Kullanıcı deneyimi tasarımında kontrast nasıl çalışır?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Kullanıcı deneyimi tasarımında kontrast nasıl çalışır?

Bu makale, tasarımda kontrastın önemini ve projeniz için faydalarını anlamanıza yardımcı olacaktır. UX/UI tasarımındaki ana kontrast türlerinin yanı sıra web kontrastına dikkat etmenin hedef kitlenizi çekmek ve elde tutmak ve nihayetinde işinizi geliştirmek için neden çok önemli olduğunu öğreneceksiniz.

Kontrast nedir?

Basit bir ifadeyle, kontrast, açık ve koyu, kalın ve ince, pastel ve neon gibi karşılaştırılabilir özelliklere sahip öğeler arasındaki gözle görülür bir farktır. Kontrast oluşturarak belirli alanlara dikkat çekebilir, sitenizi daha dinamik ve görsel olarak çekici hale getirebilirsiniz.

Örneğin vurgu rengi, bir arka plan ve ana renk paleti ile kontrast oluşturmanın en yaygın ve etkili yollarından biridir. Bu tasarım hilesi, bir şeyi büyük ölçüde değiştirmek için çok küçük görünse de, kullanıcı deneyimi üzerinde çok büyük bir olumlu etkiye sahiptir.

Aşağıda, görebilirsiniz AIG Yatırım platformu tasarımda etkili kontrastın harika bir örneği olan ana sayfa. Görünür bir web kontrastı elde etmek ve gerçekten göze çarpmak için, parlak 3D cam göbeği, limon, kiraz ve lacivert daireleri sakin grimsi bir arka plan ve nötr koyu yazı tipiyle birleştirdik.

Sıcak ve nötr öğelerin karışımı, web kontrastının “tipik” bir örneğidir.

Web tasarımında kontrast neden önemlidir?

Tasarımda kontrast kullanmanın temel amacı, belirli nesneleri birbirinden ayırarak özelliklerini vurgulamaktır. Zıtlıklar genellikle hoş olduğundan ve insan gözü tarafından kolayca tanınabildiğinden, yeni müşterilere ulaşmak ve işinizi geliştirmek için harika bir araçtır.

Bununla birlikte, web tasarımındaki kontrast sadece moda bir heves değil, özellikle görme engelli insanlar için bir zorunluluktur. Web kontrastı, genel deneyimlerini ve sitede gezinmelerini basitleştirebilir, bu nedenle tasarımcıların buna daha fazla dikkat etmelerini ve farklı kontrast türlerini denemekten çekinmemelerini öneririz.

Renk, ayırt edilebilir olması için arka planla kontrast oluşturmalıdır.Renk, ayırt edilebilir olması için arka planla kontrast oluşturmalıdır.

Web tasarımında bir renk kontrastı örneği daha ele alalım mı? Yine de bu sefer, siyah ve beyaz renkleri parlak bir vurgu tonuyla yan yana kullanan “klasik” bir kontrast tekniğine daha yakından bakalım.

Web tasarımında kontrast, kullanıcıları harekete geçirmek için güçlü bir araçtır.Web tasarımında kontrast, kullanıcıları harekete geçirmek için güçlü bir araçtır.

Proje üzerinde çalışırken asıl amacımız, kullanıcıları kripto piyasasının en son dijital trendlerinden haberdar etmek ve onları bu para birimine aktif olarak yatırım yapmaya teşvik etmekti.

Bu amaçla, beyaz arka plan ve siyah ekler ile zıtlık olarak bir mavi vurgu rengi ekledik. Bu, önemli öğeleri vurgulamaya ve net bir hiyerarşi oluşturmaya yardımcı olarak önemli bilgileri daha okunabilir ve erişilebilir hale getirir.

Bunun yanı sıra kontrast, belirli öğelere dikkat çekmeye yardımcı olur ve net bir hiyerarşi oluşturur. Yeterince kontrast oluşturan öğeler kullanarak, tasarımcılar yazı tiplerinin, düğmelerin, menülerin ve kullanıcıları harekete geçiren diğer ayrıntıların görünürlüğünü artırarak önemli bilgilerin öne çıkmasını sağlayabilir.

