Markaları Ölçeklendirmek İçin E-ticaret Kişiselleştirme

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Markaları Ölçeklendirmek İçin E-ticaret Kişiselleştirme

Gelişen teknoloji ve değişen alışveriş alışkanlıklarıyla birlikte müşteri beklentileri de artıyor, E-ticaretin kişiselleştirilmesinin markaları ölçeklendirmek açısından bu kadar önemli olmasının nedeni budur.

Çok kanallı temas noktalarınıza kişiselleştirme anları eklemek yalnızca müşterilerinizle aranızdaki bağlantıyı güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda kârınızı da artırır:

Markalar rapor ediyor %760 artışSegmentasyon ve kişiselleştirmeye atfedilebilen e-posta gelirinde. Üstelik kişiselleştirme taktiklerini kullanan markalar şunu görüyor: harcanan her dolar için 20 ABD doları yatırım getirisi.

Ancak bu sırada Müşterilerin %53’ü ecomm markalarının ürünleri keşfetmeyi kolaylaştırarak çevrimiçi alışveriş deneyimlerini iyileştirebileceğini söylüyor; markaların yalnızca %9’u iş stratejilerine e-ticaret kişiselleştirmeyi dahil ediyor.

Operasyonlarınızı ölçeklendirirken kişiselleştirme oyununuzun seviyesini yükseltmekte zorlanıyorsanız, bizde tam da aradığınız şey var.

Bugün şunları ele alıyoruz:

Hemen konuya geçelim.

E-ticaret kişiselleştirme nedir?

E-ticaret kişiselleştirme, markaların müşterileri için özel deneyimler yaratarak daha ilgi çekici çevrimiçi alışveriş sunmasıdır.

Etkileşimi artırarak daha fazla dönüşüme yol açar.

Ancak mağazanızın sitesindeki etkili kişiselleştirme her zaman büyük ve kapsamlı bir jest anlamına gelmez. Her zaman tonlarca veri de gerektirir. Genellikle hem büyük hem de ince etkileşimlerin bir karışımıdır.

Etkili kişiselleştirme, müşterilerinize aboneliğe dayalı bir ürün alacakları tempoyu seçme şansını sunmak kadar basit olabilir.

Örneğin prestijli cilt bakım markası TULA Skincare’i ele alalım.

Onlar kullanırlar Sipariş kanalı Sitelerindeki abonelikleri güçlendirmek için esnek bir ecomm deneyimi sayesinde müşteriler abonelik tercihlerini doğrudan ürün sayfasından seçebilirler:

(Resim Kaynağı)

Etkili kişiselleştirme aynı zamanda e-ticaret sitenize sanal alışveriş eklemek gibi de görünebilir. Klarna teklifler.

Bu platform sayesinde markalar, mağaza içi satış temsilcileriyle mesajlaşma ve görüntülü görüşme yoluyla ilgi çekici bir çevrimiçi alışveriş deneyimi yaratabiliyor.

Mağaza görevlileri, evden veya hareket halindeyken bile kişiselleştirilmiş öneriler, beden ölçüsü rehberliği, ürün ayrıntıları ve daha fazlasını sunabilir:

(Resim Kaynağı)

Sonuçta markalar, müşteriler için unutulmaz alışverişler oluşturmak ve onların geri gelmelerini sağlamak için bunun gibi e-ticaret kişiselleştirme taktiklerini kullanıyor.

Ancak kişiselleştirme yalnızca ilk kez gelen ziyaretçiler için değildir; uzun vadeli bir taahhüttür. B2B e-ticaret yazarı Tina Donati paylaşımlar:

“Bir şarap markası bana en sevdiğim şarap türünü sorarsa ve ben de beyazı seçersem, bana kırmızı şarap önerileri içeren e-postalar göndermemeliler. Ancak tavsiyelerin ötesinde markanın deneyimimi nasıl tamamen özelleştirebileceğini düşünmesi gerekiyor. Örneğin, web sitesini her ziyaret ettiğimde kırmızı şarap seçeneklerini otomatik olarak filtrelese ne olur? Benim için kişiselleştirmenin anlamı bu ve her markanın başarmaya çalışması gereken şey bu.”

E-ticaret kişiselleştirmenin faydaları

Kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi yaratmak hiç şüphesiz sevgi gerektiren bir emektir (her şey ayrıntılarla ilgilidir).

