İşletmeniz İçin Sosyal Medya Bütçesi Nasıl Oluşturulur?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: İşletmeniz İçin Sosyal Medya Bütçesi Nasıl Oluşturulur?

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

Ortalama bir ABD kuruluşunun arasında herhangi bir şey harcadığını biliyor muydunuz? 72.000$ ve 126.000$ sosyal medya hizmetlerinde?

Düşük aralıkta bile, bu şansa bırakmak için oldukça büyük bir rakam – eğer para israf etmek istemiyorsanız, tabii ki. Tam da bu nedenle, makul bir sosyal medya bütçesi oluşturmak başarınız için çok önemlidir.

Ancak bütçenizi doğru şekilde nasıl oluşturabilirsiniz? Doğru sosyal medya platformlarına nasıl yatırım yapılır? Ve sosyal medyanın bu kadar sık ​​çalkaladığı hızlı değişim rüzgarlarıyla nasıl başa çıkabilirsiniz?

Bu yazıda, sosyal medya bütçelemesinin bazen fırtınalı denizlerinde nasıl gezineceğimize (ve bu süreçte nasıl aklı başında kalacağımıza) bir göz atacağız.

Sosyal medya bütçesi nedir?

Sosyal medya bütçesi, kuruluşunuzun sosyal medya faaliyetleriyle ilişkili maliyetleri karşılamak için ayırmak istediğiniz para miktarı için bir plandır. Buna aşağıdakiler dahildir, ancak bunlarla sınırlı değildir:

 • Tıklama başına ödeme kampanyaları ve sponsorlu gönderiler dahil olmak üzere reklamcılıkla ilgili maliyetler
 • Ücretli sosyal medya yönetim araçlarının kullanım ücretleri
 • Serbest yazarlar ve grafik tasarımcılarla sözleşme yapmak gibi içerik oluşturmayla ilgili maliyetler
 • Influencer kampanyaları için ücretler
 • Analitik ve raporlama araçlarıyla ilişkili maliyetler
 • Kuruluşunuzun sosyal medya faaliyetleri ile ilgili diğer harcamalar

Sosyal medya bütçelerinin üç ana çeşidi vardır: sabit bütçe, esnek bütçe ve sıfır bütçe.

Sabit Bütçe

Sabit bir sosyal medya bütçesi, kur ve unut modeliyle çalışır. Genellikle yıllık veya üç aylık olarak hesaplanır ve her ay sosyal medyaya aynı miktar tahsis edilir.

Bu tür bir bütçe, sınırlı kaynakları olan veya sosyal medyada harcayacak çok parası olmayan kuruluşlar için en iyi sonucu verir. Ayrıca, herhangi bir esneklik için onay almanın çok yavaş bir süreç olduğu daha büyük kuruluşlar için de işe yarar.

Sonuç olarak, sabit sosyal medya bütçeleri iyidir. Bununla birlikte, sosyal medyanın ışık hızında hareket etme eğiliminde olduğu göz önüne alındığında, sabit bir bütçe, sürekli değişen bir pazara uyum sağlamaya çalışan kuruluşları zorlayabilir.

Giriş yap…

Esnek Bütçe

Adından da anlaşılacağı gibi, esnek bir sosyal medya bütçesi tam da bu: esnek. Bütçeyi kuruluşunuzun ihtiyaçlarına göre uyarlayabilirsiniz. Örneğin, planlanmamış bir haber olayına yanıt vermek için bir sosyal medya kampanyası yürütmek istiyorsanız, maliyeti karşılamak için daha fazla fon ayırabilirsiniz.

[Banner][Hire the Perfect Social Media Manager][Find Them on Mayple. Hand-picked vetted experts, hire in 72 hours.][Get Started][https://www.mayple.com/welcome-v4/?utm_content=blog-banner-social-media-budget][blue]

“Esnek” bir bütçenin mutlaka “sınırsız” bir bütçeye eşit olmadığını unutmayın. Çoğu zaman, esnek bütçeler yalnızca iş arkadaşlarınızın bütçeleri kadar esnektir. Başka bir deyişle, ihtiyacınız olan esnekliği elde etmek için muhtemelen birinden bütçelerinin bir kısmını “borç vermesini” istemeniz gerekecektir.

