Küçük Bir Yerel İşletmenin Reklamı Nasıl Yapılır (Bütçeyle!)

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Küçük Bir Yerel İşletmenin Reklamı Nasıl Yapılır (Bütçeyle!)

Birçok B2C ve B2B pazarlama stratejisi yerel topluluğa odaklanır ve anlamlı ticari büyümeyi kolaylaştırır. Kasabanızın veya şehrinizin büyüklüğüne bağlı olarak bu, sıkı bir rekabete yol açabilir. Bununla birlikte, küçük bir işletmenin yerel olarak nasıl reklamını yapacağını öğrenmek, sizin gibi dirençli bir girişimcinin tamamen yetenekli olduğu bir şeydir.

Bu makale, yerel işletmenizin reklamını akıllıca ve sürdürülebilir bir şekilde nasıl yapacağınızı öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Küçük Yerel İşletmenizin Reklamını Yapmanın En İyi 7 Yolu

Küçük bir işletme sahibi olarak temel pazarlama hedefiniz muhtemelen daha fazla müşteri edinin. Yerel reklamcılık, bölgenizdeki ürün veya hizmetleri arayan müşterilere çevrimiçi olarak ulaşmanızı sağlar.

Küçük işletmelere uygun bu 7 yerel reklam stratejisiyle işletmenizin pazarlama bütçesinden en iyi şekilde yararlanın.

 1. Yerel Sosyal Medya Pazarlaması
 2. Yerel SEO
 3. Konuma Özel Açılış Sayfaları
 4. Ücretli Yerel Dizinler
 5. Yerel Etkileyici Ortaklıkları
 6. Yerel Etkinlik Sponsorlukları
 7. İlgili Yerel İşletmelerle Ortak Pazarlama

Bu yerel işletme reklamcılığı yöntemlerinin birkaçını veya tümünü bir arada kullanmak, şirketinizi topluluğunuzda lider olarak konumlandırmanıza yardımcı olabilir.

1. Yerel Sosyal Medya Pazarlaması

İşletmenizin sosyal medyada reklamını yapmak, hedef kitlenizle etkileşime geçmek ve potansiyel müşterilere ulaşmak için altın bir fırsattır.

Ancak var olan her sosyal medya platformunda profil oluşturmak için acele etmeden önce hedef kitlenizi anlamanız önemlidir. Markalar hedef kitlelerinin ihtiyaçlarına göre seçilmiş içerik sunduğunda bireyler kendilerini markaya daha bağlı hissedeceklerdir.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma şunu gösteriyor Pazarlamacıların %79’u trafiği artırmak için sosyal medyayı kullanıyor web sitelerine. Küçük işletmelerin kazanmak için sosyal medyaya ihtiyaç duymasının çeşitli nedenleri olsa da, zorlukla kazandığınız parayı harcamadan önce bilinçli kararlar vermek çok önemlidir. Hangi sosyal medya platformuyla reklam yayınlayacağınıza karar verirken şu faktörleri dikkate almak önemlidir:

 • Hedef kitleniz en çok nerede yoğunlaşıyor?
 • Hedef kitlenizin en erişilebilir yeri neresi?
 • Hedef kitleniz reklamlarla en aktif şekilde nerede etkileşime giriyor?
 • Sosyal medya pazarlama stratejinize ne kadar zaman ayırmalısınız?

Topluluğunuzdaki sosyal medya pazarlamasıyla ilgili uzman yardımı için WIX’a ulaşın.

Tavsiye Edilen:  Genişletilmiş Erişim için Markalı Sosyal Medya İçeriğinin Faydaları

2. Yerel SEO

Yerel bir işletmeniz varsa, web sitenizi optimize etmek aynı zamanda insanların sizi gerçek hayatta bulmasını sağlamakla da ilgilidir. Yerel arama motoru optimizasyonu tamamen sizinle aynı coğrafi bölgede bulunan bir hedef kitleyi hedeflemekle ilgilidir.

