Marka Erişiminizi Artırmak İçin Facebook ve Shopify’da Nasıl Satış Yapılır?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Marka Erişiminizi Artırmak İçin Facebook ve Shopify’da Nasıl Satış Yapılır?

neredeyse ile Aylık 3 milyar aktif Facebook kullanıcısıgezegende interneti kullanan herkesin yarısından fazlası ayda en az bir kez Facebook’ta.

Bunu perspektife koymak gerekirse, bu iki kattan fazla Kuzey Amerika’nın tüm nüfusuhepsi yaklaşık dört haftada bir Facebook akışlarını kontrol ediyor.

Facebook’un yalnızca kullanıcı kabul etmesiyle 13 ve üzerineredeyse tamamı tüketicidir.

Bu, tüm doğrudan tüketiciye (DTC) e-ticaret satıcılarının marka bilinirliğini, erişimini ve satın alma çabalarını genişletmeleri için devasa bir fırsattır.

Bu makalede şunları ele alacağız:

Satışları artırmak için Facebook’ta nasıl satış yapacağınızı bilmenin ve Shopify mağazanızda Facebook Mağazaları’nı kullanmanın neden bu kadar önemli olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

#cta-visual-pb#Kusursuz bir sosyal alışveriş deneyimi yaratınFacebook Mağazanızdan mükemmel açılış sayfalarını oluşturmak için Shogun Sayfa Oluşturucu’yu kullanın.Ücretsiz oluşturmaya başlayın

Facebook ve e-ticaret: Bir sosyal medya aşk hikayesi

Facebook, sosyal medyadan sosyal pazara ve e-ticaret mağazasına doğru bir evrim geçirdi

Pek çok toplulukta olduğu gibi Facebook da organik olarak kullanıcıların ürün satın alabileceği, satabileceği ve ticaretini yapabileceği bir yer haline geldi.

Bu, platformun e-ticareti destekleyecek altyapıyı oluşturmasından önce gerçekleşti.

Onlarca vardı yerel “alış ve satış” gruplarıyerel takas buluşmaları düzenleyen topluluklar ve arkadaşlarla aile arasında yedek malların paylaşıldığı özel sayfalar.

Sosyal medya aracı, yerel ticareti küçük ve resmi olmayan ölçekte destekleyecek kadar çok yönlü ve tüketiciler de yeterince yaratıcıydı.

Facebook Mağazaları ve Marketplace

İçinde 2016Facebook oluşturuldu Facebook Pazaryerikullanıcıların yakındaki diğer kişilerin listelerine göz atmasına ve kendi satılık eşyalarını listele.

Messenger sayesinde Facebook kullanıcılarına satıcılarla iletişime geçmenin, buluşmalar ayarlamanın ve ürün hakkında soru sormanın hızlı bir yolunu sağladı.

Bu, bireylerin satılık ürünleri listeleyebilmesinin aktif bir yoluydu ve hala da öyle, ancak yerleşik markalar söz konusu olduğunda eşit düzeyde değildi.

Mayıs 2020’de, COVID-19 salgını tüm hızıyla devam ederken ve tüketiciler giderek daha fazla e-ticarete yönelirken, Facebook, Facebook Shops’ı duyurdu.

Facebook Mağazaları, satıcıların markalı Facebook mağazaları aracılığıyla müşterilerle çevrimiçi iletişim kurmasına, destek vermesine ve satış yapmasına olanak tanıyan yeni ve güçlü araçlarla geldi.

Satıcılar ürün koleksiyonlarının tamamını yükleyebilir, alışveriş yapanlar favorilerini kaydedebilir ve alıcılar soru sormak, güncellemeler almak ve daha fazlasını yapmak için Facebook Messenger ve WhatsApp’ı kullanabilir.

Bugün bir milyondan fazla var aktif Facebook Mağazaları ve 250 aylık alışverişçi.

