İşletmeniz için Google Yorumlarını Nasıl Alabilirsiniz?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:İşletmeniz için Google Yorumlarını Nasıl Alabilirsiniz?

“Taraflar arasında belli bir güven olmazsa işlem gerçekleşmez. Hangi sözler verilirse verilsin ya da anlaşma ne kadar iyi görünse de, hiçbir müşteri, söz verdiğiniz şeyi yerine getirebileceğinize inanmadığı sürece, zorlukla kazandığı paradan vazgeçmeye istekli olmayacaktır.”

yazar olarak Josh Kaufman Yukarıda da belirttiğimiz gibi güven, herhangi bir işletmenin başarısı için kritik öneme sahiptir. Bu hem B2C hem de B2B organizasyonları için geçerlidir.

Peki internette güven oluşturmanın en iyi yolu nedir? İşletmenizin web sitesine birinci taraf incelemelerini eklemek bir başlangıçtır, ancak bu, potansiyel müşterilerinizin gözünde güvenilir mi?

Veriler, üçüncü taraf incelemelerinin güven oluşturmada altın standart olduğunu gösteriyor. Google’dan daha fazlasını alırken Saniyede 63.000 aramaGoogle Benim İşletmem (GMB) profilinizde yorum almak, herhangi bir dijital pazarlama kampanyasının kritik bir parçasıdır.

Bir arama motoru kullanıcısı yerel amaçla bir arama yaptığında, işletmelerin yerel harita paketi (yukarıdaki gibi) genellikle arama motoru sonuç sayfasının üst kısmında görünecektir.

Google İncelemeleri İşletmeniz İçin Neden Önemli?

Arama sonuçlarının en üstünde görsel olarak temsil edilmenin işletmeniz üzerinde büyük bir olumlu etki yaratabileceği sezgisel görünüyor. Potansiyel bir müşterinin ürün veya hizmetlerinizi aradığı bir sonraki seferde markanızın ön planda ve merkezde görünmesini sağlamak, satışları artırmaya yönelik kanıtlanmış bir pazarlama stratejisidir. Rakamlar bunu doğruluyor.

Yakın zamanda yapılan bir çalışmada WomplyÇeşitli eyalet ve sektörlerdeki 200.000’den fazla ABD işletmesi, gelir rakamlarıyla birlikte analiz edildi. Çalışma şunu buldu: Ortalama puanı 3,5 ile 4,5 arasında olan (5 üzerinden) işletmeler, diğer tüm puanlardan daha fazla gelir elde ediyormükemmel derecelendirmeye sahip işletmeler de dahil.

Birkaç olumlu üçüncü taraf incelemesine sahip olmak (mükemmel olmasalar bile), güven oluşturmanıza ve daha fazla gelir elde etmenize yardımcı olabilir.

Aşağıdaki veriler Moz aynı zamanda GMB incelemelerinin sıralamalarınız üzerindeki etkisini de gösterir.

Hem Harita Paketi sıralamalarında hem de yerel organik sıralamalarda (düşünün: on mavi bağlantı), inceleme sinyalleri ilk üç sıralama faktörü arasında yer alıyor.

Sonuç olarak – çevrimiçi incelemeler güven oluşturur ve markanızın görünürlüğünü artırır.

Profesyonel yardım istiyorsanız Austin veya Houston’daki SEO şirketlerinden yardım almakta utanılacak bir şey yok. Sürecimizin işletmenizin büyümesine nasıl yardımcı olabileceğini öğrenmek için bugün WIX ile iletişime geçin!

Bir Müşteriden Google İncelemesi Nasıl İstenir?

Google’da müşteri yorumlarını nasıl alacağınızı öğrenmenin işinizi büyütmenin uygulanabilir bir yolu olduğu açıktır, ancak en iyi yaklaşım nedir?

Tavsiye Edilen:  Sponsorlu içerik için daha çekici içerik oluşturmak amacıyla ChatGPT'yi kullanma

Google birkaç ipucu veriyor Bu yönergelerden biri olan “Yorumlar yalnızca dürüst ve tarafsız olduklarında değerlidir. (Örneğin işletme sahipleri, yorum karşılığında müşterilere teşvik sunmamalıdır.)”

Kime Sormalı

Müşterilerinize sorun; hepsine. Diğer pazarlamacılardan, şirketlere yalnızca mutlu müşterilerden GMB incelemeleri yazmalarını istemelerini tavsiye eden pek çok tavsiye gördüm. Ne yazık ki bu, Google’ın 12.04.2018 itibarıyla güncellenen metin inceleme kriterlerini ihlal etmektedir: “Olumsuz yorumları caydırmayın veya yasaklamayın veya müşterilerden seçici olarak olumlu yorumlar talep etmeyin.”