Yerel SEO, işletmelerin ürünlerini ve hizmetlerini yerel müşterilere tam olarak çevrimiçi aradıkları anda tanıtmalarına olanak tanıdığından, web sitenizin yerel olarak reklamını yapmanın inanılmaz derecede etkili bir yoludur. Uzun vadeli büyümeyle ilgileniyorsanız yerel bir SEO şirketinden yardım almaktan çekinmeyin.

Yerel amaçlı Google aramalarına birkaç örnek:

 • Yakınımdaki kompost bırakma noktası
 • Houston’daki tesisatçılar
 • Houston imza şirketleri

Temel olarak yerel SEO, yerel işletmelerin optimizasyon çalışmalarına odaklanan stratejik bir süreçtir. Yardıma ihtiyacınız varsa WIX, Houston, Austin, Dallas ve Büyük Teksas’ta yerel SEO sunuyor.

3. Konuma Özel Açılış Sayfaları

Web sitenizde mağazalarınızın her birini temsil eden, konuma özel bir açılış sayfasına sahip olmak, marka görünürlüğünü artırmanın ilk adımıdır.

Yerel açılış sayfası, site ziyaretçilerinizin web sitenize ilk geldiklerinde tıkladıkları herhangi bir web sayfasıdır. Doğru şekilde optimize edildiğinde bu yerel sayfalar, yerel aramalarda görünmenize bile yardımcı olabilir. Birden fazla konuma sahip fiziksel mağazalar veya tüketicilerini hizmet verdikleri yerel alanların çeşitliliği hakkında bilgilendirmek isteyen hizmet tabanlı işletmeler için önemlidirler.

Konum açılış sayfalarından yararlanmak ve mobil görünürlüğü artırmak için ana web sitenizin mobil cihazlar için optimize edilmiş olması ve her konum için bir açılış sayfası içermesi gerekir. Başarı şansınızı artırmak için herhangi bir yerel sayfayı kullanıma sunmadan önce dönüşüm sağlayan açılış sayfalarını nasıl oluşturacağınızı öğrenin.

4. Ücretli Yerel Dizinler

Müşterilerin işletmenizi çevrimiçi bulmanın bir yoluna ihtiyacı var. Birçok işletme sahibi, çevrimiçi işletme dizinlerini biliyor ancak küçük işletmelerin yerel olarak reklamını yapmak için bunların ne kadar avantajlı olduğunun farkında değil.

Tavsiye Edilen:  10Web AI Nasıl Kullanılır?

Ücretli yerel dizinler, yeni müşteriler çekmenin en iyi araçlarından biridir. Yerel dizinler, konum, çalışma saatleri ve iletişim bilgilerinin yanı sıra resimler, yorumlar ve diğer ilgili bilgiler de dahil olmak üzere işletmenizle ilgili önemli bilgileri listeler. Bu listeler Google ve diğer arama motorlarında organik arama sonuçları olarak açılır.

Yerel dizinlerde listelenmek, küçük işletmenizin yerel olarak reklamını yapmanın harika bir yoludur; çünkü potansiyel müşterilerin sağladığınız hizmetleri, kategorileri ve olanakları ararken sizi keşfetmesine olanak tanır.

İşte büyük itibara sahip yerel işletme rehberlerinin bir listesi:

 • Google Benim İşletmem
 • Havlama
 • Angie’nin Listesi
 • Houzz
 • AnasayfaDanışman

Rakipleriniz belirli dizinlerde listeleniyorsa, onlarla da listelenmeyi düşünmelisiniz.

5. Yerel Etkileyici Ortaklıkları

Yakın bir arkadaşınız yeni favori restoranını size önerdiğinde, muhtemelen oraya uğramaya ikna olacaksınız. Sosyal medya etkileyicileri de aynı yeteneğe sahip ancak çok daha büyük ölçekte.

