Klaviyo’ya Yeni Başlayanlar İçin En İyi Kılavuz [2023]Klaviyo’nun e-Ticaret markaları için neden Mailchimp’ten çok daha iyi olduğunu, e-posta kampanyalarının ve e-posta akışlarının nasıl ayarlanacağını ve & Klaviyo verilerinizi Shopify ile senkronize edin.Daniel Budai·13 dk. okuma·3 Temmuz 2023’te güncelleyin

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Klaviyo’ya Yeni Başlayanlar İçin En İyi Kılavuz [2023]Klaviyo’nun e-Ticaret markaları için neden Mailchimp’ten çok daha iyi olduğunu, e-posta kampanyalarının ve e-posta akışlarının nasıl ayarlanacağını ve & Klaviyo verilerinizi Shopify ile senkronize edin.Daniel Budai·13 dk. okuma·3 Temmuz 2023’te güncelleyin

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

Klaviyo, e-ticaret dünyasında e-posta pazarlamasıyla eşanlamlı hale geldi. E-Ticaret markaları için en popüler platformlardan biridir ve yavaş yavaş SMS ve anlık bildirimler gibi diğer kanallara doğru genişlemektedir.

Bir e-Ticaret marka sahibi veya pazarlama yöneticisiyseniz ve henüz Klaviyo kullanmıyorsanız çok şey kaçırıyorsunuz. Bu gönderi için, elde tutma ve e-posta pazarlama uzmanlarımızdan birine ve önde gelen şirketlerden birinin CEO’suna ulaştık. Klaviyo ajansları – Daniel Budai – bize Klaviyo hakkında bilgi vermek için.

İşte Klaviyo’yu kullanmanız için tüm nedenler ve e-Ticaret markanız için kullanmanız gereken en önemli özellikler ve stratejiler.

Hadi dalalım.

[Add Banner Here]

Klaviyo nedir?

Klaviyo, işletmelerin pazarlama e-postaları göndererek müşterilerini edinmelerine, elde tutmalarına ve büyütmelerine yardımcı olmak için e-Ticaret SMS’sini ve e-posta pazarlamasını otomatikleştiren bir pazarlama otomasyon platformudur. 70.000’den fazla ödeme yapan müşterisi var ve dünyanın en popüler e-posta pazarlama platformlarından biri haline geldi.

Shopify, BigCommerce ve Magento mağazaları için oluşturulmuştur ve e-posta segmentasyonu, e-posta otomasyonu, önceden oluşturulmuş raporlar ve damlama kampanyaları gibi birçok gelişmiş özelliğe sahiptir.

E-posta pazarlamanız için Klaviyo’yu kullanmanız için 7 neden

Klaviyo’yu kullanmanız için birçok neden var, işte en önemlileri.

1. Klaviyo, e-Ticaret mağazaları için en fazla özelliğe sahiptir

Klaviyo’nun birçok avantajından biri, veri merkezli olmasıdır. E-posta kampanyalarınız hakkında güçlü veriler üretir ve daha sonra daha iyi kampanyalar oluşturmanıza yardımcı olan eyleme geçirilebilir bilgiler (ve özellikler) sağlar.

Kaynak: Shopify

Sağlam otomasyonu destekler ve çok çeşitli hedefleme ve segmentasyon seçeneklerine sahiptir. Bu adamlar verileri anlıyor ve onu etkili bir şekilde nasıl kullanacaklarını biliyorlar.

Diğer pek çok e-posta pazarlama platformu ya aynı miktarda veriyi yakalamıyor ya da bunları görüntülemek ve analiz etmek için kolay bir özelliğe sahip değil. Mailchimp’te kampanya başına abonelikten çıkma oranınızı en son ne zaman aramaya çalıştınız? (İpucu: yapmayın, yok…)

2. Klaviyo, Shopify için geliştirildi

Klaviyo ve Shopify birlikte çok iyi çalışır çünkü Klaviyo, Shopift’in ilk pazarlama otomasyon aracıdır ve ikisini tam anlamıyla entegre etmek sadece birkaç dakika sürer. Shopify etkinlikleri tarafından onlarca e-posta akışı tetiklenebilir, böylece siz uyurken bile e-postalarınız doğru segmentlere gider.