Sosyal medya platformu, geniş kullanıcı tabanı arasında organik olarak gelişen bir şeyi alıp ticareti profesyonel ve geniş ölçekte destekleyecek araçları oluşturmayı başardı.

Üstelik Facebook’ta satış yapmak birçok başka güçlü avantajı da beraberinde getiriyor.

Facebook’u bu kadar güçlü bir satın alma kanalı yapan şey nedir?

Her ay Facebook’u kullanan çok sayıda tüketiciye ek olarak, Facebook yerleşik bir reklam ekosistemi ve keşif kanalıyla birlikte geliyor.

1) Ürün keşfini artırın

Halihazırda kendi mağazanızda ve Amazon ve Walmart gibi pazaryerlerinde satış yapıyor olsanız bile, her platformda benzersiz alışveriş yapanlar.

Facebook’ta bu kadar çok kişi varken, diğer pazaryerleriyle örtüşmeyen yeni tüketicilere ulaşma şansınızı artırırsınız.

Ayrıca Facebook algoritması tüketicilerin akışlarına alakalı ve ilgi çekici içerik sunmak için ince ayar yapıldıBu, mağazanızdaki öğelerin yer aldığı gönderiler gibi içeriğinizin ilgili taraflarca görülme olasılığını artırır.

2) Ücretli reklam hedeflemeyi geliştirin

Facebook’ta bir gelişmiş reklam ekosistemi Bu, hangi kitle gruplarının dönüşüm gerçekleştirme olasılığı en yüksek olduğunu bulma ve öğrenme açısından harikadır.

Takipleri o kadar gelişmiş ki, Facebook Pixel’i yükleyerek dönüşüm sağlamayan web sitesi ziyaretçilerini hedeflemek veya benzer hedef kitleleri aynı alıcılara hizmet veren kardeş markalarla değiştirmek gibi şeyler yapabilirsiniz.

Bütün bunlar yardımcı olur Dönüşüm oranlarınızı iyileştirin, reklam harcamalarından elde ettiğiniz geliri (ROAS) artırın ve hedef kitlenizi sürekli olarak iyileştirin. Bir sonraki reklam kampanyanıza ilham verecek bu inanılmaz Facebook reklam örneklerinden bazılarına göz atın.

3) Çok kanallı bir marka deneyimini etkinleştirin

Facebook’un ana şirketi Meta’nın da Instagram ve WhatsApp gibi kanalları var.

Bu nedenle, bol miktarda var Alışveriş yapanların mağazanızı nasıl bulabilecekleri ve sizden nasıl satın alabilecekleri arasında geçiş.

Facebook Mağazalarında satış yaparak, markanızla etkileşimi kolaylaştırmak ve çok kanallı alıcı deneyiminizi geliştirmek için diğer satın alma ve iletişim kanallarına erişebilirsiniz.

Ayrıca, işleri bir kez ayarlayıp diğer kanallarda otomatik olarak doğru şekilde doldurulmasını sağlamak her zaman güzeldir. Zamandan tasarruf etmenize yardımcı olur ve çabalarınızın daha da ileri gitmesini sağlar.

4) Mevcut müşterilerinizle etkileşime geçin

Facebook mükemmel bir yer Mevcut müşterilerinizle yeniden etkileşime geçin veya alışveriş sepetini terk ederek kaybettiğiniz müşterileri yeniden yakalayın.

Bir satış yaptığınızda veya alışveriş yapan kişi henüz satın almaya hazır değilse, iletişimde kalmak, kuponlara erişmek ve benzeri şeyler için onları Facebook’ta sizi takip etmeye teşvik edin.

Facebook akışlarında gönderi paylaşıp göründükçe, onları satın almaya veya stoklarını yenilemeye teşvik etmek için ürünleri etiketleyebilirsiniz.

5) Marka bilinirliğini güçlendirin

Güçlü bir marka kimliğine sahip olmak işletmenizi daha savunulabilir hale getirir.

Rakipleriniz kaynak kullanımınızı ve üretiminizi kopyalayabilir ve hatta ticari markalar bile sizi her pazarda korumayabilir. Ancak rakipler asla bir markayı çalamazlar.