Sebep #2192, iş arkadaşlarına iyi davranmalısın.

Sıfır

Popüler inanışın aksine, “sıfır sosyal medya bütçesi”, kendi araçlarınızı ve içeriğinizi cebinizden ödeyeceğiniz anlamına gelmez. Genel olarak, “sıfır” bir bütçeniz olduğunda, sosyal medya kumbaranızda sıfır dolarla başlarsınız ve yürütmek istediğiniz her bir kampanya için onay istemeniz gerekir.

Bu tür bir bütçeleme, sosyal medya yöneticileri, raporlama yöneticileri ve kuruluş için tam bir baş belası olabilir.

İdeal bir dünyada, en azından büyük bir sabit bütçeyle veya iş arkadaşlarınızdan para almak zorunda kalmayacağınız esnek bir bütçeyle çalışırsınız.

Ama gerçek dünyada, şansın var irade en azından bir dereceye kadar sınırlandırılmalıdır.

Tavsiye Edilen:  Sosyal Medya Rehberi: Hedef Kitlenizi Hedeflemek

Neden bir sosyal medya bütçeniz var?

Bu noktada, herhangi birinin sosyal medyayı değerli bir pazarlama kanalı olarak görmezlikten gelebileceğine inanmak zor.

Yine de para, beğenilerden daha yüksek sesle konuşur.

Dolayısıyla sosyal medya bütçeniz olması için bir neden varsa o da şudur: Sosyal medyaya para ve kaynak ayıran bir kuruluş, sosyal medyayı ciddiye aldığını gösterir.

(Dijital) kağıda belirlenmiş bir sosyal medya bütçeniz olduğunda, insanlar sadece çevrimiçi oynamadığınızı bilirler. Ve planınızı gerçekten uygulayabileceğinizi biliyorsunuz.

bu değil sadece Bu nedenle sosyal medya bütçeleri önemlidir.

Etkinizi artırın

Bir sosyal medya bütçesine sahip olmak, kuruluşunuz için doğru hedefleri, beklentileri ve KPI’ları belirlemenize yardımcı olabilir. Bir bütçe hazır olduğunda, kuruluşunuzun neleri karşılayabileceğini ve bunun ne kadara mal olacağını tam olarak bilirsiniz.

Bu, takip edebileceğiniz bir plan oluşturmanıza yardımcı olur ve yönetici(ler)inizin para karşılığında ne alabileceklerini anlamalarına yardımcı olur. Sonuç olarak, bütçenizi daha akıllıca kullanabilir ve marka bilinirliğini, dönüşümleri ve geliri artırabilirsiniz (yalnızca en son trendleri takip edip kaynakları boşa harcamak yerine).

Doğru izleme araçlarını edinin

Sonuçlarınızı takip etmiyorsanız nasıl yaptığınızı bilemezsiniz. Gerçekten de, kampanyalarınızın nasıl çalıştığını ve sosyal medya faaliyetlerinizin yatırım getirisini görmek, özellikle de doğru izleme araçlarına sahip değilseniz göz korkutucu bir görev olabilir. Çabalarınızın sonucu etkilediğini kanıtlamadan, daha fazla bütçeniz olamaz ve sonunda bir kısır döngüye girersiniz.

Net, onaylanmış bir sosyal medya bütçesine sahip olmak temellerinizi kapsar ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur. Ayrıca, gelecek yıl daha da iyi bir bütçe elde etmenize yardımcı olacaktır (ve belki sonunda küçük bir ekip olma mücadelesine de son verebilirsiniz).

Ücretli reklamlardan yararlanın

Sosyal medya tamamen organik gönderilerden ibaret değildir. Ücretli sosyal, sizin için harika bir fırsat istek dokunmak için Buna göre Devletçi2022’de sosyal medya reklam harcamalarının 226 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor, bu da pazarlamacıların istekli olduğunu gösteriyor. yatırım sosyal reklamlarda.

Dahası, bunu tamamen doğru nedenlerle yapıyorlar. Örneğin, çoğu kişinin internet kullanıcıları ilgilerini çeken yeni ürün veya hizmetleri aramak söz konusu olduğunda sosyal reklamları yararlı bulurlar.