Kaynak: Shopify

Buna karşılık, Mailchimp birkaç yıl önce Shopify ile doğrudan entegrasyona sahip olmayı bıraktı (ikisini birbirine bağlamak için üçüncü taraf bir araca ihtiyacınız var). Diğer e-posta araçları, Shopify ile entegre olabilir, ancak kullanıyor olabileceğiniz diğer araçlarla entegrasyondan yoksun olabilir.

3. Klaviyo insanoğlunun bildiği bütün entegrasyonlara sahiptir.

Entegrasyonlardan bahsetmişken, Shopify’ın yanı sıra Klaviyo, ihtiyaç duyacağınız her e-Ticaret platformu ve uygulamasıyla neredeyse entegre olur. Müşteri destek araçlarına, sadakat programlarına, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe, abonelik araçlarına, ödemelere ve teknoloji yığınınızdaki neredeyse tüm uygulamalara yönelik 200’den fazla önceden oluşturulmuş entegrasyona sahiptir.

Görüntü kaynağı: Celigo

4. Klaviyo, Mailchimp’ten çok daha iyi

Mailchimp’ten birkaç kez bahsettim ve muhtemelen Klaviyo’nun Mailchimp’ten neden bu kadar iyi olduğunu soruyorsunuz? Klaviyo, Mailchimp’ten çok e-Ticaret markalarına odaklanmıştır, bu nedenle tüm doğru özellikleri erkenden geliştirmiştir, Mailchimp ise uzun yıllar hiçbir e-Ticaret entegrasyonu sunmamıştır.

Klaviyo’nun kendi verilerine göre – daha fazla 20.000 marka değişti Mailchimp’ten Klaviyo’ya (Onlarla çalıştığım için biliyorum).

Mailchimp’te bulamayacağınız birkaç şey:

 • Dinamik ürün önerileri
 • Otomatik mutlu yıllar kampanyaları gönderebilme
 • Kolay bir damla kampanyası kurulumu (ugh, Mailchimp’te bir acı)
 • Diğer pazarlama kanalları (SMS + push bildirimleri) ile omnichannel kampanya oluşturabilme
 • Dostu e-posta tasarım şablonları
 • İş ölçümleri + gerçek zamanlı veriler (zaten ihtiyacınız olan türden)

5. Tahmine dayalı analitik

Klaviyo, verilerinize ilişkin pek çok içgörü elde etmenizi sağlamak için veri bilimi ile makine öğrenimini birleştiren bir tahmine dayalı analitik özelliğine sahiptir. Klaviyo’nun yapay zekası size yalnızca bir müşterinin geçmiş ve toplam yaşam boyu değerini söylemekle kalmaz, aynı zamanda gelecekteki yaşam boyu değerini, tahmini bir sonraki sipariş tarihini, müşteri kaybı riskini ve hatta cinsiyetini tahmin edebilir.

Tavsiye Edilen:  E-Ticaret, Google Ads Kampanyalarını Sıfırdan Nasıl Başlatmalı?

6. Özelleştirilebilir raporlar oluşturmak çok kolay

Verilerinizi gruplandırabilir veya farklı kriterlere göre filtreleyebilirsiniz. Klaviyo, e-postalardan, SMS’lerden, kayıt formlarından, e-Ticaret platformunuzdan veya özel entegrasyonlarınızdan veri alabilir. Yeni müşteri adaylarınızı, sadık müşterilerinizi ve aradaki herkesi yeniden hedeflemek için kullanabileceğiniz müşteri profiline dayalı olarak kolayca segmentler oluşturabilirsiniz.

İstatistiklerinizi rakiplerinizle karşılaştırmak isterseniz, Klaviyo’nun rakamlarınızı sektör ortalamalarıyla karşılaştıran bir kıyaslama sistemi vardır. Ayrıca, endüstri ortalamalarına kıyasla hangi KPI’larınızın düşük performans gösterdiğini de söyler.

