Markaları Ölçeklendirmek için 2023’te Okumanız Gereken 12 E-Ticaret Kitabı

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Markaları Ölçeklendirmek için 2023’te Okumanız Gereken 12 E-Ticaret Kitabı

Kitaplar, zihninizi ve birçok girişimcinin de keşfettiği gibi işinizi genişletmenin kapısıdır! Herhangi bir süredir e-ticaret dünyasında olan herkes size şunu söyleyebilir: çok fazla öğrenmek.

Büyüyen çok kanallı bir markayı yönetiyor olsanız da ya da işletmeniz yükselişe geçtiği için e-ticaret dünyasında geziniyor olsanız da, muhtemelen sürdürülebilir iş uygulamaları, işe alma, ekip liderliği ve daha fazlası hakkında bilgi edinmek isteyeceksiniz.

Bu yüzden okuma listenize eklemeniz gerektiğini düşündüğümüz en iyi e-ticaret kitaplarından bazılarını derledik:

 1. Süper yapımcı Jaime Schmidt
 2. Phil Knight’tan Ayakkabı Köpeği
 3. Derek Sivers’tan İstediğiniz Her Şey
 4. Bir Hikaye Markası Yaratmak, Donald Miller
 5. Kim Scott’tan Radikal Samimiyet
 6. Bir Yaşam Boyu Yolculuk, Robert Iger
 7. Seth Godin’den Linchpin
 8. Priya Parker’ın Toplama Sanatı
 9. Yetenek Yaratanlar – Daniel Chait ve Jon Stross
 10. Kim: Geoff Smart ve Randy Street’in İşe Alma Yöntemi
 11. Brian Tracy’den O Kurbağayı Ye
 12. Oliver Burkeman’dan Dört Bin Hafta

Lafı daha fazla uzatmadan, e-ticaretin büyümesinin hangi aşamasında olursanız olun, size büyük miktarda ilham verecek ve önemli çıkarımlar sağlayacak en iyi e-ticaret kitaplarından bazılarını burada bulabilirsiniz.

#cta-visual-pb#Daha iyi bir Shopify mağazası oluşturunShopify için en iyi sayfa oluşturucuyla özelleştirerek mağazanızın markanız kadar benzersiz görünmesini ve hissetmesini sağlayın.Ücretsiz oluşturmaya başlayın

Marka oluşturmak için en iyi e-ticaret kitapları

Kıskanılacak bir e-ticaret markası oluşturmak için en iyi kitaplardan bazılarına göz atalım.

Süper yapımcı Jaime Schmidt

Özet:

Süper yapımcı unutulmaz derslerle, hikayelerle ve Schmidt’s Naturals’ın kurucusu Jaime Schmidt’in bakış açısıyla dolu.

Jaime’nin dünyasına adım atın ve doğal ürünler markasını nasıl küresel bir başarı öyküsüne dönüştürdüğünü ve sonunda Unilever ile dokuz haneli bir satın almayla sonuçlandığını görün.

Neden zaman ayırmaya değer:

Jaime, halkla ilişkiler, pazarlama, markalama ve daha fazlası gibi işin temellerini ele alıyor ama aynı zamanda Portland’daki mutfağından bir işi büyütme ve girişimcilik hayatına yön verme perdesinin arkasına bir göz atma olanağı sunuyor. Bu başlık herhangi bir e-ticaret ekibine ilham verecek ve motive edecektir.

Önemli inceleme:

“Bir fikriniz varsa Schmidt’in taktik kitabını takip edin.”

Forbes

(Resim Kaynağı)

Phil Knight’tan Ayakkabı Köpeği

Özet:

Ayakkabı Köpeği Nike’ın kurucusu Phil Knight’ın, daha az gidilen yolu seçerek nasıl milyarlarca dolarlık bir ayakkabı imparatorluğu kurduğunun perde arkasına bir bakış sunuyor. Phil, küçük yaşta büyük bir şirkette iş bulmak istemediğine karar verdikten sonra farklı bir şey yapmaya karar verdi.

Neden zaman ayırmaya değer:

Markaların farklı bir şey yaparken karşılaşabileceği dersler, atılımlar ve engellerle dolu, Ayakkabı Köpeği e-ticaret ekipleri için önemli bir okumadır.

Önemli inceleme:

“Şirketin ilk yıllarına dair büyüleyici bir siğiller ve her şeyle ilgili bir anlatım, rezil bir hurdalık ve hayatta kalma hikayesi, harika bir okuma. Knight bol miktarda eğlenceli okuma ve kahkaha dolu anlar sunuyor.”

