Kötü Amaçlı Yazılım Saldırısı nedir? – Tipler ve Koruma

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Kötü Amaçlı Yazılım Saldırısı nedir? – Tipler ve Koruma

Bu blog, kötü amaçlı yazılımları, çeşitli türlerini ve kendimizi kötü amaçlı yazılım saldırılarına karşı korumak için alabileceğimiz önlemleri tartışacaktır. Unutmayın, hiçbir güvenlik önlemi kusursuz değildir, ancak birkaç uygun adımın uygulanması, kötü amaçlı yazılım saldırısı riskini önemli ölçüde azaltabilir.

İçindekiler:

Aşağıdaki videoyu izleyerek Siber Güvenlik kursunu derinlemesine öğrenin

Kötü amaçlı yazılım nedir?

Siber güvenlikte kötü amaçlı yazılım, kötü amaçlı yazılım anlamına gelir. Bilgisayar sistemlerine, sunuculara veya ağlara zarar vermek için özel olarak tasarlanmış yazılımları ifade eder. Siber suçlular, yetkisiz erişim elde etmek veya hassas bilgileri çalmak için bilgisayar sistemlerindeki güvenlik açıklarından yararlanmak amacıyla kötü amaçlı yazılım oluşturur. Kötü amaçlı yazılım, e-posta ekleri, indirilen dosyalar, virüslü web siteleri ve sosyal mühendislik teknikleri dahil olmak üzere çeşitli yöntemlerle bir sisteme sızabilir.

Kötü Amaçlı Yazılım Türleri

İçinde bulunduğumuz dijital çağda, bilgisayarlar ve internet günlük hayatımızın vazgeçilmez parçaları haline geldi. Ancak teknolojinin kullanımının artmasıyla birlikte siber tehditlerde de artış yaşandı. Virüsler, solucanlar, Truva atları, fidye yazılımları, casus yazılımlar, reklam yazılımları ve rootkit’ler dahil olmak üzere birçok kötü amaçlı yazılım türü vardır.

Çoğalabilen ve diğer sistemlere yayılabilen kötü amaçlı yazılımlara virüs denir. Bir virüs, bir bilgisayara bulaştıktan sonra dosyaları değiştirebilir veya silebilir, işletim sistemine zarar verebilir veya kişisel verileri çalabilir. Bir enfeksiyon, e-posta ekleri, bozuk yazılım veya dosyalar veya kötü amaçlı web siteleri aracılığıyla yayılabilir.

Davranışlarına göre virüsler, dosya bulaştırıcılar, önyükleme sektörü virüsleri, makro virüsler veya polimorfik virüsler gibi birçok kategoride sınıflandırılabilir. Önyükleme sektörü virüsleri bir sabit sürücünün önyükleme sektörüne bulaşırken, dosya bulaştırıcılar kendilerini otomatik olarak yürütülebilir dosyalara ekler. Makro içeren belgelere makrovirüsler bulaşır ve polimorfik virüsler, tespit edilmekten kaçınmak için kodlarını değiştirebilir.

Kullanmak ve sürdürmek antivirüs yazılım, kötü amaçlı yazılım koruması için çok önemlidir. Virüsler, antivirüs yazılımı kullanılarak bulunabilir, kaldırılabilir ve bilgisayarınızdaki diğer cihazlara bulaşmaları durdurulabilir. Ek olarak, e-posta eklerine karşı dikkatli olmak, yalnızca güvenilir web sitelerinden veri indirmek ve hileli web sitelerinden uzak durmak önemlidir.

Solucan, kullanıcı etkileşimi olmadan bir ağa veya internete yayılabilen, kendi kendini kopyalayan bir kötü amaçlı yazılımdır. Bir solucan bir cihaza bulaştığında, kendi kopyalarını oluşturabilir ve aynı ağ veya internet üzerindeki diğer cihazlara yayılabilir. Solucanlar ağ bant genişliğini tüketebilir, bilgisayar sistemlerini yavaşlatabilir veya dosyaları silebilir veya değiştirebilir.