UI tasarımında kontrast türleri

İyi kontrast oluşturan UI tasarımı, hedef kitle katılımını artırabilir ve bir ürünün genel itibarını artırabilir. Tasarımda, kullanıcı deneyimini kusursuz ve sezgisel hale getirmeye yardımcı olan birçok kontrast türünün kullanılmasına şaşmamalı.

Halo Lab’de yılların deneyimi sayesinde, kontrastla ilgili harika tasarım hileleri hakkında her şeyi öğrendik ve bunları sizinle paylaşmaktan memnuniyet duyarız. Aşağıdaki listeye göz atın ve farklı kontrast türleri hakkında bilgi edinin — ileride birçok yararlı tasarım ipucu var, bu yüzden hızımızı koruyalım!

Tavsiye Edilen:  Dakikalar İçinde Çevrimiçi Kurs Satış Sayfası Nasıl Oluşturulur

1. Renk kontrastı

Renk kontrastı, tasarımda görsel ilgi ve vurgu yaratmak için kullanılan güçlü bir araçtır. Farklı renk kombinasyonlarını, tonlarını ve sıcaklıklarını deneyerek tasarımlarınıza erişilebilirlik ve okunabilirliğin yanı sıra biraz derinlik ve çeşitlilik katabilirsiniz.

Metin ve arka plan arasındaki renk kontrastının minimum erişilebilirlik standartlarını karşılamasını sağlamak için belirli araçlar kullanabilirsiniz, örneğin, WCAG Renk Kontrastı Denetleyicisi.

Tasarımlarınızı kapsayıcılık ve erişilebilirlik açısından kontrol etmek için özel araçlar vardır.Tasarımlarınızı kapsayıcılık ve erişilebilirlik açısından kontrol etmek için özel araçlar vardır.

Ayrıca, renkle ilgili çeşitli kontrast türleri vardır, örneğin:

  • Koyu ve açık renkler. Yüksek kontrast, yalnızca siyah ve beyaz kullanılarak değil, açık ve koyu renkler görsel olarak etkili bir şekilde birleştirilerek de oluşturulabilir.
  • Farklı yoğunluk. %100 doygunlukta bir renk en parlak ve en canlı halindeyken, doygunluğu daha fazla olan bir renk griye daha yakındır ve daha az yoğun görünür.
  • çeşitli tonlar. Ton kontrastı, iki bitişik rengi veya tonu ne kadar kolay ayırt ettiğimizi gösterir. Renk tonlarıyla kontrast, iki renk arasındaki ton veya temel renk türü açısından farkı ifade eder. Örneğin, yüksek kontrastlı bir renk düzeni, kırmızı gibi sıcak bir renkle soğuk mavi renkle zıtlık oluşturabilir.
  • Farklı sıcaklık. Tasarımda, sıcak ve soğuk renklerin kontrast kullanımı göz alıcı görsel içerikler oluşturabilir. Örneğin, turuncu gibi sıcak renkler, bir web sitesindeki önemli bir düğmeyi veya harekete geçirici mesaj öğesini vurgulamak için kullanılabilirken, beyaz veya gri gibi soğuk renkler, bu tür parlak vurguları dengelemek için mükemmeldir.
Siyah ve beyaz kontrastı her zaman güncel bir tasarım çözümüdür

Aşağıda gösterildiği gibi koyu olanın yanında açık sarı bir arka plan kullanarak başlıktaki sorunu ve beyaz dikdörtgendeki çözümü vurguladık. Bu zıt unsurların kombinasyonu, kullanıcı için en önemli kısımların doğru bir şekilde vurgulanmasına ve onları harekete geçirmeye olanak tanır.

Işık, yoğunluk ve sıcaklık, estetik renk kontrast çözümlerini ifade eder

2. Boyut kontrastı

Boyut kontrastı, hiyerarşi, yapı ve görsel denge oluşturmaya yardımcı olarak tasarımcıların mesajlarını güçlü ve etkili bir şekilde iletmelerine olanak tanır.

