Kaçınılması Gereken 5 Google Analytics 4 Hata

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Kaçınılması Gereken 5 Google Analytics 4 Hata

2023, veri analistleri ve pazarlamacılar için önemli bir yıl: GA4, resmi olarak web etkinliğini izlemek için başvurulacak araç haline gelecek. Google bir süredir bizi bu an hakkında uyarıyor, ancak tıpkı duyuruları gibi diyor ki: Universal Analytics kullanımdan kaldırılacak.

Birçoğu, bu tarihin erteleneceğini veya erteleneceğini umuyor. 360 kullanıcı dileğine kavuştu ancak ücretsiz kullanıcılar hala zor bir tarihle karşı karşıya: 1 Temmuz 2023.

Şu anda iki tür site vardır: GA4’e geçmiş siteler ve GA4’e geçiş yapmamış siteler. Siteniz hangi tarafa düşerse düşsün, geriye bakmalı ve herhangi bir GA4 hatası yapmadığınızdan emin olmalısınız veya bu sayfaya GA4 hataları olarak kaçınılması için yer işareti koymalısınız.

Bugün, en yaygın hatalardan bazılarını ve bunlardan kaçınmak için neler yapabileceğinizi ele alacağız.

Not: GA4, gelişmekte olan bir araçtır ve tam olarak piyasaya sürülene kadar düzenli güncellemeler ve ayarlamalar yapmaya devam edecektir. Bu blogdaki görseller veya bilgiler farklılık gösterebilir. Google duyurularını takip edebilirsiniz. Burada en son GA4 güncellemelerini görmek için Aslında, bu blog yayınlanmadan bir gün önce GA4, arayüzünü güncelledi ve etkinliklerin ve dönüşümlerin ayarlanması sürecini değiştirdi.

1. GA4’ten Tamamen Kaçındınız

Bunu 0 noktası olarak sınıflandırabiliriz, ancak burada bahsetmeye değer. Buna göre Analitik Çılgınlığı, web sitelerinin yaklaşık %75’i henüz GA4’e geçmedi. Bu, bunun hakkında düşünmeyen, bilmeyen veya daha da kötüsü, bilen ve bundan kaçınan birçok web sitesi olduğu anlamına gelir.

Ne yazık ki gözlerimizi kapatıp topuklarımızı birbirine vurup ‘Universal Analytics gibi bir analiz aracı yok’ diyebileceğimiz bir seçenek yok. Güncellemeleri geciktirme geçmişine rağmen Google, bu 1 Temmuz 2023 tarihini neredeyse herkes için sabit tuttu (Fazladan bir yılı olan 360 müşteriyi kurtarın).

Geçen her gün, tarihsel analiz için kaybedilecek daha fazla gün demektir. Bir geçiş planını ne kadar çabuk bulursanız, geriye bakmak ve bilinçli kararlar vermek için o kadar fazla veriyi saklayabilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  Google Ads, Arama Terimleri Rapor Verilerini Gizleyecek [NEWS]

2. Dönüşüm Taşıma Aracını Kullandınız

Diyelim ki GA4’ü kurma sürecinden geçtiniz. Etiketin web sitenizde yayında olduğunu ve veri topladığınızı görebilirsiniz. Ancak daha sonra etkinlikleri ayarlamaya başlamanız gerekir ve şu seçeneği fark edersiniz:

“Universal Analytics Etkinliklerini Toplayın” adlı bu sekme ilk başta harika görünüyor. Universal Analytics etkinlikleriniz ve dönüşümleriniz üzerinde tek bir kolay tıklamayla kolayca geçiş yapabilirsiniz.

Oldukça temiz, değil mi?

Tek sorun, bu aracın çok iyi çalışmamasıdır. “Bir bakıma” işe yarıyor ama o kadar tutarsız ki, bundan tamamen kaçınmak en iyisi.