Ancak getirisi göz ardı edilemeyecek kadar iyi. Doğru yapıldığında kişiselleştirme size şu konularda yardımcı olabilir:

Müşterilerle bağlantı kurun (ve ürün kalitesini iletin)

Kült benzeri takipçilere sahip DTC markalarını Amazon gibi pazar devlerinden ayıran şey nedir? Bağlantı.

Elbette Amazon, alışverişi kişiselleştirmek için müşteri verilerini nasıl kullanacağını biliyor, ancak bu oldukça işlemsel.

Müşterilerle gerçek bir bağ kurmak isteyen markalar, bir ilişkiyi başlatmak ve değer sunmak için kişiselleştirmeyi kullanabilir.

Müşterilerinize hem rahatlığa hem de rahatlığa önem verdiğinizi gösterir. Ve Marka deneyimi.

Bu bağlantı sadece hoş karşılanmakla kalmıyor, aynı zamanda müşteriler de bunu bekliyor. Aslında, Müşterilerin %66’sı Markaların bireysel ihtiyaçlarını anlamalarını bekliyoruz.

Bu tür marka kişiselleştirme deneyiminin harika bir örneği, yaşam tarzı aksesuarları markası Nomad’dandır:

Tavsiye Edilen:  Yero HC, Web Sitesi Tasarımını yürütmek için Flying V Group'u seçti
(Resim Kaynağı)

Müşteriler, satın almadan önce özel gravürlerinin AirTag için Sağlam Anahtarlık üzerinde nasıl görüneceğini doğrudan ürün sayfasından önizleyebilir.

Bu şekilde müşteriler yalnızca kişiselleştirilmiş ürünlerinin ön izlemesini almakla kalmaz, aynı zamanda onu benzersiz bir şekilde kendilerine ait hale getirebilirler.

Ürün keşfine rehberlik edin

Kişiselleştirme yalnızca müşterilerle bağlantı kurmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda onların ürünleri keşfetmelerine de yardımcı olur.

Ürün yolculuğuna kişiselleştirmeyle yardımcı olarak müşterilerinizin aradıklarını bulmalarına veya yeni ürünleri hep birlikte keşfetmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Doğru yapıldığında, müşterilerin ilgilendikleri ürünleri bulmak için parmaklarını bile kaldırmalarına gerek kalmaz; bu, kataloğunuz daha büyükse özellikle yararlı olabilir.

Dönüşümleri artırın

E-ticaret kişiselleştirmeye yardımcı olmak veya anlaşmazlıkları azaltmak amacıyla yaklaşırsanız, dönüşümlerinizi artırma yolundasınız demektir.

Sitenizde aradıklarını bulan müşterilerin (kişiselleştirme yoluyla) satın alma olasılıkları daha yüksektir.

Müşterilerin %80’i kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimleri sunan bir markadan satın alma olasılıklarının daha yüksek olduğunu söylüyorlar. %80!

Bunun en güzel örneği el çantası ve sırt çantası markası LeSportsac’tır.

Onlar dönüşüm oranını %2,4 artırdı Sitelerinde kişiselleştirilmiş öneriler uygulandıktan sonra ortalama sipariş değerleri %9 arttı.

#cta-visual-pb#Marka hayallerinizin özel e-ticaret sitesini oluşturunShogun Page Builder Advanced ile içerik senkronizasyonu, Global Snippet’ler ve daha fazlasıyla markanızın neler oluşturabileceğini görün.Daha fazla bilgi edinin

Perakendede bu ölçekte 4 kişiselleştirme örneği

Bugün sürdürülebilir e-ticaret kişiselleştirme taktikleri oluşturmak, sonuçta zaman içinde kârlılığınızı artırmak anlamına gelebilir.

Kişiselleştirilmiş önerilerle ne kadar çok alışveriş yapan kişi etkileşime girerse dönüşüm oranınız da o kadar yüksek olur.

Görüldü ki Alışveriş yapanların %37’si Bir siteye ilk ziyaretlerinde kişiselleştirilmiş bir öneriyle ilgilenen ve tekrar geri dönenler.

Dahası, ürün önerileriyle yapılan satın alma işlemleri, müşterilerin etkileşimde bulunmadığı satın alma işlemlerine göre %10 daha yüksek bir AOV elde etti.

