İşletmenizin Takip Etmesi Gereken 5 Sosyal Medya Metriği

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:İşletmenizin Takip Etmesi Gereken 5 Sosyal Medya Metriği

Sosyal medya, işletmenize yeni potansiyel müşteriler getirmenin ve itibar oluşturmanın mükemmel bir yoludur. Ancak sosyal medyanın işletmenize tam olarak nasıl yardımcı olduğunu görmek zor olabilir. Beş temel sosyal medya pazarlama ölçütüyle sosyal medya etkinliğini nasıl ölçeceğinizi öğrenerek kafa karışıklığını ortadan kaldırın.

İşletmeniz İçin En Önemli 5 Sosyal Medya Metriği

Bu sosyal medya başarı ölçümleri yayın etkinliğini, etkileşim etkinliğini ve yatırım getirisini ölçer.

1. Gönderi Erişimi

Mesaj Erişimi kaç tane olduğunu gösterir insanlar sahip olmak Gönderinizi yayınlandığından beri gördüm.

Bu yalnızca gönderinizi kaç kişinin gördüğünü ölçmekle kalmaz, aynı zamanda günün hangi saatlerinin yayınlamak için en iyi olduğunu da gösterir. Gönderi erişimi, hedef kitlenizin hangi saatlerde en aktif olduğunu ve en çok hangi gönderileri görmek istediklerini takip etmenize yardımcı olur.

Facebook ve Twitter gibi sosyal platformlar, her gönderinin kaç kişiye ulaştığını size bildirerek gönderinin görüntülenmesini son derece kolaylaştırır. Organik bir gönderiyi “güçlendirmek” için ödeme yaparsanız, ücretli kampanyanızdan hangi benzersiz izleyicilerin geldiğini de görebilirsiniz.

Bir pazarlama kahramanı olmak ve işinizi fark edilir bir şekilde büyütmek mi istiyorsunuz? Patronunuzun gerçekten önemsediği 6 pazarlama ölçütünü anlatan bu ücretsiz e-Kitabı indirin!

2. Gösterim Sonrası Gösterimler

Gösterim Sonrası kaç tane olduğunu gösterir zamanlar senin içerik bir kişi tarafından görüntülendi.

Gönderi gösterimleri aynı zamanda gönderinizin ekrana kaç kez girdiğini size bildirerek içeriğinizin yayılımını da ölçer. Bu aynı zamanda çoğu platformun profilinizin analiz veya analiz sayfasında kolayca ayırt edeceği ücretli görünümleri de içerebilir.

Gösterimler, hangi saat veya günde paylaşım yapmanın en iyi olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir. Gösterim verilerinin analiz edilmesi, hangi zamanın en fazla gösterimi veya hangi günün en az gösterimi aldığını vb. gösterir.

Tavsiye Edilen:  ChatGPT'de DAN MODU nedir?

3. Ortalama Etkileşim Oranı

Ortalama Etkileşim Oranı bir gönderinin aldığı etkileşim veya katılım düzeyini ölçer.

Buna beğeniler, paylaşımlar, yorumlar, tepkiler, yanıtlar ve daha fazlası dahil olabilir. Sosyal medya etkileşim ölçümleri en önemlisidir çünkü bunlar sosyal medya başarısının kanıtlanabilir bir ölçüsüdür.

Düşük etkileşim oranı, hedef kitlenize yanlış platformlarda ulaştığınız veya onlara hitap etmeyen içeriği yayınladığınız anlamına gelebilir. Öte yandan, yüksek etkileşim oranı bir şeyi doğru yaptığınız anlamına gelir, dolayısıyla ne olduğunu tam olarak belirlemelisiniz!

Sosyal medya etkileşimini nasıl kolayca ölçeceğinizi öğrenmeye çalışıyorsanız çoğu sosyal platform zaten analiz sağlıyor. Bu, veri toplamayı ve analizini kolaylaştırır.

4. Tıklama Oranı

Tıklama Oranı insanların reklamınızı görüntüledikten sonra kaç kez tıkladığını gösteren bir orandır. Tıklama sayısının gösterimlere bölünmesiyle hesaplanır. (Tıklamalar ÷ Gösterimler = TO)

TO, reklamların ne kadar iyi performans gösterdiğini ölçmek için kullanılır. Reklamların çeşitli sürümlerini test ederek, bir kampanya diğerinden daha iyi performans gösterene kadar ince ayar yapabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde hedef kitlenizde nelerin yankı uyandırdığını ve ne tür reklamları değerli bulduğunu ve zaman ayırmaya değer bulduklarını görebilirsiniz.

TO, gerçek kullanıcı eylemlerini ölçtüğü için sosyal medya başarısını ölçen en önemli ölçümlerden biridir. Bir sosyal gönderinin geniş erişime ve çok sayıda gösterime sahip olması harikadır, ancak kullanıcılar içeriğinize tıklamazsa yatırım getirisi elde etmekte zorlanacaksınız. Sosyal medyada reklam yayınlamayı planlıyorsanız TO’nuzu optimize etmek özellikle önemlidir.

5. Dönüşüm Başına Maliyet

Dönüşüm Başına Maliyet bir dönüşüm sağlamanın maliyeti budur.

TBM, TO gibi diğer ölçümlerle birlikte çalışabilir. Örneğin, her tıklamanın maliyeti 10 sent ise ancak bir dönüşümü garantilemek için 10 tıklama gerekiyorsa, TBM’niz 1 TL olur.

Gösterimler ve etkileşim gibi daha etkileyici ancak (nihayetinde) daha az değerli ölçümler yerine, müşteri dönüşümleri gibi değerli eylemlerin gerçek maliyetlerini görüntülemek için bu ölçümü kullanabilirsiniz. Bunların hepsi birbiriyle bağlantılıdır ancak CPC size sosyal medya etkinliğini ölçmek için kesin bir yol sağlayabilir.

Tavsiye Edilen:  2023'te Videolar Nasıl Düzenlenir?

Yukarıda belirtildiği gibi, Facebook ve Twitter gibi daha büyük sosyal platformlarda, farklı gönderileri ve bunların nasıl performans gösterdiğini karşılaştırabileceğiniz analiz veya analiz sayfaları bulunur. Örneğin, Facebook Insights bölümünün aşağıdaki ekran görüntüsü birçok bilgi gösterir ve ölçümlerinizi izlemenize yardımcı olabilir.

Her kuruluşun farklı hedefleri olacaktır ancak bu ölçümler genellikle çoğu işletme için faydalıdır. Bununla birlikte, yüksek bir oran mutlaka her şeyin işe yaradığı anlamına gelmez; stratejinize göre uyarlanmış bir grup metrik derlemeli ve bunları bütünsel olarak takip etmelisiniz.

Sosyal erişiminiz büyüdükçe veya şirketiniz farklı bir yöne doğru ilerledikçe, daha spesifik trendleri kavramanıza yardımcı olacak sayısız sosyal medya ölçüm metriği vardır.

Uzmanlardan Sosyal Medya Pazarlama Yardımı Alın

Houston ve Austin’deki sosyal medya pazarlaması, işletme markanız ve kârınız için büyük bir itici güç olabilir. Ortalamanın altında sonuçlara razı olmayın, WIX pazarlama şirketinin bugün işinizi büyütmenize yardımcı olmasına izin verin. Bugün ekibimizle iletişime geçin!