Gerçek bir sosyal medya bütçesi olmadan, sosyal reklamlara yatırım yapacak parayı bulmak imkansızdır. Ve ne yazık ki, gününüzü kurtarmayı bekleyen pazarlamacı Tom Cruise yok.

Sosyal medya bütçeniz ne kadar büyük olmalı?

İşlerin karmaşıklaştığı yer burasıdır.

Sosyal medya pazarlama bütçenizin ne kadar büyük olması, çoğu kapsayıcı sosyal medya stratejiniz, hedef kitleniz ve hedeflerinizle ilgili olan birçok faktöre bağlı olmalıdır:

 • Hedef kitleniz nasıl satın alıyor ve muhtemelen hangi kanallarda yer alıyor?
 • Kaç tane sosyal medya kanalı büyütmek istiyorsunuz?
 • Sosyal medya varlığınızın ne kadar güçlü olmasını istiyorsunuz?
 • Sosyal medya kanallarınızın halihazırda iyi durumda olup olmadığı
 • Ekibinizde kaç tane sosyal medya pazarlamacısı var?
 • Sosyal medya içeriğiniz için kaç tane serbest çalışanla çalışıyorsunuz?
 • Oluşturmak istediğiniz içerik türleri (resimler, videolar vb.)
 • Her gün kaç tane sosyal medya gönderisi göndermek istiyorsunuz?
 • Ne tür sosyal medya araçlarına ihtiyacınız var (temel bir sosyal medya yönetim aracına mı ihtiyacınız var yoksa daha gelişmiş analiz araçlarına mı ihtiyacınız var?)
 • Ne tür sosyal medya kampanyaları yürütmek istiyorsunuz?
 • Etkileyenlerle çalışmak isteyip istemediğiniz (ve hangi kalibrede olmaları gerektiği)
 • ihtiyacınız olsun ya da olmasın sosyal medya reklamcılığı bütçe

Hatırlamak: Sosyal medya pazarlama stratejinizi ve bütçenizi işletmenizin büyüklüğü ve sektörünüzle de ilişkilendirmelisiniz.

Yandaki fırın için bir sosyal medya pazarlama bütçesi oluşturmak bir şeydir; çok büyük bir Hizmet Olarak Yazılım için bir sosyal medya pazarlama bütçesi oluşturmak tamamen farklı bir olaydır.

Tavsiye Edilen:  COVID, Birçok Çevrimiçi Kurs Oluşturucunun İşini Nasıl Hızlı Başlattı?

Akılda tutulması gereken bazı genel yönergeler:

 • Çalışmalar küçük şirketlerin (<20 çalışan) pazarlamaya (her yıl) yaklaşık 30.000 ABD Doları ayıracağını gösteriyor. Orta ölçekli işletmeler (50 çalışana kadar) bu bütçeyi ikiye katlayarak 60.000 ABD Dolarına çıkaracak. Ve büyük işletmeler genellikle 100.000 dolardan fazla harcarlar.
 • B2B şirketleri genellikle gelirlerinin yüzde iki ila beşini pazarlamaya ayırırken, B2C şirketleri pazarlama için (sosyal medya harcamaları dahil) yaklaşık yüzde beş ila on arasında bütçe ayırır.
 • Bulunduğunuz sektör sosyal medya harcamalarınızı da etkileyebilir. Örneğin, Tüketim Malları sektöründeyseniz, sosyal medya içeriği kalabalığın arasından sıyrılmanın bir yolu olduğundan, muhtemelen sosyal medyaya daha fazla harcamanız gerekecektir. İstatistiksel olarak, bu sektördeki işletmeler yatırım yapıyor %28,5 sosyal medyadaki tüm pazarlama bütçelerinin. Aynı zamanda, İletişim ve Medya sektöründeki işletmeler pazarlama bütçelerinin %25,6’sını sosyal medyaya yatırıyor ve Bankacılık ve Finans sektörü pazarlama bütçelerinin yalnızca %11,7’sini sosyal medyaya ayırıyor.

Yine de bunların sadece basketbol sahası numaraları olduğunu unutmayın. Sosyal medyaya ne kadar para ayırabileceğinizi belirleyen birkaç faktör vardır:

 • Sen kimsin
 • En çok hangi sosyal medya ağlarını hedeflemek istiyorsunuz?
 • Ne tür bir sosyal medya stratejisi yürütmek istiyorsunuz?
 • Nasıl sosyal medya içeriği oluşturmak istiyorsunuz?