Yerel etkileyicilerle ortaklık kurmak, küçük yerel işletmelerin reklamını yapmanın en iyi yollarından biridir. Etkileyicilerin yalnızca büyük sosyal medya takipçileri olmakla kalmıyor, aynı zamanda takipçilerinin çoğu da genellikle aynı bölgede yaşıyor.

Influencerların, özellikle de yerel mikro-influencerların, takipçileriyle son derece yüksek etkileşim oranları var ve hedef kitleleri genellikle onların önerilerine güveniyor. Bir etkileyicinin hedef kitlesiyle olan ilişkisi ne kadar güçlü olursa, işletmenizi yerel olarak başarılı bir şekilde tanıtma olasılığı da o kadar artar.

6. Yerel Etkinlik Sponsorlukları

İster yerel bir yardım kampanyasına ister Küçükler Ligi turnuvasına katılıyor olun, doğru etkinlik oldukça ilgili müşterileri çekme potansiyeline sahiptir.

Yerel etkinlik sponsorluğu nedir? Etkinlik sponsoru, değerli bir şey karşılığında genellikle fon veya ürün sağlayarak bir etkinliği destekleyen bir şirket veya işletmedir. İster marka görünürlüğünün artması, ister etkinlikte konuşma fırsatları, ister ürününüzü sergileme şansı olsun, etkinlik sponsorlukları yerel küçük işletmelerin reklamını yapmak için çok önemlidir.

Ayrıca işletme imajınızın güçlendirilmesi etkinlik sponsorluğunun en değerli faydalarından biridir. Müşteriler, olumlu mesajlar yaymaya ve topluluğa yardım etmeye önem veren markaları sever. Erdemli yerel sponsorluklar toplumun olumlu ilgisini ve desteğini çekebilir ve marka geliştirme stratejinizde bir temel taşı olabilir.

Tavsiye Edilen:  DesignOps Nedir ve 2023'te Nasıl Uygulanır?

7. İlgili Yerel İşletmelerle Ortak Pazarlama

Ortak pazarlama, iki veya daha fazla işletmenin, ortak pazarlama çabalarının faydalarından yararlanmak için birlikte çalışmasını içerir.

Ortak pazarlamanın en yaygın yolu, benzer hedef kitlelere sahip iki tamamlayıcı veya tamamlayıcı şirketin bir kampanya üzerinde birlikte çalışması ve kampanyayı her iki hedef kitleye tanıtmasıdır. Küçük yerel işletmeler güçlü bir kampanya oluşturmak için kaynaklarını, becerilerini ve fikirlerini birleştirdiklerinde, her birinin tek başına ulaşamayacağı kadar geniş bir kitleye ulaşabilirler.

Ortaklıktaki her şirket, yeni müşteriler çekmek için olağan pazarlarının dışına çıkabilir. İnsanlar bir işletmeye yabancı olsa bile, ortağıyla olan ilişkisi sayesinde o işletmeye itibar kazandırılmaktadır.

İşletmenizi yerel olarak ortak pazarlamanın birkaç yolu:

 • Blog gönderileri
 • E-posta patlamaları
 • Web seminerleri
 • Etkinlikler (sanal veya şahsen)
 • Sosyal medya kampanyaları

WIX Yerel Teksas İşletmenizin Reklamını Yapmanıza Yardımcı Olabilir

Gördüğünüz gibi, küçük işletmenizin yerel reklamını yapmak için bütçeye uygun çeşitli stratejiler var. Hepsi hedef kitlenizi genişletme ve işinizi büyütme potansiyeline sahiptir. Sizin için en iyi olanı görmek için bunları deneyin.

İşletmeniz için hangi stratejilerin doğru olduğundan emin değil misiniz? WIX yardım etmek için burada! Teksas pazarlama ajansımız, yaklaşık 40 yıldır yerel işletmelere sürekli başarı ile hizmet vermektedir.