Karanlık Trafik Nedir ve Nasıl Belirlenir!

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Karanlık Trafik Nedir ve Nasıl Belirlenir!

Her şey gibi, Google Analytics verilerinin de her çevrimiçi pazarlamacının bilmesi gereken karanlık bir tarafı vardır! “Karanlık trafik” olarak bilinen veri kusurunun, her saniye gerçekleşen binlerce pazarlama etkinliği katmanının altında yer aldığı için tespit edilmesi zordur.

Konunun derinliklerine inmeden önce, karanlık trafiklerin ne olduğundan bahsedelim! Bunun için de Analytics’in derinliklerine inmek gerekiyor. Çevrimiçi pazarlama çabalarının çoğu, bir web sitesindeki trafiği artırmayı amaçlar ve bu, farklı şekillerde yapılır. Bunlardan en yaygın olanları 1) doğrudan yönlendirmeler ve 2) reklamlar aracılığıyla yönlendirilen trafiktir.

Örneğin, belirli bir web sitesinden bir ürün satın almak istiyorsunuz. Yani sitenin url’sine tıklayıp ürünü satın almanız yeterli. Bu doğrudan trafiktir.

Şimdi, web’de bir makale okuduğunuzu düşünün ve belirli bir ürün hakkında bir şeyler okudunuz ve hiper bağlantılı metne tıklayın ve ürünün satıldığı siteye yönlendiriliyorsunuz. Bu, bir siteden diğerine yönlendirildiğiniz için yönlendirilmiş trafik haline gelir.

Genel olarak, bir web sitesinin tüm trafiğinin %10 ila %20’sini doğrudan yönlendirmeler yoluyla alması gerekir. Aksi takdirde, sitenin erişiminin zayıf olduğu kabul edilir ve sitenin bilinirliğini artırmak için çalışması gerekir. Ancak, doğrudan yönlendirmeler yoluyla gelen trafik çok yüksekse, web sitesinde karanlık trafik olabilir.

Karanlık trafik, tanımlanamayan bir URL’den gelen trafiktir. Düşünce analitiği programları onu doğrudan trafik kapsamına alır, trafiğin kök kaynağı takip edilemeyebilir. Bunun nedeni, trafiğin orijinal kaynağın uygun yönlendiren dizesinden yoksun olmasıdır.

Bazı “karanlık trafik” kaynakları

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere karanlık trafiği getiren oldukça fazla kaynak var:

 • Mobil uygulamalar (Whatsapp, Hangout, Facebook Messenger & Hike): Onlardan gelen karanlık trafik hızla artıyor. Örneğin, sosyal medya uygulamaları aracılığıyla gelen trafik, uygulama yönlendirmesi olarak görünmez. Uygulamanın çoğu izlenemeyen uygulama içi tarayıcı kullandığından.
 • E-posta: E-postalarda paylaşılan URL’ler kaynak verilere sahip değildir.
 • güvenli siteler (HTTPS): Bu sitelerden gelen trafiğe bağlı kaynak veriler genellikle kaybolur.
Tavsiye Edilen:  Web Sitenizin SEO'su için hreflang x-default Neden Önemlidir?

Bir işletme sahibi veya çevrimiçi pazarlamacı, web sitesine yapılan her doğrudan ziyaretin, URL’yi giren veya bir yer imine erişen bir kullanıcı tarafından yapıldığından emin olmayabilir. Aynı zamanda pazarlama çabalarının başarılı olup olmadığını da anlayamazlar. Bu çabalar nedeniyle yapılan bazı ziyaretler bu karanlık taraf tarafından kaybedilebilir.

Karanlık trafiğe neden önem vermelisiniz?

Pekala, çoğu insan karanlık trafik konusunda hâlâ karanlık tarafta olsa da, Groupon karanlık trafiğin yarattığı tutarsızlığı ortaya çıkarmak için bir deney yaptı. Şirket, organik arama ile doğrudan trafik arasındaki farkları incelemeye çalıştı.

Sitelerinin dizinini tamamen kaldırdıktan sonra, gelen trafiği belirli bir konuma göre tarayarak (“Kaliforniya’daki Oteller” gibi) bazı önemli yanıtlar buldular. Genellikle çok fazla doğrudan trafik almayan trafik akışını seçtiler – aslında tüm kullanıcılar bunu yazmaz. Bu test sırasında şirket, tarayıcı türü nedeniyle büyük bir fark olduğunu da belirledi. En güvenilir trafik, masaüstü tabanlı yönlendirmelerden gelirken, Internet Explorer üzerinden doğrudan trafik için önemli ölçüde yanlış beyan vardı.

