Maksimum Performans ve Akıllı Alışveriş: Bilmeniz Gerekenler

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Maksimum Performans ve Akıllı Alışveriş: Bilmeniz Gerekenler

2022’de Google gün batımı Akıllı Alışveriş kampanyaları ve bunları Maksimum Performans ile değiştirdi. Bu geçiş hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir? Maksimum Performans ile arasındaki farklara ve benzerliklere bir göz atacağız. Akıllı Alışveriş kampanyaları ve yeni Maksimum Performans kampanyalarının Akıllı Alışveriş ile karşılaştırmasını görebileceğiniz yöntemler.

Bu makalede, Maksimum Performans’ın tam olarak nasıl çalıştığını ve ücretli medya kampanyaları yürütmek isteyen satıcılara nasıl fayda sağlayabileceğini açıklayacağız. İşletmeniz ve reklam stratejiniz için daha iyi kararlar alabilmeniz için iki kampanya türü arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları da ele alacağız.

Maksimum Performans nedir?

Maksimum Performans, tek bir kampanyadan tüm Google kanallarına erişmenizi de sağlayan Akıllı Alışveriş kampanyalarının yerine Google tarafından 2021’de piyasaya sürüldü. Google, Maksimum Performansı Akıllı Alışveriş kampanyalarının bir üst sürümü olarak kabul eder. Tek bir kampanyayla birden çok kanalda reklam yayınlamak ideal gibi görünse de, kanala özgü performans açısından daha az şeffaflık söz konusudur.

Maksimum Performans, ürünlerinizin performansını benzer ürün ayrıntılarına sahip diğer reklamverenlerle karşılaştırarak çalışır ve Google, sizinkinin kendisininkinden daha iyi performans gösterebileceğini düşündüğünde otomatik olarak daha yüksek teklif verir. Daha sonra bu bilgileri izleyecek ve teklifleri buna göre değiştirecek ve bu ayarları kendiniz yönetmek için herhangi bir zaman harcamak zorunda kalmadan size açık artırmayı kazanma şansınızı artıracaktır.

Sizden satın alma olasılığı daha yüksek olan veya hatta satın alma olasılığı düşük olan ancak yine de reklamlar aracılığıyla markanız hakkında daha fazla bilgi edinmekle yeterince ilgilenen kişileri dikkate alır. Maksimum Performans ile Google, hem avantajlar hem de zorluklarla birlikte gelebilecek Akıllı Alışveriş kampanyaları yürütürken genellikle sahip olduğunuz çoğu özelleştirmenin kontrolünü ele alır.

Müzayede zamanı teklif verme

Akıllı Alışveriş’te, farklı ayarlara ve kurallara sahip birden fazla kampanya oluşturarak her kampanyanın belirli bir hedef kitleye veya eyleme göre özelleştirilmesini sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak, Akıllı Alışveriş, reklamlarınızın bireysel olarak nasıl performans gösterdiğini görmenizi sağladı ve hangi anahtar kelimelerin diğerlerinden daha fazla satış sağladığına dair bilgiler verdi. Maksimum Performans ile reklam rotasyonu, hedefleme ve ürün grupları üzerinde daha az kontrol sahibi olursunuz.

Maksimum Performans, hesabınızdaki geçmiş verilere ve anahtar kelimelere dayalı olarak teklifleri optimize etmek için makine öğrenimini kullanır. Ayrıca, kampanyalarınızın ve tekliflerinizin her aşamasını açık artırma anında izler ve her gösterim ve tıklamayı ayrı ayrı değerlendirir.