Markanızı her satış ve keşif platformundan oluşturmak işinizi güçlendirecek ve ürünlerinizin daha tanınır olmasını sağlayacaktır.

İşletmeler şunları yapabilir: Facebook Mağazalarının görünümünü özelleştirin: Benzersiz markanızla uyumlu bir kapak görseli ve vurgu renkleri kullanabilirsiniz.

Daha sonra ürünlerinizi yükleyebilir ve hemen satışa başlayabilirsiniz.

6) Sosyal kanıt sağlayın

Son olarak, kullanıcıların şunları yapmasını sağlayarak Ürünlere yorum yapın ve paylaşın Facebook Mağazaları sayfanızdan bir Facebook Mağazası, markanız ve ürünleriniz için daha fazla sosyal kanıt oluşturmanıza da yardımcı olacaktır.

Bu da daha fazla müşteriyi müşteriye dönüştürmenize yardımcı olacaktır.

#cta-visual-pb#Mağazanızı oluşturmaya başlayınShogun’u ücretsiz deneyin ve Facebook Mağazanız için mükemmel tamamlayıcıyı oluşturmaya başlayın.Ücretsiz oluşturmaya başlayın

Shopify mağazanızla Facebook’ta nasıl satış yapılır?

Facebook, Facebook Mağazalarını platformlarda etkinleştirmek için Shopify, BigCommerce, WooCommerce, Channel Advisor, CedCommerce, Cafe24, Tienda Nube ve Feedonomics ile birlikte çalışıyor.

İşte nasıl yapılacağı Facebook’ta bir mağaza kurmak:

  1. Öncelikle bir Facebook işletme sayfası ve kataloğu oluşturmanız gerekecek. Bunları mağazanızı kurarken oluşturabilirsiniz veya zaten bunlara sahipseniz, devam etmeden önce yönetici izinlerine sahip olduğunuzdan emin olun.
  2. Hepsini hazırladıktan sonra Ticaret Yöneticinize gidin ve Mağazanızı Oluşturun.
  3. Ödeme yönteminizi ve ardından kullanmak istediğiniz kataloğu seçin. Daha sonra bu kataloğu değiştiremeyeceğiniz için dikkatli olun. Var üç ödeme yöntemi aşağıdakiler arasından seçim yapabilirsiniz:
  • Doğrudan Facebook içinden yerel ödeme
  • Facebook Messenger veya Whatsapp ile Messenger’dan çıkış yapma
  • Web sitenizde ödeme yapın; örneğin, Shopify ürün sayfaları

Facebook’tan alışveriş yapan kullanıcılarınızı ödeme yapmaları için doğrudan Shopify mağazanıza göndermenizi öneririz.

Bu, tutarlı bir marka deneyiminin korunmasına yardımcı olurken, müşterilere soru sormak istediklerinde Facebook’u gezinme ve destek kanalı olarak kullanma seçeneğini de sunmaya devam ediyor.

: Ürünlerinizi Shopify’dan içe aktarabilir ve senkronize edebilirsiniz. Facebook Kanalı Shopify uygulaması.

Facebook kanalını Shopify’a yükleme

Shopify’da Facebook kanalınızı ayarlama işlemi şu şekilde kolayca yapılabilir: 8 hızlı adım.

1. Adım: Shopify yöneticinizden şuna tıklayın: + yanında SATIŞ KANALLARI

Shopify’ı Facebook Mağazaları ile kullanmak için Shopify kontrol panelinizi ziyaret edin ve SATIŞ KANALLARI için soldaki paneli kontrol edin.

Farklı seçenekleri görüntülemek için SATIŞ KANALLARI’nın yanındaki + bölümüne tıklayın.

Adım 2: Tıklayın + yanında Facebookve ardından tıklayınSatış kanalını güncelle

Söz konusu satış kanalını seçmek için Facebook’un yanındaki + işaretini tıklayın.

