İşletmeler Etkili Reklam Vermek İçin Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:İşletmeler Etkili Reklam Vermek İçin Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?

Pazarlama stratejileri bir düzine kadardır. Doğru şekilde uygularsanız birçoğu etkili olabilir, ancak çok azı sosyal medya reklamcılığı kadar etkili ve kullanıcı dostudur.

Milyarlarca kullanıcının Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat ve daha fazlası gibi sosyal medya platformlarını toplu olarak kullandığı göz önüne alındığında, sosyal reklamları kendi avantajınıza kullanmamak için delirmiş olursunuz.

Neden sosyal medya aracılığıyla reklam vermeye odaklanmalısınız?

Peki neden ilk etapta sosyal medyada reklam vermelisiniz? Sosyal medyayı kullanarak reklam vermek işletmenizin çehresini tamamen değiştirebilir.

Başlangıç sosyal medya reklamcılığı işiniz için! Teksas merkezli işletmeler bir ücretsiz danışmanlık WIX ile sosyal medya reklamcılığını ve pazarlamasını bugün kapsamlı bir pazarlama stratejisine uygulamak için!

İşletmeniz için daha fazla potansiyel müşteri oluşturmak amacıyla sosyal medyada ücretli reklamları kullanmanızın birkaç nedenini ele alalım:

 • Bazı reklam kanalları anında sonuç verecektir. Ancak bunlar genellikle tek seferlik işlerdir. Örneğin, yalnızca tek bir örnek için hızlı bir şekilde yüksek sonuçlar elde edebileceğiniz etkileyici pazarlamayı ele alalım. Ücretli sosyal medya reklamcılığı, sonuçları tutarlı ve uygun maliyetli bir şekilde sunacaktır.
 • Birçok reklam kanalının ölçülebilir sonuçları görebilmeniz için önemli miktarda zamana ihtiyacı vardır. Örneğin içerik pazarlamasını ele alalım. B2B içerik pazarlamasının ivme kazanması biraz zaman alır ve sonuçları haftalarca, hatta aylarca göremeyebilirsiniz. Sosyal ağ pazarlaması doğru yapılırsa anında sonuç verebilir.
 • Sosyal medyada nasıl reklam vereceğinizi bilmek hayatınızı çok daha kolaylaştırabilir çünkü çoğu çevrimiçi reklam platformu sezgiseldir. Örneğin Facebook reklamlarını ele alalım. Öğrenmesi inanılmaz derecede basittir ve ne yaptığınızı biliyorsanız, yirmi dakikadan daha kısa bir sürede etkili bir sosyal medya kampanyası oluşturabilirsiniz.

Sosyal medya aracılığıyla reklam vermenin güzelliği, anında sonuç verebilmesidir. Kelimenin tam anlamıyla birkaç saat içinde çevrimiçi bir iş kurabilir ve sitenize trafiği hemen çekmeye başlayabilirsiniz.

Bu, sosyal ağ reklamlarının ilk günden itibaren tutarlı satışları kolaylaştırabileceği anlamına gelir. Bu, ağırlıklı olarak Facebook reklamları gibi sosyal medya pazarlama platformlarına ve Google Adwords gibi tıklama başına ödeme hizmetlerine dayanan e-ticaret siteleri için büyük bir avantajdır.

Sosyal medya reklamcılığının etkinliği

Sosyal medyanın ve reklamcılığın etkinliğine inanmıyorsanız sadece rakamlara bakmanız yeterli.

Facebook

Facebook Y kuşağı, X kuşağı ve baby boomers kuşağının en çok tercih ettiği sosyal medya platformudur. İşte özetlemeniz gereken birkaç istatistik:

instagram

Facebook en popüler sosyal medya ağı olabilir ancak bu, Instagram’ın aradaki farkı yavaş yavaş kapatmadığı anlamına gelmiyor. Instagram’ın birçok güncellemesi arasında Instagram hikayelerinin, Gif’lerin, yeni bir yeniden tasarımın eklenmesi ve çok daha fazlası yer alıyor. Birkaç Instagram istatistiğine bakalım.

 • Instagram kullanıcılarının %35’i Instagram hesaplarına giriş yapıyor günde bir kereden fazla. Kullanıcıların %51’i Instagram’ı her gün açıyor.
 • Instagram, gönderi başına diğer tüm sosyal medya platformlarından daha fazla etkileşim alıyor; Pinterest’ten 54 kat, Twitter’dan 84 kat ve Facebook’tan 10 kat daha fazla.
 • Instagram 2016’da büyüdü 100 milyon kullanıcı sadece altı ay içinde. Bu aynı zamanda platformun Instagram hikayelerini eklediği zamanlardı.
Tavsiye Edilen:  Mobil uygulama geliştirme: Pazar payı, büyüklük ve diğer istatistikler

LinkedIn

Linkedin dünyanın en büyük profesyonel ağıdır ve birçok işletme LinkedIn’i B2B pazarlama için kullanmanın olanaklarından yeni yeni yararlanmaya başlıyor. İşte birkaç istatistik.

