Link Building Nedir ve SEO İçin Neden Önemlidir?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Link Building Nedir ve SEO İçin Neden Önemlidir?

Bağlantı kurma nedir?

Basit cevap, web sitesi sıralamalarını ve trafiğini iyileştirmek için en eski, ancak yine de etkili SEO (arama motoru optimizasyonu) stratejilerinden biri olduğudur.

Geri bağlantılar, 1998’den beri en eski ve en önemli Google sıralama faktörlerinden biri olmuştur.

Aslında, anahtar kelimelerin ve geri bağlantıların yirmi yıl önce SEO’nun iki direği olduğunu söyleyebilirsiniz.

Şimdi, elbette, SEO çok daha farklı unsurları içerecek şekilde ilerledi, ancak geri bağlantılar hala her zamanki kadar önemli olmaya devam ediyor.

Bağlantı oluşturma, bundan yararlanmanıza ve web sitenize daha yüksek kaliteli bağlantılar oluşturmanıza yardımcı olur.

Bu yazıda şunları öğreneceksiniz:

 • Bağlantı oluşturmaya neden ihtiyacınız var?
 • İç ve dış bağlantı kurma arasındaki fark nedir?
 • En önemli bağlantı kurma en iyi uygulamaları

Öyleyse başlayalım.

Bağlantı kurma, otorite oluşturmanıza ve yönlendirme trafiği almanıza yardımcı olan en önemli sayfa dışı SEO taktiklerinden biridir.

Yetkili web sitelerinden çok sayıda geri bağlantınız varsa, web sitenizin sektörle ilgili ve uzman içeriğine sahip olduğunu Google’a bildirir.

Ve hepimiz biliyoruz ki, yüksek kaliteli, alakalı içerik, yüksek etki alanı yetkisiyle birlikte bir web sitesinin SERP (arama motorları sonuç sayfaları) sıralamasını yükseltir.

Bu nedenle, iyi geri bağlantı fırsatları bulun ve web sitenize yüksek kaliteli bağlantılar oluşturmak için bağlantı oluşturma stratejileri kullanın.

Dahili bağlantı oluşturma, web sitenizdeki benzer veya ilgili içeriğe dahili bağlantılar eklemeyi içerir. Kitlenizin ilgili kaynakları bulmasına yardımcı olur ve onları sitenizde daha uzun süre kalmaya teşvik eder, bu da Google’a iyi kullanıcı deneyimi ve güven sinyalleri gönderir.

Tavsiye Edilen:  EN İYİ ChatGPT Web Sitesi Alternatifleri (BÜYÜK LİSTE, GÜNCELLENMİŞ, TEMMUZ 2023)

Dış bağlantı oluşturma, web sitenize nişinizdeki alakalı ve yüksek yetkili sitelerde geri bağlantılar (dış bağlantılar) eklemekle ilgilenir. Bu bağlantılar, diğer sitelerden sizin sitenize değerli trafik getirir ve etki alanı otoritenizi oluşturmanıza yardımcı olur.

Güçlü bir geri bağlantı profili oluşturmak ve sürdürmek için izlemeniz gereken bazı en iyi bağlantı kurma uygulamaları şunlardır:

 • Alakalı bağlantı metni kullanın
 • Yeni veya güncellenmiş içerikten geri bağlantılar oluşturun
 • Geri bağlantı oluşturmak için yetkili sayfaları tercih edin
 • Bağlantıları içeriğin altına değil üstüne yerleştirin
 • Her zaman ilgili ve alakalı içerik ve sitelere bağlantı verin
 • Spam içerikli sitelerden veya kötü bağlantı mahallelerinden geri bağlantılar eklemeyin
 • Tonlarca geri bağlantı alan popüler sayfalardan bağlantı almaya çalışın

Ancak, geri bağlantıları tam olarak nasıl oluşturmalısınız?

Konuk ilanı, infografik dağıtımı, bağlantı yenileme, dizin listeleri, HARO yanıtları vb. gibi popüler bağlantı oluşturma taktiklerini takip edin.

SSS

1. Bağlantı kurma nedir ve nasıl çalışır?

Bağlantı kurma, kullanıcıları ilgili içeriğe veya kaynaklara yönlendirmek için ilgili bir bağlantı metnine dahili bağlantılar veya harici bağlantılar ekleme sürecini ifade eder. Bağlantı kurma, harici web sitelerinden sizinkine veya kendi web siteniz içinde de yapılabilir.

2. Bağlantı kurmanın amacı nedir?

Harici bağlantı kurmanın amacı, yönlendirme trafiğini web sitenize yönlendirmek ve sitenizin otoritesini oluşturmaktır. Bu da daha yüksek SERP (arama motorları sonuç sayfaları) sıralamalarına katkıda bulunur.

Dahili bağlantı oluşturmanın amacı, kullanıcıları ilgili kaynaklara yönlendirmek ve web sitenizde daha uzun süre kalmalarını teşvik etmektir. Bu, Google’a, kullanıcıların web sitenizdeki içeriği beğendiğini ve faydalı bulduğunu gösterir.

3. Bağlantı kurma neden önemlidir?

Bağlantı oluşturma, web sitesi trafiğini artırmaya, etki alanı yetkisi oluşturmaya ve arama sıralamalarını iyileştirmeye yardımcı olan, denenmiş ve test edilmiş bir SEO (arama motoru optimizasyonu) stratejisidir.

Tavsiye Edilen:  İşletmeniz İçin Video Hikaye Anlatmanın Faydaları

4. Bağlantı kurma içeriği nedir?

Bazı bağlantı kurma stratejileri, bir geri bağlantı ile içerik oluşturmanızı ve bu sitelerden geri bağlantı almak için diğer web sitelerinde yayınlamanızı gerektirir. Bu tür içeriklere genellikle bağlantı kurma içeriği denir.

5. Bağlantı kurma teknikleri nelerdir?

İşte bazı yaygın bağlantı kurma taktikleri:

 • misafir ilanı
 • Infographics dağıtımı
 • Bağlantı ıslahı
 • Bağlantısız bahisler için hak talebinde bulunma
 • Uzman toplantılarına katılım
 • Quora ve HARO yanıtları
 • Dizin listeleri veya alıntılar

Daha gelişmiş SEO taktiklerini öğrenmek için, SERP (arama motorları sonuç sayfaları) sıralamalarınızı anında yükseltmenize yardımcı olabilecek eksiksiz SEO kontrol listemize bakın.

Son düşünceler

Umarız şimdiye kadar “bağlantı kurma nedir?” sorusuna net bir yanıt vermişsinizdir.

Bağlantı kurma, SERP (arama motorları sonuç sayfaları) sıralamanızı yükseltmenize yardımcı olabilecek kullanışlı bir SEO taktiğidir. Ve bu yazıda belirtilen en iyi uygulamaları takip ederseniz, kesinlikle başarılı olursunuz. Bağlantı kurma çabalarınızla ilgili daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var? Tonlarca yararlı geri bağlantı fırsatı bulmak için kapsamlı Bağlantı Sandığımızı kullanın.