Bir çevrimiçi pazarlamacı olarak, pazarlama çabalarının işe yarayıp yaramadığını bilmeyi zorlaştırdığı için karanlık trafik konusunda endişelenmek gerekir. Farklı kaynaklardan gelen bu yanlış tanıtılan trafik istatistikleri ve seviyeleri nedeniyle, çevrimiçi pazarlama çabalarını değerlendirmek zorlaşır. Bu nedenle, bir pazarlamacı neyin değiştirilmesi gerektiğini veya devam eden bir kampanyanın nasıl geliştirileceğini bilmiyor. Bu da, stratejik pazarlama düzeyinde kötü kararlar alınmasına yol açacaktır.

Karanlık trafik aynı zamanda arama, uygulamalar, e-posta pazarlama gibi kanalların gerçekten hak ettikleri krediyi alamamasının da ana nedenidir.

Karanlık trafikle uğraşmak!

Bunu yapmanın üç yolu vardır –

 1. UTM Parametreleri: Karanlık trafiğin kontrolünü ele geçirmenin muhtemelen en iyi yolu budur. Google UTM parametrelerini kullanarak kampanyalardaki veya içeriklerdeki tüm bağlantıları etiketlemeniz yeterli. Bu sorunu çözecektir.
Tavsiye Edilen:  AI Hesaplaşması: LLaMA 2 ve GPT-4

UTM kodları, bir URL’nin sonuna eklenen basit parametrelerdir. Parametreler, bağlantıyla ilgili ek bilgileri etiketler.

Kodlardan bazıları –

 • Kampanya Kaynağı (utm_source): Arama motoru, sosyal ağ veya e-posta kampanya bilgilerini verir.
 • Kampanya Aracı (utm_medium): Sosyal, e-posta gibi ortamlar hakkında bilgi sağlar.
 • Campaign Term (utm_term): Reklam kampanyalarından mı yoksa ücretli aramadan mı geldiğini bildirir.
 • Kampanya İçeriği (utm_content): İçerik hakkında bilgi verir.
 • Kampanya Adı (utm_campaign): Kampanya/promosyon hakkında bilgi verir.
 1. Google Analytics’i kullanın: Google Analytics’in karanlık trafiği doğrudan trafik olarak sonuçlandırmasını belirlemenin veya engellemenin kesin bir yolunun olmaması talihsiz bir durumdur. Ancak, doğrudan trafiğin ne kadarının gerçekte karanlık trafik olduğunu tahmin etmenin yolları vardır.

Doğrudan trafik için açılış sayfalarına bakılarak karanlık trafik belirlenebilir. Her ziyaretin trafik raporu, kaynağı hakkında çok şey söyleyebilir. Karanlık trafik kaynaklarından gelen trafiği ortaya çıkarırlar.

Özel raporlar oluşturabilen gelişmiş bir Analytics kullanıcısı, ziyaretçileri doğrudan ana sayfaya veya ön sayfalara çekebilecek sayfaları kolayca filtreleyebilir. Gelişmiş bir Analytics kullanıcısı, trafik raporundan açılış sayfalarını çıkardıktan sonra kalan ziyaretleri değerlendirerek karanlık trafiği belirleyebilir.

Karanlık trafiğin kök kaynaklarını ortaya çıkarmak imkansız olsa da, bir pazarlamacı karanlık trafiğin miktarına ilişkin ipuçlarını kolaylıkla elde edebilir. Böylece pazarlama stratejilerini buna göre kurgulayabilirler.

 1. Kampanyaları analiz edin: Başka bir yol, önceki iki yönteme dayanmaktadır! ‘Gerçek’ doğrudan trafiği çıkardıktan sonra mevcut pazarlama kampanyalarınızı tarayarak karanlık trafiği analiz edebilirsiniz. Bu, geçmişteki kampanyalarda pek yardımcı olmasa da, doğrudan ziyaretleri artıran mevcut kampanyaları kesinlikle analiz edebilirsiniz.

Biraz sıkıcı ama hiçbir şey kolay değil, değil mi?