7. Klaviyo büyümek için daha iyi bir araçtır

Klaviyo, sunduğu çok büyük miktardaki veri ve içgörülerle işletmelerin büyüme fırsatlarını ortaya çıkarmasına yardımcı olur. Düzinelerce işletmeyle çalışırken gördüğüm kadarıyla, Klaviyo kullanan markalar daha yüksek dağıtım oranları, açılma oranları, tıklama oranları ve atfedilebilir gelir elde ediyor. Klaviyo, diğer e-posta otomasyon şirketlerine kıyasla güçlü bir e-posta gönderme altyapısına sahiptir.

8. SMS pazarlama + müşteri adayı oluşturma

Klaviyo’yu kullanarak e-postanın yanı sıra birkaç kayıt formu oluşturabilir ve SMS pazarlamanızı ayarlayabilirsiniz. Örneğin, özel bir tatil kampanyası oluşturabilir ve bir e-posta promosyonu, kısa mesaj ve anlık bildirim gönderebilirsiniz. Ayrıca, üç kanalın tümü ile akışlar oluşturabilir ve neyin ne zaman gönderileceğini belirleyen kurallar oluşturabilirsiniz.

Kaynak: Klaviyo

9. Segmentasyon ve özel otomasyonlar

Tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok. Klaviyo, markaların e-posta pazarlama uzmanlarından veya hizmet ortaklarından oluşan bir ekiple çalışmak zorunda kalmadan gelirlerini ölçeklendirmesine yardımcı olan çeşitli yerleşik otomasyonlar sunar. Bu platform, daha iyi e-posta akışları ve işlem e-postaları oluşturmanıza yardımcı olabilir. Örnekler şunları içerir:

 • hoşgeldin serisi
 • Terk edilmeye göz atın
 • Geri kazanma ve çapraz satış kampanyaları
 • mutlu yıllar mesajları
 • İşlemsel e-postalar (gönderim bildirimleri, teslimat bildirimleri)
 • Ödeme, sadakat, incelemeler, anketler ve destek bileti araçlarıyla entegrasyonlar

Klaviyo hakkında aldığım tek şikayet, Mailchimp’ten daha pahalı olması. Bu kesinlikle doğru ama ödediğinizin karşılığını alıyorsunuz. Klaviyo ile kademeli büyümenin kilidini açabilir ve ölçekte müşteri ilişkileri geliştirebilirsiniz. Mailchimp ile, gösterişli ölçümleri kullanarak tahminler yapabilir ve en iyisini umabilirsiniz.

Klaviyo, günün sonunda yatırımınızdan daha iyi bir yatırım getirisi elde eder.

(Resim için iyi kaynak: https://www.klaviyo.com/switch/from-mailchimp)

Shopify mağazanızı Klaviyo ile nasıl bağlayabilirsiniz?

İşte Shopify mağazanızı Klaviyo’ya entegre etmeyle ilgili adım adım hızlı bir kılavuz.

İlk önce şuraya git: Entegrasyonlar ve Shopify’ı arayın. Ardından, üzerine tıklayın Entegrasyon Ekle ve her şeyin doğru göründüğünden emin olmak için Shopify ayarlarını gözden geçirin.

Mağaza URL’nizin doğru olduğunu onaylayın, yerinde izlemeyi etkinleştirin, bu listeleri Klaviyo’ya taşımak istiyorsanız çeşitli abonelik kutularını işaretleyin ve tıklayın Ayarları güncelle.

Ardından, üzerine tıklayın Shopify’a bağlanın ve bu sizi Klaviyo uygulamasını indirmenizin isteneceği Shopify hesabınıza götürecektir. Tıklamak Uygulamayı yükle ve verilerinizi iki platform arasında senkronize etmeye başlayın.

Yerinde izlemenizi nasıl test edeceğinizi öğrenmek ve bu adımlardan herhangi biri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Klaviyo’nun Shopify ile entegrasyon hakkındaki kılavuzuna gidin.

Mailchimp’ten Klaviyo’ya geçiş yapıyorsanız, bu kılavuzu kullanın.

