İşletmeler İçin Sosyal Medya Yönetiminin En Önemli 10 Faydası

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:İşletmeler İçin Sosyal Medya Yönetiminin En Önemli 10 Faydası

Sosyal medya yönetimi, bir markanın Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn ve diğerleri gibi sosyal medya platformlarındaki varlığını yönetir. Marka bilinirliğini artırmak, web sitesi trafiğini artırmak ve sonuçta iş hedeflerine ulaşmak için sosyal medya ağlarında içerik oluşturmayı, yayınlamayı, analiz etmeyi ve bunlarla etkileşime geçmeyi içerir.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

 1. Sosyal medya yönetimi, sosyal medya kanallarında içerik oluşturmayı, yayınlamayı, tanıtmayı ve yönetmeyi içerir.
 2. Sosyal medya pazarlaması, bir işletmeyi potansiyel müşterilere tanıtan tüm sosyal medya faaliyetleri için kullanılan şemsiye terimdir.
 3. Sosyal medya reklamcılığı, insanları web sitesi gibi harici bir hedefe yönlendirmek için sosyal medyada ücretli reklamlar yayınlamaktır.
 4. Müşteriler günde 3-4 saatini sosyal medyada geçiriyor, bu da işletmelerin var olmasını önemli kılıyor.
 5. Sosyal medya yönetimi sayesinde müşterilerle çift yönlü iletişim yoluyla özgün ilişkiler kurulabilmektedir.
 6. Beğeniler ve takipçiler, ilgi çekici içeriklerle etkileşim sıklığı yoluyla zaman içinde müşterilerde güven oluşturarak web sitesi trafiği ve satışları oluşturur.
 7. Sosyal medya yönetiminde başarılı olmak için işletmelerin sürekli olarak ürün veya hizmetleri zorlamak yerine (me me me yaklaşımı) içeriklerini müşterilerinin isteklerine yönelik hale getirmeleri gerekmektedir.
 8. Müşteri avatarlarını anlamak, Facebook veya Instagram gibi en aktif oldukları önemli platformların seçilmesine yardımcı olur; Kadınlar çoğunlukla Pinterest’i kullanırken, profesyoneller çoğunlukla LinkedIn’i kullanıyor.
 9. Şirketinizin misyon beyanını doğru bir şekilde temsil eden ve iletişim bilgilerini içeren ilgi çekici profiller oluşturmak, daha fazla takipçi çekmenize yardımcı olacaktır.
 10. İstenilen kitleye ulaşmak için sponsorlu gönderiler veya etkileyici pazarlama yoluyla ücretli tanıtım gerekli olabilir, ancak organik erişim hala bir rol oynamaktadır.

Sosyal Medya Yönetimi Vs. Sosyal medya pazarlamacılığı

 1. Videoda sosyal medya pazarlaması ve sosyal medya yönetimi tartışılıyor.
 2. Sosyal medya pazarlaması, Facebook, Snapchat, LinkedIn ve Instagram gibi platformlarda ücretli reklamları içerir.
 3. Sosyal medya yönetimi, gönderiler oluşturarak ve takipçilerle etkileşim kurarak müşterilerin sosyal profillerini yönetmeyi içerir.
 4. Her iki hizmet de işletmelere sahip oldukları trafik (sosyal medya yönetimi) veya ödedikleri trafik (sosyal medya pazarlaması) açısından fayda sağlar.
 5. Sosyal medya yönetimini öğrenmek daha kolaydır ve tecrübesi olmayan yeni başlayanlar için iyi bir seçenektir.
 6. Ücretli reklamlar yoluyla satış oluşturma ile organik erişim arasındaki fark nedeniyle sosyal medya yönetimi için tutucular genellikle sosyal medya pazarlamaya göre daha düşüktür.
 7. Sosyal medya pazarlamasının öğrenilmesi daha fazla zaman gerektirir. Yine de, başarılı reklam kampanyaları yoluyla önemli müşteri geliri sağlayabilecek yüksek gelirli bir beceri olarak kabul edildiğinden, elde tutma oranı daha yüksek olabilir.
 8. Her iki hizmeti de sunmak, işletmelerin müşterilerinin ihtiyaçlarını daha iyi karşılamalarına ve gerekirse ek yardım satmalarına olanak tanır.
 9. Sonuçta, bir hizmetin diğerine göre sunulması arasındaki seçim, beceri düzeyi, yeni beceriler öğrenmeye olan ilgi ve işletmeyi hızla büyütme veya zaman içinde kademeli olarak büyütme isteği gibi bireysel koşullara bağlıdır.
Tavsiye Edilen:  Kesintisiz Kahkaha için 70+ Komik Sohbet GPT İstemi

Sosyal Medya Yönetimi İçin Ne Kadar Ücret Alınır?

