Markalaşma vs. Pazarlama – Fark Nedir?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Markalaşma vs. Pazarlama – Fark Nedir?

Başarılı bir işi büyütmenin en iyi yolunu tartışırken “markalaşma” ve “pazarlama” terimlerinin ortalıkta dolaştığını duymak yaygındır. Her biri dikkatli bir şekilde dikkate alınması gereken ayrı kavramlar yerine sıklıkla ikame olarak kullanıldıkları için ikisini karıştırmak kolaydır.

Her bir faaliyetin benzersiz faydalarını ve bu faydaları kuruluşunuza nasıl uygulayacağınızı anlamanıza yardımcı olmak için marka bilinci oluşturma ve pazarlama arasındaki farkları bugün öğrenin!

Markalaşma Nedir?

Markalaşma, bir şirketin değerlerinin, temel ilkelerinin, misyonunun, tarzının – temel olarak şirketinizi, ürününüzü veya hizmetinizi benzersiz kılan her şeyin – damıtılması ve iletilmesidir. Markanız genellikle logolar, renk şemaları, yazı tipleri ve yazı tonu gibi grafikler aracılığıyla iletilir.

Sektör profesyoneline göre, Seth Godin, “Marka, bir araya getirildiğinde tüketicinin bir ürün veya hizmeti diğerine tercih etme kararını açıklayan beklentiler, anılar, hikayeler ve ilişkiler kümesidir.” Seth, markanızın yalnızca premium olması, kulaktan kulağa yayılması veya diğer markalar arasından seçilmesi durumunda değere sahip olduğunu söylüyor.

Marka stratejisi geliştirme süreci zaman içinde çok az dalgalanma gösterdi. Bir ürünün veya şirketin özü, iletişim kanallarından daha yavaş geliştiğinden, bir markanın temel bileşenlerinin çoğu 50 yıl öncekiyle aynı kalıyor.

Ortak Markalama Faaliyetleri

Markalama ve pazarlama stratejisinin büyük resminde, markalama faaliyetleriniz genellikle aşağıdakileri içerecektir (ancak bunlarla sınırlı değildir):

  • Marka Stil Rehberi Oluşturma
  • Renk Şeması Geliştirme
  • İletişim için Ton ve Ses Oluşturma
  • Logo tasarımı
  • Misyon ve Vizyon Açıklamaları
  • Temel Değerler ve İlkelerin Geliştirilmesi
  • İtibar yönetimi
  • Markanın Benzersiz Maddi Olmayan Varlıkları

Markalama nadiren bir boşlukta yapılır ve yukarıdaki öğelerin hedef pazar araştırması ve kullanıcı testlerine dayalı olarak üzerinde çalışılması ve iyileştirilmesi gerekecektir. Houston, Austin veya DFW’de markalaşma için iyi bir firma bulma konusunda en iyi şansa sahip bir marka ajansının nasıl seçileceğine ilişkin rehberimizi takip edin.

Tavsiye Edilen:  YouTube Kanalı İçin Ad Nasıl Seçilir (12 İpucu ve Araç)

Pazarlama nedir?

Pazarlama, ürün veya hizmetinizin ödeme yapan müşterilerle karlı bir bağlantısıdır. Pazarlama, satış ve promosyon etrafında dönüyordu ve iş teklifleriniz ödeme yapan müşterilere ulaşmadıkça başarılı olamaz.

İşletmenizin sunduklarına bağlı olarak mesajınızı iletmek veya hedef müşterilerinizi etkileşime çekmek için B2C veya B2B pazarlama stratejilerinden birini kullanabilirsiniz. Hedef kitlenizin zaman ve dikkat harcamasındaki farklı eğilimler değiştikçe pazarlama stratejileriniz ve taktikleriniz de gelişmelidir.

Örneğin 30 yıl önce bir televizyon reklamı en geniş potansiyel müşteri kitlesine ulaşmanın en iyi yolu olabilirdi. Ancak internet erişimi yaygınlaştıkça sosyal medya, müşterilerin zaman ve ilgisi açısından en büyük pazar yerlerinden biri haline geldi.

Tipik Pazarlama Faaliyetleri

Çoğu pazarlamacı aşağıdaki stratejilerden/taktiklerden bir veya birkaçıyla ilgilenecektir:

Dijital pazarlama hizmetleri, büyük ölçüde markanızın yayın kuruluşları, sosyal medya platformları ve arama motorları gibi internet mülklerinde bulabileceği potansiyel müşterilerin sayısı nedeniyle son 20 yılda inanılmaz bir oranda büyüdü.

Markalaşma ve Pazarlama Arasındaki Fark Nedir?

Birçok kişi markalaşmayı ve pazarlamayı neredeyse birbirinin yerine kullanır, ancak markalaşma ile pazarlama arasında belirgin farklar vardır. Aşağıda pazarlama ve markalama arasındaki farkı açıklamaya yönelik aşırı basitleştirilmiş bir girişim yer almaktadır.

Markalaşma, neyin iletilmesi gerektiğini geliştirmektir ve pazarlama, onu iletme eylemidir.

Açıkçası, pazarlama ve markalaşma arasında bazı örtüşmeler var. Örneğin grafik tasarım, bir markanın renkleri ve logosunun hissi gibi belirli somut unsurlarını geliştirmek için kullanılır. Grafik tasarım aynı zamanda bir markayı infografikler, satış sayfaları ve ürün PDF’leri gibi dijital ve fiziksel materyaller aracılığıyla ve hatta bir web sitesinin tasarımında pazarlamak için de kullanılır.