Profesyonel ipucu: Mailchimp’i Klaviyo’ya bağladıktan ve e-posta listenizi birinden diğerine taşımaya başladıktan sonra, Mailchimp e-posta listenizi/hesabınızı silmeden önce entegrasyonu kaldırmayı unutmayın. Bunu yapmazsanız, Mailchimp’inizle senkronize olduğundan Klaviyo taşınan listenizi de silecektir.

Artık Shopify mağazanızı Klaviyo’ya nasıl bağlayacağınızı bildiğinize göre, e-posta akışlarınızı ve kampanyalarınızı oluşturmanın zamanı geldi.

Başlamak için 3 e-posta akışı

Klaviyo’da temelde iki tür e-posta olduğunu keşfedeceksiniz – e-posta akışları ve e-posta kampanyaları.

1. E-posta akışları: Bunlar, sitenizdeki belirli bir kullanıcı işlemi tarafından tetiklenen otomatik e-postalardır. Örneğin, bir kullanıcı belirli ürünlere veya ürün kategorilerine her baktığında e-posta gönderen bir akış oluşturabilirsiniz.

2. E-posta kampanyaları: Bunlar, programlanmalarını istediğiniz zaman sizin tarafınızdan manuel olarak gönderilir. Abonelerinizin sizin tanımladığınız belirli bir segmentine (müşteri profil verilerine göre) gönderilir.

Tavsiye Edilen:  Python ile Etik Hacklemeyi Öğrenin

Genel bir kural olarak, otomatik olduklarından ve yalnızca bir kez ayarlanmaları gerektiğinden, e-posta akışlarıyla başlamak iyidir. Ayrıca gelirinizin çoğunu da getirirler. E-posta kampanyaları ise sürekli çalışma gerektirir.

Yüzlerce Klaviyo hesabını yönetip inceledikten sonra, bu 3 e-posta akışının her seferinde sonuçların en az %50’sini oluşturduğunu görüyorum. İşte buradalar.

1. Terk Edilmiş Sepet Akışı

Bu akış, sepetlerine zaten bir ürün (veya birkaç ürün) ekleyen, ancak herhangi bir nedenle satın alma işlemini tamamlayamayan ziyaretçilere gönderilen bir dizi e-postadır. Bunlar zaten oldukça ilgili ziyaretçiler, ancak alıcı olmak için bu dürtmeye ihtiyaçları var.

Bu, standart Klaviyo terkedilmiş sepet akış tetikleyicisi ve filtreleridir:

Profesyonel ipucu: Bu e-posta akışında dinamik ürün bloğunu kullandığınızdan emin olun, böylece alıcılar sepetlerinde bırakılan ürünleri görebilir ve birkaç tıklama ile satın alabilirler.

İşte sizin için basit bir terkedilmiş sepet akış yapısı:

 1. E-posta #1 – Tetiklemeden 1 saat sonra – Bir ürün bloğu + 4 müşteri yorumu içeren basit hatırlatma e-postası
 2. E-posta #2 – 4 saat sonra – Son kullanma tarihi 48 saat olan düşük indirimli e-posta + 4 müşteri yorumu
 3. E-posta #3 – 24 saat sonra – Düşük indirim e-posta hatırlatıcısı + 4 müşteri yorumu
 4. E-posta #4 – 25 saat sonra – Son kullanma tarihi 48 saat olan yüksek indirim e-postası + 3 en çok satan ürün
 5. E-posta #5 – 24 saat sonra – Yüksek indirim e-posta hatırlatıcısı + 3 en çok satan ürün

2. Yeni Müşteri / Karşılama Akışı

Birisi ürününüzü ilk kez satın aldığında, onlara e-posta göndermenin ve bu ilişkiyi kurmaya başlamanın en iyi zamanıdır. Müşteri ürününüze inandığını gösterdiği ve parasıyla size oy verdiği için işletmeniz için tatlı bir nokta.

Bu noktadan itibaren, ilişki gelişebilir ve onların yaşam boyu değerini en üst düzeye çıkarabilirsiniz veya onları hayal kırıklığına uğratabilirsiniz ve asla geri gelmeyecekler veya daha da kötüsü, kötü itibarınızı yayacaklardır.