Örneğin, en önemli öğeleri büyüterek, bir izleyicinin gözünü önce onlara çekebilir ve tasarımın odak noktası haline getirebilirsiniz. Doğru olup olmadığından emin olmak için aşağıdaki örneği kontrol edebilirsiniz. Dikkatinizi çekmesi gereken ilk şey devasa “ACTIVITY SHOP” başlığıdır – öyleyse, bu durumda boyut kontrastı başarıyla uygulanmıştır!

Büyük ve küçük boyutlu yazı tipleri, web sitenizi renklendirmek için mükemmeldir.Büyük ve küçük boyutlu yazı tipleri, web sitenizi renklendirmek için mükemmeldir.

3. Şekil kontrastı

İnsan gözü doğal olarak farklılıklara çekilir, bu nedenle alışılmadık ve zıt şekiller kullanmak belirli bir öğenin öne çıkmasını ve zahmetsizce fark edilmesini sağlayabilir.

Örneğin logo tasarımında, kolayca tanınabilen bir ürün oluşturmak için benzersiz bir şekil kullanılabilir. Aynı zamanda, web tasarımında köşeleri yuvarlatılmış düğmeler, daha yapılandırılmış ve modern görünen kare veya köşeli düğmelerin aksine daha yumuşak ve daha cana yakın bir his yaratabilir.

Vurgulu renkli daireler ve keskin dikdörtgenler modern bir görünüm oluştururVurgulu renkli daireler ve keskin dikdörtgenler modern bir görünüm oluşturur

4. Konumsal kontrast

Konumlandırmada kontrast oluşturmak, bir öğeler hiyerarşisi oluşturmanın ve bir tasarımdaki belirli ayrıntıların önemini vurgulamanın güçlü bir yoludur. Burada tasarımcılar, öğelerin ne kadar farklı ve önemli olduklarını göstermek için sayfadaki öğelerin belirli bir yerleşimi gibi konumlandırma tekniklerini kullanabilirler. Örneğin, belirli bir nesne grubunu diğerlerinden uzağa yerleştirirseniz, daha fazla yer açacak ve böylece daha fazla dikkat çekecektir.

Tasarım öğelerinin alışılmadık şekilde konumlandırılması, projenizi daha temiz ve ferah hale getirebilir

5. Doku kontrastı

Doku kontrastı, bir tasarımdaki duyguları uyandırmak ve bir web sitesinin ruh halini iletmek için kullanılan iki veya daha fazla doku arasındaki farkı ifade eder. Örneğin, pürüzsüz ve organik dokular bir sıcaklık ve rahatlık hissi yaratırken, pürüzlü ve modern dokular incelik ve zarafet hissi verir.

Tavsiye Edilen:  Google Adwords Kullanmanın 6 Faydası

Halo Lab ekibinin yeni nesil için yarattığı çağdaş ve güzel tasarıma bir göz atın. Tatlı tatlılar hafif gürültü ve şeker taklidi dokusuyla alışveriş yapın.

Şeker benzeri doku gürültüsü, müşterilere lezzetli tatlıları hatırlatabilir

6. Yön kontrastı

Yönlü kontrast kavramı, tasarım içinde bir hareket duygusu ve dinamik enerji yaratmak için karşıt dikey ve yatay çizgilerin ve açıların kullanılmasını içerir.