Dijital pazarlama sistemleri itibar sinyallerini platformlarına entegre etmeye devam ettikçe itibar yönetimi de oldukça karmaşık hale geldi. Örneğin, yerel SEO pazarlaması, arama sonuçlarını sıralarken incelemeler ve doğrudan marka aramaları gibi itibar sinyallerini dikkate alır.

Tavsiye Edilen:  İnşaat Şirketi İçin Pazarlama Planı

Psikolojik Fark

Psikolog Michael Levine markalama ve pazarlama stratejisi arasındaki belki de en önemli farkı vurguluyor. “Şöyle söylenir Duygular yüzde 80’i yönlendiriyor Amerikalıların yaptığı seçimlerin pratiklik ve nesnellik yalnızca yüzde 20’yi temsil ediyor karar verme… İnsanlar ihtiyaç duyduklarını değil, istediklerini satın alıyor veya seçiyorlar.”

Günün sonunda pazarlama biriminiz, birisinin bir sonraki marka yerine sizin markanızı seçmesini sağlamak için her istatistiği ve rasyonel açıyı kullanmaya çalışabilir. Ancak markanızın potansiyel müşteriye hissettirme şekli onda sekiz kez belirleyici faktör olacaktır.

Kısacası güçlü bir marka Ürününüzü veya hizmetinizi bir emtiadan pazar kazananına dönüştürün. İşte tam da bu nedenle, pazarlamaya başlamadan önce markanızı geliştirmeye bol miktarda zaman ve enerji yatırımı yapmalısınız.

Marka Müdürü ve Pazarlama Müdürü

Pazarlama müdürü ile marka yöneticisi arasındaki farkı ayırt etmeye yönelik harika bir teknik, Under10 Consulting CEO’su Steve Johnson’dan geliyor. Steve her iki başlıkta da “yönetici” ifadesinin “uzman” ile değiştirilmesini öneriyor.

A Pazarlama Müdürü daha sonra bir pazarlama uzmanı haline gelir; bir markanın iletişimini sağlamak ve satış sürecinin başlatılmasına yardımcı olmak için strateji ve taktikleri organize edebilen biri. Temel olarak, bir pazarlama yöneticisinin bunu herhangi bir sayıda marka için yapabilmesi gerekir, çünkü beceriler genellikle aktarılabilir (ancak bu her zaman böyle değildir).

A marka Yöneticisi Bir marka uzmanı, yani bir markanın kimliğinin tüm ayrıntılarını anlayan biri olarak düşünülebilir. Hangi marka özelliklerinin hedef müşteride en iyi yankı uyandırdığını belirlemek ve hatta gerekirse markanın hedef müşteri anlayışını yeniden ayarlamak için kapsamlı kullanıcı testlerinden geçmek bu kişinin görevidir. Marka yöneticisi aslında bir markanın temsilcisiherhangi bir noktada marka için neyin en iyi olduğunu değerlendirmeye ve karar vermeye hazırız.

Tavsiye Edilen:  Amazon Perakende Arbitrajı Kârlı mı? (Perakende Arbitrajda Fark Edilmeyen 5 Tuzak)

Marka Pazarlama ve Büyüme Pazarlaması

Günümüzde pazarlamanın taktiksel doğasından dolayı, büyüme pazarlaması (diğer adıyla “performans pazarlaması”). İnternet ve IP üzerinden ses (VOIP) telefon sistemlerinin güzelliği, potansiyel bir müşterinin işletmenizle olan etkileşimiyle ilgili hemen hemen her şeyi takip edebilmenizdir.

Bu, analitik pazarlamacılar için harikadır ve başarıları kazanılıp ilgili istatistiklerle gösterilebildiğinden, iyileştirme için biraz net bir yol sağlar. Ancak sektörün duayenleri, daha genç ve teknik açıdan bilgili performans pazarlamacılarının bu konuda başarılı olup olmadıklarını sormaya başladı. Aslında Pazarlamada iyisiniz ya da sadece her platformla ilişkili taktiklerde iyisiniz.

Bir marka kimliğini neredeyse tamamen göz ardı edebilir ve yine de satışların artmasına yol açan yüksek paylaşım sayılarına, yüksek sıralamalara ve yüksek tıklama oranlarına ulaşabilirsiniz. Ancak pazarlamaya yönelik dar görüşlü yaklaşım, potansiyel müşterileriniz duygusal bir seçim yaptığında güçlü durabilecek bir markaya sürekli yatırım yapmaz.

Marka pazarlaması markalaşma ve pazarlamaya daha bütünsel bir yaklaşımdır. Bu pazarlama türü, markanızın görsel ve tonsal yönlerini tüm platformlarda dikkate alır ve bu bileşenleri bir avantaj olarak kullanır. Güçlü bir marka sosyal medyayı, SEO’yu ve ücretli reklam sonuçlarını hızlandırabilir ve marka pazarlamacıları bunu biliyor.

WIX Aradığınız Markalaşma ve Pazarlama Şirketidir

WIX, yaklaşık 40 yıldır Teksas’taki işletmelerin pazarlama ve markalama ihtiyaçlarına hizmet ediyor. Teksas pazarlama ajansımız, güçlü bir marka geliştirmek ve onu başarılı bir şekilde karlı bir şekilde pazara sunmak için gereken beceri setine sahiptir.