Rengarenk Aptal

(Resim Kaynağı)

Derek Sivers’tan İstediğiniz Her Şey

Özet:

“Etiket karşıtı” bir dijital müzik dağıtım platformu olan CD Baby’nin kurucusu Derek Sivers, kitabında CD Baby’yi oluşturmak ve satmak hakkında öğrendiği her şeyi paylaşıyor İstediğin herhangi bir şey.

Sivers, hem iş hem de hayattaki çeşitli durumlara nasıl yaklaşılacağına dair tavsiyeler de dahil olmak üzere hiçbir şeyi geri tutmuyor.

Neden zaman ayırmaya değer:

Sivers’e göre, İstediğin herhangi bir şey “Bir saat içinde 10 yıllık deneyim”dir (sesli kitabı dinliyorsanız) — hızlı bir etki yaratması gereken, zamanı kısıtlı olan e-ticaret ekipleri için idealdir.

Önemli inceleme:

“Gerçek bir manifesto, açık işaret levhaları olan bir rehber ve tekrar tekrar döneceğiniz eğlenceli bir yolculuk istiyorsanız, onu bu kitapta bulacaksınız. Umarım siz de benim kadar keyif alırsınız.”

-Tim Ferriss, yazarı 4 Saatlik Çalışma Haftası

(Resim Kaynağı)

Bir HikayeMarkası Yaratmak, Donald Miller

Özet:

Markaları ölçeklendirmek, kurşun geçirmez bir markanın önemini biliyor ve pazarlama uzmanı Donald Miller’dan daha iyi kim öğrenebilir?

Tavsiye Edilen:  SEO Hizmetleri İçin Ne Kadar Ödemeliyim? [2023 Prices]

HikayeMarka Framework, işletme sahiplerine marka mesajlarının önemini ve ibreyi harekete geçiren bir hikayenin nasıl oluşturulacağını öğretir. Müşterilerin neden alışveriş yaptığını (ve alıcı psikolojisinden nasıl yararlanabileceğinizi), marka mesajınızı nasıl basitleştirebileceğinizi ve daha fazlasını öğreneceksiniz.

Neden zaman ayırmaya değer:

E-ticaret markanızın kimliğini tanımlamakta zorlanıyorsanız StoryBrand Framework, bu çıkmazdan kurtulmak için harika bir yerdir.

Önemli inceleme:

“Para kazanmayı seviyorsanız bu kitabı okuyun. StoryBrand Framework, insanların dinleyeceği ve yanıt vereceği satış mesajları oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bunu her zaman kullanıyoruz ve işe yarıyor!

– Ryan Deiss, Dijital Pazarlamacının Kurucusu ve CEO’su

(Resim Kaynağı)

#cta-visual-pb#Daha iyi bir Shopify mağazası oluşturunShopify için en iyi sayfa oluşturucuyla özelleştirerek mağazanızın markanız kadar benzersiz görünmesini ve hissetmesini sağlayın.Ücretsiz oluşturmaya başlayın

Lider ve büyüyen ekipler için en iyi e-ticaret kitapları

Liderlik her zaman geliştirdiğiniz bir şeydir; bu nedenle ekibiniz için nasıl en iyi lider olacağınızı öğrenin.

Kim Scott’tan Radikal Samimiyet

Özet:

Radikal Samimiyet liderlik konusunda en popüler çerçevelerden biridir. Eski Google çalışanı Kim Scott tarafından yazılmıştır. Radikal Samimiyet Liderlerin ve bireysel katkıda bulunanların, doğrudan geri bildirim sunarken ekip üyelerine özen göstermeyi nasıl dengeleyebileceklerini öğretir.

Çerçeveyi kullanarak ekibinizin ellerinden gelenin en iyisini yapmasına yardımcı olabilirsiniz. Alıştırma yapmak Radikal Samimiyet İnsanların görüldüklerini, önemsendiklerini ve olumlu değişiklikler ve katkılar yapmaya motive oldukları bir ortam yaratır.

Neden zaman ayırmaya değer:

Radikal açık sözlülüğü uygulamak, güçlü liderlerin tüm özellikleri olan güven, şefkat ve dürüstlük üzerine kurulu bir çalışma ortamı yaratmanıza yardımcı olabilir. İster bireysel katkıda bulunan biri olun ister yönetici olun, herkes radikal açık sözlülükten yararlanabilir.

