Mağazanızı Ölçeklendirmek İçin Üretken Yapay Zeka Nasıl Kullanılır?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Mağazanızı Ölçeklendirmek İçin Üretken Yapay Zeka Nasıl Kullanılır?

Yapay zekanın e-ticaret endüstrisini kasıp kavurduğunu söylemek yetersiz kalır.

OpenAI tarafından oluşturulan yapay zeka (AI) programı ChatGPT’nin, 1 milyar dolar Shopify da dahil olmak üzere kendi yapay zeka özelliklerini oluşturmak için ChatGPT’yi kullanan işletmelerin sayısı, başarısına katkıda bulunuyor.

Shopify, yapay zekayı e-ticaret satıcıları için daha erişilebilir hale getirme yarışında lider konumda.

Bu kılavuz, daha verimli bir Shopify mağazası işletmek için e-ticaret AI yeteneklerinin nasıl kullanılacağına ilişkin ipuçlarının yanı sıra, yazılımını kullanan satıcılara sunulan Shopify AI özelliklerine bir göz atmaktadır.

#cta-visual-pb#Daha iyi bir Shopify mağazası oluşturunShopify için en iyi sayfa oluşturucuyla özelleştirerek mağazanızın markanız kadar benzersiz görünmesini ve hissetmesini sağlayın. Ücretsiz oluşturmaya başlayın

Shopify, e-ticaret satıcıları için üretken yapay zekayı nasıl kullanıyor?

Shopify Magic, platformun üretken yapay zekanın ilk yinelemesidir. Shopify planına sahip olan herkes, yeni içerik üretmek için Magic’in yapay zeka özelliklerini kullanabilir.

Araç, insan dilini işleyen ve anlayan Büyük Dil Modellerini (LLM’ler) kullanır.

Ürün açıklamalarından e-postalara ve blog gönderilerine kadar e-ticaret mağazanızdaki her türlü kopya için kullanışlıdır ve satıcıların Shopify Magic’te bir e-ticaret yapay zeka istemi yazmasına olanak tanır ve şunları sağlar:

 • Otomatik metin oluşturmayla mevcut kopyayı genişletin
 • Mevcut metni özetle
 • Sıfırdan yeni kopya üretin
 • Kopyayı farklı dillere çevirin
 • Müşteri desteği sorgularına yanıt verin
 • “İade politikanız nedir?” gibi SSS’lere anında yanıt verin.

Shopify’da yapay zekanın geleceği ne olacak?

Sidekick, Shopify’ın yapay zeka araçları paketindeki yeni bir özelliktir; çevrimiçi bir mağazayı işletme sürecini kolaylaştırmak için tasarlanmış yapay zeka özellikli bir sanal asistandır.

(Bunu, Shopify kontrol panelinizden ayrılmadan günün herhangi bir saatinde sorularınızı yanıtlamaya hazır akıllı bir e-ticaret danışmanı gibi düşünün.)

Satıcılar Sidekick’i şu amaçlarla kullanabilir:

 • Shopify ile ilgili sorular sorun. Shopify arayüzünde yeniyseniz ve bir indirim kodu oluşturmak istiyorsanız örneğin Sidekick’e şu soruyu sorabilirsiniz: “4 Temmuz gece yarısında süresi dolacak %10 indirim kodunu nasıl oluşturabilirim?”
 • Hızlı görevleri tamamlayın. E-ticaret operatörleri meşgul insanlardır. Shopify kontrol panelinde kendi başınıza gezinerek zaman kaybetmek yerine Sidekick’ten envanter adetlerini güncelleme veya bir SKU’nun fiyatını artırma gibi temel görevleri tamamlamasını isteyin.
 • İçerik fikirleri önerin. Belki Shopify mağazanıza bir blog eklemek istiyorsunuzdur. Sidekick’e “Blogumda ne tür içerik yayınlamalıyım?” diye sorun. ve kişiselleştirilmiş içerik fikirleri seçkisine sahip olun.
 • Önemli verileri toplayın. Sidekick, sizi verileri manuel olarak filtrelemeye zorlamadan mağazanız için en çok satan veya en kötü performans gösteren ürünler gibi özel raporları alabilir.

Sidekick henüz tüm satıcılarda mevcut değil ancak şu adrese kaydolarak erken erişim elde edebilirsiniz: Shopify’ın bekleme listesi.

