Kurucuların Şirket Yüzü Neden Zararlı Olabilir?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Kurucuların Şirket Yüzü Neden Zararlı Olabilir?

Çoğu şirket, güçlü ve güvenilir bir yüzün işlerini temsil etmesinden faydalanır. Çoğu durumda bu iyi bir şeydir. Ancak diğer zamanlarda şirketin yüzü inceleme altına alınabiliyor ve bu durum kurumu kamuoyunun gözünde olumsuz bir konuma getiriyor.

Şirketin yüzü şirketin kurucularından biri veya tek kurucusu olduğunda bu sorunlar daha da artabilir. Şirketin kurucusu çoğu zaman şirketin geçmişine bağlı olduğundan, söz konusu kurucunun eylemlerine bağlı olarak potansiyel sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Bir kuruluşun kurucusunun şirketin yüzü olması durumunda ortaya çıkabilecek sorunlardan bazıları aşağıda verilmiştir.

Kurucuların Bir Kuruluşun Yüzü Olmasıyla İlgili Üç Sorun

Kurucu bir şirketin yüzü olduğunda, bu genellikle şirketin temel taşı olarak kurucunun adını alarak ortaya çıktığı anlamına gelir. Bu tür şirketlerin bazı örnekleri Musk Vakfı ve Papa John’un pizza zinciri olabilir. Bu, bir şirketin yüzü olarak bir kurucuya sahip olmanın doğası gereği kötü olduğu anlamına gelmez.

Bu şirketler kısmen kurucularının adı, geçmişi ve karizması üzerine inşa edilmiştir. Bu nedenle isimleri ve bireysel eylemleri, şirketin başarısı ve başarısızlıklarıyla özünde bağlantılıdır.

1. Kurucular Pazarlama Baş Ağrısına Neden Olabilir

Küçük bir şirketle uğraşırken cana yakın bir yüze sahip olmak faydalı olabilir. Küçük işletmeler için, işin bir isme bağlı olması, daha kişisel bir ilişki nedeniyle işin tekrarlanmasına yardımcı olabilir. Ancak şirket çok büyürse bu ilişkiyi etkileyen engeller ve büyüyen acılar ortaya çıkabilir.

En büyük sorunlardan biri, kurucunun istifa etmeye karar vermesi veya kurulmasına yardımcı olduğu şirketten ayrılmak zorunda kalmasıdır. Grup olarak yönetilen ve bu şekilde yönetilen diğer şirketler için bu durum gözden kaçabilir. Örneğin Google’ın CEO’sunu işten çıkarması şirket için makul bir darbe olabilir ancak tek bir temsilci olmadığı için şirketi tehlikeye atmaz.

Tavsiye Edilen:  Instagram Takipçilerimi Neden Kaybediyorum? (2023)

Kurucularını figüran olarak kullanan şirketler için, kurucunun istifa etmesi veya zorla görevden alınması ciddi zararlar doğurabilir. Bunun nedeni halkın, gösteriyi yürüten kişinin gittiğini ve bunun sonucunda şirketin daha az etkili olacağını algılamasıdır.

Paydaşlar, kurucuları olmadan şirketin nasıl ayakta kalabileceğini merak ediyor. Bu genellikle doğru olmasa da ve neredeyse tüm büyük ölçekli şirketlerde danışmanlardan, yönetimden ve buna benzer gruplardan oluşan geniş ekipler bulunsa da, bazıları kurucu dışında hiçbir şeyi görmüyor.

Bu da pazarlama değerine zarar verebilir. Bir kurucunun şirketin yüzüyken istifa ettiğini gören insanlar, ortaya atılan yeni fikirlere yatırım yapma konusunda daha az istekli olacaklardır. Şirketteki ekiplerin diğer üyeleri hakkında nispeten az şey bildikleri için bunu çok fazla risk olarak görebilirler. Kurucunun ayrılmasından sonra şirketin sahip olduğu reklamcılık gücünü yeniden kazanması oldukça zaman alabilir.

2. İşler Kişiselleşiyor

Bir şirket kurucusunun sözleri ve eylemleri şirketin tamamına yansır. Şirketin piyasa değeri şirketin paravanına bağlı olduğundan kurucu mercek altına alınır. Bir tatil partisinde yapılan basit bir açıklama veya bir lise şakasının ifşa edilmesi, şirketin mali sağlığına ciddi zarar verebilir.

Örneğin, Papa John’s yakın zamanda bir süreçten geçti. büyük tartışma şirketin kurucusu ve figürü John Schnatter’ın da dahil olduğu. Mayıs 2018’de düzenlenen bir medya eğitim konferansında Schnatter’ın ırkçılık içeren bir açıklaması basına sızdırıldı.

Bu durum tüm şirkete yansımasa da, Schnatter’ın yaptıkları ve Papa John’s’un adının ön sıralarda yer alması nedeniyle tüm şirket medyadan ve hisse değerlerinden olumsuz etkilendi. Şirket, Schnatter’in eylemlerini kamuoyu önünde azarlayarak bu karışıklığı hızla bastırdı.

Benzer şekilde Tesla hisse fiyatları da Elon Musk’un esrar içtiği bildirildi Bir podcast röportajı sırasında Joe Rogan ile. Musk’un Twitter ayrıcalıkları da elinden alındı ​​ve SEC’den 20 milyon dolar para cezası ve diğer yaptırımlar aldı. bir tweet üzerinden bu da şirketin hisse senetlerinin piyasa değerini etkiledi.

Tavsiye Edilen:  ChatGPT, TikTok için daha çekici içerik oluşturmaya nasıl yardımcı olabilir?

Musk şirketin tek yüzü olduğu için herhangi bir eylemi şirketine yansıyabilir. Bunlar kişisel eylemler ve açıklamalar olabileceği gibi tamamen onun kontrolü altında olmayan şirket hareketleri de olabilir.

3. Kurucu İş İçin En İyisi Olmayabilir

Üretim hatlarından işletme yönetimine veya reklamcılığa kadar, bir şirketin ön yöneticisi genellikle tüm operasyonları etkileyen biri olarak görülecektir. Ancak bazen kurucu iş için doğru kişi olmayabilir.

Emyth’teki ekibe göre bir kurucunun genellikle üç iş kişiliği. Bunlar:

  1. Girişimci
  2. Müdür
  3. Teknisyen

Çoğu durumda kurucular yöneticilerden daha güçlü girişimciler ve teknisyenlerdir. Harika bir fikre sahip olmak ve bir şirketin ürünü veya hizmeti hakkında ileri düzeyde bilgiye sahip olmak, bir kurucuyu her zaman bir ekibe liderlik edecek konuma getirmez. Bunu yapmalarına izin vermek, kötü yönetime ve organizasyonu geride tutan düşük şirket moraline yol açabilir.

WIX, şirketinizi savunmasız bırakmayacak bütünsel bir strateji oluşturmanıza yardımcı olabilecek bir Austin ve Houston pazarlama ajansıdır. Pazarlama yatırımınızın getirisini istikrarlı bir şekilde artırabilecek şirket markalama hizmetleri sunuyoruz.

Bugün ekibimizle iletişime geçin İşletmenizin büyümesine nasıl yardımcı olabileceğimizi belirleyecek bir danışmanlık için!