Önemli inceleme:

“Radikal Samimiyet aydınlatıcı gerçekler, anlayışlı tavsiyeler ve pratik önerilerle dolu; hepsi Kim Scott’ın Apple, Google ve çeşitli start-up’lardaki deneyimlerinden ilgi çekici (ve çoğu zaman komik) hikayelerle destekleniyor. Vazgeçilmez.”

— Gretchen Rubin, NYT çok satan kitabının yazarı Mutluluk Projesi

(Resim Kaynağı)

Bir Yaşam Boyu Yolculuk, Robert Iger

Özet:

Eski Disney CEO’su Robert Iger, kitabında multi milyar dolarlık şirkete liderlik ederken edindiği tecrübeleri ve dersleri paylaşıyor: Bir Yaşam Boyu Yolculuk.

Iger, Disney’e ilginç bir zamanda katıldı; teknoloji hızla değişiyordu ve rekabet çok önemliydi. Liderliği üç büyük fikre dayanıyordu: kalite önemlidir, teknolojiyi benimsemek ve daha büyük düşünmek, küresel düşünmek.

Neden zaman ayırmaya değer:

Çok kanallı markaları ölçeklendirme ekipleri çevik kalmanın, değişime uyum sağlamanın ve kaliteye bağlı kalmanın önemini çok iyi biliyor; bu da bu kitabı mutlaka okunması gereken bir kitap haline getiriyor. Ayrıca kitap, Iger’in herhangi bir işyeri ortamına uygulanabilecek liderlik ilkelerini içerir: sipariş deposundan markanızın müşterileriyle satış noktasına kadar.

Önemli inceleme:

“Yaratıcılığı beslemek bir beceriden çok bir sanattır; özellikle de markanın tek başına yaratıcılıkla eşanlamlı olduğu bir şirkette. Yaşanacak çok şey var. Bob Iger yalnızca doksan altı yıllık çığır açıcı bir tarihi yaşamakla kalmadı, aynı zamanda Disney markasını herkesin beklentilerinin çok ötesine taşıdı ve bunu zarafet ve cesaretle yaptı. Bu kitap size bunun nasıl olduğunu gösteriyor.”

– Steven Spielberg

(Resim Kaynağı)

Seth Godin’den Linchpin

Özet:

Seth Godin, en çok satan 19 kitabıyla en üretken yazarlardan biri olarak adlandırılıyor.

İçinde Kilit noktaGodin, rollerinde vazgeçilmez olan insanların ne kadar temel taşlar olduğunu açıklıyor. Kimsenin göremediği çözümleri gören, meslektaşlarına ve müşterilerine meydan okuyan, onları memnun eden ve kendilerini işlerine adayan kişilerdir.

Neden zaman ayırmaya değer:

Bu kitap, benzersizliğinize nasıl adım atacağınızı, kariyer gelişimi yaklaşımınızı nasıl yeniden şekillendireceğinizi ve gerçekten yeri doldurulamaz hale nasıl geleceğinizi araştırıyor.

Önemli inceleme:

“Eğer Seth Godin olmasaydı onu icat etmemiz gerekirdi; o ne kadar vazgeçilmez! Elinizde ilgi çekici, erişilebilir ve amaçlarla dolu bir kitap tutuyorsunuz. Okuyun ve kendinize büyük bir iyilik yapın. Geleceğin sana teşekkür edecek!”

— Alan Webber, Kurucu, Hızlı Şirket

(Resim Kaynağı)

Tavsiye Edilen:  Sosyal medya etkileşimi için AI tarafından oluşturulan içerik

Priya Parker’ın Toplama Sanatı

Özet:

İçinde Toplama Sanatıkolaylaştırıcı, yazar, stratejik danışman ve podcast sunucusu Priya Parker, okuyucuları, ister işte, ister evde, ister topluluklarımızda birbirimizle nasıl zaman geçirdiğimizi yeniden düşünmeye davet ediyor.

Parker bize nasıl daha anlamlı toplantılar düzenleyebileceğimizi ve daha zengin insan bağlantılarını nasıl kolaylaştırabileceğimizi gösteriyor. Bu kitap çeşitli toplantı türlerini (toplantılar, mahkeme salonları ve daha fazlası) ele alıyor ve basit ama kasıtlı değişikliklerin herhangi bir grup deneyimini ne kadar iyi yönde değiştirebileceğini açıklıyor.