Kaynak: Shopify

Hem Magic hem de Sidekick, Shopify’ın e-ticaret yapay zekasına yönelik girişiminin yalnızca başlangıcıdır.

AI ürün müdürü Miqdad Jaffer, aşağıdakilerle yaptığı röportajda şunları söyledi: TechCrunch:

“Yapay zeka ve girişimciler için hala keşfedilmemiş çok fazla potansiyel var ve biz yapay zekanın gücünü her büyüklükteki işletme için erişilebilir kılmaya son derece kararlıyız.”

Sahibi John Webber gibi tüccarlar oyma.comiyileştirmeye yönelik fikirlerini zaten ortaya koymuşlardır. John, tahmine dayalı envanter yönetimi gibi bazı unsurların hâlâ eksik olduğunu söylüyor.

Markanın “mağazanın bu yönünü yönetmek için üçüncü taraf araçları kullandığını ve kötü yönetilirse müşteri deneyimi sorunlarına neden olabileceği için değişim konusunda isteksiz olduğunu” söyledi.

Aaron Orendorff, pazarlama müdürü Yeniden düzenleuygulama önerilerinin potansiyeli konusunda da heyecan duyuyor:

“Örneğin, ‘Benimki gibi diğer mağazalar satın alma sonrası ek satışlar için ne kullanıyor?’ gibi bir soruya yanıt olarak sıralanmış ve kişiselleştirilmiş bir liste alabildiğinizi hayal edin. Ancak bu, Shopify’ın yapay zekasının gizliliği ihlal etmeden platform genelindeki verilere erişme ve bunları birleştirme becerisine bağlı olacak.”

Shopify bu yapay zeka özelliklerini uygulamaya karar verse de vermese de gerçek şu ki mevcut araçları (Sidekick ve Magic) girişimcilerin e-ticaret işlerini yürütmelerini kolaylaştırıyor.

Tavsiye Edilen:  Sağlık Hizmetlerinde Büyük Veri: Amazon Destekli Çözümler

#cta-mini-pb#Sayfa Oluşturucu’nun yapay zekadan nasıl yararlandığı hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Neler yapabileceğini görün

Shopify mağazanız için yapay zekadan nasıl yararlanılır?

Yapay zeka manzarası bunaltıcı olabilir. Hizmetinizde inanılmaz araçlar var, ancak bunları Shopify mağazanızın performansını artırmak için gerçekte nasıl kullanacaksınız?

Shopify’ın yerleşik yapay zeka özelliklerini kullanma

Shopify satıcıları, herhangi bir üçüncü taraf uygulamasına gerek kalmadan yerel AI araçlarını kullanmaya başlayabilir. Yaygın kullanım durumları şunları içerir:

Ürün açıklamaları oluşturma

Ürün açıklamaları, vitrinleri için yeni metinler hazırlayan satıcılar için en çok zaman alan öğeler arasındadır.

Bunlar aynı zamanda en önemlileridir; bazıları Alışveriş yapanların %85’i Hangi markadan veya perakendeciden ürün satın alacaklarına karar verirken ürün bilgilerinin kendileri için önemli olduğunu söylüyorlar.

Aynı şey pazarlama müdürü Jeff Moriarty için de geçerli. Moriarty’nin Mücevher Sanatı: “Küçük bir işletme olduğumuz için çalışma arkadaşlarımızın en çok zaman harcadığı alan ürün açıklamaları oluşturmaktı. Haftada yaklaşık 20 ürün ekliyoruz ve en nefret ettiğimiz proje bu.”

“Shopify’ın yeni yapay zeka açıklama yazıcısını kullanarak ona bazı ana anahtar kelimeleri besleyebiliyoruz ve yaklaşık 30 saniye içinde çok etkili bir ürün açıklaması elde edebiliyoruz.”

“Önce, Çalışanlarımızın ürünle ilgili bir şey bulmaları 10-15 dakika sürecektir. Bu büyük bir zaman tasarrufu sağladı ve artık ortaklarımız bu proje üzerinde çalışmaktan çekinmiyor!”

E-ticaret analizlerinizi anlama

Veriler size mağazanızın performansı hakkında çok şey anlatır. Ayrıca ileriyi planlamanıza, talepteki artışları tahmin etmenize ve pazarlama kampanyalarınıza hangi SKU’ların dahil edilmesi gerektiğini önceliklendirmenize de yardımcı olabilir.

Platformun yapay zeka asistanı Shopify Sidekick bu işi kolaylaştırıyor.