Her yön tipi, bir tasarım ve tasarımın izleyici tarafından algılanması üzerinde farklı bir etkiye sahip olabilir. Tasarımda aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli yön türleri vardır:

  • yatay yönyatay bir eksen boyunca hizalanan metin veya resimler gibi öğelerin soldan sağa düzenlendiği yer.
  • Dikey yönöğelerin yukarıdan aşağıya ayarlandığı, örneğin dikey olarak yığılmış metin veya resim sütunları.
  • çapraz yönelemanların eğimli veya çapraz bir şekilde yerleştirildiği, hareket ve dinamizm duygularını kucaklayan.
  • Radyal yönelemanların dairesel veya radyal bir modelde yerleştirildiği ve merkezi bir noktaya doğru bir akış hissi uyandırdığı.
Radyal yönlü kontrast uygulanmış bir başlık daha dikkat çekici görünebilir

7. Öğe kontrastı

Tasarımda öğeler, görsel kompozisyonlar oluşturmak ve farklı kavramları ifade etmek için kullanılan temel yapı taşlarıdır. Etkili ve etkili sanat eserleri yaratmak için tasarımcıların stoklarında şekiller, çizgiler, renkler, doku, değer ve tipografi gibi çok sayıda araç bulunur.

Aşağıda, birlikte çeşitli ve benzersiz bir tasarım kompozisyonu oluşturan grafiklerin, fotoğrafların ve arayüz öğelerinin parlak kontrastını görebilirsiniz.

Büyük ve küçük modellerin yanı sıra krem ​​çizgiler, kullanıcıların ürünü satın almalarını sağlar.Çeşitli öğelerin kombinasyonu, tasarım yapınızı büyük ölçüde geliştirebilir

Bonus olarak, şuna bir göz atın: akıcı platform. Bir arayüz öğesi (düğme), büyük bir fotoğraf ve krem ​​benzeri bir doku darbeleriyle birleştirilmiş büyük ve küçük modellerin harika bir örneğidir. Tüm bu unsurlar, kompozisyonu çeşitlendirmeyi ve iyi uygulanmış bir kontrast tekniğiyle belirli kısımlara dikkat çekmeyi amaçlar.

Büyük ve küçük modellerin yanı sıra krem ​​çizgiler, kullanıcıların ürünü satın almalarını sağlar.

8. Uzay kontrastı

Öğeleri birbirinden uzağa yerleştirerek mekanda kontrast oluşturmak da dikkat çekmeye ve tasarımda hiyerarşi veya önem duygularını uyandırmaya yardımcı olabilir. Web içeriğinin etrafındaki böyle bir boş alan, negatif boşluk veya boşluk olarak adlandırılır. Görsel uyum, yapı ve harika bir kullanıcı deneyimi yaratmada çok önemli bir rol oynar.

Birbirinden uzaktaki öğeler bağımsız hale gelirken, yakındakiler mantıksal gruplar oluşturur.

Erişilebilirlik kontrast gereksinimleri

İnsanlar renkleri biraz farklı algılar ve bu da web sitenizle ilgili deneyimlerini etkileyebilir. Bu nedenle, tasarımcılar için herkesin renkleri sizin gördüğünüz gibi görmeyeceğini ve erişilebilir bir web sitesi tasarlamak için her türlü çabayı göstermeniz gerektiğini unutmaması önemlidir.

Örneğin, siyah beyaz veya mavi ve sarı gibi yüksek kontrastlı renk kombinasyonları kullanarak daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayabilir ve müşterilerin bir sayfadaki öğeleri ayırt etmesini kolaylaştırabilirsiniz.

Ancak herkesi memnun etmenin imkansız olduğunu unutmayın – her zaman tasarım çözümlerinizi anlamayan bazı insanlar olacaktır. Yine de, potansiyel müşterilerimiz üzerinde olumlu bir izlenim oluşturmak için evrensel ve ilgili ürünler tasarlamak için çok çaba göstermeliyiz.

Seçilen renklerin, yazı tiplerinin, dokuların ve diğer öğelerin herkes tarafından kolayca ayırt edilebilmesi için ürününüzün netliğine, okunabilirliğine ve erişilebilirliğine her zaman dikkat edin.

Tavsiye Edilen:  Ürün Listeleme Grupları Nasıl Optimize Edilir?

netlik

Kullanıcılarınızın ekranda veya sayfada ilgili tüm ayrıntıları net bir şekilde görüntüleme ve ayırt etme becerisine sahip olmasını sağlamak çok önemlidir. Tüm tasarım öğeleri, özellikle renk şemaları ve bunların kombinasyonları, düzenin en işlevsel yönlerini etkili bir şekilde vurgulayarak zahmetsiz ve sezgisel gezinmeyi kolaylaştırmalıdır.

