Küçük İşletmelere Yönelik Pazarlama Planınızda Olması Gereken 4 Şey

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Küçük İşletmelere Yönelik Pazarlama Planınızda Olması Gereken 4 Şey

İşletme sahipleri, bir şirketin benzersiz satış teklifini oluşturmak için o kadar çok zaman harcıyorlar ki, genellikle kendilerini şirketin aslında o kadar benzersiz olduğuna ve pazarlama planlarının da gerçekten benzersiz olması gerektiğine ikna ediyorlar. Öte yandan, işletme sahipleri genellikle olası satış arayışında kaybolur ve doğrudan yeni potansiyel müşteriler veya iş yaratmadığını düşündükleri harcamaları ihmal ederler.

Her iki senaryo da sizin için geçerliyse, pazarlama planınıza eleştirel bir bakış atmanın ve pazarlama bulmacasının pazarlama etkinliğinize zarar verebilecek önemli parçalarını kaçırmadığınızdan emin olmanın zamanı gelmiştir.

Artık pazarlama planınızın markanızı, iş modelinizi ve benzersiz satış önerinizi yansıtması gerektiği doğrudur. Ancak çoğu zaman pazarlamanızı şirketinize göre uyarlamak, pazarlama planınızın üst düzey genel görünümünü oluşturmada değil, pazarlama planınızın alt düzeydeki planlamasında ve yürütülmesinde gerçekleşmelidir.

Küçük İşletmelere Yönelik Pazarlama Planınızın Olması Gereken 4 Parçası

Bu yazıda, tüm pazarlama hedeflerinize ulaşmanız için kritik önem taşıyan, bir pazarlama planının en sık göz ardı edilen veya gözden kaçırılan bazı yönlerine göz atacağız.

1. Pazarlama planınız marka bilinci oluşturmayı içermelidir

Pek çok küçük ve orta ölçekli işletme için markalaşma sonradan akla gelen bir düşüncedir. Bunu, pazar araştırma projelerine, odak gruplarına ve modaya uygun tasarım firmalarıyla yürütülen projelere ayrılabilecek büyük miktarda ihtiyari sermayeye sahip işletmelere ayrılmış bir pazarlama unsuru olarak görüyorlar. Sonuç olarak bu zihniyet tamamen yanlıştır.

Mükemmel markalaşma her zaman yüksek kaliteli bir markalama şirketine ihtiyaç duymaz ve sınırlı bir bütçeden biraz daha fazlası ile oluşturulabilir. Mükemmel marka bilinci oluşturma, hedef kitlenizle bağlantı kurmak için harcadığınız paranın miktarından ziyade, harcadığınız zamanın ve düşüncenin bir yansımasıdır.

Markanıza ve markanızın nasıl algılanacağına odaklanmak için zaman ayırmazsanız hedef kitleniz bunu anlayacaktır. Hedef kitlenize meşru ve güvenilir görünmek için markanızın mutlaka geçmesi gereken bir güvenilirlik eşiği vardır. Aslında, 2013 yılında yapılan bir psikolojik araştırma şunu ortaya çıkardı: Logoların karar verme üzerinde derin bir etkisi var işlem.

Araştırma şu sonucu ortaya çıkardı: “Şirketlerin fiyat promosyonları, iyi müşteri desteği veya ürüne özel teknik gereklilikler (örn. güncellemeler) ile tüketicilerin ilgisini çekmeye çalışması yeterli değildir… Bunun yerine şirketler, marka tasarımına ve bilinirliğine özel önem vermeli ve çaba harcamalıdır. Rekabet avantajını geliştirmek ve sürdürmek için müşteriler arasında markalarıyla güçlü duygusal bağları teşvik etmek.

Pratik anlamda, pazarlama planınızın markanızı başarıya ulaştırmaya odaklanan girişimleri içermesi gerekir. Şirketinizin markalaşma spektrumunun neresinde olduğuna bağlı olarak bu, bir logo tasarlamak, eski bir logoyu yenilemek, marka stil rehberi oluşturmak, şirketiniz için bir ses tonu oluşturmak ve/veya markalaşmaya yönelik reklam kampanyaları yürütmek anlamına gelebilir.

