlayacaktır.

Genellikle iş blogunuzun iki yönü için bir içerik takvimine ihtiyacınız olacaktır: blog gönderileri ve sosyal medya. Bununla birlikte, her ikisi için de editoryal takvimler oluşturmaya başlayalım.

Blog editoryal takvimi oluşturma

Blogunuz genellikle içeriğinizin aslan payını oluşturacağınız yerdir. Yüksek kaliteli blog gönderileri hedef kitlenizin ilgisini çeker ve daha fazlası için geri gelmelerini sağlar. Blog içerik takviminizi oluşturma sürecini inceleyelim.

1. Blog yazısı fikirleri için beyin fırtınası yapın

Bir blog yazısı fikri bulmanın en kötü zamanlarından biri, son teslim tarihinin yaklaştığı zamandır. Bu nedenle blog yazılarınızı erkenden hazırlamalısınız. Bir beyin fırtınası oturumuna her oturduğunuzda on blog yazısı hedeflemelisiniz. Bu süreçte kendinizi geri tutmayın. Aklınıza gelen her şeyi ve her şeyi not edin. Ayrıntıları daha sonra değiştirebilirsiniz.

2. Hedef kitlenizi tanımlayın

Bunu anlamak zor değil. Senin müşteri hedef kitlenizdir, sade ve basittir. İlk blog yazınızı yazmaya başlamadan önce tam olarak kimi hedeflediğinizi bilmelisiniz. Houston bölgesindeki CEO’ları hedefliyorsanız, yazınız Houston, Teksas’ta işletmeler arası pazarlamada etkili kalabilmek için profesyonel ve iş anlayışlı olmalıdır. Genç gençleri hedefliyorsanız eğlenceli bir dil kullanmak ve rahat ve esprili bir sesle yazmak doğru yol olabilir. Çoğu zaman hedef kitleniz belirli bir gönderi için yazma stilinizi belirleyecektir.

Tavsiye Edilen:  Kara Cuma/Siber Pazartesi (BFCM) stratejinizle sezonluk arama amacını nasıl hedefleyebilirsiniz?

3. Paylaşım planınızı belirleyin

Blogunuza ne sıklıkta paylaşım yapmanız gerektiğini belirleyin. Günde bir kez kadar sık ​​veya ayda bir kadar az yayın gönderebilirsiniz. Burada önemli olan tutarlı kalmaktır. İstediğiniz zaman rastgele paylaşım yapmak yerine, ayda bir veya iki kez tutarlı bir şekilde paylaşım yapmak daha iyidir. Ayda yalnızca bir veya iki kez yayın yapan başarılı blogların pek çok örneği var. Ancak bunu her ay tutarlı bir şekilde yapıyorlar ve her gönderiyle büyük değer sağlıyorlar.

4. İçerik takvimi oluşturma

İçerik pazarlama planınızı takip etmenizi sağlayacak bir içerik takviminin nasıl oluşturulacağını bilmek, süreçteki en önemli adımdır. Artık gönderilerinizi planlamak için doğru programı bulmalısınız. Blog editoryal takviminizi kolayca oluşturmanıza olanak sağlayacak birçok harika program var.

Asana, piyasadaki en iyi proje yönetimi web sitelerinden biridir. Takvimi blog yazılarınızla kolayca yükleyebilir ve son tarihler yaklaştığında e-posta bildirimleri alabilirsiniz. Hatta hareket halindeyken düzenli kalabilmeniz için bir uygulamayla birlikte gelir!

SEMrush ayrıca yakın zamanda SEO ve içerik pazarlama araçları paketinde yeni bir pazarlama takvimi özelliği de oluşturdu. Pazarlama takvimi, dahili takvimleri ekibinizle paylaşmanıza, ekip üyeleri için görevler oluşturup izlemenize ve takvim sunumunuzun belirli yönlerini özelleştirmenize olanak tanır. Herhangi bir Houston SEO firması size SEMrush’un son derece yararlı ve yaygın olarak kullanılan bir araç olduğunu söyleyecektir, dolayısıyla yeni takvimlerini içerik pazarlama sürecinize dahil etmek kolay bir karardır.

Google takvimi aynı zamanda herhangi bir sayıda editoryal takvim oluşturmak için de mükemmel bir seçimdir. İstediğiniz son tarihlerdeki alanları doldurmanız yeterli; böylece gelecekteki tüm blog gönderilerinizi takip edebileceksiniz. Bunlar, içerik takvimi oluşturmak için yeniden kullanabileceğiniz birçok proje yönetimi aracından yalnızca üçüdür.

Sosyal medya editoryal takvimi oluşturma

Blog gönderilerinizi planlamak denklemin yalnızca bir kısmıdır. Ayrıca sosyal medya gönderilerinizi de planlamanız gerekecek. İkisi arasındaki kavramlar birbirine çok benzer ancak sosyal medya için editoryal takvim oluştururken süreç biraz farklılık gösterebilir.

