Kurumsal SEO Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Kurumsal SEO Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kurumsal SEO, artan müşteri taleplerini karşılamak, arama sıralamalarını iyileştirmek ve en önemlisi işletme gelirini artırmak için SEO uygulamalarını ölçeklendirmeyi içeren bütünsel bir pazarlama stratejisidir.

Büyük ölçüde şu ülkelerde uygulanır:

 • Binlerce sayfadan oluşan web siteleri
 • Küresel çapta faaliyet gösteren şirketler
 • Birden fazla konumdaki işletmeler

Mükemmel bir örnek, Google’da dizine eklenen 133 milyondan fazla sayfayla Amazon’dur:

Kurumsal SEO kuruluşlara farklı ve dikkate değer şekillerde fayda sağlayabilir. Şunlara yardımcı olur:

 • Marka bilinirliğini arttırmak,
 • Potansiyel müşteriler yaratın,
 • Müşteri deneyimini iyileştirin,
 • Satışları ve diğer karlı dönüşümleri çoğaltın,
 • Ve sonuçta, kârlılığı artırın.

Günümüzün dijital alanı, aynı anda dikkat çekmek için yarışan sayısız markayla boğuşuyor. Netizenler bol miktarda bilgiyle boğuluyor ve kaliteli içeriği benzerlerinden ayırt etmekte zorlanıyor. Büyük markalar için, sağlam bir marka güvenilirliği oluştururken gürültünün ortasında öne çıkmanıza yardımcı olacak etkili kurumsal SEO stratejilerini benimsemek yalnızca bir zorunluluktur.

Bu kılavuzda, kurumsal SEO ve bunun nasıl yapılacağı hakkında bilmeniz gereken her şeyi kapsamlı bir şekilde ele aldık.

Kurumsal SEO’nun Temelleri

Başarılı bir SEO stratejisinin temeli etkili anahtar kelime araştırmasıdır. Kurumsal SEO için de durum farklı değil. İşte yardımcı olabilecek bazı hayati bilgiler:

Kurumsal SEO’da Anahtar Kelime Stratejisi

Kurumsal web siteleri çoğunlukla markasız terimler yerine markalı anahtar kelimelere göre sıralanır. Örneğin, apple.com organik trafiğinin çoğunu markalı aramalardan elde ediyor. Ahrefs Site Explorer aracını kullanarak, 41 milyondan fazla ABD organik ziyaretinin Apple, iPad vb. markalı kelimelerden geldiğini görüyoruz.

‘Akıllı telefonlar’ gibi anahtar kelimelerde sıralamada yer almamaları sürpriz değil

Bu, markalı anahtar kelimeler için sıralamanın markasız aramalara göre daha kolay olduğunu gösterir. Ancak markasız anahtar kelimeleri hedeflemede mükemmel sıralama fırsatları vardır.

Anahtar kelime eşlemeyi anlama

Anahtar kelime eşleme, anahtar kelimeleri belirli web sitesi sayfalarını hedefleyen ve atayan bir SEO stratejisidir. Anahtar kelimeler, konusal otoriteyi oluşturacak şekilde kümeler halinde düzenlenmiştir. Anahtar kelime eşleme önemlidir çünkü aşağıdakilere yardımcı olur:

 • Arama motoru botları sayfanızın yapısını anlar
 • Kullanıcıların sayfalarınızda sorunsuz bir şekilde gezinmesi
 • İçerik stratejinizdeki içerik boşluklarını belirlemek ve doldurmak için
 • Anahtar kelime yamyamlığını önlemek için

Kurumsal SEO’ya yönelik bir anahtar kelime haritası oluşturmak için:

 • Anahtar kelime kümeleri (aynı arama amacını hedefleyen/karşılayan benzer anahtar kelime grupları) oluşturun. Bu, anahtar kelime yamyamlığı riskini azaltır ve sektörünüzdeki çeşitli anahtar kelimeler için sıralamanıza yardımcı olur.