Ve dahası.

Hedeflediğiniz sosyal ağlar ne olursa olsun, hiçbir sihirli sayı sosyal medya başarınızı garanti edemez. Doğru bir sosyal medya stratejisi oluşturmanın sırrı, eşit derecede basit ve karmaşıktır: her şeyi iyice düşünün ve stratejik olun (taktiksel değil).

Sizi destekleyecek bir strateji olmadan trendlere atlamak, yağmurdan sonra bir ormanda çıplak ayakla yürümeye eşdeğerdir. Çamurlanacaksın, üşüyeceksin ve senin de yaralanma ihtimalin yüksek.

Sosyal medya bütçeniz neleri içermeli?

Tüm strateji ve planlama ayrıntılarının sıralandığını varsayalım. Paranız nereye gitmeli, sosyal medya bütçeleri genellikle neleri içeriyor?

Açıkçası, farklı işletmeler sosyal medya bütçelerini farklı şekilde oluşturabilir. Ancak her şeyi esaslara kadar daraltmak zorunda kalsaydık, bunlar şöyle olurdu:

 • İçerik oluşturma ve üretim
 • Sosyal medya reklamcılığı
 • Çalışan eğitimi
 • Yazılım araçları
 • Influencer ortaklıkları

Her birinin üzerinden geçelim.

İçerik oluşturma ve üretim

Sosyal medya içeriği, sosyal medyanın merkezinde yer alır.

Hedeflediğiniz sosyal medya ağları ne olursa olsun, içerik her zaman bir sosyal medya pazarlamacısı olarak yaptığınız işin merkezinde olacaktır. Dolayısıyla, bütçenizin gerçekçi ve kapsamlı olmasını istiyorsanız, içerik oluşturma ve üretim için bir miktar fon ayırdığınızdan emin olmanız gerekir.

Kaynak: eş zamanlama

Sosyal medya içerik bütçenizin grafik tasarım, metin yazarlığı ve video prodüksiyon maliyetlerini içermesi gerektiğini unutmayın. ile çalışabilirsiniz sosyal medya pazarlama ajansı veya bir sosyal medya danışmanı. Bir serbest çalışan tabanı veya dahili uzmanlar oluşturabilirsiniz – ne seçerseniz seçin, bütçenizin bunu karşıladığından emin olun.

İyi içerik üretimi ucuza gelmez. Neyse ki, sosyal medya içeriğini daha kolay (ve daha ucuz) hale getirmek için kullanabileceğiniz araçlar var.

En popüler araçlardan bazıları şunlardır:

Sosyal medya reklamcılığı

Birçok işletme bunu isteğe bağlı olarak kabul eder, ancak gerçek şu ki, sosyal medya stratejinizin eksik parçası sosyal reklamlar yayınlamak olabilir.

Tüm işletmelerin sosyal reklamlara ihtiyacı yoktur. Her şey işletme hedeflerinize, işletmenizin ne yaptığına ve ideal alıcınızın kim olduğuna bağlıdır. Ancak, dışlamamalısınız Tümü varsayımlara dayalı sosyal ağlar.

Bunun yerine, şeyleri test etmelisiniz. Örneğin, binlerce dolar yatırım yapmadan önce bir sosyal ağı test ederek başlayabilirsiniz. Birkaç günlüğüne 40$ veya 50$ reklam yayınlamak, belirli bir sosyal ağın buna değip değmeyeceği konusunda size daha iyi bir fikir verebilir. Bunu yapmak, reklam maliyetinizi düşük ve YG’nizi yüksek tutmanıza yardımcı olacaktır.

Tavsiye Edilen:  Google Workspace'te AI: Google E-Tablolar, Slaytlar, Dokümanlar ve Gmail

Çalışan eğitimi

Ekibinizin sosyal medya pazarlamasındaki en son trendler ve en iyi uygulamalarla güncel olmasını istiyorsunuz. Bu nedenle, pazarlama harcaması planlamanızın eğitimlerini de içerdiğinden emin olmalısınız.