Bununla birlikte, en iyi markalardan birkaç e-ticaret kişiselleştirme örneğine bakalım:

1. Mağaza içi alışveriş deneyimini internete taşıyın: paçavra ve kemik

Premium giyim markası, paçavra ve kemikKlarna’yı kullanarak sanal alışveriş yoluyla mağaza içi alışveriş deneyimlerini çevrimiçi olarak yeniden yaratın:

(Resim Kaynağı)

Çevrimiçi alışveriş yapanlar mağaza çalışanlarından randevu alıyor ve mesaj, sohbet veya video aracılığıyla bağlantı kuruyor.

Alışveriş yapanlar sorular sorarken mağaza çalışanları müşterileri fiziksel mağazaya yönlendirir.

Bu 1:1 deneyim, paçavra ve kemiğin müşterilerle bağlantı kurmasına ve onların benzersiz tarzına ve bütçesine göre özelleştirilmiş bir alışveriş deneyimi sunmasına olanak tanıyor.

Sanal alışveriş tekliflerini kolaylaştırmak için e-ticaret kişiselleştirme yazılımını kullanmak, Rag & Bone’un dönüşüm oranlarını %20,3 artırmasına yardımcı oldu ve ortalama 292 ABD doları tutarında sipariş değeri elde etti.

2. Müşterilerle etkileşim kurmak ve onlara yardımcı olmak için videoyu kullanın: Omsom

Asyalı gıda markası Omsom, bilgilendirici video mesajlarıyla kişiselleştirmeyi yeni bir düzeye taşıyor.

Müşteriler Omsom web sitesine ilk kez girdiklerinde kuruculardan birinden gelen bir mesajla karşılanıyorlar.

Buradan, kendi maceranı seç yöntemiyle müşteriler ürünleri hakkında daha fazla bilgi edinebilir, markayı tanıyabilir veya deneyecekleri ürünleri seçme konusunda yardım alabilirler.

(Resim Kaynağı)

Bu, yalnızca müşterilerinize en iyi şekilde adım atmanın değil, aynı zamanda onları markanız ve ürünleriniz hakkında eğitmenin de harika bir yoludur; böylece sitenizi her ziyaret ettiklerinde tam olarak aradıklarını bulabilirler.

Omsom, e-ticaret kişiselleştirme yazılımını kullanıyor, TolstoyBu video dizisini sitelerine eklemek için.

#cta-mini-pb#Markaların olağanüstü e-ticaret deneyimlerini nasıl oluşturduklarına ilişkin planı öğrenin. E-kitabı indirin

3. Veriye dayalı ürün önerileri: Uniqlo

Japon gündelik giyim markası Uniqlo, e-postayla ürün önerileri sunmak için konum verilerinden yararlanıyor:

Tavsiye Edilen:  Startup'ınız için Doğru Yeteneği İşe Almanın Faydaları
(Resim Kaynağı)

Bu e-posta, özelleştirilmiş içerik sağlamak için müşterileri yalnızca konuma göre segmentlere ayırmakla kalmıyor, aynı zamanda yerel hava durumuna göre ürün önerileri de içeriyor.

Bunun gibi kişiselleştirilmiş taktikler, video içeriği ve etki sahibi ortaklıklar gibi diğer çabalara da yansıyabilir.

Örneğin Uniqlo, ulaşmaya çalıştığı şehirde yaşayan bir Instagram fenomeniyle işbirliği yapabilir ve o hedef kitleye özel içerik üretebilir.

Veya Uniqlo gibi kişiselleştirme yazılımlarını kullanabilir Optimize Edilmiş Mümkün olan en iyi alışveriş deneyimini yaratmak için farklı bölgelerdeki (güneşli Güney Kaliforniya veya yağmurlu Seattle gibi) müşterilerin en çok neyi tıkladığını öğrenmek.

4. Alışverişte ek satış yapmak: Dermalogica

Cilt bakımı markası Dermalogica’yı benzersiz kılan şeyin büyük bir kısmı, müşterilerin profesyonel bir cilt bakımı danışmanının tavsiyeleri doğrultusunda ürünleri denediği mağaza içi deneyimleridir.

Marka bu deneyimi internete taşımak istedi ve bu nedenle bir dizi kişiselleştirme taktiği başlattı. Nosto Bu etkileşimi kolaylaştırmak için.