Çok Kanallı Hedefleme

Maksimum Performans kampanyaları, Google’ın sunduğu her kanalı hedeflemenizi sağlar. İster video izlerken, e-postalarını okurken, arama yaparken veya hatta iş ortağı web sitelerini ziyaret ederken müşterilerinize ulaşmaya çalışıyor olun, tümü Maksimum Performans kampanyalarını kullanarak reklam gösterebilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  Yerel mobil uygulama geliştirme: İşte bilmeniz gereken her şey

Bu özelliğin tek uyarısı, çoğu e-Ticaret işletmesinin satışlarının çoğunu yalnızca Alışveriş reklamları aracılığıyla yapmasıdır ve Maksimum Performans ile yalnızca alışveriş kampanyası yürütme yeteneğinizi kaybedersiniz; bu nedenle, ürünlerinizin gösterim sunduğundan ve Maksimum Performans bütçenizin çoğunlukla diğer kanallar tarafından kullanılmadığından emin olmanız zorunludur. Bunu yapmanın en iyi yolu, ayrıntılı bir ürün feed’ine sahip olduğunuzdan emin olmaktır. Burada, Google Merchant Center için ürün feed’i en iyi uygulamaları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Ürünlerinizi görmek ve alışveriş reklamları aracılığıyla ürünlerinize tıklama ve gösterim alıp almadığınızı belirlemek için; Maksimum Performans kampanyanızın ürün bölümüne gidin ve ürünlere tıklayın.

PMax Ürünleri

Varlık Grupları

Maksimum Performans içinde birden fazla varlık grubu oluşturabilirsiniz. Google tarafından tanımlandığı gibi, bir varlık grubu sunulduğu kanala bağlı olarak bir reklam oluşturmak için kullanılacak bir dizi reklam öğesidir. Reklam gruplarınızı düzenlediğiniz gibi, öğe gruplarını ortak bir temaya göre düzenlemek en iyi uygulamadır.

En iyi uygulama olarak, en yüksek performans gösteren karşılık gelen öğeleri (arama kopyası/görüntüleme görselleri/YouTube videoları vb.) kullanarak mevcut öğelerin mümkün olduğunca çoğunu doldurmanızı öneririz. Siz mevcut bilgileri doldururken Google size bir “optimizasyon puanı” verecek ve “Mükemmel” bir derecelendirme elde ederseniz, reklamınız başarıya ulaşacaktır. Öğe grubunuz “Kötü” bir derecelendirme görüyorsa, atanan “İyi” veya “Mükemmel” derecelendirmesini görene kadar reklamı değiştirmek isteyeceksiniz.

reklam gücü

PMaks Varlıklar

İzleyici Sinyalleri

Başlıkları ve açıklamaları toplu hale getirmenin yanı sıra, artık Alışveriş kampanyalarında bulunmayan kitle sinyallerini düzenleme seçeneğiniz de var. İzleyici sinyalleri Google Ads otomasyonunun seçtiğiniz hedefler için optimizasyon yapmasına yardımcı olan kitle önerileri eklemenize olanak tanır. Bu sinyaller, performansı daha da artırmak için Pazardaki, Özel, Demografik ve Yeniden Pazarlama kitlelerini içerebilir.

Örneğin, üst düzey bir mobilya satıcısıysanız, Google’ın bu yaş aralığına göre optimizasyon yapmasına yardımcı olabilmesi için geçmişte ürünlerinizi satın alan kişilerin yaş aralığını seçmek isteyebilirsiniz. Bu kişilerin daha pahalı bir kanepe satın alma olasılığı daha yüksek olabileceğinden, ilk 10’da Demografik Hane Geliri seçeneğini de seçmek isteyebilirsiniz. Ayrıca burada harika çalışabilecek birkaç Pazar İçi hedef kitle de vardır, örneğin: Oturma Odası Mobilyaları, Modern Mobilyalar, Yataklı Kanepeler ve Mobilyalar.

seyirci sinyalleri

Son olarak, siteyi ziyaret etmiş ancak son 90 gün içinde satın alma işlemi gerçekleştirmemiş kullanıcıların bazı Yeniden Pazarlama sinyallerini eklemeyi düşünmelisiniz.