 • Linkedin’de birden fazla var 450 milyon
 • %94’ü B2B pazarlamacılar İçerik dağıtmak için LinkedIn’i kullanın.
 • Kasım 2017’de ABD’li pazarlamacılara bir anket yapıldı ve sonuçlar LinkedIn’in en iyi marka olduğunu ortaya çıkardı. markalar için en güvenli sosyal reklam platformu sahte haberler ve bölücü politikalar gibi potansiyel olarak zarar verici içeriklere maruz kalma söz konusu olduğunda.

Pinterest, Snapchat ve Twitter gibi diğer büyük sosyal medya platformlarını da unutmayalım. Her birinin, konu sosyal pazarlama reklamcılığı olduğunda etkinliğini kanıtlayan, aynı derecede şaşırtıcı istatistiklere sahiptir.

İşletmeler reklam vermek için sosyal medyayı nasıl kullanıyor?

En iyi sosyal medya reklamcılığı uzmanları, reklam kampanyalarından en iyi şekilde yararlanmak için bir dizi ipucu ve püf noktasını kullanır. Paranızı sosyal medya pazarlamasına yatıracaksanız şu altı platforma odaklanmalısınız:

 • Pinterest’te
 • heyecan
 • instagram
 • Facebook
 • LinkedIn
 • Snapchat’te

Şirketlerin hedef kitleleriyle reklam yapmak ve onlarla etkileşim kurmak için sosyal medyayı nasıl kullandıkları hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? E-kitabımızı indirin ve sosyal medya yönetiminizi bugün geliştirin!

Şirketlerin reklam vermek için sosyal medyayı nasıl kullandıklarını inceleyelim.

Pinterest Reklamcılığı

Her ikisinin de son derece görsel platformlar olması nedeniyle Pinterest ve Instagram arasında kolayca karşılaştırmalar yapabilirsiniz. Temel fark, Pinterest’in daha çok kadınlara yönelik olmasıdır. Aslında Pinterest kullanıcılarının %81’i kadındır. Birkaç reklam ipucuna bakalım:

Pinlerinizi nereye bağlayacağınız konusunda stratejik olun

Her Pinterest pini seçtiğiniz bir web sitesine geri bağlantı verebilir. Bu nedenle, tıklama bağlantınız konusunda stratejik olun. Bağlantınızın kullanıcıları, iletişim bilgilerini toplayabilen ilgili sayfaya gönderdiğinden emin olun.

Trendlere odaklanın

Pinterest’in amacı en son trendlerden haberdar olmak. Rakiplerinizin neler yaptığını takip edin. En son trend gönderilere bakın. En yeni ürünleri tanımlayın. Vesaire.

Yaratıcı ol

Unutmayın — Pinterest kullanıcıları her gün yüzlerce olmasa da düzinelerce pini arka arkaya görüntülüyor. Rozetinizin öne çıkmasını sağlamak için neler yapabileceğinizi düşünün. Önemli olan onların dikkatini çekmek ve bırakmamak.

Twitter Reklamcılığı

Twitter, iş ve siyaset dünyasının sıklıkla tercih ettiği sosyal medya platformudur ve aylık 328 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahiptir.

Tavsiye Edilen:  Bilinmesi Gereken En Önemli 5 Sosyal Ticaret Trendi

Twitter’ın güçlü yanı reklamlarında yatmıyor. En büyük gücü organik olarak büyüyebilme yeteneğinde yatmaktadır. Bu, örneğin hızlı bir şekilde büyümek için genellikle para gerektiren bir Facebook hayran sayfasının tam tersidir. E-ticaret mağazaları, doğrudan dönüşümler için belirli ürünleri tanıtmak ve marka bilinirliği oluşturmak amacıyla sıklıkla Twitter reklamlarını kullanır.

Instagram reklamcılığı

Instagram, imaj odaklı bir sosyal medya platformudur ve hızla genç Amerikalılar için en popüler seçeneklerden biri haline gelmektedir. Instagram’da etkili bir şekilde reklam vermek için birkaç tekniğe bakalım.

Hashtaglerin gücünü hafife almayın

Hashtag’lerin diğer platformlarda da kullanım alanları vardır, ancak konu Instagram’a gelince, bunlar itici bir güçtür, bu nedenle yararlılıklarını hafife almayın. Instagram, belirli hashtag’leri kullanan kullanıcı sayısı için analizler sağlayarak harika bir iş çıkarıyor.

Stok fotoğraflardan kaçının

Stok fotoğraflar Instagram’da çalışmıyor. Reklamcılık çabalarınız için gerçek bir fotoğrafın özel bir görselini kullanmanız gerekecektir.

Çarpıcı görseller kullanın

Instagram tamamen görseller aracılığıyla görsel uyarımla ilgilidir. Bu, enerjinizi hedef kitlenizin dikkatini çekecek çok yüksek kaliteli resimler yayınlamaya odaklamanız gerektiği anlamına gelir.

Facebook reklamcılığı

Çevrimiçi reklamcılık söz konusu olduğunda Facebook yenilmez. Facebook bitti 2 milyar aylık kullanıcı Bu da herkesin pastadan pay almasına yetecek kadar yer olduğu anlamına geliyor. Facebook reklamcılığına yönelik birkaç gelişmiş taktiğe bakalım.