Solucanlar, işletim sistemleri veya yazılımlardaki güvenlik açıkları, virüslü e-postalar veya ekler veya kötü amaçlı web siteleri aracılığıyla yayılabilir. Solucanlar, yayılma yöntemlerine göre e-posta solucanları, internet solucanları veya ağ solucanları gibi farklı türlerde sınıflandırılabilir.

Tavsiye Edilen:  Kimlik Avı Nedir: Tanımı, Türleri, Önlenmesi

Solucanlara karşı korunmak için yazılım ve işletim sistemlerini güncel tutmak ve güvenlik yamaları yüklemek çok önemlidir. Virüsten koruma yazılımı kullanmak ve e-posta eklerine ve şüpheli bağlantılara karşı dikkatli olmak da çok önemlidir.

Truva atları, kullanıcıları kandırarak indirmeleri veya yüklemeleri için güvenilir programları taklit eden bir kötü amaçlı yazılım alt kümesidir. Bir Truva atı bir cihaza bulaştığında, kişisel verileri çalmak, dosyaları düzenlemek veya silmek veya cihazı uzaktan manipüle etmek gibi bir dizi hain görevi gerçekleştirebilir.

Truva atları, e-posta ekleri, virüs bulaşmış web siteleri veya yazılımlar yoluyla veya sosyal mühendislik yöntemleriyle yayılabilir. Arka kapı Truva Atları, casus yazılım Truva Atları ve indirici Truva Atları, yaygın Truva atı türlerinin birkaç örneğidir.

Truva atlarına karşı korunmak için antivirüs yazılımı kullanmak ve güncel tutmak çok önemlidir. Ek olarak, e-posta eklerine, güvenilir olmayan kaynaklardan indirmelere ve garip web sitelerine karşı dikkatli olmak çok önemlidir.

Fidye yazılımı olarak bilinen bir virüs türü, bir sistemdeki dosyaları şifreler ve şifre çözme karşılığında para talep eder. Fidye yazılımı bir bilgisayara bulaştıktan sonra internet veya başka bir ağ üzerinden etkilenen daha fazla cihaza yayılabilir. Fidye yazılımları, önemli dosyaları şifreleyerek, iş süreçlerine müdahale ederek ve finansal kayıplara neden olarak kişilere veya kuruluşlara ciddi şekilde zarar verebilir.

Virüslü e-posta ekleri, sahte web siteleri veya yazılım kusurlarının tümü fidye yazılımı dağıtabilir. Locker fidye yazılımı, şifreleyen fidye yazılımı ve korkutma yazılımı yaygın fidye yazılımı türlerine birkaç örnektir.

Fidye yazılımlarına karşı korunmak için virüsten koruma yazılımı kullanın ve güncel tutun. Ek olarak, hassas verileri rutin olarak yedeklemek ve şüpheli bağlantılara tıklamaktan veya güvenilir olmayan kaynaklardan gelen ekleri indirmekten kaçınmak önemlidir.

Casus yazılım, güvenliği ihlal edilmiş bir cihazda kullanıcının etkinliklerini gizlice izlemek için tasarlanmıştır. Kullanıcının bilgisi veya onayı olmadan tuş vuruşlarını izleyebilir, ekran görüntüleri yakalayabilir, tarama alışkanlıklarını kaydedebilir ve hassas bilgileri toplayabilir. Casus yazılım, genellikle ücretsiz yazılım veya paylaşılan yazılım programlarıyla birlikte gelir veya kötü amaçlı web sitelerini ziyaret ederek bilmeden indirilebilir. Toplanan veriler daha sonra yetkisiz kullanım veya istismar için uzak sunuculara iletilir.

Reklam yazılımı, bir kullanıcının cihazında istenmeyen reklamlar sunan bir kötü amaçlı yazılım biçimidir. Diğer kötü amaçlı yazılım türlerine kıyasla daha az zararlı görünse de, çok sayıda reklam yazılımı, yetersiz kullanıcı deneyimine, sistem yavaşlamalarına ve gizlilikten ödün verilmesine neden olabilir. Adware genellikle ücretsiz yazılımla paketlenir ve yaratıcıları reklam yoluyla gelir elde eder.