Yeni başlayanlar için, adı yanlış bir şekilde içe aktaracaktır. Ayrıca, bu kurulumu desteklemeyen GA4’te etkinlik, eylem ve etiket parametrelerini (özel bir etkinlikse) kullanır. Son olarak, bunun gibi bazı olayları yanlış ayarlayacaktır.

ga4 dönüştürme örneği

Bu etkinlik hiçbir şeyi izlemiyor. Etkinlikleri ve dönüşümleri içe aktarırken, işlemi manuel olarak yaptığınızdan emin olun.

Biraz fazladan ayak işi gerektirir, ancak arayı kapatmak yerine tüm dönüşümlerinizi en baştan hazır hale getirmek daha iyidir.

3. Veri Ayarlarınızı Yapılandırmadınız

GA4’ü kurduktan sonra yapmanız gereken birkaç küçük şey vardır. Biri basit bir düğme çevirmeyi içerirken, diğeri paydaşlarınızla bir konuşmayı içerir.

Birincisi, yönetici menünüze gidip Veri Ayarlarını bulmaktır. seçenek. Oradan, Veri Saklama’ya tıklayın.

ga4 veri ayarları

Varsayılan olarak GA4’te bu veri saklama süresi 2 aya ayarlanmıştır. Ücretsiz kullanıcılar bunu 14 aya, 360 kullanıcıları ise maksimum süreye ayarlamalıdır.

Yol ve dönüşüm hunisi keşfi gibi GA4’teki keşiflerden yararlanıyorsanız bu, verileri 14 aya kadar saklamanıza olanak tanır.

Gösterge tablonuzdaki tüm ‘normal’ verilerin süresinin dolmadığından emin olabilirsiniz.

Düşünmek isteyeceğiniz ikinci şey, Google’ın Veri Sinyalleridir. Yukarıdaki aynı menüye gidip Veri Toplama’ya tıklayarak bu seçeneği bulabilirsiniz.

ga4 veri sinyalleri

İşte metin ne diyor:

Etkinleştirildiğinde, Google Analytics ziyaret bilgilerini toplayacak ve reklam kişiselleştirme amacıyla bu ilişkilendirmeye izin vermiş oturum açmış kullanıcıların hesaplarından Google bilgileriyle ilişkilendirecektir. Bu Google bilgileri, son kullanıcının konumunu, arama geçmişini, YouTube geçmişini ve Google ile iş ortaklığı yapan sitelerdeki verileri içerebilir ve kullanıcılarınızın cihazlar arası davranışlarına ilişkin toplu ve anonim bilgiler sağlamak için kullanılır. Bu özellikleri etkinleştirerek, Google Reklamcılık Özellikleri Politikasıhassas kategorilerle ilgili kurallar da dahil olmak üzere, son kullanıcılarınızdan bu tür bir ilişkilendirme için gerekli gizlilik açıklamalarına ve haklara sahiptir ve bu tür verilere son kullanıcılar tarafından şu adresten erişilebilir ve/veya silinebilir: Benim etkinliğim

Tavsiye Edilen:  Web Sunucusu Nedir ve Nasıl Çalışır?

Kısacası bu, Google’ın oturum açmış kullanıcılardan ek bilgiler, yani demografik veriler toplayacağı anlamına gelir.

Veri gizliliği ve endişelerinin olduğu bir dünyada Google, bu veri toplama işlemine bazı sınırlamalar getirir. Küçük bir veri alt kümesine, örneğin üç günlük trafik verilerine bakmaya çalışırsanız, bu sembolü görebilirsiniz.

ga4 eşiği

Eşikleme görebileceğiniz veri miktarını sınırlar. Bu, verilerin kaybolduğu anlamına gelmez, ancak kontrol panelinde görünen verileri sınırlar.

Dolayısıyla, GA4’ü kurarken, Veri Sinyallerini etkinleştirip etkinleştirmemeyi düşünmek isteyeceksiniz. Onu takmanın faydaları var ama elbette bazı dezavantajları da var.

Şimdi, bu veriler değil kayıp ancak bunu GA4 kontrol panelinde göremezsiniz. Minimum trafik alan (günde <100 kullanıcı) daha küçük web siteleri için, basit web istatistikleri çok daha yararlı olduğundan, bu demografik bilgilere ihtiyacınız yoktur.