Sidekick’e “Son üç ayda en çok satan ürünümüz neydi?” gibi bir soru sorun. Bir dizi ürünün profilini çıkaran TikTok kampanyalarının işe yarayıp yaramadığını değerlendirmek.

Veya Shopify temanızı değiştiriyorsanız “Sitenin dönüşüm oranı şu tarihten sonra arttı mı yoksa azaldı mı?” diye sorun. [date of redesign]?”

Sanal bir akıl hocasına soru sormak

Girişimcilik dünyasında önemli olan her zaman ne bildiğiniz değil, kimi tanıdığınızdır.

Destek sistemine (tavsiyelere başvuracak çevrimiçi mağaza sahiplerinden oluşan bir ağ) sahip olmayan işletme sahipleri, daha hızlı büyümenize yardımcı olacak sorular sorma lüksüne sahip değildir.

Platformun CEO’su Tobi Lütke bir duyuru videosunda şunları söyledi:

“Herkesin yanında derinlemesine yetkin, size tamamen bağlı, yargılamadan, korkusuzca ve Shopify hakkında bilinmesi gereken her şeyi bilen birinin yanında olması durumunda dünyada ne kadar çok girişimcilik olacağını hayal edin. .”

Shopify Sidekick’in yaptığı da tam olarak budur.

Girişimcilere aşağıdaki gibi her türlü soruyu gerçek zamanlı olarak yanıtlayabilecek bir yapay zeka sanal asistanı sağlar:

 • Ürün bilgilerini toplu olarak nasıl düzenleyebilirim?
 • Geçen ay sosyal medya vitrinlerindeki satışlar neden düştü?
 • Ürünlerimi Shopify’da kategorilere ayırmanın en iyi yolu nedir?

Yapay zeka uygulayan en iyi Shopify uygulamaları

Shopify’ın yerel yapay zeka araçları, yapay zekanın mağazalarına girmesine izin verme konusunda tedirgin olan girişimciler için harika bir başlangıç ​​noktasıdır.

Ancak işi ilerletmek ve daha özelleştirilmiş yapay zeka özellikleriyle denemeler yapmak istiyorsanız, Tamamı Shopify App Store’da bulunan aşağıdaki uygulamalar halihazırda binlerce satıcının e-ticaret yapay zekasından en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı oluyor:

 • Yeniden düzenle. Recart, müşteri yaşam döngüsünde belirli bir noktaya ulaştıklarında her abone için hedeflenen kopyayı yazmak üzere yapay zekayı kullanan bir SMS pazarlama aracıdır. Metinler, bireysel abonelerin satın alma olasılığının en yüksek olduğu zamanlarda otomatik olarak iletilir; bu, daha önce pazarlama ekibinizin bunu başarmak için büyük veri kümelerini yorumlaması gerekiyordu.
 • Üçlü Balina. Analytics uygulaması Triple Whale yapay zeka aracını kullanıma sundu, Deniz feneri, satıcıların e-ticaret verilerini yönetirken daha fazla zaman kazanmalarına yardımcı olmak için. Lighthouse yeni hedef kitleler oluşturabilir, verilerinizdeki anormallikleri tespit edebilir ve kârınızı artıracak fırsatlar önerebilir.
 • Klaviyo. Klaviyo’nun e-posta pazarlama yazılımı, Shopify mağaza sahiplerinin daha etkili kampanyalar yürütmesine yardımcı olmak için yapay zeka ve tahmine dayalı analitiği de kullanıyor. Klaviyo, bir müşterinin satın alma veya web sitesi ziyareti gibi bir işlemi ne zaman tamamlayacağını tahmin edebiliyor ve kişiselleştirilmiş e-posta kampanyalarıyla her işlemi zamanlayabiliyor.
 • Şogun. Shogun, en iyi Shopify AI web sitesi oluşturucusundan çok daha fazlasıdır. Yalnızca çevrimiçi mağazanıza daha fazla trafik çekmekle kalmayıp, aynı zamanda ziyaretten sonra bunları dönüştürmek için AI Text, AI Designer ve AI SEO gibi bir dizi AI aracına sahiptir. Daha önce e-ticaret mağazanızı özel olarak kodlamak için harcayacağınız zaman ve enerjiye gerek kalmadan, sorunsuz alışveriş deneyimleri tasarlayın.
Tavsiye Edilen:  Daha Akıllı Yazmak, Daha Zor Değil: En İyi Yapay Zeka Yazma Araçları

Pazarlama müdürü Aaron Orendorff’a sorduk: Yeniden düzenleShopify uygulamasının satıcıların yapay zekayı kullanmasına nasıl yardımcı olduğunu paylaşmak için: “E-ticarette yapay zekanın gücü, yani gerçek sonuçlar elde etmek, iki kaynaktan gelmelidir.