Daha da önemlisi, yalnızca en mutlu müşterilerinizi seçmek, yukarıdaki çalışmanın bulgularına göre hareket etmenizi engelleyecektir; ortalama puanı 3,5 ile 4,5 arasında (5 üzerinden) olan işletmeler, diğer tüm puanlardan daha fazla gelir elde eder.

Kaliteli bir ürün veya hizmet sunduğunuzu varsayarsak, ortalama puanlarınızın yine de 3,5 ila 4,5 yıldız arasında olması ihtimali yüksektir. Araştırmanın bir diğer önemli bulgusu ise Daha fazla yoruma sahip olmanın gelir üzerinde ortalama puanınızdan daha büyük bir etkisi vardır.

Ne Zaman Sorulmalı

Müşterilerinizden, ürününüz veya hizmetinizle en aktif şekilde etkileşimde oldukları sırada yorum yapmalarını isteyin. Bu, B2C veya B2B olmanıza ve sektörünüze bağlı olarak birkaç farklı anlama gelebilir. Farklı senaryolarda Google incelemeleri almanın en iyi yolunun bazı örneklerini burada bulabilirsiniz.

Hizmet Verdikten Sonra

Sonuçları gerçek zamanlı olarak gösteren bir hizmet sunuyorsanız, tamamlandıktan sonra inceleme istemek çok basit bir davranış olacaktır. Bazı iyi örnekler çim bakımı şirketleri, güzellik uzmanları veya kuryelerdir. Kesin ve anında fayda sağlayan bir hizmet sunuyorsanız, tamamlandığında inceleme talebinde bulunun.

Daha az kesin veya gözle görülür faydalar sunan hizmet sağlayıcılar için bu daha zor olabilir. Örneğin, iş danışmanlığı ve B2B pazarlama, daha uzun teslim sürelerine sahip sonuçlar sunar. Danışmanlıktan elde edilen faydaların ortaya çıkması aylar veya yıllar alabilir.

Hizmetinizin faydalarının hemen sağlanamadığı durumlarda, inceleme talebinde bulunmadan önce bir bekleme süresini standartlaştırmanız daha iyi olabilir. Örneğin, bir müşteriyle sürekli danışmanlık yapmaya başladıktan sonra inceleme talebinde bulunmadan önce dört ay beklemeyi standart hale getirebilirsiniz.

Ürün Avantajı Sağlandıktan Sonra

Sattığınız ürünlerden elde edilen faydalar neredeyse her zaman gecikmeli olacaktır. İnternetten bir şey satın aldıktan bir hafta sonra satıcıdan inceleme isteyen bir müşteri hizmetleri e-postası aldığınızı hiç fark ettiniz mi?

Tavsiye Edilen:  Başlangıç ​​için 5 Etkili Marka Oluşturma Yöntemi

Bu satıcılar, ürünün faydasını görmeden ve yorum bırakmadan önce size ürünlerini kullanmanız için (en azından) bir hafta vermeleri gerektiğini biliyorlar. Daha erken, ürünün gerçek avantajı yerine teslimat hizmetini ve paketlemeyi gözden geçireceksiniz. Daha sonra yeni ürününüzün deneyimiyle o kadar da ilgilenmezsiniz.

Bir Ticaret Fuarında

Yıllardır yorum istemeden ürün ve hizmet sağlıyorsanız, ticari fuarlar ve ilgili sektör etkinlikleri arayı kapatmak için harika bir yol sağlar.

Başka bir Google Haritalar inceleme politikası da “Müşterilerden toplu olarak yorum talep etmeyin.” Endişelenmeyin; müşterilerden tek tek inceleme istemek, art arda olsa bile toplu istekle aynı şey değildir.

Bir ticaret fuarında gecikmiş incelemelerin kaydedilmesine karşı yapılabilecek yegane durumlardan biri, hepsinin aynı anda gelmesidir. Ocak ayındaki bir etkinlik sırasında çok sayıda yorum aldıysanız ancak yılın geri kalanında sessiz kalırsanız, çevrimiçi varlığınız zayıf görünecektir. Aslında, yakın zamanda 9’dan fazla yorum alan işletmeler, olmayanlara göre ortalama %52 daha fazla gelir elde ediyor.

Nasıl Sorulur

Müşterilerden Google incelemelerini nasıl isteyeceğinizi öğrenmek, “kim” ve “ne zaman” konularını daralttığınızda o kadar da korkutucu değildir. Öncelikle sonuncuyu belirleyelim Google’ın temel kuralları.