Uç: Seçtiğiniz anahtar kelimeler arama ve satın alma amacını karşılamalıdır. Anahtar kelime haritanıza hangisinin eklenmeye değer olduğunu öğrenmek için her bir kümeyi inceleyin. Gibi SEO araçlarını kullanın Google Arama Konsolu, SEMrushveya Ahrefler her bir anahtar kelimenin amacını, zorluğunu ve aranma hacmini analiz etmek için:

 • Anahtar kelime haritanızdaki her kümeye bir URL atayın. Sitenizde söz konusu anahtar kelime için zaten bir sayfa varsa, onu daha fazla anahtar kelime için optimize etmeyi düşünün.
 • Boşlukları veya yinelenen içeriği belirlemek için anahtar kelime haritanızı incelemeye devam edin. Bu aynı zamanda anahtar kelime stratejinizde doğru yolda ilerlemenizi sağlamanıza da yardımcı olur.

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin rolü

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, yüksek satın alma amacına sahip, düşük hacimli, daha az rekabetçi anahtar ifadelerdir. Bu anahtar kelimeleri hedeflemek aşağıdakilere yardımcı olur:

 • Niş spesifik kitleyi çekin
 • Arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) daha hızlı sıralama alın
 • Dönüşümleri artırın
 • Konuşmaya dayalı, anlamsal ve sesli arama için optimizasyon yapın

En önemlisi, uzun kuyruklu anahtar kelimeler trafik kaynaklarını çeşitlendirmek için mükemmel bir fırsat sunar. Örneğin, sitenize büyük trafik çekmek için kısa kuyruklu anahtar kelimeler ve başlık terimleri kullanırken, uzun kuyruklu anahtar kelimeler alıcıları izleyicilerden ayırmaya yardımcı olabilir.

İçerik Oluşturma ve Optimizasyon

İçerik oluşturma ve optimizasyon, kurumsal SEO’nun bir diğer hayati yönüdür. Web sitenizin sayfalarını doldurmak için rastgele içerik oluşturmanın ötesine geçer. Kurumsal SEO içerik pazarlaması bilinçlilik gerektirir. Nişinizdeki diğer markalarla rekabet edebilmek için arama amacına cevap veren yüksek kaliteli içerik oluşturmalısınız. Bundan daha fazlası daha sonra.

Yüksek kaliteli içerik geliştirmek

İçerik oluştururken okuyucularınıza en iyi değeri sunmaya odaklanın. Konuyla ilgili röportajlar ve anketler yapın, insanların neleri tartıştığını öğrenmek için çevrimiçi forumları kontrol edin ve neyin işe yaradığını öğrenmek için rakip web sitelerini analiz edin.

Tavsiye Edilen:  15 Milyon Dolarlık A Serisi duyurusu: Konuşmaya Dayalı Yapay Zeka uygulamaları oluşturmak için açık geliştirici yığınımız

Sonuçta her içerik bilgilendirici, ilgi çekici, taranabilir olmalı ve arama motorları ve insanlar için optimize edilmiş olmalıdır. Ancak bunun blog yazılarıyla sınırlı olması gerekmez.

Çeşitli içerik türleri vardır:

 • Videolar (vloglar)
 • İnfografikler
 • Podcast’ler
 • Vaka Analizi
 • E-kitap ve daha fazlası

Profesyonel ipucu: Hedef kitlenizle başlayın. Ne tür içerikleri tercih ediyorlar? Blog gönderileri mi? Video içeriği? Ya da her ikisi de? Pazarlama stratejinizde farklı formatlar kullanmanızda bir sakınca yoktur. Bu, SERP’deki sıralamanızı artırırken içeriğin onlar için değerli olmasını sağlamaya yardımcı olacaktır.

SEO stratejilerini içerik oluşturmaya entegre etme

Anahtar kelimelerinizi dikkatlice seçtikten sonra, bunları içeriğinize stratejik bir şekilde yerleştirin. Kullanıcılar için sitenizdeki sayfaları tek tek optimize edin. Tüm çevrimiçi müşterilerin %80’i Bir markayla etkileşimde bulunurken gerçek zamanlı kişiselleştirme bekliyoruz.