Neden zaman ayırmaya değer:

Pazarlamacılar sürekli buluşuyor. İster doğrudan raporlarınızla haftalık bire bir toplantıda olun ister yeni bir projenin başlangıcında olun, işbirliği pazarlamanın kalbidir.

Ancak ekiplerin zamanları artık daha değerli; olması gerektiği gibi, verimsiz bir toplantıyı kimse umursamaz. Toplama Sanatı üretkenliği ve bağlantıyı geliştiren bir deneyim için ekiplere toplantılarını nasıl güçlendireceklerini gösterebilir.

Önemli inceleme:

“Sosyal hayvanlar olarak insanlar anlam, amaç, yaratıcı ifade ve daha fazlasını arayarak bir araya gelir, buluşur ve bağ kurar. Neredeyse tüm durumlarda bu, hafif hayal kırıklıklarına ve tatmin eksikliğine yol açan bilinçsiz bir süreçtir. Son birkaç yıldır sosyal toplantılardan kaçındım çünkü onları anlamsız ve sıradan buluyorum. Bu kitaptan çok şey öğrendim. Priya Parker, her türlü toplantıya neşe ve doyum getirebilecek şekillerde bir araya gelme sanatı ve bilimi yarattı.”

—Deepak Chopra

(Resim Kaynağı)

Yüksek etkili bir ekip oluşturmak için en iyi e-ticaret kitapları

Ekibiniz olmadan markanız bir hiçtir, bu yüzden akıllıca seçim yapın.

Yetenek Yaratanlar – Daniel Chait ve Jon Stross

Özet:

Bir şirketin ancak çalışanları kadar büyük olduğunu söylüyorlar. Bu nedenle güçlü bir işe alma stratejisine (ve şirket kültürüne) sahip olmak, en iyi yetenekleri çekmenize ve elinizde tutmanıza yardımcı olacaktır.

İçinde Yetenek YaratanlarGreenhouse’un kurucu ortakları Daniel Chait ve Jon Stross, işe alımı şirketinizin stratejik ve organize bir bileşeni haline getirme konusundaki yöntemlerini ve tavsiyelerini paylaşıyor.

Neden zaman ayırmaya değer:

Ekibinize kimi işe alacağınız sonuçta ekibinizin nasıl büyüyeceğini belirler. Bu kitap, ekip liderlerinin ve işe alım yöneticilerinin, adım adım bir çerçeveyle en iyi yetenekleri çekmek için şirket kültürünü ve işe alım uygulamalarını nasıl uyumlu hale getireceklerini öğrenmelerine yardımcı olacaktır.

Önemli inceleme:

“İnsan kaynakları yazılım firması Greenhouse Software’in kurucu ortakları, yetenek kazanımını sistematik hale getirme konusunda güçlü bir örnek oluşturuyor. Üst düzey yöneticilerin, personel alımı sürecine sadece insan kaynaklarına devretmek yerine daha fazla katılmaları gerektiğine dair hararetli inançları, okuyucuların en iyi yetenekleri belirlemesine, çekmesine ve elde tutmasına yardımcı olmayı amaçlayan yaklaşımlarının temel taşıdır. İşe alma uygulamalarına ilişkin ileri görüşlü ve aydınlatıcı bir bakış.”

Kirkus Yorumları

(Resim Kaynağı)

Kim: Geoff Smart ve Randy Street’in İşe Alma Yöntemi

Özet:

İşe alma hataları maliyetlidir. İçinde Kim: İşe Alma Yöntemi Geoff Smart ve Randy Street’ten liderler ve işe alım yöneticileri, işe alım uygulamalarını nasıl tamamen yenileyeceklerini öğreniyorlar.

Bu kitap, doğru mülakat sorularını nasıl soracağınızı, işe almak istediğiniz doğru kişileri nasıl çekeceğinizi, işe alım sonuçlarınızı nasıl tanımlayacağınızı ve daha fazlasını öğretiyor. Takip edilmesi kolay adımlarla bu kitap, doğru rol için doğru kişileri nasıl bulacağınıza dair tavsiyeler ve dersler sunuyor.

Neden zaman ayırmaya değer:

DSÖ ekibinizin işe alım uygulamalarını güçlendirmek için mükemmel bir okumadır. Ekibiniz işe alım konusunda zorluk yaşıyorsa bu mutlaka okunması gereken bir kitaptır.

