Magento 1’in Yaşam Sonu: Tam Kılavuz

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Magento 1’in Yaşam Sonu: Tam Kılavuz

Magento, kurulduğu 2008 yılından bu yana büyük bir popülerliğe sahip olan açık kaynaklı bir e-ticaret platformudur. On yıllık bir geliştirme sürecinin ardından Adobe, platformu satın aldı. Artık Magento 1.x’in Haziran 2020’de kullanım ömrünün sona ereceği açıklandı.

Platformu kullanan satıcılar, önümüzdeki aylarda yükseltme için sonraki adımlara karar verirken destek alacaklar. Buna kullanım ömrü sonuna kadar yazılım desteği, kalite düzeltmeleri ve güvenlik yamaları dahildir. Magento’ya göre bu, kullanıcıların Magento Commerce 2’ye acele etmeden geçiş yapmaları için harika bir fırsat.

Aslında,Magento 1.x kullanım ömrünün sona ermesinden sonra çalışacaktır.Ancak Magento’nun özellik ve güvenlik güncellemeleri durdurulacak. Topluluk tarafından üretilen bazı güvenlik yamaları olsa da platform zaman geçtikçe daha az güvenli olacak ve daha savunmasız hale gelecektir.

Magento Geçişi çok sayıda yeni özellik ve iyileştirmenin önünü açacağından, bu yenilik için heyecan verici bir fırsattır. Ancak bir platformdan ayrılıp yeni bir sistemi yeniden inşa etmek ciddi bir çaba gerektirir. Veri geçişi uzun bir süreçtir; yeni bir platformu planlamak, test etmek ve entegre etmek çok fazla çalışma gerektirir.

Platformdan Magento 1 Kullanım Ömrü Sonu Önerileri

Bununla birlikte, geçiş daha dinamik bir platforma geçmek için sağlam bir fırsattır. Geçişiniz öncesinde ve sırasında aşağıdakileri göz önünde bulundurmalısınız:

 • Şimdi başla: Bu uzun bir süreçtir. Haziran 2020 çok uzak gibi görünse de göç, emek ve zaman gerektiren bir maraton.
 • Platform Seçimi: Hangi platformun ihtiyaçlarınıza uygun olduğunu seçerken dikkatli olun. Magento 2’de performans iyileştirmeleri, güvenlik iyileştirmeleri ve e-ticaret-iş ölçeklendirme özellikleri bulunacak. Magento’nun Wix ve Shopify gibi rakiplere göre avantajlarını ve dezavantajlarını göz önünde bulundurun.
 • Strateji Değişimi: Bunun işinizi makro düzeyde nasıl etkileyeceğini düşünün ve büyük değişiklikler yapma fırsatını yakalayın. Bu, web sitenizi yeniden tasarlamayı veya lisanslı veya açık kaynaklı bir platform arasında seçim yapmayı içerebilir.
Tavsiye Edilen:  VS Kodunda ChatGPT Uzantısı Nasıl Kullanılır: Nihai Kılavuz

Magento, hiç vakit kaybetmemenizi ve Magento Commerce 2’ye geçmenizi önerir. Bu Eylül 2018 blog yazısındakaydeden Joe AyyoubMagento Destek Operasyonları Direktörü şunları yazdı:

“Magento Commerce 2, bulutta barındırılan üstün performansı geniş ölçekte, ilgi çekici içerik oluşturma, planlama ve başlatma konusunda BT darboğazlarından kurtulma ve gerçek iş zekası yetenekleri sunuyor. Ayrıca Magento’nun eşsiz esnekliği, küresel iş ortakları ve geliştirici topluluğumuzun neredeyse her türlü ticaret deneyimini rekor sürede ve üstün bir toplam sahip olma maliyetiyle sunmasına olanak tanır.

Sonuç olarak, bir bütün olarak Magento 2 için muazzam bir topluluk ve pazar ivmesi görüyoruz; şu anda 2.000’den fazla mevcut uzantı, üç ayda bir başlatılan yeni özellikler (sürüm 2.3 ufukta) ve üç ayda bir 8.000’den fazla yeni Magento 2 sitesi lansmanı yapılıyor. 30.000 mevcut Magento 2 sitesine ek olarak.”

Ayyoub ayrıca Magento Commerce 1 müşterilerinin, müşteri başarı yöneticilerinden veya geliştirme ortaklarından yükseltme planlamasına en kısa sürede başlamalarını talep etmelerini önerir.

Platformları Taşırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Peki ya biraz sahayı oynayıp diğer alternatifleri değerlendirmek istersen? Bazı şirketler bunun çığırtkanlığını yapıyor Shopify gibi alternatifler kurulum kolaylığı ve uygun fiyattan dolayı daha iyi bir yoldur.