“Birincisi, yerleşik yazma asistanlarının ötesindeki uygulamalarda yapay zekanın temel uygulaması. İkincisi, yapay zekanın toplama değil çarpma olduğunu anlamak.”

Aaron şöyle devam ediyor: “Recart SMS’te, hem (1) özel marka kimlikleri hem de yapay zekayı yönetecek kurallar oluşturarak bu mücadeleyi veriyoruz; bu, insanları olmaları gereken yere yerleştiriyor ve tek boyutlu bir uyum yerine üretken yapay zekanın omurgasını işliyor. tüm yaklaşımları ve (2) bunu müşterilerimizin en çok yardıma ihtiyaç duyduğu alana doğrudan yerleştirmek: SMS kampanyalarını segmentlere ayırmak ve kişiselleştirmek için gereken kaynakları önemli ölçüde azaltmak.”

Shogun yapay zeka ile sayfa oluşturmada nasıl devrim yaratıyor?

Shogun bir Shopify Sayfa Oluşturucu’dan daha fazlasıdır.

Sorunsuz alışveriş deneyimleri sunan ve en önemlisi dönüşüm sağlayan bir Shopify mağazası tasarlamayı kolaylaştıran yapay zeka özelliklerine yoğun yatırım yapıyoruz.

Sayfalar arasında yeni kopya oluştur

Shopify Magic, tek sayfada yeni içerik üretme konusunda harika bir iş çıkarıyor. Ancak Shogun AI Text ile web sitenizdeki birden fazla sayfada yeni içerik oluşturmak için AI’yı kullanabilirsiniz.

Bunu uygulamaya koyalım ve Shopify ürün sayfalarınızda TikTok videoları gibi kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği sergilediğinizi varsayalım.

UGC bölümünün başlığını ve tanıtım metnini yazmak için Shogun AI Text’i kullanın.

Bölümü yeniden kullanılabilir bir Parça olarak kaydedin, böylece bir dahaki sefere yeni ürün sayfaları oluşturduğunuzda aynı içeriği sıfırdan başlamadan yeniden kullanabilirsiniz.

SEO dostu meta veriler oluşturun

E-ticaret pazarlama stratejiniz muhtemelen çevrimiçi mağazanıza nitelikli trafik çekmeye katkıda bulunan bir dizi etkileşimli kanala sahiptir.

Özellikle arama trafiği inanılmaz derecede değerlidir.

Bir e-ticaret arama motoru optimizasyonu (SEO) stratejisi, çevrimiçi mağazanızın, sattığınız ürünleri aktif olarak arayan kişilerin arama sonuçlarında görünmesini sağlar.

Shogun AI SEO ile meta etiketler (arama motoru sonuç sayfasında görünen mikrokopi) oluştururken zamandan tasarruf edin.

Saniyeler içinde Google kullanıcılarını mağazanıza çekecek meta başlıklar ve açıklamalar oluşturacaktır.

Özel kodlu benzersiz öğeler

Tasarım, tüm e-ticaret operatörlerinin sahip olmadığı bir beceridir.

Yapay zekadan önce, tasarım yeteneğini işe almak için sınırlı bütçeye sahip küçük bir işletmeyseniz, rastgele kod parçalarını bir araya getirmeniz gerekiyordu; bu da her zaman hatalı öğelere veya tutarsız web sitesi tasarımına neden oluyordu.

Shogun AI Elements’ta durum böyle değil. Teknik bilgisi olmayan operatörler bile özel kod oluşturmak için e-ticaret yapay zeka platformunu kullanabilir.

AI ile Shogun’un özel öğeler özelliğini bir sonraki seviyeye taşıyabilirsiniz.

Kodladığınız öğeyi açıklayan bir istem girmeniz yeterlidir (kahraman başlığı, mağaza bilgileri bölümü veya SSS kılavuzu gibi) ve özel öğenizi oluşturacaktır. İhtiyacınız olanı elde edene kadar yapay zeka ile ileri geri gidin.