Önemli inceleme:

“Oyunun yüzde yetmişi doğru insanları bulmak, onları doğru pozisyona koymak, onları dinlemek ve önlerine çıkan şeyleri hafifletmektir. Başlangıç ​​için doğru kişileri bulduğunuzdan emin olmanızı sağlayacak pratik bir rehber kimdir? Mükemmel tavsiye ve rehberlik.”

— Robert Gillette, Honeywell Aerospace Başkanı ve CEO’su

(Resim Kaynağı)

İşleri halletmek için en iyi e-ticaret kitapları

Zamanınızı daha iyi kullanabilmeniz için işleri nasıl halledeceğinizi öğrenin.

Tavsiye Edilen:  E-ticaret Markaları Neden PWA'lara Taşınıyor?

Brian Tracy’den O Kurbağayı Ye

Özet:

O Kurbağayı Ye “kurbağayı ye” gibi eski bir metafora uygundur ya da yapmaktan korktuğunuz işi ertelemek yerine ilk önce yapın.

Yazar Brian Tracy size ertelemeyi nasıl bırakacağınızı ve yapılacaklar listenizin ve zamanınızın kontrolünü nasıl ele alacağınızı gösteriyor. Okuyucular, görevlerin önceliklerini belirlemekten her seferinde tek bir şeye odaklanmaya kadar, günlerini optimum üretkenlik için nasıl yapılandıracaklarını öğreniyorlar.

Neden zaman ayırmaya değer:

E-ticaret ekiplerinin her zaman meşgul olması gereken pek çok şey vardır. Yapılacaklar listenizi önemine, bitiş tarihine ve görevin tamamlanması için gereken süreye göre önceliklendirebilmek, bir günde daha odaklanmış işler yapmanıza yardımcı olabilir. Kim yapılacaklar listesindeki işleri kontrol etmeyi sevmez ki?

Önemli inceleme:

“Elinizdeki görevin üstesinden gelmek için kendinizi zihinsel ve fiziksel olarak nasıl hazırlayacağınızı ve ilerlemenizi sağlamak için onu yönetilebilir bölümlere ayırma stratejilerini öğreneceksiniz. Hatta başlamakta zorluk çekiyorsanız ya da dikkatiniz dağıldıysa ve tekrar yolunuza çıkmanız gerekiyorsa kendinize ne yapmanız gerektiğini bile öğreneceksiniz.”

—Carnegie Kütüphanesi İşletme Kütüphanecileri, Pittsburgh Post-Gazette

(Resim Kaynağı)

Oliver Burkeman’dan Dört Bin Hafta

Özet:

İşte alçakgönüllü bir düşünce: 80 yaşına kadar yaşarsanız, yalnızca 4.000 hafta yaşarsınız. Zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmenin önemli olduğunu söylemeye gerek yok.

İçinde Dört Bin HaftaOliver Burkeman, “her şeyi halletme” zihniyetini reddederek, taşan gelen kutularından ve yapılacaklar listesi tuzaklarından kurtulmanın bir yolunu sunuyor. Okuyucular zamanlarını nasıl daha iyi kullanacaklarını öğrenecek ve bunun yerine anlamlı bir yaşam kurmaya odaklanacaklar.

Neden zaman ayırmaya değer:

Hepimiz yapılacaklar listesi karşısında bunalmışızdır (belki de şimdi böyle hissediyorsunuzdur), ancak yoğun, hiç bitmeyen yapılacaklar listesi sisinden kurtulmanın bir yolu var. Elde etmeye çalışmak yerine her şey işiniz bittiyse, Bay Burkeman’ın yardımıyla zihniyetinizi değiştirmeyi deneyin.

Önemli inceleme:

“Dört Bin Hafta sizi zorlayacak ve eğlendirecek. Hatta bu sizi hayatınızı değiştirmeye bile teşvik edebilir.”

– Robbie Smith,Akşam Standardı (İngiltere)

(Resim Kaynağı)

Sektör profesyonelleri için en iyi e-ticaret kitapları

Oldukça güçlü bir liste, değil mi?

Bu kitapların her biri, e-ticarette çok kanallı bir markanın kurucusu veya üyesi olarak ihtiyaç duyulan temel beceriler ve tavsiyelerle doludur. Ne öğreneceğinize şaşırabilirsiniz!

#cta-visual-pb#Daha iyi bir Shopify mağazası oluşturunShopify için en iyi sayfa oluşturucuyla özelleştirerek mağazanızın markanız kadar benzersiz görünmesini ve hissetmesini sağlayın.Ücretsiz oluşturmaya başlayın