İşletmenizin Bir Marka Hikayesine İhtiyacı Var mı?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:İşletmenizin Bir Marka Hikayesine İhtiyacı Var mı?

Herkes iyi bir hikayeyi sever. Masallardan efsanelere kadar iyi anlatılan bir hikaye hayal gücünü harekete geçirir, bizi daha fazla öğrenmeye zorlar ve en önemlisi dinlediğimizde uzun süre aklımızda kalır.

Büyük ve küçük markaların pazarlama stratejilerinde hikaye anlatımından yararlanmaya başlaması şaşırtıcı olmasa gerek. Marka hikayeleri, miraslarına dair hikayeler anlatmaktan ürünleri etrafında hikayeler oluşturmaya kadar, hedef kitlenizle duygusal olarak bağlantı kurmanın harika bir yoludur.

Bu yazıda, bir marka hikayesini pazarlama stratejinize neden ve nasıl dahil etmeniz gerektiğini keşfedeceksiniz.

Marka hikayesi nedir?

Bir marka hikayesini neden ve nasıl geliştirip pazarlama planınıza entegre etmeniz gerektiğine dalmadan önce, marka hikayesiyle ne kastettiğimizi ele alalım.

Pazarlamada amacımız yalnızca potansiyel bir müşterinin işletmenizi bulma ve değerlendirme şeklini şekillendirmek değil, aynı zamanda ürün veya hizmetler için sizinle etkileşime girdikten sonra işletmenizi nasıl görmeye devam ettiklerini de şekillendirmektir.

Marka hikayeniz, insanların şirketiniz hakkında hissettikleri, şirketinizle ilişkilendirdikleri duygular, şirketinizin desteklediğini düşündükleri değerler ve ürün veya hizmetlerinizle ilişkilendirdikleri kalitedir.

İlgi çekici bir başlangıç ​​hikayesi, bir marka hikayesi için harika bir yapı taşı olsa da, bunun her marka hikayesinin önemli bir unsuru olduğu fikrine kapılmayın. Bunun yerine marka hikayenizi, insanların işletmeniz ve markanız hakkında nasıl hissedeceğini belirleyen, devam eden bir anlatı olarak düşünün.

Neden marka hikayenize odaklanmalısınız?

İster inanın ister inanmayın, şu anda işletmenizin marka hikayesini yazıyorsunuz. Bundan kaçınamazsınız. Ancak onu şekillendirmeyi bir öncelik haline getirmeye karar verebilirsiniz.

Boyadığınız marka hikayesi, hedef kitlenizin, potansiyel müşterilerinizin, müşterilerinizin ve marka şampiyonlarınızın size baktığı merceği renklendirecektir. Tutarlı marka geliştirme stratejinizi sürdürmek için müşteri yaşam döngüsünün her aşamasında onlara aynı tutarlı anlatının sunulması önemlidir.

Tavsiye Edilen:  Bir PPC-Ajansı Sahibinden 8 Zor Gerçek: PPC Yöneticinizden En İyi Şekilde Nasıl Yararlanabilirsiniz?

Bir an için marka hikayenizi, insanların şirketinizi gördüğü gerçek anlamda renkli bir mercek olarak düşünün. Diyelim ki bir danışmanlık firmanız var ve güven sizin temel değer önerinizdir. Şimdi mavi rengin bu güveni temsil ettiğini söyleyelim. Müşteriniz veya potansiyel müşteriniz markanızla her etkileşime girdiğinde, marka değerinizi korumak için bu merceğin daha fazla maviye boyanması gerekir. Peki ya açgözlü gibi görünen, eğitimsiz bir satış elemanıyla uğraşırlarsa? Bu etkileşim onların şirketinizi nasıl gördüklerini etkiler, marka hikayenizin merceğini renklendirir. Açgözlü satış elemanınız mavi merceğinizi yeşille renklendirdi ve güvenilir mavi renk tonuna açgözlü yeşili eklediğimizde şirketinizi gördükleri renk artık daha kahverengi. Bu merceği orijinal mavi tonuna döndürmek için artık daha çok çalışmanız gerekecek.

