Magento 2’ye Geçiş Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Magento 2’ye Geçiş Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Zamanı neredeyse geldi. Sonrasında Haziran 2020Magento 1 için artık herhangi bir kalite düzeltmesi veya güvenlik yaması sağlanmayacaktır.

Destek sona erdikten sonra teknik olarak Magento 1’i kullanmaya devam edebilecek olsanız da, herhangi bir yeni özellik yayınlanmayacak ve en önemlisi çok daha az güvenli olacaktır. Bu nedenle Magento 1 kullanıcıları, Magento 1’e katılmayı kesinlikle düşünmelidir. ~57.000 çevrimiçi mağaza şu anda Magento 2 kullanıyor.

Elbette sitenizi taşırken dikkatli olmanız gerekir. Aksi takdirde, müşterilerinizi hayal kırıklığına uğratacak ve itibarınızı zedeleyecek uzun kesinti süreleri, bozuk bağlantılar ve diğer talihsiz hatalar ile karşılaşma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Bu kılavuzda, geçişinizin sorunsuz ilerlemesini sağlamak için atmanız gereken adımları ele alacağız.

1. Geçiş Sürecini Anlayın

Magento geçişinize derinlemesine girmeden önce, tüm bunların nasıl çalıştığını öğrenmek için biraz zaman ayırmalısınız. Bu, daha sonraki süreçte hatalardan ve gecikmelerden kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Magento bir komut satırı arayüzü sağlar; Veri Taşıma AracıMagento 1’den Magento 2’ye veri aktarımı için. Veri Taşıma Aracı, veritabanlarındaki tabloların ve alanların tutarlı olduğunu doğrulamak, aktarım sürecini takip etmek ve doğrulama testlerini çalıştırmak için kullanılır.

Veri Taşıma Aracıyla veri aktarımı için aşağıdaki sırayla çalıştırılan üç mod vardır:

 1. Ayarlar: Sistem yapılandırmasını ve web sitesi ayarlarını taşır.
 1. Veri: Veritabanı varlıklarını geçirir.
 1. Delta: Artımlı değişiklikleri aktarır.

Resim kaynağı: Magento

Her modda, taşınan farklı veri türlerini temsil eden bir dizi adım vardır.

Resim kaynağı: Magento

Her adımda verilerin başarılı bir şekilde taşınmasını sağlamak için kullanılan üç aşama vardır:

 1. Bütünlük denetimi: Uyumluluğu doğrulamak için Magento 1 ve Magento 2’deki verileri (tablo alanı adları, türleri vb.) karşılaştırır.
 1. Veri aktarımı: Verileri Magento 1’den Magento 2’ye taşır.
 1. Hacim Kontrolü: Eşleştiklerini doğrulamak için Magento 1 ve Magento 2’deki tablolar arasındaki kayıt sayısını karşılaştırır ve böylece aktarımın başarılı olduğunu doğrular.

Resim kaynağı: Magento

2. Yükseltmeyi Düşünün

Magento 1’den Magento 2’ye geçiş büyük bir değişiklik. Zaten büyük değişiklikler yaptığınıza göre, Magento Açık Kaynaktan Magento Commerce’e veya şirket içi Magento Commerce’den (EE) bulut tabanlı Magento Commerce’e yükseltmenin doğru zamanının şu an olup olmadığını değerlendirmenin tam zamanı. (ECE).

Özellikle Magento Commerce lisans ücretlerinin yılda onbinlerce dolar.

Ancak Magento Açık Kaynağı tamamen işlevsel hale getirmek için gereken tüm üçüncü taraf çözümlerden memnun değilseniz, zengin özelliklere sahip Magento Commerce bir göz atmaya değer. Magento Commerce’in ekstra özellikleri arasında iş zekası kontrol panelleri, müşteri sadakat araçları (ödül puanları, istek listeleri vb.) ve içerik hazırlama/önizleme yer alır – ve bulut tabanlı sürümle birlikte yerleşik barındırma hizmetine de sahip olursunuz.

3. Magento 1 Uzantılarınızı İnceleyin

Görünüşünü iyileştirmek ve işlevselliğini genişletmek için Magento 1 mağazanıza muhtemelen bazı uzantılar yüklemişsinizdir.

Halihazırda sahip olduğunuz tüm uzantıları inceleyin. Kaç tane tutmak istiyorsun? Artık ihtiyacınız olmayanlar varsa, onlardan şimdi kurtulmaya karar vermek, geçiş sırasında biraz zaman kazandıracaktır.

Saklamak istediğiniz Magento 1 uzantılarından kaçının Magento 2 sürümü mevcut? Magento Pazaryeri? Magento 2 sürümü olmayan herhangi bir uzantı için bir alternatif bulmanız gerekecek.

Ayrıca uzantılarınızdaki hangi veritabanı varlıklarını Magento 2’ye taşımak istediğinize de karar vermelisiniz. Yine, bu güncel olmayan verileri kaldırmak, geçişinizi daha verimli hale getirecektir. Hatta bu nedenle geçiş yapmadan önce tüm güncel olmayan verileri Magento 1 mağazanızdan kaldırmalısınız.

