Kişiselleştirilmiş Yer İşaretlerine Dayalı İnsan Dostu Yol Tarifleri

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Kişiselleştirilmiş Yer İşaretlerine Dayalı İnsan Dostu Yol Tarifleri

Kişiselleştirilmiş Yer İşaretleriyle İnsan Dostu Yol Tarifleri

2005 yılında hakkında bir yazı yazmıştım. Google’dan İnsan Dostu Yol Tarifleri?

Bu baharda çıkan yeni bir patent, geçmişte seyahat ettiğiniz yerlerin kişiselleştirilmiş yer işaretleri olarak kullanılabileceği farkındalığına dayalı farklı bir yaklaşım sunuyor.

Yol Tarifi Verme ve Yol Tarifi Sorunları

Genellikle, birisi Google Haritalar’ı kullanarak arama yaptığında, bir başlangıç ​​noktası ve bir varış noktası belirtir ve haritalama programı, kullanıcı başlangıç ​​noktasından ve varış noktasından hareket ederken hemen ve/veya yol tariflerini görüntüler.

Program, rotaya dayalı navigasyon yönergeleri oluşturmak için mesafe, sokak adları ve bina numaraları gibi şeyleri belirtir.

Arabayla Yol Tarifi ile ilgili bazı sorunlar aşağıdakileri içerebilir:

  • Sürücüler mesafeleri doğru bir şekilde değerlendiremeyebilir
  • Sokak tabelalarını ve bina numaralarını görmek zor olabilir
  • Sokak ve yol tabelalarının zayıf olduğu alanlar var

Bu patent, sürüş talimatlarını iyileştirmek için navigasyon talimatlarının, görsel olarak öne çıkan binalar veya reklam panoları gibi rota boyunca ilgi çekici noktalara (burada “yer işaretleri” olarak da anılır) referanslarla artırılabileceğini önermektedir.

Ve bu yer işaretleri, bir kullanıcıyı dijital bir harita içinde yönlendirmek için sunulabilir.

Ancak, genel halk tarafından iyi bilinen yer işaretlerinin sayısı sınırlıdır ve yazılım uygulamaları, kullanıcıyı yönlendirirken veya kullanıcıyı yönlendirirken her zaman bir yer işareti sunamayabilir. Bu, Google’ın bunun yerine kişiselleştirilmiş yer işaretlerini kullanmaya karar verebileceği anlamına gelebilir.

Kişiselleştirilmiş Yer İşaretleri

Bu patentin sunduğu çözüm, kullanıcı sisteme bu tür konum verilerini kullanmasına izin verdiğinde, navigasyon yönlerine veya bir kullanıcıyı yönlendirirken bildikleri yerleri gösteren kişiselleştirilmiş harita verilerini dahil etmektir.

Bu konum geçmişi, kullanıcının daha önce ziyaret ettiği yer işaretleri hakkında aşağıdakiler gibi bilgileri içerebilir:

  • İÇN’nin veya yer işaretinin konumu
  • Kullanıcının yer işaretini ziyaret ettiği tarih ve saat
  • Dönüm noktasında geçirilen süre
  • Kullanıcı tarafından sağlanan yer işareti için “Ev”, “İş”, “John’un Evi”, “Favori Restoran” gibi bir etiket
  • Vesaire.
Tavsiye Edilen:  B2B İçeriğinizi Nasıl Daha Sevilir Hale Getirirsiniz: Denenecek 9 İpucu

Kullanıcının konum geçmişinden kişiselleştirilmiş bir yer işareti seçilebilir:

  • Seçilen konumun yakınında
  • Kullanıcının yer işaretini ziyaret etme sıklığına ve/veya yeniliğine dayalı olarak

Google, patent çizimlerinden alınan bu çizelgede görüldüğü gibi, yerleri ne sıklıkta ziyaret ettiğinizi ve buralarda ne kadar zaman harcadığınızı takip edebilir:

Daha sonra harita uygulaması, bir kullanıcıya seçilen konum için bir referans çerçevesi ve buna kıyasla nihai bir varış noktası vermek için bir harita ekranında seçilen bir yer işaretini sunacaktır.