2. Etkili pazarlama iyi tasarımı içermelidir

Tavsiye Edilen:  Sıralamalarınızı Yükseltmek İçin Bilmeniz Gereken 5 Uygulama Mağazası Sıralaması Faktörü

“Etkili olması için güzel görünmesine gerek yok”, bir işletme sahibinin veya pazarlamacının pazarlama teminatları söz konusu olduğunda sahip olabileceği en kötü zihniyetlerden biridir. Evet, teknik olarak doğru, “güzel” olması gerekmiyor ama iyi tasarımın amacı bu değil.

Herhangi bir pazarlama ürününün tasarımını olduğu gibi kabul etmek bir hatadır. Sanat güzeldir; tasarım kullanışlıdır. Bir tasarımcı bir teminat parçasıyla masaya oturduğunda, teminatın amacını ve bunun parçanın içerdiği tüm unsurların önem hiyerarşisi açısından ne anlama geldiğini düşünür.

Spesifik olarak bir web sitesi, broşür, el ilanı veya reklamdan bahsediyor olsanız da, aynı içeriğe veya öğelere sahip olmak, iki tasarımın eşit derecede etkili olacağı anlamına gelmez. İnsanların karşılaştıkları içeriği nasıl yorumladıklarını anlamak, bir teminatın nasıl tasarlanması gerektiği konusunda önemli bir faktördür.

Örneğin, şirket logolarının neden bir web sitesinin neredeyse her zaman sol üst köşesinde bulunduğunu hiç merak ettiniz mi? Basit; insanlar onların orada olmasını bekliyor. Logonuzu sayfada başka bir yere yerleştirmeniz hoş veya farklı görünebilir, ancak kullanıcılar bundan hoşlanmayabilir ve bu aslında web sitenizin dönüşüm oranı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Bu temel motivasyon veya akıl yürütme, tüm iyi tasarımlarda geçerlidir. Bir tasarımın yönelimi, görüntüleri, yazı tipleri ve renkleri, sırf yaratıcı amaçlarla değil, özel olarak bir tepki ortaya çıkarmak için kullanılır. Pazarlamanızın olabildiğince etkili olmasını istiyorsanız teminatınızı oluştururken yetenekli tasarımcılarla çalışmanız gerekir.

3. İçerik hâlâ pazarlamanın kralıdır

İyi metin yazarlığı her zaman pazarlamada farklılaştırıcı bir faktör olmuştur ve bugün her zamankinden daha fazla öyledir. Kataloglar ve broşürler 90’ların ortalarına ve sonlarına kadar içerik için büyük ölçüde en iyi ortamdı ve hâlâ önemliler ancak insanların satın alma davranışları değişti.

İnternet, bilgi zenginliğiyle, satın alma kararı verirken bilgiyi arama ve tüketme şeklimizi değiştirdi. Artık pazarlamanın eğitimsel yönünün çoğu satış personeliniz tarafından değil, son tüketici tarafından kendileri için yapılıyor.

Bu, satış personelinizin şirketiniz için önemli bir rol oynamadığı anlamına gelmez, öyledir. Sadece rolleri değişti. Aslında yukarı doğru Tüketicilerin %82’si ürün veya hizmetleri satın almadan önce internette araştırıyor.

İçerik pazarlama stratejisi uygulayan birçok küçük ve orta ölçekli işletme için, satış döngüsünün eğitim ve satın alma aşamalarında hedef müşterileri başarılı bir şekilde çekmek ve dönüştürmek için bir pazarlama planında dikkate alınması gereken bir husustur.

Müşterilerimizin büyük çoğunluğu için bir içerik stratejisine sahip olmak, web sitelerinde bir blog kullanmak anlamına gelir. Blog yazmak her işletmeye uygun değildir ancak bu, yüksek kaliteli içerik oluşturmanın ve dağıtmanın önemli olmadığı anlamına gelmez; yalnızca farklı bir dağıtım yöntemi kullanmaları gerektiği anlamına gelir. Sunumlar, web seminerleri, tanıtım ve eğitim videoları oluşturmak ve sosyal medya hesaplarını sürdürmek, pazarlama çalışmalarınızı desteklemek için yüksek kaliteli içerik kullanmanın harika yollarıdır.