Akıllı Alışveriş Kampanyaları

Şimdi Akıllı Alışveriş’in Maks. Performans ile karşılaştırıldığında nasıl çalıştığını karşılaştıralım. Akıllı Alışveriş Kampanyaları, reklam çalışmalarını düzene koymak ve daha iyi sonuçlar almak isteyen perakendeciler için bir seçenekti. Akıllı Alışveriş kampanyaları, reklamverenlere kampanya ayarları üzerinde oldukça fazla kontrol sağladı. Bu kampanyalar, alışveriş yapanları alışveriş verilerine göre hedeflemek için kullanıldı. Bu, zaten ürünlerinizle ilgilenen kişilere reklam gösterebileceğiniz anlamına geliyordu.

Tavsiye Edilen:  2023 Siber Güvenlik Kapsamı ve Kariyer Seçenekleri Nelerdir?

Alışveriş SERP'i

Maksimum Performans’a benzer şekilde, üçüncü taraf bir kaynaktan veya Google Merchant Center (GMC). Sitenizin envanteriyle ilgili ürün listeleme bilgileri için Amazon veya eBay kullanıyorsanız, bu feed’leri Google Alışveriş kampanyaları için de kullanmanız gerekiyordu.

Etkili kampanyalar için minimum reklam harcaması gerektiren feed’lerin kurulumu kolay ve uygun maliyetliydi. Akıllı Alışveriş Kampanyalarının otomasyon özelliği, daha az işle daha fazla kampanya oluşturmanızı ve verimliliği artırmanızı sağladı. İçerik veya ürün oluşturmaktan bunları piyasaya sürmeye ve yönetmeye kadar iş süreçlerinizi kolaylaştırmak için otomasyonu da kullanabilirsiniz. Bu özelliği kullanmak, tekrarlayan görevlerde zamandan tasarruf etmenizi sağlayarak daha stratejik planlama için size yer açar.

Ürün Kataloğu Hedefleme

Akıllı Alışveriş ile Google, ürünleri, kitleleri ve platformları sizin için otomatik olarak seçer; bu nedenle, nelerin reklamının yapılması gerektiğine ilişkin can sıkıcı manuel seçimlere veya yönergelere gerek kalmaz. Yaklaşık beş dakika içinde bir Akıllı Alışveriş Kampanyası oluşturabilirsiniz ve bu kampanya 24 saat içinde hazır ve çalışır hale gelir.

Akıllı Alışveriş kampanyaları, konum geçmişi ve geçmişteki satın alma davranışları gibi şeylere dayalı olarak reklamları belirli kullanıcılara hedefleyebilir. Ayrıca, basit anahtar kelimeler yerine gerçek bir ürün kataloğu etrafında oluşturuldukları için şu özellikleri kullanabiliyorlardı: dinamik yeniden pazarlama listeleri web sitenizi daha önce ziyaret etmiş ancak henüz alışveriş yapmamış müşterilere ulaşmanızı sağladı.

Dinamik yeniden pazarlama kampanyaları, Google’ın mağazanızı daha önce ziyaret etmiş kişilere gösterdiği görüntülü reklamlardır. Akıllı Alışveriş, bunları ürün resimleri, fiyatlar ve ortak web siteleri için seçtiğiniz bir mesaj şeklinde gösterir.

Daha Fazla Kampanya Özelleştirmesi

Akıllı Alışveriş Kampanyaları, müşterilerinize satın alma olasılıkları en yüksek olan ürünlerle ulaşmanın harika bir yoluydu. Daha önce tartıştığımız gibi, Akıllı Alışveriş’in en büyük avantajlarından biri, kampanya ayarlarınızı özelleştirmede daha fazla esnekliğe sahip olmanızdır. Bir örnek, Google Merchant Center’ınızdan reklam yayınlamak için yalnızca birkaç ürünü seçme yeteneğidir.

Maksimum Performans ve Akıllı Alışveriş Arasındaki Benzerlikler

Bu iki reklam seçeneği arasında birçok benzerlik vardır. Maksimum Performans ve Akıllı Alışveriş, Google Merchant Center özet akışlarıyla iyi çalışır, belirli ürünlerin hedeflenmesine olanak tanır, konuma dayalı özelliklere sahiptir ve programı ayarlamanıza olanak tanır.