Tavsiye Edilen:  Azure Cosmos DB nedir? - Azure Cosmos DB Eğitimi

1. Hangi içeriğin hedef kitlenizde yankı uyandırdığını bulun

Sosyal medya söz konusu olduğunda, hedef kitleniz belirli bir gönderiye aldığınız etkileşim miktarına göre neyi sevip neyi sevmediğini size bildirecektir. Bu nedenle, nişinizdeki popüler sosyal medya hesaplarını araştırmalı ve en çok beğeni ve paylaşım alan blog yazılarını bulmalısınız. Buradan, sosyal medyada karşılaştırılabilir hesaplardan en çok paylaşılan içeriğe göre kendi gönderilerinizi modelleyebilirsiniz.

2. Ne sıklıkta paylaşım yapmanız gerektiğini belirleyin

Piyasada o kadar çok sosyal medya platformu var ki (Facebook, Twitter, Google+ vb.), her birine ne sıklıkta paylaşım yapabileceğinizi takip etmek zor olabilir. Ayrıca, sosyal medya kampanyalarınızın paylaşım sıklığı genellikle hedef kitlenizden, kampanyanızdan, işletmenizden ve çok daha fazlasından etkilenir.

Sosyal medya hesaplarınızı sonsuz gönderilerle spam yapmaktan kaçının. Takipçi kaybetmenin en hızlı yolu hesaplarınıza spam göndermektir. Ayrıca gönderilerinizin ilgili izleyicilerinize. Gönderileriniz ne kadar alakalı ve ilgi çekici olursa, SEO için sosyal sinyallerinizi o kadar olumlu etkileyecektir.

Sosyal medya pazarlama içerik takviminizde gönderileri ne sıklıkta yayınlamayı planlamanız gerektiğini öğrenmek zor olabilir. Ne sıklıkta paylaşım yapmanız gerektiğine ilişkin bazı temel kurallar şunlardır:

Pinterest’te: Günde 5-10

Facebook: Haftada 3-10 kez

LinkedIn: Haftada 2 – 5

Google+: Haftada 3-10 kez

Twitter’da: Günde en az beş kez

3. Paylaşmak için içerik oluşturun veya ödünç alın

Sosyal medyanın güzelliği, bir başkasının çalışmasını paylaştığınızda ilgili tüm tarafların faydalanmasıdır. Örneğin, sosyal medyadaki takipçilerinizi nasıl artıracağınıza dair mükemmel bir blog gönderisi paylaşmak, yalnızca orijinal gönderinin yazarına daha fazla farkındalık kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda kendi içerik hedeflerinize ulaşmanıza da olanak tanır. Dahası, hedef kitleniz harika ve alakalı içerikleri okuyabilir. Herkes kazanır. Bu nedenle kendi sitenizin dışında makale paylaşmaktan çekinmeyin. Elbette ödünç aldığınız içeriğin linki yoksa kaynak göstermeyi unutmayın.

Tavsiye Edilen:  PPC Kampanyaları İçin Ortalama Tıklama Başına Maliyet Nasıl Düşürülür?

4. Sosyal medya takvimi oluşturmak

Daha önce de belirtildiği gibi SEMrush ve Google takvimi, blog içeriğinizi düzenlemek için mükemmel seçimlerdir. Ancak sosyal medyada paylaşım yapmak için en iyi araçlardan biri Hootsuite’tir. Hootsuite, tüm sosyal medya platformlarınıza paylaşımda bulunmanıza olanak tanıyan hepsi bir arada bir araçtır; bu, ayrı ayrı sosyal medya hesaplarınızın tümüne ayrı ayrı paylaşım yapmak zorunda kalmak istemiyorsanız çok kullanışlı olabilir.

Hootsuite, Linkedin, Pinterest, Facebook, Instagram, Twitter, Google+, YouTube ve WordPress bloglarını destekler. Gönderileri önceden planlamanıza olanak tanıyan ve günlük olarak manuel olarak gönderi yayınlamanın getirdiği stresi ortadan kaldıran mükemmel bir araçtır. Hootsuite, piyasadaki birçok sosyal medya planlama aracından biridir; bu nedenle, size en uygun olanı bulmak için araştırmanızı yapın.

İçerik pazarlama takvimi oluşturmak işletme blogunuz için çok önemlidir

Bu makaleden çıkarabileceğiniz bir sonuç varsa o da şudur; tutarlılık çok önemlidir. İçerik stratejinizi planlarken şeytan kesinlikle ayrıntılarda gizlidir, ancak tutarlı bir şekilde paylaşımda bulunmak, okuyucularınızın daha fazlası için geri gelmesini gerçekten sağlayacak şey olacaktır.

Kendi içeriğinizi pazarlamanın zorluğunu ortadan kaldırmak mı istiyorsunuz? Wix’da Houston pazarlama ajansımız, blogunuza gelen trafiği artırmaya ve sosyal medya pazarlama kanallarınız aracılığıyla daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmanıza yardımcı olan özel içerik pazarlama hizmetleri sunmaktadır.

En yüksek puan alan ekibimizle çalışmak ister misiniz? WIX’a bugün ulaşın ve içerik pazarlama hedeflerinize birlikte ulaşalım.