  • İncelemeler için asla para teklif etmeyin
  • Toplu olarak yorum istemeyin
  • İncelemelerinizi taramayın

Bu aynı zamanda yorum karşılığında indirim veya hediye verilmemesi anlamına da gelir. Bu, kişi veritabanınızın tamamına inceleme isteyen yaygın e-postalar gönderilmeyeceği anlamına gelir. Ve son olarak, bu, müşteri mutluluğunu ölçmemek ve ardından yalnızca olumlu müşterilerinizden yorum bırakmalarını istemek anlamına gelir.

Neden Google’ın kurallarına uymalısınız? Sonuçta bu kuralları çiğneyip çiğnemediğinizi tespit etmek onlar için zordur. Basitçe söylemek gerekirse, yukarıda referans verdiğimiz Womply çalışmasına göre, daha fazla yoruma sahip olmak, mükemmel bir yıldız derecelendirmesine sahip olmaktan daha önemlidir.

İnceleme sürecini otomatikleştirmek, yeni ve tutarlı incelemeler oluşturmanın en iyi yoludur.

  • SMS planlama sürecinizin bir parçası olarak inceleme isteyin
  • E-posta teklif/fatura sisteminizde inceleme isteyin
  • Satıştan sonra otomatik takip e-postasıyla inceleme isteyin
  • Mağazada ödeme sırasında inceleme isteyin

Müşterilerden Google incelemeleri istemeye yönelik bu yöntemler, ilgili tüm yönergeleri izleyerek mesajlarınızı kişiselleştirmenize olanak tanır.

Google İnceleme Bağlantısı Nasıl Oluşturulur

Aşağıdaki bölümlerde Google incelemeleri için örnek istekler sunulacaktır. Çoğu otomatik sistem, Google inceleme bağlantınızı oluşturmanıza yardımcı olur. Aksi takdirde, Google’ın dört adımlı sürecini (mobil cihazlarda beş) takip ederek işletmeniz için bir Google inceleme bağlantısı oluşturun!

Tavsiye Edilen:  Pazarlama Planınızda Etkileşimli Testlerin Gücü

Google İnceleme E-posta Şablonu

Aşağıdaki şablon, ürün/hizmet takibinizin bir parçası olarak Google’da inceleme istemenize yardımcı olabilir.

Konu satırı: hizmetiniz nasıldı [insert your company name]?

MERHABA [insert customer’s first name],

İzin verdiğin için teşekkürler [insert your company name] sana hizmet ediyorum! İşletmenizi içtenlikle takdir ediyoruz ve sizi müşterimiz olarak görmekten mutluluk duyuyoruz.

Görüşleriniz bizim ve potansiyel müşterilerimiz için önemlidir. Bugün bize bir Google incelemesi bırakmak için birkaç dakikanızı ayırırsanız, ekibimiz için çok şey ifade eder.

Deneyiminizi bize anlatmak için bu bağlantıya tıklayın: [insert Google review link]

Başka sorularınız varsa veya ekibimizden biriyle konuşmak istiyorsanız lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. [include contact link or phone number here]!

Tekrar teşekkürler,

[account manager’s name]

Bu, potansiyel bir e-postanın yalnızca bir örneğidir ve ürününüze veya hizmetinize bağlı olarak farklılık gösterebilir. Bir planlama sistemi kullanıyorsanız, muhtemelen şirketinizin markasını da dahil edebilecek, arasından seçim yapabileceğiniz görsel olarak çekici bazı Google işletme inceleme e-posta şablonları olacaktır.

Google İnceleme SMS Şablonu

Bunun yerine Google’a inceleme isteklerini SMS yoluyla gönderirseniz ne olur? Randevu veya ev ziyareti gerektiren birçok işletme, müşterilerle iletişim kurmak için otomatik kısa mesaj hizmeti kullanır.

O kanalda beklenen dil nedeniyle kısa mesajlarınız çok daha kısa ve öz olacaktır. Müşterilerden SMS yoluyla yorum bırakmalarını nasıl isteyebileceğinizi gösteren aşağıdaki örneğe bakın.

MERHABA [insert customer’s first name]güvendiğiniz için teşekkür ederiz [insert your company name]. Geri bildiriminizi burada duymak isteriz: [insert Google review link]

İşletmenizin SEO’sunu Bugün Geliştirmek için WIX’a Güvenin

Houston veya Austin’de etik bir SEO şirketi mi arıyorsunuz? WIX, kuruluşundan bu yana Houston’da yerel SEO pazarlaması sağlıyor! Yaklaşık 40 yıldır sizinki gibi işletmelerin büyümesine yardımcı oluyoruz.

Ücretsiz bir pazarlama danışmanlığı planlamak için bugün bizimle iletişime geçin stratejistlerimizden biriyle.