Tavsiye Edilen:  İnternet Pazarlama BizLeads Sanal Zirvesi 2023

4. Sağlıklı bir geleneksel ve dijital pazarlama karışımı şarttır

Genel olarak konuşursak, işletme sahipleri ve pazarlamacılar dijital veya çevrimdışı pazarlama stratejileri konusunda daha rahattır. Bunda olağandışı veya yanlış bir şey yok. Aslında “bildiğinizi yapın” genellikle oldukça iyi bir tavsiyedir, ancak pazarlamanızın çevrimiçi ve çevrimdışı pazarlamanın köşesinde yer alması gerekir.

Günümüzün pazarlama ortamında “bildiğinizi yapın”, “bilmediğinizi bilin”den daha az önemli olabilir. Çevrimdışı pazarlama konusunda iyi bir fikriniz varsa yolun yarısındasınız demektir ancak bu, dijital pazarlamayı göz ardı etmeniz gerektiği anlamına gelmez.

Çok sayıda işletme sahibi için, özellikle de profesyonel hizmet sektöründe olanlar için, “bilmediğini bilmek” genel olarak pazarlama için geçerli olabilir. Profesyonel hizmetler sektöründeyseniz, muhtemelen bulunduğunuz yere çok spesifik bir alanda uzmanlık geliştirerek ulaştınız ve bu muhtemelen pazarlama değildi. Eğer bu sizseniz, WIX’un yönetilen pazarlama hizmetleri gibi, pazarlama ihtiyaçlarınızın tüm yönlerini ele alacak stratejik bir pazarlama ajansı bulmayı düşünebilirsiniz.

Satış yaşam döngüsünün tüm aşamalarını ele almak için geleneksel ve dijital pazarlama stratejilerinin sağlam bir karışımı önemlidir. Çevrimiçi tabanlı bir işletme yürütüyor olmanız, geleneksel pazarlama kanallarını göz ardı etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bakmak Mavi Önlük, Örneğin; çevrimiçi bir işletme olmalarına rağmen satış hunilerini doğrudan posta kampanyalarıyla doldurmada oldukça başarılı oldular.

Aynı durum tersi durumda da geçerlidir. Yerel bir B2B operasyonu yürütüyor olmanız, dijital pazarlamayı ihmal etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Aslında bunu yaparsanız, yüzlerce ve binlerce yerel B2B mağazasının başarıyla kullandığı son derece başarılı entegre pazarlama kanallarını kaçırıyorsunuz demektir.

WWIX Marketing, Pazar Araştırması ile müşterilerinizin ürünleriniz veya hizmetleriniz için ihtiyaçlarını belirlemenize yardımcı olabilir ve bir Pazarlama Planı ile bu ihtiyaçları doğru Pazarlama Karması, yani doğru medyada, doğru mesajla karşılamanıza yardımcı olabiliriz.

Pazar araştırması

WIX pazar araştırması, müşteri ihtiyaçlarınızı belirlemek için aşağıdakiler dahil olmak üzere güncel ve ilgili pazar istihbaratını sağlayacaktır:

 • Ürün veya hizmetlerinizle ilgili müşteri memnuniyeti veya memnuniyetsizliği.
 • Yeni ürün veya hizmetler için fırsatlar.
 • Şirketinizin satışlarını ve karlılığını etkileyebilecek trendler:
  • Nüfus değişimleri.
  • Yasal gelişmeler.
  • Sorun ve fırsat yaratabilecek yerel ve ulusal durumlar.
 • Rakiplerinizin ne yaptığı.

WIX, pazar araştırmaları, müşteri odaklı gruplar, yayınlanmış raporların ve istatistiksel bilgilerin araştırılması ve sektör uzmanlarıyla röportaj yapılması konularında size yardımcı olabilir.

Tüm bu pazar araştırması bilgilerini toplayıp analiz ettikten sonra WIX, rekabet avantajlarınızı belirlemenize ve agresif bir Pazarlama Planı aracılığıyla üstün faydalarınızı müşterilerinize ifade etmenize yardımcı olacaktır.