(Resim Kaynağı)

Nosto’nun Dinamik Paketler özelliği sayesinde Dermalogica.com, müşterinin o anda görüntülemekte olduğu ürünü tamamlayan ürünler önererek alışveriş yapanların rejimlerini tamamlamalarına yardımcı olur.

Bu, Dermalogica’nın ortalama sipariş değerindeki %6,93’lük iyileşmeye katkıda bulundu.

E-ticaret kişiselleştirme formülü

Kişiselleştirilmiş e-ticaret deneyimlerini uygulamanız gerektiğini biliyorsunuz ama nereden başlamalı?

Çabalarınızın etkili olmasını sağlamanın yararlı bir yolu şu formülü hatırlamaktır: Alaka düzeyi + kanal + veriler = kişiselleştirme.

Her bileşeni parçalayalım.

alaka düzeyi

Alaka düzeyi ve kişiselleştirme el ele gider. Bu nedenle zamanında seçilmiş listeler ve ürün önerileri markalar için yaygın bir uygulamadır.

Müşterilerin %49’u Başlangıçta satın almayı düşünmedikleri bir ürünü satın aldıklarını ancak kişiselleştirilmiş bir öneri aldıktan sonra bunu yaptıklarını söylüyorlar. Ayrıca kişiselleştirilmiş ürün önerileri ortalama olarak gelirin %26’sını oluşturuyor.

Müşteriler istek ilgi alanlarına, ihtiyaçlarına ve değerlerine göre uyarlanmış alışveriş deneyimleri.

Örneğin, bir CPG soda markasıysanız, Octane AI gibi bir araç kullanarak, müşteri lezzet tercihlerine göre ürünlerinizi kullanarak kokteyl ve kokteyl tarifleri öneren bir test oluşturabilirsiniz.

Kanal

Alaka düzeyi? Kontrol edin ✅

Peki bu kişiselleştirilmiş deneyimleri nasıl sunmalısınız?

Burada önemli olan bu deneyimleri kanallar arasında tutarlı tutmaktır.

Sosyal medya gibi kanallara sahip olmak daha zorlu olsa da (bu kanalları neyi ve nasıl kişiselleştirebileceğiniz konusunda sınırlıdır), esnek bir ön uç web deneyimi ile e-ticaret sitenizin tam yaratıcı kontrolünü elinize almanız mümkündür.

Ekibiniz gerektiğinde sitede UX ve tasarım değişiklikleri yapabilir; bu da, arka ucu bozmadan müşterileriniz için en üst düzeyde kişiselleştirilmiş deneyimi oluşturmanıza yardımcı olur.

Örneğin, uluslararası bir markaysanız (veya küresel ölçekte ölçeklendirmek istiyorsanız), hedeflerinize ve pazardaki ayrıntılara bağlı olarak sitenizin farklı sürümlerini farklı hedef kitlelere sunabilirsiniz.

Her ülke için birden fazla Shopify teması ayarlamak ve performans gecikmeleriyle uğraşmak yerine, birleşik bir ön uç platformuyla tek bir arka uca bağlanan birden fazla ön uç oluşturmak mümkündür.

#cta-visual-pb#Marka hayallerinizin özel e-ticaret sitesini oluşturunShogun Page Builder Advanced ile içerik senkronizasyonu, Global Snippet’ler ve daha fazlasıyla markanızın neler oluşturabileceğini görün.Daha fazla bilgi edinin

Veri

Veri olmadan e-ticaret kişiselleştirme nedir? En iyi tahmin.

Şaka bir yana, e-ticaret deneyimlerinizi kişiselleştirirken veriler kritik öneme sahiptir.Müşterilerin %52’si ürün önerileri karşılığında kişisel verileri paylaşacaklarını söylüyorlar.

Ancak sıfır taraf verilerini toplamak bulmacanın yalnızca bir parçası. Onu kullanmak zorundasın!

Tina, “Pek çok markanın kişiselleştirme konusunda iyi niyetli olduğunu düşünüyorum, ancak bunu bir sonraki seviyeye taşımak için zaman ayırmıyorlar” diyor. “Pek çok markanın sıfır taraf verileri topladığını ancak bunlarla hiçbir şey yapmadığını görüyorum, bu nedenle zamanla birikiyor.”