Facebook artık Shopify kontrol panelinizde görünmelidir.

3. Adım: Tıklayın Kurulumu başlat ilk olarak yüklemek istediğiniz özelliğe

Tıkla Kurulumu başlat Facebook kartındaki düğmeye basın.

Adım 4: Tıklayın Hesabı bağla

Facebook sayfanızı Shopify’a bağlamanız için bir istem göreceksiniz. Tıkla Hesabı bağla düğme.

Business Manager hesabı oluşturun (eğer mevcut değilse)

Henüz bir işletme yöneticisi hesabınız yoksa bir sonraki adımda bir tane oluşturmanız istenecektir. Bu işlem tamamen bu ekranda gerçekleşir.

İsteğe bağlı: Alanınızı doğrulayın

Alan adı doğrulamasını atlayabilirsiniz ancak alan adınızı doğrulamak onay sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.

5. Adım: Facebook işletme sayfanızı bağlayın

Bağlantıyı yetkilendirmek için Facebook’ta oturum açmanız gerekir.

6. Adım: Veri ayarlarınızı seçin

Reklam performansınızı artırmak için ne kadar müşteri verisi paylaşmak istediğinize bağlı olarak veri tercihlerinizi belirleme seçeneğiniz vardır.

Henüz bir Facebook Pikseliniz yoksa bu ekrandan da bir tane oluşturabilirsiniz.

daha fazla okuma: Facebook Pikselini Shopify’a Ekleme

Adım 7: Bir Facebook Ticaret Hesabı oluşturun.

Zaten Instagram’da satış yapıyorsanız, zaten bir Facebook Ticari Hesabınız olabilir. Değilse, burada bir tane oluşturmanız gerekir.

Mağazanızı ve koleksiyonlarınızı özelleştirmek ve her iki Meta sosyal platformunda satış yapmak için bu hesabı kullanabilirsiniz.

Adım 8: Şartlar ve koşulları kabul edin.

Devam etmek için Shopify ile bu satış kanalını kullanma şart ve koşullarını kabul edin.

Adım 9: TıklayınKurulumu bitir.

Son olarak Kurulumu bitir seçeneğine tıklayın. Alabilir 48 saate kadar Facebook’un ürünlerinizi inceleyip onaylaması için Shopify, inceleme süreci tamamlandığında bir bildirim e-postası gönderecektir.

İsteğe bağlı: Hangi öğeleri görüntülemek istediğinizi seçin

Ürün kataloğunuzun tamamını Facebook Mağazaları aracılığıyla kullanıma sunmanıza gerek yok.

Ürünler sekmenize gidip şuraya giderek alışveriş yapanlarınızın hangi ürünleri satın alabileceğini seçebilirsiniz. Tüm.

Kullanıma sunmak istediğiniz ürünleri kontrol edin ve bu ürünleri hangi kanallarda göstermek istediğinizi işaretleyin.

Son olarak tıklayın Ürünleri kullanılabilir hale getirin açılır ekranda.

Facebook Mağazaları ile ilişkili satış ücretleri nelerdir?

Facebook Mağazası kurmak ücretsiz olmasına rağmen, bazı Satış bedelleri Facebook’ta satış yapmak veya ödemeye izin vermek için Ticaret Yöneticisi’ni kullanmak için.

Facebook ücret alıyor satış ücreti ne zaman bir satış yapılsa devreye giriyor.

Satış ücretleri sipariş başına %5 veya 8$ veya daha düşük siparişlerde 0,40$ sabit ücrettir. Bu ücrete vergiler ve ödeme işlem maliyetleri dahildir ve Facebook (ve Instagram) üzerindeki tüm ürün kategorilerindeki tüm işlemler için geçerlidir.

Örneğin, 10$’lık bir ürün satarsanız, 0,50$’lık bir satış ücreti (10$’ın %5’i) alırlar. 6 ABD doları tutarında bir ürün satarsanız, 8 ABD doları ve altındaki tüm işlemler için geçerli olan 0,40 ABD doları sabit ücreti tahsil edeceklerdir.