Bu noktayı çok hafife alırsanız, kullanıcılarınız muhtemelen dağınık ve düzensiz bir web sitesinden muzdarip olacaktır. Böylesine kaotik bir durum, izleyicileriniz arasında kafa karışıklığına ve yanlış anlamalara neden olabilir ve bu, herhangi bir UX tasarımcısının kaçınması gereken bir şeydir.

Okunabilirlik

Zayıf okunabilirlik nedeniyle, kullanıcılar önemli bilgileri gözden kaçırabilir veya metni okumak için ne kadar çaba gösterilmesi gerektiği konusunda hayal kırıklığına uğrayabilir. Bu, aksi takdirde çekici olsa bile, ürününüzü bırakmalarına yol açabilir.

Böylesine çetrefilli bir sorundan kaçınmak için, öncelikle hedef kitlenizin ürününüzle etkileşime geçmek için kullanacağı çeşitli cihazları göz önünde bulundurmalısınız. Sitenin ister masaüstü ister mobil sürümü olsun, tüm tasarım öğelerinin doğru yerde olduğundan emin olun. Ayrıca, metnin ayırt edilmesini zorlaştırabileceğinden, çok benzer renkleri kullanmamaya dikkat edin.

Renk farklılıkları, içeriği daha erişilebilir ve net hale getirir

Ulaşılabilirlik

Erişilebilirlik, mümkün olan en geniş yetenek yelpazesine sahip kişiler tarafından kullanılabilen ürünlerin tasarımını ifade eder. Bu, engelli bireyleri, yaşlıları ve erişilebilirlik düşünülerek tasarlanmamış ürünleri kullanmakta güçlük çekebilecek diğer kişileri içerir. Erişilebilirliğin amacı, bir ürünü kullanma seçiminin, sahip olabilecekleri herhangi bir fiziksel sınırlama yerine yalnızca kullanıcının tercihlerine ve ihtiyaçlarına dayalı olmasını sağlamaktır.

Erişilebilirliği belirlerken dikkat etmeniz gereken birçok önemli faktör vardır. Örneğin, bir renk şeması seçerken tasarımcılar, özel ihtiyaçları veya engelleri olanlar da dahil olmak üzere çeşitli kullanıcıların temel özelliklerini göz önünde bulundurmalıdır.

Çözüm

Makalede, tasarımcıların çalışmalarında kullanabilecekleri renk, doku, şekil, boşluk, yön ve konum gibi çeşitli kontrast türlerini analiz ettik. Bu kontrast teknikleriyle çalışmaya karar verirseniz, çok az ve çok fazla arasında bir denge kurmanız önemlidir, çünkü çok az kontrast sıkıcı bir tasarıma neden olurken, çok fazla görsel aşırı yüklenmeye ve gezinme güçlüklerine neden olabilir.

Doğru renk kontrastını kullanmak sayısız fayda sağlar ve içeriği görme engelliler de dahil olmak üzere herkes için daha erişilebilir, okunabilir ve okunaklı hale getirebilir. Ayrıca kontrast, ilgi çekici ve etkili bir kullanıcı deneyimi oluşturmak için güçlü bir araçtır ve sonuç olarak daha geniş bir kitle erişimine ve iş hedefine ulaşılmasına yol açar.

Umarız bu makaleyi beğenmişsinizdir ve UX ve UI tasarımındaki kontrast hakkında pek çok büyüleyici bilgi edinmişsinizdir. Bu sırları arkadaşlarınızla paylaşmaktan çekinmeyin ve projenizde kontrastla ilgili herhangi bir yardıma ihtiyacınız olursa bize bildirin — Halo Lab uzmanları, modaya uygun kontrast tasarım çözümleriyle rakiplerinizden sıyrılmanıza memnuniyetle yardımcı olacaktır!