Rootkit’ler, fark edilmeden bir sisteme ayrıcalıklı erişim elde etmeyi amaçlayan gelişmiş kötü amaçlı yazılım biçimleridir. İşletim sistemiyle uyum sağlayacak şekilde tasarlanmıştır ve çoğu zaman tanımlanıp silinmeleri zordur. Rootkit’ler, saldırganlara başka kötü amaçlı yazılım yüklemelerine, hassas verileri çalmalarına veya sistem işlevlerini değiştirmelerine izin vererek yetkisiz kontrol sağlayabilir. Erişim elde etmek için sıklıkla işletim sistemi kusurlarından yararlanırlar veya sosyal mühendislik taktikleri kullanırlar.

Tavsiye Edilen:  Marketing SMS i jego zastosowania

Botnet, bir siber suçlu tarafından uzaktan kontrol edilebilen, virüs bulaşmış bilgisayarlardan veya cihazlardan oluşan bir ağdır. Bot ağları genellikle savunmasız cihazlara kötü amaçlı yazılım bulaştırarak oluşturulur. Cihaz bir kez virüs bulaştığında, bir komut ve kontrol (C&C) sunucusu tarafından kontrol edilen, diğer virüs bulaşmış cihazlardan oluşan bir ağın parçası haline gelir. Siber suçlu, botnet’i DDoS saldırıları, kişisel bilgileri çalma ve spam ya da kimlik avı e-postaları yayma gibi çeşitli kötü amaçlı etkinlikler için kullanabilir.

Bot ağları, tek bir cihazın sağlayamayacağı önemli miktarda hesaplama gücü gerektiren saldırıları gerçekleştirmek için kullanılır. Örneğin, bir botnet, birden fazla cihazın bir sunucuyu trafiğe boğarak kullanıcılar için kullanılamaz hale getirdiği dağıtılmış bir hizmet reddi (DDoS) saldırısı başlatmak için kullanılabilir. Siber suçlu ayrıca spam e-postalar göndermek veya çok sayıda cihaza kötü amaçlı yazılım yaymak için bir botnet kullanabilir.

Kötü Amaçlı Yazılım Nasıl Çalışır?

Kötü amaçlı yazılımın kısaltması olan kötü amaçlı yazılım, bir bilgisayara veya başka bir cihaza zarar vermek için tasarlanmış koddur. Kötü amaçlı yazılım virüs olarak görünebilir, Truva atları, diğer biçimlerin yanı sıra solucanlar, casus yazılımlar ve reklam yazılımları. Bir bilgisayara veya başka bir cihaza, kötü amaçlı yazılım indirme, e-posta eklerini açma veya kötü amaçlı web sitelerini ziyaret etme gibi çeşitli şekillerde kötü amaçlı yazılım bulaşabilir.

Bir bilgisayara veya başka bir cihaza virüs bulaştığında, kötü amaçlı yazılım kişisel bilgileri çalma, dosyaları şifreleme, verileri silme veya etkilenen cihazı uzaktan kontrol etme yeteneğine sahip olur. Kötü amaçlı yazılım, aynı ağı kullanan yeni bilgisayarlara yayılarak bir botnet haline gelebilir.

Kötü amaçlı yazılım, bir bilgisayar veya cihaza bulaşmak için, yazılımdaki güvenlik açıklarından yararlanmak, kullanıcıları yazılımı indirmeleri veya yüklemeleri için kandırmak veya kullanıcıları virüslü e-posta eklerini açmaya veya kötü amaçlı bağlantıları tıklamaya ikna etmek için sosyal mühendislik tekniklerini kullanmak gibi çeşitli teknikler kullanır. Bazı kötü amaçlı yazılımlar, ağ paylaşımları veya virüslü USB sürücüler aracılığıyla da yayılabilir.

Kuruluşunuzu Maze Ransomware’den nasıl koruyacağınızı keşfedin!

Kendinizi Kötü Amaçlı Yazılım Saldırılarından Nasıl Korursunuz?