Google Akıllı Alışveriş kampanyalarının ve Maksimum Performans’ın en büyük avantajlarından biri, tekliflerinizi otomatikleştirmenize izin vermesidir. Bir hedef ROAS (Reklam Harcamalarının Getirisi) belirleyebilirsiniz; Google, bu hedefe ulaşmak için teklifinizi otomatik olarak ayarlar. Her ikisinde de teklifleriniz, kampanyanızın kârını en üst düzeye çıkarmak için her bir ürün kategorisi için her bir anahtar kelimeye ne kadar para harcanması gerektiğine karar vermek için hem geçmiş performansı hem de diğer reklamverenlerin performansını kullanan bir makine öğrenimi algoritması tarafından toplanan verilere dayalıdır.

Tavsiye Edilen:  Broncos mu Seahawks mı? Search Engine Bowl Oyununu kim kazanıyor?

Hedef Reklam Harcama Getirisi.

Her iki platform da reklam kampanyanızın karlılığını ölçmenizi sağlar. Bunu ölçmek için kullanılan metrik, reklam harcamalarından elde edilen gelir hedefi (ROAS) olarak adlandırılır ve kampanyanız tarafından oluşturulan toplam gelirin toplam maliyetine bölünmesiyle hesaplanır. Diğer bir deyişle, 100$ harcadıysanız ve 200$ kazandıysanız, ROAS’ınız 200 / 100 = 2,0 olur.

Bir çevrimiçi reklam kampanyası için iyi bir ROAS, ne tür bir ürün veya hizmetin reklamının yapıldığına bağlı olarak değişebilir. Örneğin, biri çevrimiçi ayakkabı satıyorsa, ROAS hedefinin Amazon’da ofis malzemeleri satan birinden çok daha yüksek olmasını isteyebilir çünkü ayakkabılar ataç ve zımbalardan daha pahalıdır.

Maksimum Performans ve Akıllı Alışveriş Arasındaki Farklar

Google Akıllı Alışveriş Kampanyaları ve Maksimum Performans birçok yönden benzer olsa da, aralarında birkaç önemli fark da vardır:

  • Maksimum Performans, birden fazla reklam grubu, anahtar kelime ve kanal genelinde performansa dayalı kampanyaları yönetmek için tasarlanmıştır.
  • Maksimum Performans, Google’ın sunduğu her olası platformda reklam yayınlamak üzere tasarlanmıştır
  • Akıllı Alışveriş Kampanyaları yalnızca alışveriş reklamları yayınlar. Google’ın yeni Maksimum Performans özellikleri kadar kapsamlı değiller.

Unutmayın, her iki kampanya türünde de belirli anahtar kelimeleri hedefleyemezsiniz, bunun yerine Google, Google Merchant Center ürün feed’i bilgilerinize göre bu kararı sizin yerinize verecektir.

Maksimum Performansa Otomatik Yükseltme

Temmuz 2022’de Google, Akıllı Alışveriş kampanyalarını şu sürüme geçireceğini duyurdu: Maksimum Performans otomatik olarak. Google, ek reklam kanallarının ve Maksimum Performans’ın sunduğu diğer her şeyin işletmeler için dönüşümleri artıracağını iddia ediyor. Otomatik yükseltmenin dezavantajlarından biri, Maksimum Performans’ın ayarlar bölümünde görülebilir. Yalnızca belirli özelleştirmelere izin verir ve bir reklamveren olarak sizin bazı ayarlar üzerinde kontrolünüz olmaz. Ancak, Google’ın gelişmiş yapay zeka teknolojisinden yararlanarak daha iyi dönüşümler ve reklam verimliliği elde edebilirsiniz.

Çözüm

Maksimum Performans’ın reklam verme şeklimizi nasıl şekillendireceğini görmek bizi heyecanlandırıyor ve ürettiği sonuçları görmek için özellikle sabırsızlanıyoruz. Yapay zeka teknolojisi hayatımızın her alanını ele geçiriyor gibi görünüyor ve Google’ın yapması gereken çok daha fazla iş olmasına rağmen Maksimum Performans da farklı değil.