İşletmeniz için Marka Adı Nasıl Oluşturulur?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:İşletmeniz için Marka Adı Nasıl Oluşturulur?

Şirketiniz için bir marka adı yaratmaya gelince, çok seçici. Açıkçası, bir beyin fırtınası oturumu sırasında ortaya çıkan ilk seçeneği tercih ederseniz muhtemelen sorun yaşıyorsunuz demektir. Marka adınız işletmenizin bir uzantısıdır. Bu, seçtiğiniz adın, ürününüz ve/veya hizmetinizle sağladığınız değeri doğru şekilde temsil etmesi gerektiği anlamına gelir.

Bir marka adı nasıl seçilir

İşletmeniz için nasıl marka adı oluşturacağınıza ve kaçınmanız gereken en yaygın hatalara ilişkin birkaç ipucuna bakalım.

Dışarıdan yardım almanız gerekip gerekmediğini anlamak

Şirketiniz için bir marka adı oluşturmak çok fazla yaratıcılık gerektirir. Ortalıkta çok fazla rekabet varken, bir işletme adını markalamak her zamankinden daha zor.

Bir marka adı yaratma konusunda yaratıcı ateş gücünüz ve stratejiniz varsa kesinlikle dışarıdan yardıma ihtiyacınız yoktur. Ancak marka isminin önemini anlayan, nitelikli ve tecrübeli bir ajansla çalışmak, iyi düşünülmüş ve yerinde bir karar vermenizi sağlayacaktır.

Bir ajansın fikirlerinin sizinkinden daha iyi olacağının garantisi yoktur, ancak etkili marka danışmanlığı hizmetleri sunma konusunda geçmişi olan bir ajans bulursanız, işe yarayan bir sürece sahip olduklarından emin olabilirsiniz.

Çok sayıda potansiyel ad oluşturun

Ne kadar iyi olduğunun bir önemi yok düşünmek İlk tercihiniz, markanız için çok sayıda potansiyel isim üretmelisiniz. Sevdiğiniz bir marka adını bulduğunuzda, URL’nin zaten başka biri tarafından satın alındığını bulmaktan daha hayal kırıklığı yaratan bir şey yoktur. Bir grup insanı toplayın ve tüm yaratıcı enerjinizi harcayana kadar beyin fırtınası yapın. Daha sonra seçimlerinizi objektif bir şekilde sıralamaya başlayabilirsiniz.

Markanızı yansıtmayan isimleri atın

Bir isim kulağa akıllıca gelebilir ancak markanızı yansıtıp yansıtmadığını kendinize sormalısınız. Şirketiniz için bir marka adı seçmek, misyon beyanınıza uzun, dikkatli ve objektif bir bakış açısı getirmenizi gerektirir. Marka adınız hedeflerinizi yansıtıyor mu? Markanızı adlandırırken objektif kalmanız çok önemlidir.

Tavsiye Edilen:  E-ticaret ürün açıklamaları için AI tarafından oluşturulan içerik

İşletmenizin marka adını test etme

Sırf size ve takımınıza harika gelen bir isim seçmiş olmanız bunun sayı sayacağı anlamına gelmez. İş dünyasında yapılmaya değer her şey gibi, onu da sıkı bir test aşamasından geçirmeniz gerekecek.

Marka adınızı test ederken cevaplamanız gereken sorular şunlardır:

  • Adınızı hatırlamak kolay mı?
  • Yüksek sesle söylendiğinde kulağa ne kadar iyi geliyor?
  • Adınız kafa karıştırıcı mı?
  • Yazımı ne kadar kolay?
  • Markanızı yansıtıyor mu?
  • Adınız için kullanılabilir bir URL var mı?

Marka adınız test aşamasını geçemezse çizim tahtasına geri dönmeyi ciddi şekilde yeniden değerlendirmelisiniz. Test aşamasında hiçbir zaman tek bir isme fazla bağlanmamalısınız çünkü uymuyorsa onu atmak çok daha zor olacaktır.

Marka adınızı oluştururken eklemeniz gereken birkaç ipucu daha:

  • Yalnızca sizin ve birkaç arkadaşınızın anlayabileceği şakalardan veya kelime oyunlarından kaçının. Herkes tarafından anlaşılamıyorsa kullanmayın.
  • “Inc.” eklemekten kaçının. Gerçekten şirkete dahil olmadığınız sürece adınızın sonuna kadar.
  • Hoş bir deneyimi veya anıyı çağrıştıran bir isim gibi, müşterilerin duygusal olarak bağ kurabileceği bir isim seçin.
  • Gülünç derecede uzun bir isimden kaçınmaya çalışın.

Yaratıcılık en iyi arkadaşınızdır

Bir marka adı seçmenin en göz korkutucu yanı, daha önce yapılmamış bir seçim yapmaktır. Aklınıza gelebilecek her niş kelimenin haklarını talep eden milyonlarca işletme var. Bu nedenle, bir marka adını nasıl seçeceğinizi çözerken yaratıcılığınızın en iyi arkadaşınız olması gerekecek.