 • Ürün özelliklerinizi rakiplerinizle kıyaslamak için karşılaştırma sayfaları oluşturun.
 • Okuyuculara neden rakiplerinizden daha iyi olduğunuzu göstermek için alternatif sayfalar kullanın.
 • Dahil et Google EEAT içerik kalitesini artırmaya yönelik yönergeler

Teknik SEO: Web Sitesi Sağlığının Sağlanması

Büyük ölçekli işletmeler genellikle her siteyi yöneten farklı ekiplerden oluşan karmaşık sistemlere sahiptir. Örneğin, BT ekibi güvenlik güncellemeleri üzerinde çalışabilir veya geliştirici daha fazla web sayfası oluşturabilir. Küçük bir hata SEO çabalarınızı sekteye uğratabilir. En önemli görevlere odaklanmanız tavsiye edilir. Ayrıca, herhangi bir değişikliğin uygulanmasından beklenen sonuçlar hakkında diğer departmanlarla açıkça iletişim kurun.

Site hızı optimizasyonu

Sonuç sayfalarında rekabet edebilmek için site hızınızı optimize etmek hayati önem taşır. Sayfanız yavaşsa (Google’ın kabul ettiği standartların altında), müşterileriniz alternatiflerinize yönelebilir. Kimse bunu istemiyor.

Ancak site hızı optimizasyonu iyi yapılırsa, daha iyi SERP gayrimenkulleri elde etme şansınızı artırır. Bunun nedeni, Google’ın, arama sonuçlarının üstünde hangi sayfaların yer alacağını belirlemek için mobil öncelikli dizine eklemeyi kullanmasıdır.

Ayrıca siteniz mobil cihazlarda daha hızlı yüklenirse arama sıralamaları olumlu yönde etkilenebilir.

 • Kullanarak web sitenizin hızını test edin Google Sayfa Hızı analizleri.
 • Bir bulut barındırma sağlayıcısı veya özel barındırma sunucuları kullanın.
 • Bir içerik dağıtım ağı kullanın.
 • Tarayıcı önbelleğinden yararlanın.
 • Zengin snippet’lerde öne çıkmak için şema işaretlemesini uygulayın
 • Denetimleri şununla çalıştırın: üçüncü taraf SEO araçları sorunları bulmak ve düzeltmek için

Daha fazlasını okuyun: nasıl yapılır web sitesi hızını optimize et ve ışık hızında bir web sitesi tasarlayın.

Mobil Optimizasyon

Mobil optimizasyon işletmeler için bir seçenek değildir. Bu önemli. Yalnızca 2020 yılında 167 milyondan fazla mobil alışverişçi ABD’de.

Liderlik yapmak için yapmanız gerekenler:

 • Web sayfalarınızın farklı ekran boyutlarına ve tasarımlara otomatik olarak uyum sağlamasını sağlamak için duyarlı tasarımlar kullanın
 • Web sitesi görselleri oluşturmak için CSS kullanın
 • Uygulanması Hızlandırılmış Mobil Sayfa teknolojisi ayrıca sayfa yükleme süresinin azaltılmasına da yardımcı olarak müşteri deneyiminin iyileştirilmesini kolaylaştırabilir.

XML site haritaları ve robots.txt dosyaları

Site haritaları, web sitenizdeki tüm kritik sayfaların bir listesini içeren XML dosyalarını içerir. Arama motoru botlarının sitenizi sorunsuz bir şekilde taramasına ve dizine eklemesine yardımcı olur. Ancak Robots.txt dosyaları, arama motoru botlarına hangi web sayfalarının taranacağını ve dizine ekleneceği bilgisini verir. Web yöneticilerinin siteleri üzerinde kontrol sahibi olmalarını sağlar.

Her ikisi de teknik SEO açısından önemlidir, çünkü web içeriğinizin yalnızca güncellenmiş sürümlerinin SERP’lerde görünmesini sağlar.

Nasıl ekleneceği hakkında daha fazlasını okuyun Site Haritaları Ve Robots.txt dosyaları web sitenize aktarın.