Bu navigasyon sistemini kullanan bir kişi, bir dizi yol tarifinde kişiselleştirilmiş bir yer işaretini görmenin yanı sıra, şu anda bulundukları yer gibi bir başlangıç ​​konumundan yol tariflerini görebilir.

Ve yönlerinde “Bob’un Evini geçtikten sonra kavşaktan sağa dönün” gibi bir şey görebilirler.

Kişiselleştirilmiş Yer İşaretleri Olarak Kullanılan İÇN’lerin Sıralamalarını Yükseltmek mi?

Google’ın sizin için bir dönüm noktası olarak seçebileceği yer, onu ne sıklıkta ve ne kadar yakın zamanda ziyaret ettiğinize bağlı olarak gördüğünüz sıralamalarda yükselebilir.

Google ayrıca, bu patent çiziminde olduğu gibi, görüntüleme haritasına “Burası sık ziyaret ettiğiniz bir yer” gibi bilgiler ekleyebilir veya en son ziyaret ettiğiniz zaman hakkında bilgi gösterebilir:

konum ek açıklamaları

Açıklamalı yerleri bir harita görüntüsünde görmenin yanı sıra, bu harita sonuçları için SERP’lerde açıklamaları da görebilirsiniz.

SERP'ler Konum ek açıklamaları

Ara Hedefler Olarak Gösterilen Kişiselleştirilmiş Yer İşaretleri

Google, haritada sık sık ziyaret ettiğiniz bir yer (“Buraya sık sık gelirsiniz”) şeklinde bir ek açıklamayla listelenen bu yer gibi, son bir varış noktasına giden yolda ara hedef olarak tanıdık bir konumu gösterebilir:

ara varış noktaları olarak kişiselleştirilmiş yer işaretleri

Bu konum, nihai varış noktasına giden doğrudan bir rota üzerinde olmayabilir, ancak kullanıcının çok aşina olduğu veya geçmişte birçok kez seyahat etmiş olabileceği bir yer işareti olabilir.

Tavsiye Edilen:  Aboneliğe Dayalı İçerik Dağıtımının Faydaları

Patent, bunu yapmanın, sağlanması gerekebilecek navigasyon talimatlarının sayısını önemli ölçüde azaltabileceğini söylüyor (ve bir kullanıcı o ara varış noktasına ulaşana kadar yalnızca seyrek navigasyon talimatları sağlayabilir). Kişisel yer işaretinizi geçtikten sonra daha ayrıntılı talimatlar verebilirler. ve patentten alınan bu çizimde not edilmiştir:

Kişiselleştirilmiş Yer İşaretleri ve Yol Tarifleri

Bu kişiselleştirilmiş yer işaretleri patenti şu adreste bulunabilir:

Bir Harita Uygulamasında Kişiselleştirilmiş Yer İşaretlerini Görüntüleme
Mucitler: Haroon Baig, Ankit Gupta
Başvuranlar: GOOGLE LLC
Yayın Numarası WO/2020/050842
Yayın Tarihi 12 Mart 2020
Uluslararası Başvuru Tarihi 9 Haziran 2018

Soyut

Bill Slawski hakkında

26 yılı aşkın SEO deneyimi ve Hukuk Doktoru Derecesi ile Bill Slawski, Google’ın SEO ile ilgili patentleri konusunda en önde gelen uzmandır. Patent Keşfi, SEO hakkında yeni bilgiler bulmanın en hızlı ve en ayrıntılı yollarından biridir. Bill, önde gelen bir arama motoru optimizasyonu blogu olan SEO by the Sea’nin Editörüdür ve burada 1.300’den fazla gönderinin yazarıdır. Bill’in deneyimi, Fortune 500 markalarını ve dünyanın en büyük web sitelerinden bazılarını içerir. Bill, Moz, Search Engine Land ve Search Engine Journal için katkıda bulunan bir yazardır. 2014-2021’de arama motoru algoritmaları, evrensel ve harmanlanmış arama, aramada kişiselleştirme, arama ve sosyal ve yinelenen içerik sorunları, yapılandırılmış veri ve şema gibi konularda sektör lideri uluslararası konferanslarda konuşma yaptı.