Sosyal medya pazarlamacıları için en iyi öğrenme kaynaklarından bazıları şunlardır:

Yazılım araçları

Sosyal medya yazılımlarından en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, yaratıcı araçlardan daha fazlasına bütçe ayırmalısınız. Şuraya bakın:

 • Planlama ve gönderme yazılımı: Tampon, Hootsuiteveya planlanabilir (hepsinin ücretsiz sürümleri vardır ve ücretli sürümlerin maliyeti 5 ile 739 ABD Doları arasındadır)
 • Endüstri araştırma yazılımı: BuzzSumo (10 arama için ücretsiz, ücretli plan ayda 99 ABD dolarından başlar)
 • Influencer araştırma yazılımı: KıvılcımToro (5 arama için ücretsiz, ücretli plan ayda 38 ABD dolarından başlar)

Influencer ortaklıkları

Bu zor bir iştir, ancak etkileyici ortaklıklar tüm sosyal medya yaklaşımınızı havaya uçurabilir. Influencerlar hedef kitlenizin demografik bilgilerine daha kolay ulaşabilir, kendilerini daha güvenilir hissedecekler ve ürünlerinizi satın alma olasılığı yüksek olan kişilerle bağlantı kurmanıza yardımcı olacaklardır.

Tamamen sosyal medya açısından bakıldığında, etkileyici pazarlama, erişiminizi genişletebilir ve sizi iş rekabetinizde öne geçirebilir.

Etkileyici pazarlama yine de ucuza gelmiyor. Fiyatlandırma, sektörünüze, etkileyicinin ne kadar büyük olduğuna ve içerik türüne ve onlarla oluşturmak istediğiniz işbirliği türüne bağlı olacaktır. Sizden bahseden blog gönderileri için ödeme yapmak bir şeydir; ürünleriniz hakkında kapsamlı bir şekilde konuştukları video incelemeleri veya web seminerleri için ödeme yapmak tamamen farklı bir şeydir.

Sonuç olarak, influencer ortaklıkları işe yarıyor ve hizmet ettikleri sektör ne olursa olsun daha fazla pazarlamacı bu uygulamayla ilgileniyor. Aslında, etkileyici pazarlama o kadar hızlı büyüyor ki uzmanlar bu endüstrinin ulaşacağını tahmin ediyor. 4,5 milyar dolar 2023’te ABD’de gelir olarak, markanız için kesinlikle uygun bir kanal haline gelebilir.

Sosyal medya bütçenizi oluşturmaya başlayın

Sosyal medyanıza bütçe ayırma zamanı Şimdi.

İlk kampanyalarınızı başlatmadan önce araştırmanızı yapmalı ve liderliği erkenden satın almalısınız. Ve ister sabit ister esnek bir bütçeyle gidin, fonlarınızın işletme için yıllık maliyetlerinizi karşılaması gerekir. kampanyalar, ödeme yapan yaratıcılar ve doğru araçlara erişim.

Bunu yapmak her zamankinden daha önemli. Sosyal pazarlamada sahip olduğunuz seçenekler okyanusunda kaybolmak kolaydır. TikTok dünyayı ele geçiriyor, Instagram Z Kuşağı için fiili sosyal ağ haline geldi ve LinkedIn son birkaç yılda bazı ciddi değişiklikler geçirdi.

Odaklanmak ve sosyal medya yıllık maliyetlerinizin yolunda kalmasını sağlamak zordur. Ve başarının anahtarı bir sosyal medya oluşturmaktır. stratejirastgele sosyal medya toplamak yerine taktikler.

Sosyal medya artık sadece B2C için değil ve kesinlikle garip parti fotoğrafları paylaşmak için de değil. Pazarlamacılar için arka bahçenizde altın aramaktan daha değerli olan işletmeler ve müşteriler arasındaki iletişimi sağlayan bir platformdur. Ya da en azından ona yakın.

Peki, sosyal medya pazarlamasının hazine hazinesini kazmaya hazır mısınız? Öyleyse, kollarınızı sıvayın, hesap tablosunu çıkarın ve kazmaya başlayın. Müşterileriniz sizi bulmak için zaten aşağı iniyor.

[Banner][Hire the Perfect Social Media Manager][Find Them on Mayple. Hand-picked vetted experts, hire in 72 hours.][Get Started][https://www.mayple.com/welcome-v4/?utm_content=blog-banner-social-media-budget][orange]