Kırık Link Oluşturma: Nedir ve Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Kırık Link Oluşturma: Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kırık bağlantı kurma, SEO uzmanları tarafından kullanılan yaygın bağlantı kurma tekniklerinden biridir.

Bozuk bağlantılar oluşturmak, çok fazla zaman ve çaba gerektiren sıkıcı bir görev olabilir. Birçok kişi, misafir gönderme veya dizin alıntıları gibi daha basit bağlantı kurma taktiklerini tercih eder.

Ancak, doğru yapılırsa, bozuk bağlantı oluşturma, herhangi bir yeni içerik oluşturmaya gerek kalmadan yüksek kaliteli geri bağlantılar oluşturmanıza yardımcı olabilir. Diğer birçok taktik, özellikle geri bağlantı oluşturmak için içerik oluşturmaya odaklanırken, bozuk bağlantı oluşturma, mevcut içerikte geri bağlantı fırsatları.

Peki, kırık bağlantı kurma tam olarak nedir ve bunu kendi avantajınıza nasıl kullanabilirsiniz?

Öğrenmek için okumaya devam edin.

Basit bir ifadeyle, bozuk bağlantı oluşturma, ilgili web sitelerindeki bozuk bağlantıları belirlemenizi ve web yöneticilerinden bunları sizin bağlantılarınızla değiştirmelerini istemenizi gerektirir.

Web sitenize, rakiplerinizin web sitelerine ve nişinizdeki diğer herhangi bir web sitesine giden bozuk bağlantıları bulabilirsiniz. Bağlantının kime yönlendirilmesi gerektiğine bakılmaksızın, ulaşıp güncel bağlantınızla değiştirilmesini sağlayabilirsiniz.

İlk etapta kırık bağlantılara neyin sebep olduğunu merak mı ediyorsunuz?

Bozuk bağlantılar aşağıdaki nedenlerden birinden kaynaklanabilir:

 • Bağlantılı site, yönlendirmeleri ayarlamadan URL’yi değiştirdi
 • Hedef web sitesi taşındı veya artık mevcut değil
 • Web sitesi bağlantılı sayfayı kaldırdı ve 404 hatasına neden oldu
 • Bağlantının kendisi yanlış ve her zaman bozuktu

Nedeni ne olursa olsun, bozuk bir bağlantı kurma kampanyası, sayfa dışı SEO’nuzu iyileştirmek için hızlı ve etkili bir şekilde geri bağlantılar oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Kırık bağlantı oluşturma süreci esas olarak yalnızca iki adım gerektirir:

 • Nişinizdeki ilgili içerikteki kopuk bağlantıları bulun
 • Web yöneticilerine ulaşın ve kendi bağlantılarınızla değiştirilmesini sağlayın

Bu ikisini ayrıntılı olarak tartışalım.

Bozuk bağlantı oluşturmaya başlamak için, önce nişinizdeki diğer web sitelerinde bozuk bağlantı oluşturma fırsatlarını belirlemeniz gerekir.

İşte böyle bir araç Bağlantılarımı Kontrol Et size yardımcı olabilir. Bu Chrome uzantısı, nişinizdeki farklı web sitelerinde gezinirken bozuk bağlantıları görmenize yardımcı olabilir.

Tavsiye Edilen:  Eleventy (11ty) — basit ve güçlü bir statik site oluşturucu

Kurulduktan sonra, uzantının küçük bir simgesini göreceksiniz. Üzerine tıkladığınızda, uzantı size o sayfadaki tüm bağlantıları gösterecektir.

Onları dört türe ayırır:

 • geçerli bağlantılar
 • Geçerli yönlendirme bağlantıları
 • Uyarılar
 • Geçersiz bağlantılar

Ayrıca, kolayca fark edebilmeniz için bu bağlantıların her birini sayfada vurgulayacaktır. Burada ilgilenmeniz gereken bağlantılar “Geçersiz bağlantılar”dır. Bunlar, belirli bir sayfadaki kırık bağlantılardır.

Ancak bu süreci nasıl ölçeklendirirsiniz?

Hadi bulalım.