Tavsiye Edilen:  OpenCV Nedir ve Nasıl Kullanılır? Tam Bir Kılavuz (2023)

Müşteri verilerinden oluşan bir mozaikle kârlılığınızı şu şekilde artırabilirsiniz:

  • Kullanıcı deneyiminizi geliştiren alışveriş araçlarının başlatılması
  • Müşterilere konuma, alışveriş geçmişine veya doğum gününe göre e-posta ve SMS mesajları gönderme
  • Yeni müşteriler için karşılama ve yetiştirme dizileri oluşturma
  • Davranış verilerine (sepetten vazgeçme, sayfa tıklamaları vb.) dayalı olarak müşterileri yeniden hedeflemek

Bunlar, zengin müşteri verileriyle yapabileceklerinizden yalnızca birkaçı, ancak bu yalnızca başlangıç, diyor Klaviyo İçerik Stratejisti Tracey Wallace:

“Veriler yön vericidir ve varsayımlarda bulunmak yerine müşterilerinizle konuşana kadar nereye bakacağınızı bile bilemezsiniz.

Onlarla konuş. Onları anlamaya başlayın. Daha sonra onlara en iyi şekilde hizmet edecek deneyimleri düşünün. Bu deneyimleri sunmak için hangi verilere ihtiyacınız var? Zaten var mı? Harika! Değil mi? Etik olarak nasıl topluyorsunuz?”

Tracey, bu bilgiyi kullanmamaya ve kötüye kullanmamaya dikkat edin, diyor:

“E-ticaretin kişiselleştirilmesinde ince bir çizgi var. Her markanın kitlesi onların inanılmaz derecede kişiselleştirilmesini istemeyecektir. Örneğin, bir ölüm bakımı şirketi olan Eterneva, markasıyla olan her etkileşimi kişiselleştiriyor. Ama bu da mantıklı, kayıp kişiseldir. Kahve şirketimin, CBD şirketimin veya egzersiz kıyafetlerimi satın aldığım yerin bana 1:1 iletişim tarzında davranmasını ister miyim? Kesinlikle hayır. Bu ürkütücü.”

Bu üç bileşenin her biri birlikte, e-ticaret alışveriş deneyiminizi nasıl kişiselleştireceğiniz konusunda bilinçli olmanızı kolaylaştırır.

Bir cilt bakımı markası olduğunuzu ve sivilceyle mücadele eden müşterilerin doğru ürünleri bulmasına yardımcı olmak istediğinizi varsayalım. Akneyle mücadele eden ürün sayfalarınızı tıklayan müşterileri segmentlere ayırabilir ve onlara e-posta yoluyla seçilmiş bir ürün listesi gönderebilirsiniz.

Veya sivilceye yatkın veya hassas ciltlere özel gece cilt bakımı rutinini anlatan bir Instagram video reklamı oluşturmak için bir fenomenle ortak olabilirsiniz.

Üç formül bileşenini de akılda tutmak, müşterilerin geri gelmesini sağlayacak en etkili kişiselleştirilmiş deneyimi oluşturmanızı sağlar.

Tracey, “Kişiselleştirme bir markanın fikri mülkiyeti olmalıdır ve müşterilerinin kim olduğuna ve o markayı satın alma veya onunla etkileşime geçme nedenlerinin ardındaki duygusal etkenlere bağlı olarak her marka için çok farklı olacaktır” diyor.

Ölçekleme markanız için e-ticaret kişiselleştirmesi

Kişiselleştirme açısından zengin bir e-ticaret sitesi, yalnızca rakiplerinizden öne çıkmanın anahtarı değil, aynı zamanda müşterilerin beklediği şeydir.

Gösterişli kişiselleştirilmiş deneyimler oluşturmak, genellikle siz büyüdükçe ölçeklenen gelişmiş içerik yönetimi özelliklerine sahip, hızlı yüklenen bir site gerektirir.

Özelleştirme ile kolaylaştırılmış içerik yönetimi arasında bir denge kurmak isteyen markalar için Shogun Page Builder Advanced gibi güçlü bir sayfa oluşturma aracını düşünün.

#cta-visual-pb#Markanızın gelirini artıran özel bir e-ticaret sitesi oluşturunShogun Page Builder Advanced ile markanızın içerik senkronizasyonu, Global Snippet’ler ve daha fazlasıyla neler oluşturabileceğini görün.Öğrenin Daha