Kümülatif Düzen Kayması (CLS) – Önemli Sıralama Faktörleri

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Kümülatif Düzen Kayması (CLS) – Önemli Sıralama Faktörleri

Google, yıllardır web sitenizdeki kullanıcı deneyimine (UX) odaklanan sıralama faktörleri sunuyor. Güvenli tarama sunma, duyarlı web tasarımı aracılığıyla mobil uyumlu sayfalar, müdahaleci olmayan açılır pencereler ve HTTPS bağlantısı kullanma gibi öğeler bu UX arama sinyallerine örnektir.

SEO oyununa yeni bir sıralama sinyali girdi ve 2021 yılında yürürlüğe girmesi bekleniyor. Yeni sinyale Kümülatif Düzen Kayması adı veriliyor ve Google’ın sitenizdeki sayfa deneyimini ölçmek için kullandığı üç Temel Web Verisinden biridir.

Kümülatif Düzen Kayması (CLS) Nedir?

Kümülatif Düzen Kayması, bir web sayfasındaki öğelerin kararlılığının bir ölçüsüdür. Sayfanızdaki görünür öğeler kullanıcının görüntüleme ekranı içinde çok fazla hareket ediyorsa, muhtemelen yüksek bir CLS puanınız vardır.

Bir haber makalesi okuyorsunuz ve bir bağlantıya tıklıyorsunuz, ardından —HAYIR!— sayfa aşağıya doğru kayıyor ve tamamen başka bir şeye tıklıyorsunuz. Eğer bu daha önce deneyimlediğiniz bir etkileşimi tanımlıyorsa, CLS’ye zaten aşinasınız demektir.

Kümülatif Düzen Kayması, Google’da golf gibi puanlanan Temel Web Verisidir; sayfanızın kayması ne kadar düşükse o kadar iyidir. CLS, üçüncü taraf reklamları, sayfa yükleme sırasında yazı tipi değişiklikleri veya belirli boyutları olmayan videolar ve resimler nedeniyle oluşabilir.

Yukarıdaki gif, bir haber sitesinde üçüncü taraf reklamları nedeniyle meydana gelen yüksek Kümülatif Düzen Değişiminin bir örneğidir. Sayfanın ilk yüklenmesinden birkaç saniye sonra reklamlar, sayfadaki HTML içeriğinin değişmesine neden olur.

CLS Neden Önemlidir?

Mayıs 2020’de Google, Kümülatif Düzen Değişiminin (diğer birkaç Önemli Web Verisi ile birlikte) 2021’de bir sıralama sinyali haline geleceğini duyurdu. Bu yeni sinyalin yürürlüğe girmesinden önce web yöneticilerine altı aylık bir bildirim verileceğini açıkça belirttiler.

Tavsiye Edilen:  Önemli Metrikleri Anlamak

Kaynak: Google Web Yöneticisi Merkezi Blogu

Başka bir deyişle, hızlı yüklenen istikrarlı bir sayfa tutmak, Google sıralamalarınız açısından her zamankinden daha önemli hale gelecektir.

Kümülatif Düzen Kayması Nasıl Onarılır

Kümülatif Düzen Kayması aşağıdaki önlemlerin alınmasıyla hafifletilebilir.

  • Her zaman resim/video boyutlarını ayarlayın
  • Konteynerlerinin önceden belirlenmiş boyutlarını belirtmeden sitenizde üçüncü taraf reklamlarını kullanmaktan kaçının
  • Bir sayfada ekranın üst kısmındaki yazı tiplerini ve yedek yazı tiplerini kullanmayın

Bu değişiklikleri yapmak uzmanlık alanınızın dışındaysa ekibimiz yardımcı olabilir. WIX’un Austin, Houston ve DFW’deki web tasarımı, sitenizi etkileyen teknik sorunlarda yardımcı olabilir.

WIX Uzmanlarından CLS Konusunda Yardım Alın

Yalnızca web tasarımı ve geliştirme konusunda uzman değiliz, aynı zamanda Austin, Houston, DFW ve aradaki her yerde tam hizmet veren bir SEO ajansıyız. WIX, 1981’den beri Teksas’taki işletmelere pazarlama hizmetleri sağlıyor ve arama motorları doğduğunda pratik olarak SEO hizmetleri sunmaya başladık.

Ücretsiz danışmanlık randevusu almak için bugün bizimle iletişime geçin şirketinizin pazarlama büyümesiyle ilgili!