Bozuk bağlantıları bulma sürecinin hızlı olması gerekir. Araçlar aynı anda birden fazla sayfayı kontrol etmenize yardımcı olamasa da, çok sayıda bağlantıyı birlikte kontrol etmenize yardımcı olabilir.

Süreci büyütme fırsatı var.

Çok sayıda giden bağlantıya sahip sayfaları aramalısınız. Bunlar, muhtemelen kopuk bağlantılar bulabileceğiniz yerlerdir.

Özellikle kaynak sayfaları burada yardımcı olabilir.

Nedeni?

Bir sürü giden bağlantıya sahip olma eğilimindedirler. Sonuç olarak, orada kırık bir bağlantı bulma olasılığı daha yüksektir.

Profesyonel İpucu: Kırık link bulma zahmetinden kurtulmak istiyorsanız, Link Sandığımızı her zaman kendi avantajınıza kullanabilir ve faydalı backlink fırsatları bulabilirsiniz.

Kırık linkleri bulmak yeterli değildir. Ayrıca, bu bağlantıları web sitenize giden bağlantılarla değiştirmek için bir yönteminizin olması gerekir.

Ve bunu tam olarak nasıl yapabilirsiniz?

Hadi bulalım.

1. Benzer Bir Kaynak Oluşturun

Bozuk bağlantılar hakkında bilgi vermek için web yöneticilerine ulaşmadan önce, web sitenizde bozuk bağlantıda var olana benzer bir kaynak belirlemelisiniz.

Zaten sahip değilseniz, sıfırdan bir tane oluşturmak için çaba göstermelisiniz. Buradaki fikir, web yöneticilerinin bozuk bağlantıyı değiştirerek bağlantı kurabilecekleri değerli bir alternatif kaynağa sahip olmaktır.

2. Web Yöneticilerine Yaklaşın

Belirli bir web sitesinde bozuk bir bağlantı bulduğunuzda, o web sitesinin web yöneticisiyle iletişime geçmenin bir yolunu bulmanız gerekir.

İletişim bilgilerini araştırarak başlayabilirsiniz.

E-posta adreslerini bulduğunuzda, onlara bozuk bağlantı hakkında bilgi veren bir e-posta gönderebilirsiniz.

Bununla birlikte, bozuk bağlantıyı değiştirebilecekleri benzer bir kaynak oluşturduğunuzu bilmelerini sağlayabilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  ChatGPT ile Günde 300 Dolar ile 1000 Dolar Arasında Nasıl Para Kazanılır?

Bu yöntem herkeste işe yaramayabilir, ancak birkaç geri bağlantı oluşturmanıza yardımcı olur.

Herkesin e-postanıza olumlu yanıt vermeyeceğini unutmayın. Bu nedenle, her bağlantı için bu işleme devam etmek zorunda kalabilirsiniz.

3. Diğer Web Sitelerini Bulun

Bir web yöneticisi e-postanıza yanıt vermezse, yeni bir bozuk bağlantı bulmanız ve o web sitesinin web yöneticisine ulaşmanız gerekir, değil mi?

Neyse ki, böyle olmak zorunda değil.

Bozuk backlink oluşturma sürecinizi ölçeklendirmenin bir yolu var.

Kırık bir bağlantı bulduğunuzda Ahrefs veya Semrush’a gidebilirsiniz.

Ahrefs

Ahrefs’te Site Explorer aracına gidebilirsiniz. Orada, bozuk bağlantıyı arama çubuğuna ekleyebilirsiniz. Bunu yaparken, araç o bağlantıya bağlanan tüm bozuk sayfaların bir listesini getirecektir.

Daha sonra, tüm bu web sitelerinin web yöneticilerine ulaşarak ve onlardan bağlantıyı sizinkiyle değiştirmelerini isteyerek, bozuk bağlantı oluşturma erişimi gerçekleştirebilirsiniz. Bu, geri bağlantı alma şansınızı artırabilir.

Semruş

Semrush’ta Backlink Analytics aracına gidebilir ve kırık bağlantıyı oraya girebilirsiniz.