Pazarlama Karmasını Yönetmek

Doğru pazarlama karmasını formüle ederek müşteri ihtiyaçlarını en iyi nasıl karşılayacağınızı belirleyin:

Ürünler ve Hizmetler: Dar bir ürün yelpazesine mi odaklanıyorsunuz? Son derece uzmanlaşmış bir ürün veya hizmet mi geliştiriyorsunuz? Alışılmışın dışında yüksek kalitede hizmet içeren bir ürün-hizmet paketi mi sunuyorsunuz?

Tavsiye Edilen:  Bir blog yazısı ne kadar uzun olmalıdır?

Pazarlama Promosyonları: “Büyük ölçüde birbirine bağlı” toplumumuzda başarılı tanıtım stratejileri, bir web sitesi (artık bir zorunluluk), kurumsal yetenekler broşürü, doğrudan posta, e-posta kampanyaları, ticari fuarlar ve halkla ilişkiler etkinlikleri dahil olmak üzere hem çevrimiçi hem de çevrimdışı birden fazla medyayı kapsar. Tüm promosyonlar kurumsal kimliğinizi yansıtmalı, tutarlı olmalı ve markanızı büyütürken mesaj vermelidir.

Tüm şirket politikalarının ve faaliyetlerinin, sağlıklı bir kurumsal kimlik ve markayı sürdürmenin belki de en kritik parçası olan müşteri ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olması gerektiğini de unutmayın.

Dağıtım Kanalları: Eğer bir üretici veya toptancıysanız, yerleşik distribütörler veya acenteler aracılığıyla nasıl dağıtım yapacağınıza karar vermelisiniz. Perakendeciler mağaza lokasyonundaki maliyet ve trafik akışını dikkate alır; Düşük maliyetli, düşük trafikli bir sitenin, trafik artırıcı reklamlara daha fazla harcama yapılması gerektiği anlamına geldiğini unutmayın.

Fiyatlandırma: Doğru fiyatı belirlemek, geliri en üst düzeye çıkarmak için kritik öneme sahiptir. Genel olarak, daha yüksek fiyatlar daha düşük hacim anlamına gelir; Daha düşük fiyatlandırma daha yüksek hacim anlamına gelir. Kişiselleştirilmiş hizmet genellikle daha yüksek fiyatlar talep edebilir. Ayrıca karlı bir satış hacmine sahip olmak, yüksek satış hacmine sahip olmaktan daha önemlidir.

Performansınızı Ölçün

Başarılı şirketler, bir pazarlama promosyonu yürüttükten sonra periyodik olarak başarılarını değerlendirir ve performansı iyileştirmenin yollarını ararlar. Dikkate alınması gereken diğer konular:

 • Şirketiniz müşteri odaklı olmak için elinden geleni yapıyor mu?
 • Müşterileriniz memnun mu ve geri dönmek isteyerek ayrılıyor mu?
 • Müşteriler rekabetçi fiyatları kolayca bulabiliyor mu?

Analiz edin ve harekete geçin.

Götürmek

İşletmenizin ne kadar benzersiz olduğuyla gurur duymalısınız ve bu farklılıkları kutlamanız gerekir, ancak işletmeniz benzersiz olduğu için üst düzey pazarlama planınızın da öyle olması gerektiğini varsaymayın. Ayrıca, bir pazarlama harcamasının size doğrudan yeni bir müşteri getirmemesinin, pazarlama etkinliğinizi artırmadığını ve gelir getirmediğini varsaymayın.

Binanızın benzersizliğine uygun bir pazarlama planı mı istiyorsunuz, ancak zamanınız mı yok? WIX’a bugün ulaşınve şirketiniz için etkili bir pazarlama stratejisi oluşturup uygulayacağız.

Sonunda kullandığınız belirli stratejilerden bağımsız olarak, planınıza markanıza odaklanarak başlayın, ardından içeriğinizi bunun etrafında oluşturup tasarlayın ve hem geleneksel hem de dijital pazarlama tekniklerinden çok sayıda kullandığınızdan emin olun. . Bunlar tüm işletmeler için evrensel ihtiyaçlardır.