Platformları karşılaştırırken şu beş faktörü göz önünde bulundurun:

 1. Özellikler: Platformunuzu geliştirecek ve seçenekler sunacak farklı uygulamalar, eklentiler ve diğer eklentiler var mı?
 2. Tasarım: Çok sayıda tasarım seçeneği mevcut mu ve bunların yönetilmesi kolay mı?
 3. Müşteri desteği: Teknik konularda size yardımcı olacak personel var mı?
 4. Kullanım kolaylığı: E-ticaret işinizi kolayca kurabilir misiniz, yoksa dışarıdan destek gerektirecek geniş bir öğrenme eğrisi var mı?
 5. Fiyat: Başlamak ve daha sonra sürekli olarak sahip olmak ne kadara mal olur?
Tavsiye Edilen:  Yeni Başlayanlar İçin İçerik Yazma: Nihai Kılavuz (2023)

Hangi platformu kullanacağınıza karar verdiğinizde, taşıma işlemine başlamadan önce aklınızda bulundurmanız gereken bazı ek ipuçlarını burada bulabilirsiniz:

 1. Magento 1 mağazanızın tam yedeğini ve klonunu aldığınızdan emin olun.
 2. Gerçek geçiş işlemi için canlı mağazanızı kullanmayın.
 3. Mağazanızda neleri saklamak istediğinizi belirleyin ve ardından geri kalan her şeyi silin.
 4. Temalar, kodlamalar ve formatlar gibi mevcut özelliklerinizin yeni platformunuzla uyumlu olduğundan emin olun.

Magento 2’ye Nasıl Geçilir

Magento 2’ye geçiş yapıyorsanız aşağıdakilere göre düzenlenmiş dört farklı aşama vardır: Magento’nun resmi belgeleri:

 1. Tema Taşıma: Magento 2, hem satıcılara hem de kullanıcılara gelişmiş alışveriş ve mağaza deneyimi sunmak için yeni prosedürler ve teknolojiler sunuyor. Kullanıcılar, Magento 2 temaları oluşturmanın yeni yollarını kullanabilir veya mevcut temaları Magento 2 standartlarıyla kullanılabilecek şekilde değiştirebilirler. Kullanıcıların Magento 1.x temalarını doğrudan Magento 2’ye taşıyamayacaklarını unutmamak önemlidir. Magento Marketplace’ten veya diğer uyumlu platformlardan bir Magento 2 teması satın alıp yükleyebilirler.
 2. Uzantı Taşıma: Uzantılar yeni özellikler sunar ve Magento mağazasının seçeneklerini genişletebilir. Kullanıcılar uzantıları entegre ettiğinde uyumluluk sorunları yaşanacağından Magento 1 uzantılarının Magento 2’de çalışmayacağını unutmayın. Kullanıcılar yalnızca Magento 2 mağazası için edinilebilen ve gerekli olan ilgili uzantıları yüklemelidir. Şu anda Magento geliştiricileri, geliştirme ajansları ve Magento topluluğu, Magento 2 için Magento 1 uzantıları geliştiriyor.
 3. Özelleştirmeler: Genellikle Magento 1 mağazasıyla kullanılan özelleştirilebilir kod Magento 2 ile uyumludur. Magento’nun ayrıca Kod Taşıma Araç Seti Süreçle ilgili yardım için başvurabileceğiniz. İki platform arasında yapısal farklılıklar vardır ve Magento geçişinin, özel kodun yeni Magento 2 mağazasıyla entegre olmasını sağlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyacı olabilir. Referans noktası olarak GitHub deposuna bakın. Magento’nun Kod Taşıma Araç Seti.
 4. Veri göçü: Magento geçiş sürecinin son adımı, Magento 1 verilerini ve ayarlarını Magento 2’ye aktarmaktır. Uzun geçiş sürecini hafifletmek için Magento, geliştiricilerin her şeyi CLI komutlarıyla taşımasına yardımcı olmak üzere resmi bir Magento 2 Veri Taşıma Aracı yayınladı.

  Bu, Magento geçiş sürecinin çok daha basit hale gelmesine yardımcı olur. Ayrıca ürünler, mağaza konfigürasyonları ve ayarları, kategoriler ve siparişler gibi kritik verileri Magento 2’ye taşır. Kolay geçiş için, Magento 2’nin Veri Taşıma Aracına göz atın. Araç, XML dosyalarındaki bir dizi kurala dayanarak tüm veri kümelerini Magento 1 veritabanından Magento 2’ye taşır.

  Şu anda Veri Taşıma Aracı yalnızca temel ayarları ve verileri aktarmaktadır. Magento 1 temaları, uzantıları ve kod özelleştirmeleri otomatik olarak Magento 2’ye taşınamaz. Şimdilik, Magento 2 için dışa aktarma seçeneklerinin olup olmadığını öğrenmek için tema veya uzantı sağlayıcısıyla iletişime geçin.

Tavsiye Edilen:  Bir Web Semineri Nasıl Tanıtılır (Son Kılavuz)

Son düşünceler

Bu geçişin iş stratejinizi bir bütün olarak nasıl etkileyeceğini düşünün. Örneğin, potansiyel bir marka yenilemesi geliştiriyorsanız Magento 2 geçişinizi yeni web sitesi veya yeniden markalamayla senkronize etmeye çalışın.

Haziran 2020’ye yalnızca birkaç ay kaldı ve geçiş stratejinizi en kısa sürede planlamaya başladığınızdan emin olun. Geçişinizi bu zamana kadar bitirmeseniz bile bunun her şeyin sonu olmadığını unutmayın. Magento 1.x platformunun varlığı sona ermeyecek ancak Haziran 2020’den itibaren yazılım desteği, kalite düzeltmeleri ve güvenlik yamaları olmayacak.

E-ticaret işinizi 2020 ve sonrasına taşırken iyi şanslar!