Tavsiye Edilen:  Kolaylaştırılmış Sosyal Medya Planlaması için En İyi 7 Alternatif

Mutlu olduğunuzda öğeyi kaydedin; diğer tüm Sayfa Oluşturucu öğelerinizin yanına sürükleyip bırakmanız mümkün olacaktır.

Yeni sayfa bölümleri tasarlayın

Eğer bir tasarımcı değilseniz, yeni sayfalar açmak göz korkutucu olabilir. AI Designer, istemlerinize göre yeni sayfa bölümleri tasarlamak için makine öğrenimini kullanarak üzerinizdeki baskıyı ortadan kaldırır.

Örneğin, Pinterest kullanıcılarını karşılamak için yeni bir açılış sayfası tasarladığınızı varsayalım.

Açılış sayfasının en çok satanlarınızı öne çıkarması, Pinterest kullanıcılarının yorumlarını içermesi ve en popüler Pinlerinizi sergilemesi gerekir.

AI Designer ile Shopify açılış sayfanızı AI’nın yardımıyla bölüm bölüm oluşturabilirsiniz.

Başlamak için bir Konteyner öğesi eklemeniz ve AI simgesini tıklamanız yeterlidir. Bölümün nasıl görünmesini istediğinizi belirtin ve oluşturulmasını bekleyin. Daha sonra bir sonraki bölüme geçin.

Buradan her şeyi benzersiz vizyonunuza uyacak şekilde daha da özelleştirebilirsiniz.

#cta-visual-pb#Yapay zeka araçları, Shopify’ın en iyi sayfa oluşturucusuyla standart olarak gelirSayfa Oluşturucu’da yerleşik yapay zeka özellikleriyle zamandan ve kaynaklardan tasarruf edin. Ücretsiz başlayın

Shopify AI SSS’leri

Shopify’da kullanılabilen bazı AI özellikleri nelerdir?

Sidekick ve Magic, Shopify AI’nin en iyi özelliklerinden ikisidir.

Bunlardan ilki olan Sidekick, satıcıların kontrol panelinde gezinmesine ve zaman alan görevleri tamamlamasına yardımcı olan, AI sohbet robotu tarzı bir ticaret asistanıdır. İkincisi Magic, mağazanızda kopya oluşturabilen, düzenleyebilen ve çevirebilen üretken bir yapay zeka aracıdır.

Shopify mağazamda yapay zeka kullanmanın faydaları nelerdir?

1. Zaman harcayan görevleri ortadan kaldırın
2. Kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimleri sunun
3. Sidekick ile daha akıllı kararlar alın

Shopify’da yapay zekayı kullanmaya yönelik en iyi uygulamalar var mı?

1. Yeni kopya oluşturmak için net ve kısa istemler kullanın
2. Yapay zeka özellikleriyle konuşarak etkileşim kurun
3. Yapay zeka tarafından oluşturulan içeriği, önce düzeltmeden okumadan asla yayınlamayın

Shopify Magic nasıl çalışır?

Shopify Magic, yeni içerik üretmek için yapay zekayı kullanıyor. Ürün açıklamaları yazmak, web metnini tercüme etmek ve başlıklar oluşturmak için kullanılabilir; bunların tümünü, üretken yapay zeka aracına basit bir komutla iletebilirsiniz.

Shopify mağazanızı büyütmek için yapay zekayla denemeler yapın

Shopify, e-ticaret yapay zekasıyla öncülük ediyor.

Ancak e-ticaret platformu yapay zekanın hızlı doğasına ayak uyduracak şekilde ayarlandı; Sidekick ve Magic sadece başlangıç.

Mağazanızda Shopify’ın yapay zeka özelliklerini deneyerek durumu test edin. Büyü tüm tüccarlar için ücretsizdir; Sidekick önümüzdeki aylarda e-ticaret kontrol panellerinde kullanıma sunulmaya başlayacak.

Metin yazarlığından tasarım seçimlerine kadar yapay zekayı işinize dahil etmek için bundan daha iyi bir zaman olamaz.

Yapay zekanın gidişatına göre ya ayak uydurursunuz ya da geride kalırsınız. Makine öğrenimi öğretmeni olarak Santiago söz konusu, “Yapay zeka senin yerini almayacak. Yapay zekayı kullanan kişi bunu yapacaktır.”

#cta-visual-pb#Mağazanızı kodlamayla değil, yapay zekayla oluşturunShogun AI’yı kullanarak tek satır kod yazmadan hayallerinizdeki Shopify mağazasını tasarlayın. Ücretsiz başlayın