Facebook ayrıca ücret alıyor ters ibraz ücreti.

Yani, herhangi bir müşteri ters ibrazda bulunursa Facebook, işlem çözümlenene kadar işleminizi askıya alacak ve oluşan tüm ücretler satıcıya fatura edilecek ve mali raporlarınızda görünecektir.

Not: Buna göre Facebook’un web sitesi“30 Haziran 2022 Pasifik Saati ile 23:59’a kadar gönderildi olarak işaretlenen tüm siparişler için standart satış ücretimizden geçici olarak feragat ediyoruz.”

Resim: Facebook

Facebook’ta satış yapmaya yönelik en iyi uygulamalar

Artık Facebook’ta neden ve nasıl satış yapmanın yollarını ele aldığımıza göre, mağazanızın seviyesini yükseltmenize yardımcı olacak en iyi uygulamalardan bahsedelim.

Facebook, mağaza oluşturmayı oldukça erişilebilir hale getirdi; bu nedenle, ekstra çaba harcamak, Facebook Mağazaları aracılığıyla satış yapan rakiplerinizin arasından sıyrılmanıza yardımcı olacaktır.

Bir topluluk oluşturun

Rekabet kitleleri arasında satın alma maliyetlerinin arttığı bir çağda, kendi topluluklarınızı oluşturmak ve onlara yatırım yapmak her zamankinden daha önemli.

Sadık ve aktif bir topluluğa sahip olmak, güçlü bir sosyal medya varlığının ve e-ticaret markasının en güçlü araçlarından biridir.

Sadık müşterileri ödüllendirmek ve yeni takipçileri çekmek için düzenli olarak hediyeler veya yarışmalar düzenlemeyi düşünün. Ayrıca topluluk yöneticilerini topluluklarınızla sürekli etkileşime geçmeleri ve topluluklarınızı büyütmeleri için görevlendirerek tartışmaları ve referansları ödüllendirebilirsiniz.

Çeşitli içerikleri paylaşın

Sadece satış hakkında konuşmayı bilen ısrarcı gönderiler ve markalar hızla eskiyor.

Marka ve ürün güncellemelerinden yaşam tarzı ipuçlarına ve diğer güncel haberlere kadar çeşitli ilgi çekici içerikleri paylaştığınızdan emin olun.

Örneğin, yeni bir ürün duyurusu hakkında bir dizi gönderiniz olabilir, ancak bunları gerçek müşterilerin en son sürümünüzü nasıl kullandığına ve bulduğuna dair hikayelerle süsleyebilirsiniz.

Müşterilerinizden yararlanın

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC), her markanın, özellikle de ürün satmak ve marka izlenimleri oluşturmak için her türlü sosyal medyayı kullananların öncelik vermesi gerekenler listesinde üst sıralarda yer almalıdır.

Hayranlarınızdan iyilik istediğiniz için UGC’yi toplamak biraz daha zor olabilir, ancak daha fazla video, gönderi ve incelemeyi teşvik etmeye yardımcı olacak bir ödül veya sadakat sistemi uygulayabilirsiniz.

Bazıları UGC türleri aşağıdakileri içermesini talep etmelisiniz:

  • Ürününüzü kullanan müşterilerin fotoğrafları ve videoları
  • Ürününüzden nasıl keyif aldıklarını gösteren video incelemeleri
  • Ürününüzün günlük yaşamlarına nasıl uyum sağladığına dair yaşam tarzı fotoğrafları ve gönderiler
  • Ürününüzle ilgili en çok neyi beğendiklerini paylaşan yazılı incelemeler ve referanslar

Pazarlama ekibiniz daha sonra bu farklı UGC formlarını farklı formatlara hizmet edecek şekilde yeniden tasarlayabilir.

Örneğin, bir müşteri Facebook’ta bir referans gönderirse, bunu web sitenize ekleyebilir ve daha sonra Instagram’da paylaşabileceğiniz bir grafiğe dönüştürebilirsiniz.