Bu nedenle karşılama akışı çok önemlidir. Buradaki amaç sadece ek satış yapmak değil, aynı zamanda teslimat süreleri, iadeler ve geri ödemelerle ilgili beklentileri de belirlemektir.

Önemli: Bu, sürekli alıcılarınız veya VIP için değildir, bu, yeni müşterilere yalnızca bir kez gönderilir.

İşte standart akış tetikleyicilerimiz ve filtrelerimiz.

Bu akışta, ürünlerinize ek satış yapmak için 3 seçeneğiniz vardır:

 • A. İlk satın alma işleminden hemen sonra, henüz “satın alma modunda”yken
 • B. Ürünü aldıklarında (ortalama teslimat sürenizle hesaplayın + birkaç gün ekleyin)
 • C. Her ikisini de kullan

İşte başlamak için basit bir akış yapısı:

 1. E-posta #1 – Tetiklemeden 1 saat sonra: siparişleri için teşekkür edin, siparişleri için bir takip sayfası sağlayın ve ilgili/tamamlayıcı ürünleri gösterin
 2. E-posta #2 – 1 gün sonra: onlara 24 saat geçerlilik süresi olan bir indirim yapın ve en çok satanlarınızı görüntüleyin
 3. E-posta #3 – 4 gün sonra: SSS e-postası, iade politikanız hakkında daha fazla bilgi. Onları buradan Bize Ulaşın veya destek sayfanıza yönlendirin.
 4. E-posta #4 – 4 gün sonra: hikaye e-postamız onları “Hakkında” sayfanıza veya benzer bir şeye yönlendirir.
 5. E-posta #5 – 4 gün sonra: incelemelerinizi gösteren ve onları web sitenize bir inceleme bırakmaya yönlendiren sosyal kanıt e-postası.

3. Karşılama Akışı

Karşılama akışı genellikle, e-posta listesine abone olan ancak henüz göz atmamış, herhangi bir ürün satın almamış veya alışveriş sepetlerine herhangi bir şey koymamış ziyaretçilere gönderilen kısa bir e-posta dizisidir.

İndirimler genellikle ücretsiz gönderim tekliflerinden daha iyidir. En güçlü teklif genellikle ücretsiz bir ürün numunesidir, bu, daha zayıf olanlardan 2-4 kat daha yüksek abonelik oranına sahip olabilir. Giriş teklifine karar verdikten sonra Klaviyo’da akışınızı kurmanın zamanı geldi.

Go-to tetikleyicilerimiz ve akış filtrelerimiz:

Başlamak için 3 e-posta pazarlama kampanyası

Temel e-posta akışlarınızı ayarladıktan sonra, e-posta listenize e-posta kampanyaları göndermeye başlayabilirsiniz.

Kampanyaların güzel yanı, istediğiniz zaman gönderebilmeniz ve web sitenizin trafiğinden veya kullanıcılarınızın sitenizde yaptıklarından tamamen bağımsız olmasıdır.

Hayatınızı kolaylaştırmak için kampanya takviminizi en az bir ay önceden planlamanızda fayda var.

İşte kullandığımız üç kampanya türü:

 1. güven/içerik – Bu e-postaların temel amacı, hedef kitle ile farklı şekillerde ilişki kurmaktır. (ör. blog gönderileri, anketler, müşteri yorumları vb.)
 2. Ürün tanıtımları – Bu e-postaların temel amacı, onlara ürünün temel faydalarını anlatarak ve onları ürün sayfasına yönlendirerek satışları artırmaktır. (en çok satanlar, ürün koleksiyonları, ek satışlar, yeni ürün lansmanları).
 3. Satış etkinlikleri – Bu e-postaların birincil amacı, tatillerde ve özel etkinliklerde daha fazla satış yapmaktır. Bunlar ulusal/uluslararası bayramlar, etkinlikler veya kutlamalar olabilir (Kara Cuma, Siber Pazartesi, Sevgililer Günü vb.). Bu e-postalarda genellikle indirim yaparız.
Tavsiye Edilen:  Google'daki Öğretilebilir Anların Yerini İlgili Sorular Aldı mı?