Bu, ona bağlantı veren sayfalar da dahil olmak üzere, sayfaya verilen geri bağlantılarla ilgili tüm ayrıntıları getirecektir. Daha sonra tüm bu web sitelerinin web yöneticilerine ulaşabilir ve onlardan bağlantıyı sizinkiyle değiştirmelerini isteyebilirsiniz.

Fazlası var…

Şimdi web sitenize daha fazla organik trafik akışını sağlayacak diğer 102 adımı keşfetme zamanı. SEO Kontrol Listesini buradan alın.

Nasıl göründüğüne bir göz atmak ister misiniz?
E-postanızı girin ve

Bozuk bağlantı oluşturma için ulaşılabilecek bir sürü web sitesi bulmuş olabilirsiniz. Ancak, e-postanızı doğru bir şekilde almazsanız, web yöneticilerinin size yanıt vermemesi muhtemeldir.

Sosyal yardım e-postanızı doğru bir şekilde almanıza yardımcı olmak için işte kullanabileceğiniz bir sosyal yardım şablonu:

Şimdi, web yöneticisinin ilk e-postanızı yanıtlamama ihtimali var. Bu yüzden onları da takip etmek önemlidir. Bunun için de şablonla sizi koruduk.

SSS

1. SEO’da kırık link nedir?

Kırık bir bağlantı, basit bir ifadeyle, hiçbir yere götürmeyen bir bağlantıdır. Bir kaynağın başka bir konuma taşınması gibi bunun birkaç nedeni olabilir. Bozuk bir bağlantıya tıklamak genellikle bir hata gösterir ve bu bağlantılara ölü bağlantı da denir.

Tavsiye Edilen:  Önce Bulut Stratejisi nedir? Genel Bakış ve Açıklanan Faydalar

2. Kırık bağlantıların etkileri nelerdir?

Bozuk bağlantılar, SEO ve kullanıcı deneyiminizi etkileyebilir. Bir kullanıcı bozuk bir bağlantıya tıkladığında, bu onları bir çıkmaza sokar ve bu da deneyimlerini bozabilir. Aynı durum arama motoru robotları için de geçerlidir ve bu durum sıralamalarınızı olumsuz etkileyebilir.

3. Kırık link inşası işe yarıyor mu?

Evet, kırık bağlantı kurma, web siteniz için geri bağlantı oluşturmanın oldukça etkili bir yöntemidir. Bozuk bağlantıları bulmayı ve web yöneticilerinden bunları sizin bağlantılarınızla değiştirmelerini istemeyi içerir.

4. Kırık link inşasından nasıl sonuç alabilirim?

Bozuk bağlantı oluşturmadan sonuç almak için şu adımları izleyin:

 1. Bir bağlantı gezgini kullanarak bozuk bağlantıları bulun
 2. Bozuk bağlantıda var olana benzer içeriği tanımlayın veya oluşturun
 3. Web yöneticilerine ulaşın ve bağlantıları değiştirmelerini isteyin

5. Kırık linkleri nasıl önlersiniz?

Bozuk bağlantıları önlemenin bazı yolları şunlardır:

 • Kısa ve basit URL’ler kullanın
 • Bağlantılarınızı düzenli olarak kontrol edin
 • Bağlantılarınızı iyi yönlendirin
 • Bağlantıları doğrulamak için bir bağlantı denetleyicisi kullanın

Son düşünceler

Kırık bağlantı kurma, web siteniz için geri bağlantı oluşturmanın oldukça etkili bir yoludur. Tek yapmanız gereken bozuk bağlantıları bulmak, bu bağlantıların yerine geçebilecek içerikler oluşturmak ve ardından bunları değiştirmek için web yöneticilerine başvurmak.

Bunu birden fazla web sitesi için yapmak, web siteniz için hızlı bir şekilde çok sayıda geri bağlantı oluşturmanıza yardımcı olabilir. Ve bu yeterli değilse, bağlantı kurma çabalarınıza nasıl özel bir destek vereceğinizi anlamak için her zaman SEO Kontrol Listemize göz atabilirsiniz.