Sürekli test edin!

Her reklam işinize hemen yaramayacaktır. Hatta bazı reklamlar hiç dönüşüm sağlamayabilir. Reklamlarınızı yayınlamaya ve ince ayarlar yapmaya devam edin. Buna, dönüştürmeye başlayana kadar görseli, kopyayı, hedef kitlenizi vb. değiştirmeyi de içerir. Kaybetmenin tek yolu pes etmendir.

Aynı reklamı tüm hedef kitlenize yayınlamayın

Yayınladığınız her yeniden hedefleme ve potansiyel müşteri reklamı, kendine özgü bir şekilde benzersiz olmalıdır. Her benzersiz hedef kitle için yeni bir reklam oluşturmalısınız. Belirli bir hedef kitleye yönelik tek bir reklam türünün tamamen farklı bir hedef kitle için aynı türden sonuçlar vermesini beklemeyin.

Emojileri kullan

Facebook reklamlarında emojilerin popülaritesi arttı. Büyük şirketler bile reklam metinlerinde emoji kullanmaya başladı. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görmek için biraz daha test edin, test edin ve test edin. Önemli olan izleyicilerinizle rezonansa girmek!

LinkedIn Reklamcılığı

LinkedIn kelimenin tam anlamıyla paranın olduğu yerdir. LinkedIn kullanıcılarının %75’i Yılda 50.000$ veya daha fazla kazanın. Reklamcılık açısından B2B hizmetleri bu platformda özellikle iyi performans gösteriyor. İşte LinkedIn’de iyi reklam vermek için birkaç ipucu.

Reklam performansını sürekli izleyin

Hangi sosyal medya platformunu kullanıyor olursanız olun, reklam performansını her zaman izlemelisiniz. Ancak LinkedIn söz konusu olduğunda, %0,10 tıklama oranının (TO) altında performans gösteren tüm reklamları durdurmalısınız. Tıklama oranınız %1 civarında veya daha yüksekse bütçenizi artırın.

Tavsiye Edilen:  Shopify Temanızı Özel CSS ile Nasıl Düzenleyebilirsiniz?

Profesyonel dünyada karşılaşılan sorunlara ve zorluklara odaklanın

LinkedIn’deki kullanıcıların önemli bir kısmı şu veya bu alanda profesyonel olduğundan, profesyonellerin günlük olarak karşılaştığı sorunları çözmeye odaklanmalısınız.

LinkedIn gruplarını hedefleyin

LinkedIn grupları güçlü bir araçtır. Burası işletme sahiplerinin ve profesyonellerin fikirleri tartışmak ve bilgi paylaşmak için bir araya geldiği yerdir. Daha iyi sonuçlar elde etmek için reklamlarınızla bu grupları hedefleyin.

Snapchat Reklamcılığı

Snapchat’in onu birçok işletme için paha biçilmez kılan çok büyük bir faydası var. Hepsinin %41’inden fazlası 18-34 yaş arası Amerika Birleşik Devletleri’nde Snapchat’i kullanın.

Bu demografiyi hedefleyen bir ürününüz veya hizmetiniz varsa Snapchat işletmeniz için bir zorunluluktur. Ancak iş reklam vermeye geldiğinde pahalı olabiliyor; son derece pahalı.

Örneğin, yayınlanma maliyeti ayda 1.000 ila 3.000 ABD Doları arasında değişen mobil, etkileşimli video reklamlar olan Snap Reklamlarını ele alalım.

İşletmelerin, kullanıcılarının etkileşimde bulunabileceği müşteri lensleri sunmasına olanak tanıyan Sponsorlu Lensler de vardır. Sponsorlu bir lensin maliyeti 450.000 ila 700.000 ABD Doları arasında değişebilir.

Snapchat Discover, işletmelerin hikayelerini kullanıcı akışlarının en üstüne taşımasına olanak tanıyan başka bir reklam seçeneğidir. Bunun günlük maliyeti 50.000 dolardır.

İşletmenizin reklamını yapmak için sosyal medyayı kullanma konusunda son düşünceler

Sosyal medyada nasıl başarılı bir şekilde reklam verileceğini bulmak roket bilimi değildir. Sadece yeni platformlar ve bol miktarda deney öğrenme isteği gerekiyor. Başka hiçbir reklam biçimi, sosyal medya pazarlamasının hızı ve verimliliği ile kaliteli satışlar sunamaz; bu da sosyal medya pazarlamasını 2018 ve sonrasında işletmeniz için bir zorunluluk haline getirir.

Sosyal medya pazarlamanızı bir sonraki seviyeye taşımak istiyorsanız Wix, küçük ve orta ölçekli işletmeler için birinci sınıf sosyal medya pazarlama hizmetleri sunmaktadır.

WIX’a bugün ulaşın Sosyal medya pazarlamasını kullanarak işletmenizin gelişmesine nasıl yardımcı olabileceğimiz hakkında daha fazla bilgi için.