Her 3-4 ürün veya yoğun içerikli e-posta için bir tanıtım e-postası göndermelisiniz. E-postaların geri kalanı 50/50 oranında güven/içerik ve ürün tanıtım e-postaları olabilir.

Kaç e-posta göndermeliyim?

Göndermeniz gereken e-posta miktarı, e-posta listenizin boyutuna bağlıdır. Genel olarak, listeniz ne kadar büyükse, o kadar çok e-posta gönderebilirsiniz. Segmentasyonu kullanmanız ve en ilgili segment(ler)inizin kimler olduğunu belirlemeniz gerektiğini unutmayın. Abonelerinize spam göndermek istemezsiniz.

Kural olarak, listeniz 10.000 abonenin altındaysa haftada 2 kampanya gönderebilirsiniz. 10.000-100.000 abone listesi için haftada 4 e-posta kampanyası, 100.000+ abone listesi için haftada 5 e-posta gönderebilirsiniz. Bunlar yalnızca genel sayılardır, bunları test etmeli ve hedef kitlenizin e-posta kampanyalarınıza nasıl yanıt verdiğine bağlı olarak sıklığı değiştirmelisiniz.

E-posta listenizi nasıl bölümlere ayırabilirsiniz (hızlı ve kolay)

Yukarıda belirttiğim gibi, e-posta kampanyalarınızı, içeriğinizle etkileşim kurma ve sizden bir şeyler satın alma olasılığı en yüksek olan abonelere göndermek için e-posta segmentasyonunu kullanmalısınız. Listenizdeki herkese toplu e-posta göndermek istemezsiniz.

Bu, sizden daha fazla haber almak isteyen kişilerin daha fazla e-posta almasını ve istemeyenlerin daha az e-posta almasını sağlar.

Klaviyo çok çeşitli segmentasyon özelliklerine sahiptir. İşte tavsiye ettiklerim:

 1. Konum tabanlı segmentasyon
 2. cinsiyete dayalı segmentasyon
 3. davranış tabanlı segmentasyon – bir öğe, ürün kategorisi veya markaya özgü davranışlar için
 4. Etkileşim katmanı segmenti (en çok kullandığımız budur): son 30, 60, 120 veya 180 gün içinde e-posta açan kişileri segmentlere ayırıyoruz ve son 30 gün segmentine daha fazla, son 180 gün segmentine çok daha az kampanya gönderiyoruz.
 5. VIP segmenti: $ tutarı veya AOV tabanlı (örneğin 3x veya daha fazla sipariş verildi, geçmiş müşteri yaşam boyu değeri 500 $’ın üzerinde)
 6. tatil alışverişi yapanlar: Genellikle her yıl bir tatil sırasında satın alan müşterileri bulmak için yaklaşan büyük satış etkinliklerinde kullanışlıdır. “Müşteriler geçen yıl X ve Y tarihleri ​​arasında alışveriş yaptı”

Listenizi bölümlere ayırmak ve hedef kitlenize göre uyarlanmış mesajlar oluşturmak için bu bölümleme ilkelerinden birini veya daha fazlasını kullanın. Kişiselleştirme ve segmentasyon, alıcı başına gelirinizi en üst düzeye çıkarmada uzun bir yol kat eder.

Bugün bir Klaviyo uzmanı bulun

Klaviyo ve Shopify entegrasyonunuzu kurduktan ve e-posta kampanyalarınızı ve akışlarınızı kurduktan sonra, ilk ayınızdan sonra Klaviyo üzerinden aylık e-Ticaret gelirinizin en az %20’sini oluşturmaya başlamalısınız. Henüz orada değilseniz veya %30-50’ye ulaşmak istiyorsanız (bu, birçok e-Ticaret müşterimizin ulaştığı bir sayıdır), bir yardıma ihtiyacınız olabilir.

Mayple, 600’den fazla deneyimli pazarlama uzmanından oluşan bir topluluğa sahiptir ve işletmeniz için hesabınızı derinlemesine inceleyip nelerin optimize edilebileceğini görebilecek mükemmel Klaviyo uzmanını veya e-posta pazarlama şirketini bulmanıza yardımcı olabilir. Mayple’ı bugün kullanmaya başlayın.