4. Dönüşümlerinizi Test Etmediniz

Yukarıda bahsedildiği gibi, dönüşümlerinizi UA’dan GA4’e taşımak 1-2-3 kadar basit değildir. Bu, özellikle onları test etmeniz gerektiğinde geçerlidir.

Universal Analytics’te dönüşümleri test etmek biraz külfetliydi. Neyse ki bunları GA4’te test etmek çok daha kolay.

Yapılandırma ayarları artık kontrol panelinizin sol alt kısmındaki dişli kutusu olan Yönetici bölümünde bulunmaktadır. DebugView, listenin altındaki son seçenek olacaktır.

ga4 hata ayıklama görünümü

Ardından, Google Etiket Yöneticisi kapsayıcınızı açmanız ve en üstte Önizleme’yi seçmeniz gerekir. Herhangi bir dönüşümü test etmeye hazırsınız.

Hedef dönüşümlerini, etkinlik dönüşümlerini veya aradaki her şeyi test edebilirsiniz. GA4 kontrol panelinizin DebugView ile bağlantısını görmekte sorun yaşıyorsanız, GTM’de GA4 etiketinize gidebilir ve alanı debug_mode ve değeri true olarak ayarlayabilirsiniz.

hata ayıklama görünümü modu

Bu, web sitenize erişen HER cihazın hata ayıklayıcı modunda olmasına neden olur, bu nedenle bunu yalnızca bir test aşamasında yapın!

Açarsanız, kapatmayı unutmayın, aksi takdirde gelecekteki testler için işler çok kafa karıştırıcı olabilir.

Tavsiye Edilen:  T-şekilli Pazarlamacı hakkında bilmeniz gereken her şey

5. Birden Çok Özellik Oluşturarak Farklı Görünümler Oluşturmayı Denediniz

UA ve GA4 arasındaki en büyük farklardan biri, GA4’ün görüntüleme olmamasıdır.

Görünümleri hiç kullanmadıysanız, istediğiniz çeşitli içeriği ‘filtrelemenin’ yararlı bir yoluydu. Site sahiplerinin Ana Görünüm, İngilizce görünüm, İspanyolca görünüm, Almanca görünüm, Elfçe görünüm vb.

Alt alan adlarınız varsa, bunların benzersiz etkinliklerini izlemek için çeşitli GA4 mülkleri oluşturmak isteyebilirsiniz. Bu konudaki tavsiyemiz basit:

yapma

Web alanları arası izlemeye müdahale edebileceğinden ve alanlar arasıysa dönüşüm yollarını izlemek zor olabileceğinden bunu önermiyoruz.

Bunun yerine, ana bilgisayar adı filtresine güvenebilirsiniz.

Kontrol panellerinizden birine gidin ve sağ üst köşedeki kalem öğesini tıklayın. Oradan, boyutlara tıklayın ve ardından kutuya ‘ana bilgisayar adı’ yazın.

ga4 ana bilgisayar adı

İşiniz bittiğinde, ‘Kaydet’ ve ‘Yeni rapor olarak kaydet’e basın. Bu, yalnızca tek bir “görünüm” için verilere bakmanıza izin verecek özel bir pano oluşturacaktır. Bu, tümü tek bir mülk altında yaşayan alt alanlarınız için ‘görünümler’ oluşturmanın daha kolay yoludur.

Hiper odaklı bir bakış açısı istediğinizde, bu boyutları blog sayfalarınız veya web sitenizin ürünler gibi diğer alanları için bir ‘görünüm’ ayarlamak için de kullanabilirsiniz.

Çözüm

GA4 kaçınılmazdır ve beraberinde pek çok büyüme sancısı getirir. Kendinizi kaybolmuş hissediyorsanız veya bu hatalardan bazılarını işlemiş gibi hissediyorsanız, biraz yardım almak için bize ulaşmaktan çekinmeyin!