Beyin fırtınası süreci sırasında işletmenizin mesajını akıllıca ileten bir marka adı aramaya çalışın. Örneğin, ayakkabı şirketi “Reebok” basitçe alternatif bir yazılıştır. rebokAfrika’da bulunan bir antilop. Hepimizin bildiği gibi antiloplar hızlı olmalarıyla tanınırlar ve Reebok’un izleyicilerine vermek istediği mesaj da tam olarak budur.

Bir başka harika örnek de Danca deyiminden gelen “Lego”dur. bacak tanrısı“iyi oyna” anlamına gelen bir terim. Açıkçası, Lego’nun markası misyon beyanını iletme konusunda harika bir iş çıkarıyor.

Tavsiye Edilen:  Eğitimde Nişinizi Nasıl Bulabilirsiniz (5 Basit Adım ve Fikir)

Marka ismi seçerken kaçınılması gereken hatalar

Marka ismi seçerken kaçınmanız gereken birkaç hatadan zaten bahsettik, ancak yanlış seçim yapmanız durumunda başınızı belaya sokabilecek büyük hatalardan henüz bahsetmedik. İşletmelerin marka adını nasıl seçeceklerini belirlerken yaptıkları en yaygın hatalardan bazılarına bakalım.

Yerel bir isim almak

Yeni işletmelerin bulundukları şehrin, eyaletin veya bölgenin adını alması oldukça yaygındır. Örneğin: “İç İmparatorluk İklimlendirmesi.”

Inland Empire, Güney Kaliforniya’da, Los Angeles’tan yaklaşık bir saat uzaklıkta bulunan bir bölgedir. Bu isim, şirket küçükken ve İç İmparatorluk içinde yer alırken işe yarayabilir, ancak diğer bölgelere ve ilçelere genişlemek istediklerinde ne yapacaklar? Müşteriler yalnızca tek bir alana hizmet verdiklerini düşünecekleri için isimleri bir engel haline gelecektir.

Bilinmeyen bir isim seçmek

Reebok ve Lego, belirsiz kelimeleri ve cümleleri başarılı bir marka ismine dönüştürmede başarılı olan şirketlerin harika örnekleridir. Ancak “Reebok” ve “Lego”nun hecelenmesi kolay, söylenmesi rahat ve en azından akılda kalıcıdır.

Şirketinizin adını verme “Biz en iyisiyiz” Antik Yunancada kağıt üzerinde harika görünebilir, ancak gerçek kelime veya ifade yüksek sesle söylendiğinde sezgisel mi geliyor yoksa kafa karışıklığına neden oluyor mu? Çoğu insan “özel mesajınızı” anlamaya çalışarak zamanını boşa harcamaz ve başka bir işe geçer.

Sıkıcı bir isim seçmek

Kesinlikle çok belirsiz olmak istemezsiniz, ancak yine de yaratıcı olmanız gerekecek. Düz ve sıkıcı bir isim için çok fazla rekabet var. Nişinizde lider iseniz, istediğiniz kadar sade ve düz olabileceğinizi unutmayın.

Örneğin Bank of America’yı ele alalım. Bu basit bir isim, ancak bankacılık sektöründe grubun en tepesinde yer alıyorlar, dolayısıyla bundan sıyrılabilirler. Sen daha yaratıcı olmak zorunda kalacak.

İşe yaramayan bir ismi değiştirmeye istekli değilim

Hepimiz insanız ve hata yaparız, ancak işinize yaramayacak bir isim seçebileceğiniz gerçeğini kabul etmeye istekli olmalısınız. Bu ismi ona bağlamış olsanız bile değiştirmeye istekli misiniz? Aksi takdirde inatçılığınız uzun vadede size zarar verecektir.

Tavsiye Edilen:  İşletmeniz için finansmanı nasıl güvence altına alırsınız?

Her şey duygularınızı denklemden çıkarmakla ilgilidir. Şirketinizin mesajını etkili bir şekilde iletecek ve işe yaramayan şeyleri değiştirmeye istekli olacak ismi seçin. Aksi halde işinize zarar verebilecek hatalarla yaşamak zorunda kalırsınız.

Marka adınızı nasıl seçeceğinizi bilmek denklemin sadece ilk kısmıdır. Sizi tüm ortamlarda temsil edecek kalıcı bir marka oluşturmaya hazırsanız, başarılı markalar geliştirme konusunda uzun bir geçmişe sahip, nitelikli, tam hizmet veren bir pazarlama ajansına ihtiyacınız olacak.

WIX, başarılı pazarlama kampanyaları oluşturmaya ve işinizin mesajını etkili bir şekilde ileten marka adları geliştirmeye adanmış, yılların birikimine sahip, nitelikli bir ekibe sahiptir. İşletmenizi bir sonraki aşamaya taşımak için pazarlama stratejisi, logo tasarımı, SEO hizmetleri ve diğer temel unsurları sunuyoruz.

WIX’un iş hedeflerinize ulaşmanıza nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için, bugün bizimle iletişime geçin!