 1. Videoda sosyal medya yönetim hizmetlerinin nasıl fiyatlandırılacağı anlatılmaktadır.
 2. Fiyatlandırma yaparken göz önünde bulundurulması gereken beş şey vardır: faturalar, işletme giderleri, vergiler, haftalık çalışma saatleri ve saatlik ücret.
 3. Paketleriniz müşterinizin hedeflerine ve gereksinimlerine bağlı olacaktır.
 4. Sosyal medya pazarlaması ve yönetimi farklıdır ancak birlikte veya ayrı ayrı sunulabilir.
 5. Paketler, müşterinizin hedeflerine göre elde ettiği değere odaklanmalıdır (örneğin, mevcut kitleyi korumak veya hızla artan büyüme).
 6. Video içeriğinin oluşturulması grafiklerden daha uzun sürer, dolayısıyla bu hizmet sunuluyorsa daha yüksek fiyatlandırılmalıdır.
 7. Pasif gelir akışları için e-kitaplar veya mini kurslar gibi yönetim hizmetlerinden daha fazlasını sunun.
 8. Kişisel deneyim, daha düşük bir fiyat noktasından başlamayı ve beceriler geliştikçe artmayı önerir (örneğin, 4 Instagram gönderisi için ayda 150 ABD doları, daha sonra ayda 1000 ABD dolarının üzerinde).
 9. Videoda verilen fiyatlar internette görülen genel rakamlardır ancak bireysel koşullara göre değişiklik gösterebilir.
 10. Fiyatların belirlenmesinde para zihniyeti önemlidir; sunduğunuz değere inanın ve zaman içinde becerileriniz geliştikçe değerinizi sormaktan korkmayın.

Sosyal Medya Yöneticisi Olmanın Faydaları

 1. Sosyal medya yönetimi, insanlarla yeni ve heyecan verici yollarla bağlantı kurmanıza olanak tanıyan eğlenceli ve yaratıcı bir kariyerdir.
 2. Bir sosyal medya yöneticisi olarak müşterilerinizin hedef kitleleriyle daha derin bir düzeyde bağlantı kurmasına yardımcı olacak ilgi çekici içeriklerin hazırlanmasından sorumlu olacaksınız.
 3. Rol, başarıya ulaşmak için yaratıcılık, stratejik düşünme ve sürekli öğrenmeyi gerektirir.
 4. Etkili ve heyecan verici içerik oluşturmak için diğer yaratıcı kişiler, pazarlamacılar ve iş liderleriyle işbirliği yapabilirsiniz.
 5. Bir sosyal medya yöneticisi olarak yapabileceklerinizin sınırı yoktur; yeni fikirler deneyerek ve yeni formatlar deneyerek hayal gücünüzü çılgına çevirebilirsiniz.
 6. Sosyal medya yöneticisi olmak, en heyecan verici ve yenilikçi kampanyalardan bazılarının ön saflarında yer almak anlamına gelir.
 7. İleriyi düşünen şirketler, girişimler ve markalarla çalışarak onların yeni kitlelere ulaşmalarına ve unutulmaz deneyimler yaratmalarına yardımcı olacaksınız.
 8. Sosyal medya yönetimi, yaşam tarzı tercihlerinize uygun olarak evden veya ofis ortamında çalışma konusunda özgürlük ve esneklik sunar.
 9. Sosyal medyanın bu kadar küresel bir alan olması nedeniyle, bu kariyer yoluna devam etmek isteyenler için dünya çapında pek çok fırsat mevcut.
 10. Genel olarak, sosyal medya yöneticisi olmak etkilidir çünkü kişinin eğlenirken dünyayı etkilemesine olanak tanır!
Tavsiye Edilen:  2023'te Video Konferans için En İyi Web Semineri Yazılımı

Sosyal medya yönetimi şirket içinde yapılabilir veya bir sosyal medya yönetim ajansına dışarıdan sağlanabilir. Etkili sosyal medya yönetimi, işletmelerin marka bilinirliği oluşturmasına, müşterilerle etkileşim kurmasına, trafik ve geliri artırmasına yardımcı olabilir.