Mizah kullanın

İnsanları sosyal medyada harekete geçirme konusunda duygunun gücünü unutmayın.

Onları güldürebiliyorsanız, daha komik anlar için sayfanızı takip etmelerini sağlayabilirsiniz.

Bazı markalar mizahı marka seslerinin bir parçası olarak kullanıyor; diğerleri ise kişiliğin bir görüntüsünü göstermek için küçük parçalar enjekte ediyor.

Doğru etkileyicilerle ortak olun

Satıcıların birlikte çalıştıkları etkileyiciler konusunda akıllı olmaları gerekir, ancak etkileyicilerden (daha küçük kitlelere ancak daha yüksek etkileşim oranlarına sahip mikro etkileyicilerden bile) yararlanmak, marka erişiminizi katlanarak genişletmenize yardımcı olabilir.

Sitenizde yeni potansiyel müşterilerin ve gözbebeklerinin yavaş yavaş birikmesi yerine, aniden bir sosyal medya fenomeninin tüm hedef kitlesine erişim elde edersiniz.

Birçok etkileyicinin, benzersiz profillerine uygun reklam okumaları ve sponsorluklar yapmak için kendi yaratıcı yöntemleri vardır.

Bununla birlikte, öne çıkarabileceğiniz bazı fikirler arasında, ürününüzü kullanarak canlı yayına sponsor olmak, onlarla ve marka ekibinizle soru-cevap yapmak veya ürününüzle ilgili ilerlemelerinin öncesi ve sonrası fotoğraflarını yayınlamak yer alır.

Şimdi Alışveriş Yap düğmenizi Shopify’a bağlayın

Facebook Mağazanızı, Shopify mağazanıza yönlendiren “Şimdi Alışveriş Yap” ana CTA’sına sahip olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Bu, birisi mağazanızı ziyaret ettiği anda dönüşümleri ve tıklamaları artırmanın harika bir yoludur.

Öğelerinizi sıralayın

Öğelerinizi farklı koleksiyonlar halinde düzenleyebilirsiniz. alışveriş yapanların aradıklarını bulmalarını kolaylaştırın.

Özel koleksiyonlarınız veya kategorileriniz varsa, özellikle küçük mobil cihazlarda alışveriş yapanların istediklerini daha hızlı bulmasını kolaylaştırmak için bunları segmentlere ayırmanızı öneririz.

Temel avantajlarınızı vurgulayın

Birisinin Facebook Mağazanızı keşfetmesi, ona tıklaması ve sizinle alışveriş yapmanın temel avantajlarını ve farklarını hızlı bir şekilde öğrenmesi kolay olmalıdır.

Belki ambalajınız için tüm geri dönüştürülmüş malzemeleri kullanıyorsunuz veya ömür boyu garantiniz var. Alışveriş yapanları sitede kalmaya teşvik etmek için bu bilgiyi her yere yapıştırın.

Facebook’ta satış yaparak hedef kitlenizi büyütün

Facebook, e-ticaret satıcıları için güçlü bir araçtır.

Müşterilerle bağlantı kurmak için bir platform, yeni alıcılar edinmek için bir reklam aracı ve satın almaları kabul edip kolaylaştırmak için bir satış kanalı görevi görür.

Facebook ile Shopify’ı birleştirdiğinizde, bir topluluk oluşturduğunuzda ve Facebook Shops’tan ve onunla birlikte gelen tüm araçlardan yararlandığınızda dönüşümlerinizi ve marka erişiminizi yeni boyutlara taşıyabilirsiniz.

#cta-visual-pb#Facebook ve Shopify’ı birleştirinFacebook Shops ve Shopify mağazanızla güçlü bir satın alma ve dönüşüm çarkı oluşturun.Ücretsiz oluşturmaya başlayın

Table of Contents

Tavsiye Edilen:  İnceleme ve 3 Ücretsiz Alternatif (2023)