Küçük İşletmenizin Sosyal Medyaya İhtiyaç Duymasının 11 Nedeni (İstatistiklerle)

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Küçük İşletmenizin Sosyal Medyaya İhtiyaç Duymasının 11 Nedeni (İstatistiklerle)

Sosyal medya uygun maliyetlidir, her yerde bulunur ve etkilidir. Peki neden kullanmıyorsun?

Birçok eski tarz işletme sahibi, hedef kitlesinin sosyal medyada olmadığını iddia ediyor. Neden? Çünkü bu işletme sahipleri sosyal medyada yer almıyor ve hedef kitlelerinin kendileri gibi olduğunu sanıyorlar. Hedef kitlenizin en azından bir kısmının sosyal medyayı kullanmadığı fikri oldukça düşük bir ihtimal. ABD’li yetişkinlerin %70’i Facebook’u tek başına kullan.

Bu, evde yetiştirilen veya ön yüklemeli işletmelerde sık görülen bir sorundur. Bir noktada, ya işin büyümesi ya da zamanın geçmesi nedeniyle işletme sahipleri hedef kitlelerinden ayrılırlar. İşletmeniz için sosyal medyayı kullanmanın birçok büyük avantajı vardır.

İşletmeler için 11 Sosyal Medya İstatistikleri

İşte dünden itibaren sosyal medya pazarlamasından neden yararlanmanız gerektiğini gösteren çeşitli istatistiklerle desteklenen, iş için sosyal medyayı kullanmanın 11 faydası.

1. Düşük Eforla Yüksek Geri Dönüş Alın

Pazarlamacıların %79’u Bir araştırmaya katılanlar, sosyal medya pazarlamasını kullanarak trafiğin arttığını bildirdi.

Haftada 6 saat kadar az bir süreyi sosyal medya pazarlamasına harcayan aynı pazarlamacıların %92’si, sosyal medyanın işletmelerinin görünürlüğünü de artırdığını bildirdi. Arada bir paylaşım yapan bir Facebook veya Twitter sayfasına sahip olmak, işletmenizi dijital haritaya yerleştirir ve faaliyetlerinize meşruiyet katar.

SEO ve sosyal medya pazarlaması bu açıdan çok farklıdır, çünkü SEO, önemli miktarda pazarlama kaynağı kullanma konusunda bir üne sahiptir.

2. İşletmeniz Kaçırmayı göze alamaz

Dijital reklam harcaması hesaba katılacak 2020 yılına kadar toplam medya reklam harcamalarının yaklaşık %50’si.

Raporlar, dijital medya reklamcılığına yaklaşık 357,3 milyar dolar harcanacağını ve bunun önemli bir kısmının sosyal medyaya yatırılacağını öngörüyor. Bir araştırmaya katılan pazarlamacıların yarısından fazlası pazarlama giderlerinin azaldığını bildirdi sosyal medyadan dolayı. İşletmenizin reklamını yapmak için sosyal medyayı kullanmak son derece uygun maliyetlidir ve yakın zamanda sona ermeyeceği açıkça görülen bu trendi kaçırmayı göze alamazsınız.

Günde sadece 10 dakika içinde sosyal medyayı nasıl izleyeceğinizi öğrenmek ister misiniz? Sosyal izleme ipuçlarımız için bu ücretsiz e-Kitabı şimdi indirin.

3. Kullan Mevcut Tüketiciler Yenilerini Kazanacak

Her 3 tüketiciden 1’i bir markadan bahsediyor Yaşamın dönüm noktasıyla ilgili bir sosyal medya gönderisini paylaşırken.

Aynı tüketicilerin %79’u hayatlarındaki dönüm noktalarını sosyal medyada paylaştıklarını söyledi. Tüketiciler öncelikle, ister onay ister indirim olsun, işletmeyle etkileşim umuduyla markalardan bahseder. Tüketicilerle etkileşim kurmanın kolay bir yolu, gönderilerini işletmenizin sosyal medyasında paylaşmaktır. İnsanların ailelerine, arkadaşlarına ve hatta tanıdıklarına şirketlerden daha fazla güvenme eğiliminde oldukları göz önüne alındığında, bu daha fazla potansiyel müşteriyi dönüştürmenin harika bir yoludur.

Tavsiye Edilen:  Speechify Maliyeti Ne Kadardır ve Buna Değer mi?

4. Farklı Hedef Kitlelere Kolayca Ulaşın

Y kuşağının %52’si Bir ürünü satın almaya karar verirken sosyal medya reklamlarını etki olarak değerlendirin.