Sayfa İçi ve Sayfa Dışı SEO: Hayati Bileşenler

Sayfa içi SEO, web sayfalarını arama motorları ve kullanıcılar için optimize etmektir. Ancak sayfa dışı, arama motorlarındaki sıralamayı iyileştirmek için web sitenizin dışında yaptığınız her şeyi kapsar. Buna bağlantı oluşturma, içerik dağıtımı, etkileyicilere ulaşma vb. dahildir. Her ikisinin de amacı SERP’lerdeki sıralamanızı artırmaktır.

Sayfa içi SEO ve kurumsal SEO’daki rolü

Sayfa içi geleneksel SEO teknikleri bazen kurumsal SEO ile örtüşmektedir. Bunun nedeni, her ikisinin de kullanıcı deneyimini ve indekslenebilirliği iyileştirmeyi amaçlamasıdır. Bununla birlikte, kurumsal sayfa içi SEO stratejik bir yaklaşım gerektirir (birçok sayfayla ilgilendiğiniz için).

 • Temelleri yapın. Kurumsal ürün veya hizmetlerle ilgili alakalı ve yüksek performanslı anahtar kelimeleri belirleyip hedeflediğinizden emin olun.
 • Bu anahtar kelimeleri meta etiketlere, açıklamalara, başlıklara ve içeriğe stratejik olarak yerleştirin.
 • Miktar için asla kaliteden ödün vermeyin. Kullanıcı sorgularına yanıt veren kapsamlı ve iyi yapılandırılmış içerik sağlayın.
 • Web sitenizdeki en iyi performans gösteren web sitelerine bağlantı verin. Bu, arama motorlarının ve kullanıcıların web sitelerinizde en iyi şekilde nasıl gezineceklerini anlamalarına yardımcı olur.
Tavsiye Edilen:  Çığır Açan Alışveriş Reklamı Büyümesi İçin Alışveriş Besleme Başlıklarınızı Optimize Edin

Büyük ölçekli işletmeler için sayfa dışı SEO teknikleri

Büyük ölçekli işletmeler için sayfa dışı SEO, kaliteli organik trafiği çekmek ve korumak için çok önemlidir. Ancak geleneksel SEO’nun aksine, diğer sitelerden rastgele geri bağlantılar almak istediğiniz sonuçları doğurmayacaktır. Bağlantı edinimi için etkileyicileri, ortakları, yayıncıları ve diğer yetkili siteleri stratejik olarak belirleyin ve onlara ulaşın:

 • Etkileyiciler ve niş yayıncılarla bağlantı kurun. Yine de araştırmanızı yapın. İzleyicilerini neler heyecanlandırıyor? Dikkatlerini çekecek bir ortaklık stratejisini nasıl sunabilirsiniz? Bu ortaklıklar, aynı anda geri bağlantılar kazanırken web sitenizin görünürlüğünü artırabilir.
 • Blogcuları, yayıncıları vb. çekmek için ortaklık platformlarından yararlanın. Bu, pek çok kişinin programa katılmak için ulaşmasını sağlayacağınız için beklenen bir meyvedir.

Yerel SEO ve Kurumsal SEO ile İlişkisi

Yerel SEO, fiziksel konumları olan veya birden fazla yerel pazarı hedefleyen işletmeler için hayati öneme sahiptir. Pazarlama stratejilerini yerel arama amaçlarıyla eşleştirebildikleri için bu coğrafi bölgedeki hedef kitlelere ulaşmalarına olanak tanır.

Yerel SEO’nun gücünden faydalanma

Büyük işletmeler için yerel SEO, işletmenizi yerel aramalar için optimize etmenin ötesine geçer. Başarılı olmak için nerede olduğunuzu ve neyi başarmayı planladığınızı açıkça belirten sağlam bir yerel SEO stratejisine sahip olmalısınız. Bu plan aynı zamanda gelecekteki büyümeye uyum sağlayacak şekilde ölçeklenebilir olmalıdır. Kurumsal sitenizi yerel SEO için optimize etmek için yapmanız gereken birkaç şey:

 • Google İşletme girişinizi talep edin ve doğrulayın
 • Telefon numarası, e-posta adresi, fiziksel adres vb. gibi tıklanabilir öğeleri görüntüleyin.
 • Yerel şemayı tüm yerel ürün sayfalarına uygulayın
 • Başlık etiketlerine şehir ve eyalet ekleyin
 • Müşteri odaklı yerel içerik pazarlama stratejisi oluşturun
 • Yerel topluluk etkinliklerine katılın. Diğer işletmeleri destekleyin, kâr amacı gütmeyen kampanyalara ev sahipliği yapın vb. Bu tanıtım amaçlı olmayan eylemler, yararlanıcıları size bir inceleme sunmaya veya yerel şubenize bağlantı vermeye zorlayabilir.