Kötü amaçlı yazılım saldırılarına karşı kendinizi korumak için yazılımları güncel tutmak, virüsten koruma yazılımı yüklemek, güçlü parolalar kullanmak, şüpheli bağlantılara ve e-postalara karşı dikkatli olmak ve verileri sık sık yedeklemek çok önemlidir. Kendinizi virüs saldırılarına karşı korumak için alabileceğiniz diğer kötü amaçlı yazılım saldırısı önleme önlemleri şunları içerir:

  • Yazılımınızı Güncel Tutun
Tavsiye Edilen:  Yazılım Geliştirme Ekibinizin Verimliliğini Ölçmek için Çevik Metrikler

Güvenlik güncellemeleri, yazılım geliştiricileri tarafından ürünlerindeki kusurları gidermek için sıklıkla yayınlanır. Yazılımınızın en son tehlikelere karşı korunduğundan emin olmak için onu güncel tutmak çok önemlidir. İşletim sisteminizi, web tarayıcınızı ve diğer yazılımları otomatik güncellemeleri alacak veya yeni sürümleri düzenli olarak kontrol edecek şekilde ayarlayın.

  • Antivirüs programı kurun

Antivirüs yazılımı, bilgisayarınızdan veya cihazınızdan kötü amaçlı yazılımları tespit etmek ve kaldırmak için tasarlanmıştır. Saygın bir virüsten koruma yazılımı yükleyin ve en son tehditleri algılayabilmesi için güncel tutun. Antivirüs yazılımı, sizi kimlik avı dolandırıcılığı gibi diğer siber saldırı türlerinden de koruyabilir.

Zayıf parolalar kolayca tahmin edilebilir veya kırılabilir, bu da siber suçluların hesaplarınıza veya cihazlarınıza erişmesini kolaylaştırır. Büyük ve küçük harfler, sayılar ve özel karakterlerin bir karışımını içeren güçlü parolalar kullanın. Parolaları birden çok hesapta yeniden kullanmayın ve güçlü parolalar oluşturmak ve saklamak için bir parola yöneticisi kullanmayı düşünün.

  • Şüpheli Bağlantılara ve E-postalara Karşı Dikkatli Olun

Siber suçların kurbanı olmamak için, yabancı göndericilerden gelen veya garip bağlantılar ya da ekler içeren e-postalara karşı dikkatli olun. Güvenli olduklarından emin olmadıkça bağlantılara tıklamayın veya ekleri indirmeyin. Herhangi bir hata veya tuhaf istek olup olmadığını görmek için gönderenin e-posta adresini iki kez kontrol edin. Tetikte olun ve kendinizi potansiyel siber tehditlere karşı koruyun.

  • Verilerinizi Düzenli Olarak Yedekleyin

Önemli verilerinizin düzenli olarak yedeklenmesi, bir kötü amaçlı yazılım saldırısından kurtulmanıza yardımcı olabilir. Bilgisayarınıza veya cihazınıza kötü amaçlı yazılım bulaşırsa, önemli verilerinizi kaybedebilirsiniz ve bir yedeklemeden geri yükleme, hızlı bir şekilde kurtarmanıza yardımcı olabilir. Yedeklerinizi depolamak için bulut tabanlı yedekleme hizmetleri veya harici sabit diskler kullanmayı düşünün.

Çözüm

Kötü amaçlı yazılım saldırılarının bireyler, işletmeler ve hatta tüm uluslar için yıkıcı sonuçları olabilir. Kötü amaçlı yazılımların sürekli gelişen doğası, en son tehditler ve koruma yöntemleri konusunda güncel kalmanın çok önemli olduğu anlamına gelir. Farklı kötü amaçlı yazılım türlerinin ve özelliklerinin farkında olmak, etkili korumaya yönelik ilk adımdır.

Saygın antivirüs yazılımı kullanmak, yazılımları güncel tutmak ve çalışanları güvenli çevrimiçi uygulamalar konusunda eğitmek gibi etkili güvenlik önlemleri uygulayarak, kötü amaçlı yazılım saldırısı riskini azaltmak mümkündür. Kötü amaçlı yazılım saldırılarıyla mücadele söz konusu olduğunda önlemenin her zaman tedaviden daha iyi olduğunu unutmayın. Uyanık kalın ve güvende kalın!