Markanız nasıl başlamış olursa olsun veya nereye doğru gidiyor olursa olsun, marka hikayeniz benzersizdir. Hiçbir iki marka aynı değildir. Başka bir şirketle aynı ürünleri satıyor olsanız, aynı coğrafi bölgede faaliyet gösterseniz veya aynı hedef kitleyi paylaşıyor olsanız bile hikayenizi ve markanızı benzersiz kılmanın yolları vardır.

Bir marka hikayesi, hedef kitlenize yalnızca güveni ve ne yaptığınızı anlamalarını teşvik eden bir anlatı sunmakla kalmaz, aynı zamanda markanıza yürek katarak gerçekten anlamlı bağlantılar kurmanıza yardımcı olur. Hikayenizi ister pazarlama ve reklamcılık yoluyla, ister kişisel etkileşimleriniz aracılığıyla anlatın, bu bağlantılar uzun yıllar boyunca marka bağlılığı ve savunuculuğu oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Marka hikayenizi şekillendirmek

Odaklanacağınız ilk hikaye sizin hikayenizdir. Temel soruları ele alarak başlayın. Amacınız ne? Vizyonunuz nedir? Ne tür insanları işe alıyorsunuz? Kuruluşunuz için ne tür değerler önemlidir?

Sürecin bu aşamasında en önemli şey dürüstlüktür. Odak noktanız en yetenekli kişileri işe almaksa, en duyarlı kişileri işe almaya odaklandığınızı söylemeyin. Hiçbir şey gevşek bir şekilde tutulan temel değerlerden daha kötü olamaz.

Tavsiye Edilen:  Threads Hesabı Kalıcı Olarak Nasıl Silinir?

Şirket olarak kim olduğunuza dair gerçek bir fikir edindikten sonra vizyonunuzu aktarmaya odaklanın. Dahili olarak başlayın. Şirketinizin her seviyesinde temel değerlerinizin temsil edildiğinden emin olun. Değerleriniz ve misyonunuz doğrultusunda iletişim kurmaya başlayın; çalışanlarınız bu değerleri içselleştirecek ve misyonunuzu daha iyi yerine getirecektir.

Marka hikayenizin içselleştirilmesinin yanı sıra pazarlamanızda marka hikayenizi hedef kitlenize ulaştırın. İçeriğinizin ve metninizin, tasarımınızın, fiyatlandırma stratejinizin ve en önemlisi eylemlerinizin anlatmak istediğiniz hikayeyi güçlendirdiğinden emin olun.

Siz büyümeye devam ettikçe hikaye anlatımı asla gerçekten bitmez. Yeni ürünlerin lansmanından indirim sunmaya kadar her pazarlama kampanyası ve teklifi, insanlara mümkün olan en duygusal düzeyde ulaşmalı ve bu süreçte marka hikayenizi güçlendirmelidir.

Götürmek

Gün boyu ürün satabilir, özellikler hakkında konuşabilir ve işinizi açıklayabilirsiniz, ancak birçok satın alma kararı duyguya dayalı olduğunda, bunu mümkün olan her yerde pazarlamanıza dahil etmek önemlidir. Gerçekler ve rakamlarla uğraşan bir işletme, duygusal bileşenin orada olmaması nedeniyle hedef kitlesiyle bağlantı kurmakta başarısız olabilir. Böyle bir işletme, yalnızca özellikler ve fiyat üzerinden rekabet edebilen bir ticari maldan başka bir şey değildir.

Müşteri yolculuğunuzu ve kendi marka hikayenizi anladıktan sonra, zorlu satışları, ne yaptığınızı ve çözmeyi hedeflediğiniz sorunu gösteren büyüleyici ve ilgi çekici hikayelerle değiştirebilirsiniz. Hikayesini iyi anlatan markalar, hedef kitleleriyle etkileşime geçebilir ve yıllarca sürecek anlamlı ilişkiler kurabilir. Başka bir deyişle masalsı bir son.

Houston’daki en iyi markalama ajansından yardıma ihtiyacınız varsa WIX’daki uzmanlar size yardımcı olabilir. Houston pazarlama ajansımız ticari markalama konusunda 30 yılı aşkın deneyime sahiptir.

Bugün bizimle iletişime geçin Markalaşma çabalarınızda yardım için!