4. Magento 2’yi ve Veri Taşıma Aracını yükleyin

Bir sonraki adım Magento 2’yi ve Veri Taşıma Aracını Magento gereksinimlerini karşılayan bir sisteme kurmaktır:

 • İşletim sistemi: Ubuntu veya Debian gibi bir Linux x86-64 dağıtımı olmalıdır (Magento kurulumu Windows veya Mac işletim sistemlerinde desteklenmez)
 • Hafıza: En az 2 GB RAM önerilir
 • Besteci: Bu PHP paket yöneticisi Magento bileşenlerini yüklemek için kullanılır
 • Web Sunucuları: Apache 2.4 (ayrıca Apache mod_rewrite ve mod_version modüllerinin de etkinleştirilmesi gerekir) ve nginx 1.x
 • Veri tabanı: Seçenekleriniz arasında MySQL 5.6, 5.7, NDB Cluster 7.4; MariaDB 10.0, 10.1, 10.2 ve Percona 5.7
 • PHP Sürümü: 7.2 veya 7.3
 • PHP Uzantıları: ext-bcmath, ext-ctype, ext-curl, ext-dom, ext-gd, ext-hash, ext-iconv, ext-intl, ext-mbstring, ext-openssl, ext-pdo_mysql, ext-simplexml, ext- sabun, ext-xsl, ext-zip, lib-libxml
 • SSL: Geçerli bir güvenlik sertifikası gerekli (kendinden imzalı sertifikalar çalışmaz)
 • Diğer Sistem Araçları: bash, gzip, lsof, güzel, sed, katran

5. Bir Test Çalıştırması Yapın

İki kez ölçün, bir kez kesin.

Bu asırlık atasözü, sayısız Kendin Yap meraklısını, geriye dönüp hataları düzeltmek zorunda kalarak zaman ve malzeme israfından kurtardı.

Benzer şekilde, geçiş sürecini gerçekten gerçekleştirmeden önce denemek akıllıca olacaktır. Bu şekilde, kesinti sürenizi uzatmadan ortaya çıkan sorunları nasıl çözeceğinizi bulabileceksiniz.

Aşağıdaki geri kalan adımlarda Magento geçişinizi nasıl tamamlayacağınızı inceleyeceğiz. Ancak bunu yapmadan önce Magento 1 mağazanızı bir hazırlama sunucusuna kopyalamalı ve süreci test etmek için bu kopyayı Magento 2’ye taşımalısınız. Bu noktada da tüm verilerinizi yedeklediğinizden emin olmalısınız.

6. Veri Taşıma Aracını Kullanın

Veri Taşıma Aracının Magento 1 ve Magento 2 veritabanlarına ağ erişimine sahip olması için öncelikle güvenlik duvarınızda gerekli bağlantı noktalarını açın. Sipariş yönetimiyle ilgili faaliyetler (nakliye, faturalar vb.) dışında Magento 1 Yönetici Panelindeki tüm faaliyetleri de durdurmalısınız.

Bu iki koşulun karşılanması durumunda artık ayarlarınızı ve verilerinizi aktarmak için Veri Taşıma Aracını kullanabilirsiniz. Aktarmak istediğiniz herhangi bir Magento 1 uzantı verisi varsa, uzantının Magento 2 sürümünü önceden yüklemiş olmanız gerektiğini unutmayın.

7. Verileri Manuel Olarak Taşıyın

Veri Taşıma Aracı sizin için her şeyi halletmeyecektir. Manuel olarak taşınması gereken dört tür veri vardır:

 • Medya
 • Vitrin tasarımı
 • Yönetici kullanıcı hesapları
 • Erişim kontrol listeleri

Medya dosyaları doğrudan Magento 1’deki (root)/media klasöründen Magento 2’deki (root)/pub/media klasörüne kopyalanabilir. Ancak Magento 1 medya klasöründeki .htaccess dosyalarının üzerine kopyalama yapmayın — Magento 2 media klasörünün üzerine yazılmaması gereken kendi .htaccess dosyaları vardır.

8. Canlı Yayına Geçin!

Magento 2 siteniz Magento 1 sitenizdeki tüm ayarlar, veriler ve medyayla güncellendiğinde, kullanıcılarınız için geçiş yapabileceksiniz:

 1. Magento 1’de Bakım Modunu etkinleştirin; bu, bir kesinti süresini başlatacaktır.
 1. Veri Taşıma Aracı komut penceresinde artımlı güncellemeleri durdurmak için CTRL + C tuşlarına basın.
 1. Magento 2’de, cron işlerine başla, hisse senedi indeksleyicisini yeniden indeksleyin Ve sayfalarınızı önbelleğe alın.
 1. DNS’nizi, yük dengeleyicilerinizi vb. yeni üretim donanımınıza yönlendirin. Bu noktada Magento 2 mağazanız hazırdır ve kesinti süresini sonlandırabilirsiniz.

Magento 2’ye geçiş hakkında daha fazla bilgi için Magento’nun geliştirici belgeleri bu konuda.

Tavsiye Edilen:  Yaratıcı Bir Ajansta TV Prodüksiyonu | Kamera ARKASI