Logonuzu Yenilemenin Zamanı Geldi mi?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Logonuzu Yenilemenin Zamanı Geldi mi?

Logonuz sizin için çok şey ifade ediyor ve öyle de olmalı. İnşa etmek ve geliştirmek için çok çalıştığınız bir şeyi temsil eder. Ve logoyu oluşturmak için de oldukça fazla zaman, düşünce ve çaba harcamanız muhtemeldir.

Bir logo tasarlamanın her zaman en basit veya en keyifli süreç olmadığı gerçeğinden bahsetmiyorum bile. Bu, işinizin daha sanatsal yönlerinden biri olabilir ve sanat özneldir. Bir logo tasarım projesinin doğası, katılanlar arasında fikir birliğine varmayı zorlaştırabilir.

Tüm bunlara rağmen logonuzu güncellemeniz veya yenilemeniz gereken bir zaman gelecektir. Yenileme zamanının gelmesinin pek çok nedeni olabilir ve bunlara daha ayrıntılı olarak bakacağız, ancak sonuç olarak markanız artık eskisi kadar etkili olmadığında yenileme zamanı gelmiştir.

Logo Yenileme ve Yeniden Markalama

Kendi kendinize, markanızı sık sık yenilemenin tüm marka bilinirliği çabalarınızın amacını boşa çıkardığını düşünüyor olabilirsiniz. Eğer durum buysa, muhtemelen markanızı yenilemek yerine yeniden markalamayı düşünüyorsunuzdur. (Bu yaygın yeniden markalama hatalarından kaçındığınızdan emin olun!)

Yeniden markalama genellikle yenilemeden çok daha ciddi bir değişikliği temsil eder. Genellikle yeni ve farklı bir kimlik geliştirmek için yeni bir adın, simgenin, tasarımın veya üçünün birleşiminin oluşturulmasını içerir.

İşte bir örnek. Time Warner Cable’ın markasıyla ilgili kötü şöhretli bir sorunu vardı; berbat müşteri hizmetleriyle eşanlamlı hale gelmişti. Mayıs 2016’da Charter, Time Warner Cable’ı satın aldı ve altı ay içinde Time Warner Cable’ın varlığı sona erdi ve onun yerine Spectrum Cable faaliyet göstermeye başladı. Aynı şirket, aynı ürünleri yalnızca farklı bir isim altında sunuyor ve biz ancak yenilenen müşteri hizmetleri yaklaşımıyla umut edebiliriz.

Bir şirket marka kimliğini tamamen değiştirdiğinde, bu yeniden markalaşmadır. Bir markanın bu şekilde kaybolması genellikle yeni bir kimlik yaratmanın olumlu tarafının marka bilinirliği kaybından daha ağır basması durumunda meydana gelir. marka tercihi ve marka sadakati; bunlara genellikle marka değeri diyoruz. Time Warner Cable’ın Spectrum olarak yeniden markalandığında müşteri tabanında çok fazla marka değerinin kalmadığını söylemek doğru olur diye düşünüyorum, bu da bunu anlaşılır bir hareket haline getiriyor.

Tavsiye Edilen:  Logonuzu Yeniden Markalandırmak... Kalple!

Öte yandan, mümkün olduğu kadar marka değerini korumaya çalışırken aynı zamanda alakalı kalma çabasıyla logonuzu özellikle en tanımlanabilir özelliklerini koruyacak şekilde güncellemenin uygun olduğu durumlar da vardır. Bazı durumlarda bu birkaç yılda bir gerçekleşebilir, ancak çoğu durumda çok daha az sıklıkta görülür. Bu yenileme döngüsü, Google logosunun 20 yıllık ömrü kullanılarak iyi bir şekilde gösterilmiştir:

Logo yenileme zamanının gelip gelmediğini nasıl anlarım?

Markanızın olması gerekenden daha az etkili olmasının birçok nedeni olabileceğinden, logonuzun yenilenmesi gerekebilecek çok sayıda neden vardır. İşte en yaygın nedenlerden bazıları:

Logonuz eski görünüyor

Ortalama bir tüketici logonuza bakıp tipografinin eski olduğunu veya simgenizin parlak yapısının 90’lı ve 2000’li yıllarda tasarlandığını gösterdiğini düşünmese de, muhtemelen size logonuzun eski olduğunu söyleyebilir. hissediyor eski ve bağlantısız.

Beğensek de beğenmesek de tasarım birçok açıdan tıpkı moda gibi bir trendler döngüsüdür. Tıpkı kıyafetler, gözlükler veya saç stillerindeki trendler gibi, modası geçmiş stilleri belirlemek için de uzman eğitimi gerekmez.

Eski bir logoyu alıp yenilemenin ve aynı zamanda en tanınabilir özelliklerini etkili bir şekilde korumanın harika bir örneğini burada bulabilirsiniz:

Logonuz meşgul/karmaşık

Yoğun logonuz markanıza her zamankinden daha fazla zarar veriyor olabilir. Meşgul logolar, logoların doğuşundan beri var olmuştur. Aslında ilk logoların çoğu karmaşık çizgi çizimlerinden oluşuyordu. Dijital çağda, karmaşık logolar her gün kullandığımız ekrana pek iyi yansımamaktadır.