İşletmeler için Google Benim İşletmem’den Yararlanma

 • Google İşletme Profili oluşturun ve doğrulayın
 • İşletme adınızın, adresinizin ve telefon numarası bilgilerinizin GMB, web siteniz ve diğer çevrimiçi dizinlerde tutarlı olduğundan emin olun.
 • Tüm konumlar için yüksek kaliteli vitrin görselleri yükleyin. İyi bir kural, konumlardan haftalık veya iki haftada bir görsel yüklemektir.
 • Açılış ve kapanış saatlerini gerektiği gibi güncelleyin.
 • Yerel sıralamalara ilişkin anahtar kelimeleri kontrol etmek için MobileMozie veya Local Rank Tracker gibi araçları kullanın.

Çok konumlu işletmeler için ölçeklenebilir bir yerel SEO stratejisinin nasıl oluşturulacağı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kurumsal SEO Zorluklarını Anlamak

Büyük ölçekli organizasyonlar için SEO söz konusu olduğunda karmaşıklık farklıdır. SEO’lar, birden fazla sayfa için sıralama stratejileri oluşturma, yönetim veya liderlik ekibinden onay bekleme, SEO departmanı içindeki ve dışındaki faaliyetleri izleme ve koordine etme ve daha pek çok şey arasında kürek çekmelidir.

Büyük ve karmaşık web sitelerini yönetme

Şüphesiz kurumsal SEO’nun en önemli zorluklarından biri yüzlerce, bazen binlerce sayfayı aynı anda yönetmeye çalışmaktır. Ayrıca, bu sayfalardan raporlar oluşturmak ve tercüme etmek ve bunların genel gelirle nasıl ilişkilendirildiği/katkıda bulunduğu da bunun bir başka zorlu yoludur.

Bu sorunu nasıl çözebilirsiniz: SEO’lar sağlam içerik yönetim sistemlerini benimsemeli, web sitesi denetimlerini düzenli olarak yapmalı ve raporları izlemek için üçüncü taraf SEO araçlarını kullanmalıdır.

Departmanlar arasında SEO çalışmalarını koordine etmek

Kurumsal SEO’da (veya herhangi bir SEO’da) iletişim hayati öneme sahiptir. Herhangi bir kurumsal SEO stratejisinin başarısı büyük ölçüde her bir ilgili ekibin (web geliştiricileri, pazarlama, tasarım vb.) önemini ve genel hedefi nasıl anladığına bağlıdır.

Bu sorunu nasıl çözebilirsiniz: Kuruluşunuzun şirket içi ekipleri ve diğer departmanları arasındaki iletişimi kolaylaştırmak için bir strateji oluşturun. C düzeyindeki yöneticileri ve diğer ekipleri SEO’nun önemi ve faaliyetlerinin arama sıralamalarını ve genel geliri nasıl etkileyebileceği konusunda sürekli olarak aydınlatın.

Tavsiye Edilen:  SEO Oyununuzu Yükseltmek İçin En İyi Backlink Araçlarını Parçalamak

Kurumsal SEO’da Başarıyı Ölçmek

İlgili metrikleri takip etmek kurumsal SEO’nun en zor kısmıdır. Pek çok ölçüm takdire şayan olsa da, her şey şirketin ne kadar yatırım getirisi elde ettiğine bağlı.

Bunu yapmanın en iyi yolu, şirket için hangi ölçümlerin gerekli olduğunu özetlemektir.

Bunu ayrıntılı olarak tartışalım.