Sosyal medya, genç nesillerin alışveriş alışkanlıklarında büyük bir rol oynuyor ancak aynı çalışma baby boomer kuşağının sandığınız kadar dijital okuryazar olmadığını gösteriyor. Bebek patlaması kuşağının %32’si alışveriş yaparken sosyal medya reklamlarının da etkili olduğunu düşünüyor. Bu istatistikleri aklınızda tutarsanız, küçük işletme pazarlama stratejiniz farklı demografik özelliklere çevrimiçi olarak ulaşabilir.

5. Oluşturun Markanızın Varlığı

X kuşağının ve Y kuşağının %30’u Markalarla en az ayda bir etkileşime geçin.

Görünürlüğü artırmak için işletmenizi konuşmanın bir parçası haline getirin. İşletmenizin sosyal medyada varlığı yoksa, dijital teknolojiye meraklı nesillerin gözünde de var olmayabilir.

Müşterilerin %71’i, olumlu bir sosyal medya deneyimi yaşadıktan sonra bir şirketten satın alma olasılıklarının daha yüksek olduğunu belirtti. Bu, müşteriyi kabul etmek kadar kolay olabilir. Twitter kullanıcılarının %77’si kendini daha olumlu hissetti markanın tweet’ine yanıt verdiğinde bir marka hakkında.

Sosyal medya aracılığıyla sağlanan iyi müşteri hizmetleri, müşterilerin muhtemelen %21 daha fazla harcayacak. SEO’ya yönelik sosyal sinyallerin marka görünürlüğünüzü artırmada çok etkili olabileceğinden bahsetmiyorum bile.

6. LinkedIn B2B Pazarlama İçin Gereklidir

Sosyal trafiğin %50’si B2B web sitelerine bağlantı LinkedIn’dendir.

LinkedIn B2B diyarının kralıdır. B2B pazarlamacıların %94’ü İçeriği pazarlamak ve dağıtmak için LinkedIn’e güvenin.

İşletmeniz öncelikli olarak B2B pazarlamayı kullanıyorsa LinkedIn bir zorunluluktur. %277 daha fazla potansiyel müşteri üretimi sağlar Facebook ve Twitter’ın toplamından daha fazla. 562 milyondan fazla kullanıcısı olan bu profesyonel platform, kaliteli bir itibar oluşturmanıza yardımcı olabilir ve işletmeniz için potansiyel müşteriler yaratmanın etkili bir yoludur. İşletmenizin yakın zamanda durmayacağı açıkça görülen bu trendi kaçırmayı göze alamazsınız.

7. Diğer İşletmelerin Kaçırdığı Fırsatlardan Yararlanın

65 milyonun yalnızca 5’i Facebook’taki işletmeler aslında Facebook’ta reklam verir.

Facebook, 2 milyarı aşkın aktif kullanıcısı ile en popüler sosyal medya platformlarından biridir. İşletmelerin bu kadar küçük bir kısmının Facebook reklamlarını kullanması nedeniyle, küçük işletmenizin gürültüyü ortadan kaldırması ve rakiplerinize göre daha fazla görünürlük kazanması daha kolay olabilir. Sadece bu platformu kullanmak, sizi bunu yapmayan başka bir işletmeden kolayca bir adım öne çıkarabilir.

Tavsiye Edilen:  Google Pay veya Apple Wallet gibi bir Mobil Cüzdan Uygulaması Nasıl Oluşturulur?

8. Chatbotlar Ucuz ve 7/24 Kullanılabilir

Facebook’ta var 300.000’den fazla aktif sohbet robotu ve büyüyor.

Chatbot’lar, küçük işletmenizin hızlı müşteri hizmetleri sunmaya devam ederken masrafları azaltmasının başka bir yolu olabilir. Sık sorulan sorulara ve endişelere otomatik yanıtlar veren sohbet robotları, mesajları 7/24 izleyecek birini işe almadan isteğe bağlı bilgi sağlayabilir. Siz veya müşterileriniz gerçek bir insanı tercih ediyorsanız, bir chatbot yine de canlı bir kişiyle ne zaman iletişim kurmayı bekleyebileceklerini onlara bildirmenin mükemmel bir yolu olabilir.

İnternet kullanıcılarının ortalama 7,6 sosyal medya hesabı bulunuyor. 4,2 milyarı aşkın ve giderek artan internet kullanıcısıyla (7,6 milyarlık dünya nüfusunun yarısından fazlası) sosyal medya, geniş bir kitleye ulaşmak için inanılmaz derecede güçlü bir araçtır. Sosyal medya ortamında kendinize ait bir alan oluşturmak, işletmenizin markanıza ilişkin kamusal algıyı belirlemesine olanak tanır. Zamanla (etkili bir şekilde kullanıldığında) sosyal medya pazarlaması etkileşimi artırabilir ve yeni tüketiciler kazanmanıza yardımcı olabilir.