İster web sitenizin mobil sürümünde logonuzun ölçeğini küçültün, ister logonuzu sosyal medya hesaplarınızda kullanın, modern dünyada basit olan daha iyidir. Marka değerlerini korurken basitleştirilen üç simge örneğini burada bulabilirsiniz:

Logonuz artık şirketinizi iyi temsil etmiyor

İyi işletmeler değişen zamanla birlikte gelişiyor ve iyi markalar da onlarla birlikte gelişiyor. Markanızın şirketinizi temsil etmesi önemlidir ve şirketiniz değiştikçe logonuzun da gelişeceği mantıklıdır.

Tavsiye Edilen:  Harika bir Black Friday müşteri deneyimi oluşturmanın 5 kolay yolu

Örneğin Wells Fargo’yu ele alalım. Wells Fargo, öncelikle bir finansal kurye hizmetleri şirketi olarak başladı ancak yavaş yavaş öncelikle bir bankacılık ve finans kurumuna dönüştü. Pazarlama malzemeleri ve reklamlardaki uzun ve hikayeli geçmişlerini temsil etmek için hâlâ ikonik posta arabasını kullanıyor olsalar da, bu logodan aşamalı olarak kaldırıldı.

Logonuzu yenilerken hatırlamanız gerekenler

Logonuzun eski ve meşgul olduğunu belirlediniz; şirketinizin veya belki de üçünün evrimini temsil etmiyor; artık yenileme zamanı. Logo yenileme projeniz sırasında bu yönergeleri aklınızda bulundurun.

Modaya uygun tasarımlar daha çabuk eskiyecek

Logonuzu yeniden tasarlama sürecinden geçtiğinizde, siz veya ilgili diğer kişiler, gerçekten şık veya son derece modaya uygun bir şey tasarlama isteğine kapılabilirsiniz. Bunu yapmayın; Birkaç yıl sonra kendinizi tekrar eski bir logoyla çizim tahtasında bulduğunuzda pişman olacaksınız.

Bir an için moda benzetmesine dönelim. Logonuzun tasarımını düşünürken sade bir siyah elbise veya mavi kot pantolon oluşturmak istiyorsunuz. Bu öğeler çok yönlüdür, asla modası geçmez ve güncel hale getirilmeleri için yalnızca minimum düzeyde güncelleme gerektirir. Bunlar logonuzda geliştirmek istediğiniz özelliklerdir.

Logo kullanımınızı düşünün

Logonuzun kullanılacağı hem çevrimiçi hem de çevrimdışı ortamların çokluğu göz önüne alındığında, bugün bir logo tasarlamak her zamankinden daha zor olabilir. Logonuzu kullanmayı planladığınız tüm yolları göz önünde bulundurduğunuzdan ve tasarımcılarınızla paylaştığınızdan emin olun.

Logonuzu web siteniz ve sosyal medya gibi çeşitli dijital uygulamalarda kullanacağınızı varsayabilirsiniz ancak açık hava reklamcılığı, promosyon ürünleri, basılı materyaller, tabelalar ve/veya araç kaplamaları gibi diğer uygulamaları da dikkate aldığınızdan emin olun.

Temel özellikleri tanımlayın ve koruyun

Logo yenileme projesine, marka bilinirliğinizin anahtarı olan logonuzun özelliklerini tanımlayarak başladığınızdan emin olun. Yenileme sürecinizde marka bilinirliğinizi ve marka tercihinizi korumak ve büyütmek akılda tutulmalıdır.

Tavsiye Edilen:  Serbest Yazar Olarak Zamanı Etkili Yönetmek

İnsanların markayla ilişkilendirdiği logo unsurlarını tamamen kaybetmeden mevcut markanızı basitleştirmek ve modernleştirmek için tasarımcılarınızla birlikte çalışın.

Bu bir sanat projesi değil

Logo yenileme projenize kendinizi kaptırmayın. Bu bir sanat projesi değil ve bu şekilde ele alınmamalı. Evet, logo tasarımının en iyi uygulamalarında güçlü bir sanatsal unsur vardır ancak logonuz, pazarlama araç kutunuzda işlevsel bir araçtır ve bu şekilde tasarlanmalıdır.

Logonuzu havalı hale getirmeye çalışmaktan kaçının. Bunun yerine işletmenizin etkili bir grafik temsilini oluşturmaya odaklanın. İşletmenizi doğru bir şekilde yakaladıysanız logonuzun hedef kitlenize hitap etmesi gerekir. Şüpheye düştüğünüzde “açık, zekice değil” mantrasına sadık kalın.

Götürmek

Markanızın etkinliğini değerlendirmek, en azından birkaç yılda bir markanızın tasarım yönüne özel önem vererek düzenli olarak yaptığınız bir şey olmalıdır.

Kendinize karşı dürüst olursanız ve konuya mümkün olduğunca objektif yaklaşırsanız logonuzu yenileme zamanının gelip gelmediğini anlayacaksınız.

Logonuzu yenileme zamanının gelip gelmediğinden hala emin değilseniz, logo danışmanlığı için profesyonel bir logo tasarım ajansına danışın.