Kurumsal SEO’da Temel Performans Göstergeleri (KPI’lar)

KPI’lar bir SEO kampanyasının başarısını değerlendirmek için kullanılan spesifik ölçümlerdir. SEO stratejisinin etkinliği hakkında eyleme geçirilebilir ve alakalı veriler sağlarlar. Ayrıca SEO’ların iyileştirme alanlarını ve en iyi performans gösteren stratejileri belirlemelerine yardımcı olurlar.

En iyi kurumsal SEO KPI’ları şunlardır:

 • Organik dönüşüm oranı
 • Organik arama trafiği
 • Tıklama oranı
 • Çıkma Oranı
 • Alan Kurumu
 • Müşteri Yaşam Boyu Değer
 • Sitede geçirilen ortalama süre

Kurumsal SEO’nun Geleceği

Dünya gözümüzün önünde hızla gelişiyor. Üretken yapay zeka ve bu alandaki diğer teknolojiler, baştan sona tüm SEO sürecini yeniden tanımlıyor.

Kurumsal SEO’da Yapay Zekanın Rolü

Bunu inkar edemeyiz. Arama motoru algoritmaları gözlerimizin önünde değişiyor. Örneğin Google, kullanıcı sorgularına verilen yanıtları iyileştirmek ve daha alakalı sonuçlar sağlamak için yapay zeka teknolojisine büyük yatırım yapıyor. Teknoloji gelişmeye devam ettikçe, arama motorlarının sıralama algoritmalarını tanımlama biçiminde ani kesintiler olmasını beklemeliyiz. SEO süreçlerini hızlandırmak ve daha yüksek yatırım getirisi elde etmek için yapay zeka araçlarını kullanarak diğerlerinden önde olun.

Sesli Aramanın Kurumsal SEO Üzerindeki Etkisi

Apple’ın Siri, Google Assistant, Cortana, Alexa gibi sanal asistanların geniş çapta benimsenmesi ve sesli arama teknolojisinin akıllı telefonlara entegrasyonu, kullanıcının değişen arama davranışına uyum sağlamak için SEO stratejilerinde bir değişiklik yapılmasını gerektiriyor.

Çoğu zaman sesli arama sorguları daha spesifik ve konuşmaya dayalıdır. Arama motorları SERP’lerdeki bu soruların yanıtlarını sağlamak için öne çıkan snippet’leri kullanır.

İçeriklerini bu sorgularla eşleşecek şekilde optimize eden işletmeler, yeni (potansiyel) müşterilere ulaşma ve onları hedefleme konusunda rekabet avantajı elde edecek:

 • Yaygın arama sorgularına güven vermek için sık sorulan sorular sayfası oluşturun.
 • Web sitenizi hız için optimize edin. Web siteniz ne kadar hızlı olursa kullanıcıların sorunlarına uygulanabilir ve spesifik çözümler bulmaları da o kadar kolay olur.
 • Belirli arama sorgularıyla eşleşecek konuşma içeriği oluşturun. Kullanıcı amacına ve konuşmaya dayalı arama sorgularına uygun uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanın.
 • Arama motorlarının içeriğinizi anlamasına yardımcı olmak için yapılandırılmış verilerden ve şema işaretlemesinden yararlanın.

Çözüm

İster şirket içi bir ekibin parçası olun ister kurumsal bir şirket için çalışan bir SEO ajansı olun, her zaman yapacak çok şey vardır. Tahminlere dayalı kampanyalar oluşturmak ve bunların şirket hedefleriyle ne kadar uyumlu olduğunu kanıtlamakla görevlendirileceksiniz. Ve hiçbir etkisi olmayan faaliyetlere kapılmak kolaydır.

Temel ama en önemli şeylere odaklanın. Her şeye öncelik veremezsiniz çünkü bunu yapmak hiçbir şeye öncelik vermemek anlamına gelir. Unutmayın, asıl işiniz SEO çabalarını dönüşüme ve gelire dönüştürmektir. Ayrıca, herhangi bir ilerleme kaydedemiyormuşsunuz gibi görünüyorsa cesaretiniz kırılmasın. Başka stratejiler denemeye devam edin, sonunda buzları kıracaksınız.