9. Daha Yüksek Marka Sadakati

Araştırmalar gösteriyor ki Hepsinin yüzde 53’ü Amerikalılar ve markaları sosyal medyada takip eden 18-24 yaş arası Amerikalıların yüzde 66’sı bu markalara daha sadık.

Yani evet, sosyal medya yönetimi marka sadakati oluşturmada önemli bir parçadır. Hepimiz şu istatistiği duymuşuzdur: Yeni bir müşteri çekmek, mevcut müşteriyi elde tutmaktan beş kat daha pahalıdır. Müşterilerin çeşitli seçeneklerle bombardımana tutulduğu günümüz pazarında, bu atasözü hiç bu kadar doğru olmamıştı.

Eski güzel günlerde, müşteri bir ürünü sevdiğinde marka sadakati yeşerirdi. Günümüzde her şey o kadar siyah ve beyaz değil.

Müşteriler bugün satın alma gücünün tamamını elinde tutuyor ve bunu biliyorlar. Artık marka sadakati iki yönlü bir yol; müşteriler markaların bağlılıklarının karşılığında kendilerine bir şeyler sağlamasını bekliyor. Ve burası dostlarım, sosyal medyanın yardım elini uzattığı yer.

10. Şirketinizi insanlaştırın

Küresel halkla ilişkiler firması Cohn & Wolf’un yürüttüğü 12.000’den fazla kişiyle yapılan bir araştırma, müşterilerin bir markadan görmek istediği en önemli niteliklerin “ürün ve hizmetler hakkında dürüst iletişim kurmak” ve “her zaman dürüstlükle hareket etmek” olduğunu ortaya çıkardı.

Tavsiye Edilen:  YouTube Shorts'tan Para Kazanabilir misiniz?

Ayrıca, bir ayrı bir çalışma bulundu yetişkinlerin yarısından fazlasının, markanın sözlerini tuttuğuna dair “gerçek dünyada kanıt” görmeden bir markaya güvenmediğini söylüyor.

Doğru kullanıldığında sosyal medya, markanızı insanileştirmenize ve tüketicilerin zihninde daha özgün hale getirmenize yardımcı olabilir. Görünen o ki, günümüzün tüketicileri özgün ve dürüst markalara büyük değer veriyor.

Peki dikkatli tüketicilere markanızın güvenilir olduğunu nasıl kanıtlayacaksınız? Markanızın insani yönünü göstermek için sosyal medyayı kullanın!

Perdeyi geri çekin ve kullanıcıların markanızın gerçekte neyle ilgili olduğunu görmelerine olanak tanıyın. Hedef kitlenize markanızın misyonuna ve değerlerine nasıl bağlı kaldığınızı gösterin, markanızın arkasındaki kişileri gösterin, günlük rutininizi gösterin. Bu, sosyal medyayı iş amaçlı kullanmanın en önemli avantajlarından biridir.

Sosyal aynı zamanda kullanıcılarla etkileşim kurarak, sohbet başlatarak ve endişelerine yanıt vererek gerçek ilişkiler kurmanıza olanak tanıyarak markanızı insanileştirmenize yardımcı olur.

11. Güvenilirlik sağlayın

Konu söz konusu olduğunda, sosyal medya hesaplarını kurmak ve aktif hale getirmek, marka yaratmanın büyük bir parçasıdır ve şirketinizin daha profesyonel, okunaklı ve bilgili görünmesini sağlar.

Potansiyel müşterilerin ne kadar aktif olduğunuzu görmek için sosyal medyada şirketinizi araması alışılmadık bir durum değildir. Otoritenizi doğrulamanın bir yolu olarak sosyal profillerinizi kullanıyorlar. Çünkü dürüst olalım, 5.000 takipçisi olan bir şirket, yalnızca 50 takipçisi olan bir şirketten çok daha güvenilir görünüyor.

Günün sonunda, hamburger mi yoksa milyonlarca dolarlık ekipman mı sattığınız gerçekten önemli değil; Markanız en azından bir, hatta daha fazla sosyal platforma ait.

İşletmenizin başarısına herhangi bir eski ortağa güvenmeyin. WIX’a bugün ulaşın Houston ve Austin’de ödüllü bir pazarlama şirketiyle görüşme ayarlamak.